Milovníci vojenské historie napříč staletími se mohou na nadcházející prázdninové dny opravdu těšit – tedy pokud zavítají do turistické oblasti Znojemsko a Podyjí. Červenec a srpen (ale i září) tu letos přinesou nebývale bohatý program plný turnajů, soubojů a bojových střetů. Římany bojující proti Germánům, rytíře na koních, mušketýry v šermířských duelech, napoleonské armády na pochodu či v bitvě, ale také vojáky strážící československé hranice za první republiky – ty všechny můžete během prázdninových dnů potkat na Znojemsku.
Připravili jsme pro Vás ucelený přehled, kdo, kdy a kde bude letos k vidění...
Na jeden z nejstarších hradů moravsko-rakouského pomezí letos zavítají mušketýři. Ve dnech 3. července a 3. srpna zde šermířsko-divadelní společnost Exulis z Brna (úvodní foto) pozve na speciální noční oživené prohlídky, tentokrát s tématem „Tři mušketýři po 20 letech“.
Stálou letní osádkou hradu Bítov jsou už tradičně šermíři ze spolku Buhurt. Jejich vojenské ležení v parkánové zahradě můžete navštívit od 4. do 7. července, kde každý den předvedou své vystoupení, představí dobové zbraně i zbroje a dají ochutnat staročeské placky. Vstupné je přitom dobrovolné. Jejich program pak bude také nedílnou součástí Hradního kaprobraní, které je každoročně poslední akcí uzavírající zdejší návštěvnickou sezónu, letos 28.–29. září.
A kdo nestihne žádný z uvedených termínů, může alespoň na 1. nádvoří vyzkoušet historickou lukostřelbu z luků i kuší do terčů. V provozu tu bude pod vedením zkušených střelců pro malé i velké návštěvníky hradu po celé prázdniny.
www.hrad-bitov.cz
V katastru Bítova leží i romantická zřícenina středověkého hradu Cornštejn, kterou spravuje Jihomoravské muzeum ve Znojmě. I letos zde nabídne v rámci kulturního programu Léto na Cornštejně šermířská vystoupení – nejprve v podání skupiny historického šermu Albion (1.–14. července) a pak Královských žoldnéřů (3.–10. srpna).
A šermířské souboje nebudou chybět ani během Jarmarku na Cornštejně (20. července), který patří ke zdejším TOP akcím. Celodenní program nabídne také řemesla, trhy, ochutnávky a aktivity pro děti.
Prohlídku hradní zříceniny Vám letos po celou sezónu zpestří i nová pátrací hra zejména pro rodiny s dětmi nazvaná „Poklad vzteklého pána“. Seznamuje hravou formou s pověstí o zatopeném bítovském pokladu a její součástí je i senzomotorický chodníček.
www.muzeumznojmo.cz
Pondělí je dnem, kdy mají památky v České republice obvykle zavřeno. Ve Znojmě se však právě první den v týdnu nabízí po celé prázdniny zejména rodinám s dětmi zábavný program v Jižním hradebním příkopu za Vlkovou věží. Tzv. Hradební pondělky zvou v dopoledních hodinách na kejklířská a pohádková vystoupení, sokolnické ukázky letu dravých ptáků anebo jízdu na ponících a střelbu z luku. Od 16 do 20 hod. sem lákají šermíři na své vojenské ležení, ukázky zbraní a zbrojí i na rytířské souboje. Vstup je vždy zdarma.
Bezplatný šermířský program nabízí také Jihomoravské muzeum ve Znojmě v rámci akce Letní hradovánky na Znojemském hradě. 25. července a 29. srpna můžete na hlavním nádvoří spatřit vystoupení šermířské skupiny Albion a seznámit se s její výstrojí a výzbrojí.
Stejný prostor opanují už 11. července Štvanci – profesionální šermířská, jezdecká a kaskadérská skupina, která pozve na svůj nový program nazvaný „Germánská princezna a římští jezdci“. Představení se uskuteční hned dvakrát, v 17 a v 19 hod., a ani zde se nebude platit žádné vstupné.
Právě jezdecké turnaje Štvanců patří každoročně také k vrcholným bodům programu Znojemského historického vinobraní, které i letos pozve do doby krále Jana Lucemburského a nabídne famózní program celkem na 13 scénách trvající tři dny (13.–15. září). Jde přitom o jednu z největších a nejstarších akcí tohoto druhu v ČR! Magnetem jsou nejen koncerty hudebních špiček a skvělé znojemské víno, ale také královský průvod, kterého se účastní téměř 500 kostýmovaných postav a zhruba stovka zvířat.
www.znojemskabeseda.cz
www.muzeumznojmo.cz
Také město Miroslav se může pochlubit šermířským programem, a to během Miroslavského Meruňkobraní s jarmarkem u sv. Floriána (19.–21. července). Akce oslavující meruňky ve všech podobách láká mimo soutěží, tradičního trhu, koncertů, programů pro děti nebo spanilé jízdy nejrůznějších dopravních prostředků i na dobovou bitvu, historický průvod či stanové vojenské ležení.
Další šermířské souboje uvidíte v Miroslavi 24. srpna, kdy se Miroslavský zámek připojí k celorepublikové Hradozámecké noci. Nabídne také hudební program a večerní promítání pohádky v sousedním Letním kině.
www.miroslavskakultura.cz
Že se do historie Znojemska zapsaly i napoleonské války, si můžete připomenout hned na počátku prázdnin. Nejprve se v Dobšicích odehraje o víkendu 5.–6. července „Bitva u Znojma 1809“ – rekonstrukce významného vojenského střetu rakouské armády s přesilou vojsk Francie a jejích spojenců. Program každoročně zahajuje v pátek večer pietní akt na hřbitově Louka. Dobovou atmosféru dokreslí vojenský tábor vedle Louckého kláštera na jižním předměstí Znojma. Odtud se armády v sobotu po 11. hodině pochodem přemístí do lesoparku u Dobšic, kde budou probíhat manévry a následně ve 14. hodin bitva zakončená i malým střetem přímo v řece Dyji. Současně bude v sobotu 6. července probíhat také akce Dobývání dobšických sklípků – doprovodný vinařský program v dobšických sklepních uličkách, které skutečně během bitvy roku 1809 sehrály důležitou roli...
www.acaballado.cz
www.vinari.dobsice.cz
A letošní výročí 215 let od bitvy u Znojma si připomeneme i v Únanově o víkendu 12.–14. července. Po bitvě u Slavkova (1805) a před bitvou u Chlumce (1813) šlo o druhou velkou napoleonskou bitvu svedenou na současném území České republiky. Vzpomínková akce nazvaná „Znojmo–Znaim 1809–2024“ nabídne veřejnosti jak návštěvu vojenského tábora, ukázku vojenského výcviku, manévrů a bitevního střetu, tak zajímavé vojenskohistorické přednášky.
www.austerlitz.org
Bez pohraničních pevností a vojenských bunkrů ze 30. let 20. století si Znojemsko snad ani nelze představit. Jejich rekonstrukcí a oživováním se zabývá řada vojenskohistorických spolků a společností. Některé jsou otevřené veřejnosti po celou sezónu, např. Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově, ve kterém organizuje Technické muzeum v Brně (pod jehož správu patří) pravidelné komentované prohlídky s původcem (denně mimo pondělí).
www.tmbrno.cz/pamatky/areal-cs-opevneni-a-zelezne-opony-satov
Jiné objekty se otevírají pouze příležitostně ve vybrané dny – a že je právě otevřeno, poznáte podle toho, že nad objektem vlaje státní vlajka.
Jedním z nich je pěchotní srub MJ-S 4 s krycím jménem „Zatáčka“ ve Chvalovicích nedaleko Znojma. Jeho prázdninová provozní doba je letos od 29. června do 4. srpna. Tato vojenská pevnost z roku 1938 sloužila armádě až do roku 1999. Další otevření, spojené se vzpomínkou na mobilizaci roku 1938, zde pak proběhne ve dnech 21.–22. září.
www.mj-s4.cz
Stejně tak můžete prozkoumat Pevnostní muzeum Vranov cca 600 m nad známým Vranovským zámkem. To se v červenci a srpnu otevírá veřejnosti dokonce každý den. I zde se 21. září připojí k akci Světla nad bunkry, která připomíná den 23. září 1938, kdy byla ve 22:15 hod. vyhlášena prezidentem Československé republiky dr. Edvardem Benešem všeobecná mobilizace branné moci. Během dvou dní více než 1 milion mužů nastoupilo ke svým jednotkám k obraně Československa. Od roku 2016 si odvahu a nasazení těchto vojáků odhodlaných bránit svou vlast připomínají posádky nasvícením svých vojenských objektů podél hranic na území České i Slovenské republiky do pozdních nočních hodin.
www.muzeum-vranov.cz
Další vojenský bunkr (ŘOP vz. 37) zpřístupňuje např. Spolek pohraniční historie Vratěnín v nejzápadnějším cípu Znojemska i Jihomoravského kraje. Jeho komentované prohlídky proběhnou letos o víkendech 5.–7. a 20.–21. července, 3.–4. a 17.–18. srpna, a také 21. září v rámci akce Světla nad Bunkry.
www.opevneni-vratenin.cz
Navštívit můžete i Muzeum čs. opevnění 1938 ve Slupi. Otevřeno bude mít letos ve dnech 5.–7. a 27.–28. července, 24.–25. srpna, ale také během Slavností chleba 7. září, které probíhají u Vodního mlýna ve Slupi a na prostorné návsi jako tradiční akce spojující lidový folklór a stará řemesla i poděkování za bohatou úrodu a dary země.
www.nezradime1938.cz
www.slup.cz
A na závěr pomyslná „třešnička na dortu“: na unikátní akci s názvem „Válečný kůň“ pozve v neděli 14. července Family City – obří obchodně-zábavní areál na hraničním přechodu Chvalovice-Hatě. V prostoru Merlinovy farmy se od 13 do 16 hod. uskuteční jedinečná podívaná. Program vás zavede zpět do historie a představí techniku v Československé armádě v letech 1918–1939. A v hlavní roli budou koně! Těšit se můžete na jezdeckou show, ukázku techniky a bohatý doprovodný program pro celou rodinu. Vstup je zcela zdarma.
www.familycity.com
Jednotlivé akce najdete podrobněji popsané v našem KELENDÁŘI AKCÍ.