Turistické NOVINKY roku 2020

Představujeme NOVINKY cestovního ruchu, na které se můžete v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí těšit v roce 2020. MORAVSKÝ KRUMLOV
Návrat Slovanské epopeje na moravskokrumlovský zámek
V roce, kdy si připomínáme 160 let od narození českého malíře Alfonse Muchy, bude jeho nejslavnější malířský cyklus Slovanská epopej opět vystaven na zámku v Moravském Krumlově. Jde o 20 velkoformátových obrazů zobrazujících dějiny slovanských národů, které Mucha maloval od roku 1912 postupně úctyhodných 18 let. Po dokončení cyklu v roce 1928 je věnoval městu Praze a veškerému československému lidu pod podmínkou, že Praha umístí všechny obrazy na vlastní náklady v reprezentativní budově výslovně vystavěné k tomuto účelu. Tato podmínka však dodnes nebyla naplněna, a tak se vlastnictví díla stalo předmětem vleklých dědických sporů. 
Po válce, v 50. letech, byly silně poškozené obrazy převezeny do Moravského Krumlova, kde byly za pomoci restaurátorů, dobrovolníků i místních občanů restaurovány a od 4. srpna 1963 vystaveny na zdejším zámku. Dílo v autorově rodném kraji zůstalo vystaveno téměř 50 let. V roce 2011 byly obrazy odvezeny zpět do Prahy a jen výjimečně zapůjčovány na výstavy do zahraničí – např. v roce 2017 do japonského Tokia, kde se staly toho roku nejnavštěvovanější výstavou umělce 19. století na celém světě. 
Po zdlouhavých jednáních se na sklonku roku 2019 podařilo vedení města Moravský Krumlov vyjednat opětovný návrat slavného díla na zámek v Moravském Krumlově. Zde bude kompletní kolekce 20 pláten pravděpodobně od léta 2020 vystavena v reprezentačních prostorách zámku, které byly jíž dříve zrekonstruovány pro výstavní účely. Moravskokrumlovský zámek s cennými renesančními arkádami tak opět veřejnosti nabídne možnost spatřit unikátní dílo světové velikosti.
www.mkrumlov.cz 
VRANOV NAD DYJÍ
Vranovský zámek bohatší o vyhlídkovou věž!

Další unikát se letošní léto otevře návštěvníkům na zámku ve Vranově nad Dyjí. Vůbec poprvé v historii bude turistům zpřístupněna vyhlídková strážní věž, která ve středověku sloužila jako součást fortifikačního opevnění hradu i jako vězení. Dosud nevýrazná hranolová věž vyrůstající ze střech prvních hradních paláců bude už z dálky vítat příchozí od zámecké brány – hlavního vstupu do zámku. Obnoven přitom bude i erbovní plechový rytíř a pruhovaný vlajkový stožár na vrcholku věže. Půjde o novou návštěvnickou trasu se samostatným vstupným a volnou prohlídkou bez průvodce, která rozšíří stávající nabídku této „barokní perly Moravy“ na prahu Národního parku Podyjí. 
Zámek ve Vranově nad Dyjí je národní kulturní památkou ve správě Národního památkového ústavu. Turistům nabízí prohlídku autentických barokních interiérů – bohatě vybavených sálů soukromé rezidence i těch reprezentativních, jako je např. monumentální Sál předků či architektonicky cenná kaple Nejsvětější trojice. Přibližuje také kulturu vranovského zámeckého bydlení 18. a 19. století, včetně slavné vranovské kameniny. Pozoruhodné jsou i terasovité zahrady a rozlehlý romantický lesopark vybudovaný v období klasicismu.
www.zamek-vranov.cz  Kaskáda Race – 1. překážkový terénní závod na Znojemsku
Zkusit si pořádnou porci adrenalinu mohou sportovně založení jedinci v podmanivé lokalitě Vranovské přehrady v pátek 3. října 2020. Uskuteční se zde 1. ročník překážkového terénního závodu na Znojemsku Kaskáda Race. Závodníky čeká přibližně 5 km dlouhá trať s více než 20 překážkami. Součástí budou i dětské závody. Start i cíl závodu budou na Vranovské pláži a každý účastník se může těšit na ocenění.
www.vranovska-plaz.cz 
ZNOJMO
Znojemská vína pod skvostnou architekturou

Špička moderní architektury, oceňované architekto-nické studio Chybík+Krištof, je podepsáno hned pod dvěma pozoruhodnými vinařskými projekty v centru i na předměstí Znojma. 
Novým turistickým magnetem se stala už na sklonku roku jejich unikátní Enotéka znojemských vín otevřená v areálu bývalého znojemského hradu vinařskou skupinou Lahofer – VINOTRH. Jde o „chytrou vinotéku“ představující kompletní Znojemskou vinařskou podoblast s nejmodernějším systémem automatické degustace. Zákazník zde může ochutnávat i nakupovat zásoby do vlastního sklepa – ceny lahví jsou přitom totožné s tím, za kolik by je koupil v daném vinařství či sklepě. Kromě designového interiéru s úchvatnými průhledy na staré město s chrámem sv. Mikuláše a opravdu velmi kvalitních vín, tu mají v nabídce vlastní originální občerstvení a výbornou kávu, kterou si nechávají speciálně namíchat i pražit pouze pro tuto provozovnu.
Na jaře 2020 se otevře další architektonický skvost vonící vínem, a to nové sídlo a návštěvnické centrum Vinařství LAHOFER v Dobšicích u Znojma ve vinici U Hájku. Rozsáhlý stavební projekt dokonce získal v USA ocenění Design Vanguard 2019 ještě před dokončením realizace! Motiv vinných řádků prostupuje konstrukci systému i vizuální prvky a celá stavba tak citlivě navazuje na okolní krajinu posetou vinohrady. Dominantou je pochozí střecha, která bude sloužit jako otevřený letní amfiteátr i vyhlídková terasa s posezením. V sezoně se tu budou pořádat koncerty, divadla, promítat filmy nebo pořádat různé společenské akce či oslavy. Nové reprezentativní vinařské centrum je spojené s výrobní halou s kapacitou tanků okolo 700 000 litrů i administrativním zázemím jedné z největších vinařských společností na Znojemsku. Vzniká tak nejen nové vinařské sídlo, ale také významné kulturně-společenské centrum regionu.
www.lahofer.cz
www.vinotrh.cz  Areál znojemského pivovaru v novém
Rozlehlý areál bývalého znojemského pivovaru mění svou tvář. Jde o významný prostor v přímém sousedství nejcennějších historických památek města – románské rotundy sv. Kateřiny a Znojemského hradu. Historické budovy i veřejný prostor se nyní dočkaly dlouho očekávaných oprav. Byly vybourány nevzhledné přístavky i oddělující zídky a celý prostor se otevřel nádherným výhledům. Revitalizace veřejného prostranství, jedna z největších investic města roku 2019, přinesla areálu nové zadláždění historickou dlažbou „šatovkou“, nový mobiliář, pítka, výsadbu zeleně a hlavní vstup ozdobila zrenovovanou kovovou bránou. Díky předcházejícímu archeologickému průzkumu se podařilo odhalit základy osmiboké románské „Loupežnické“ věže. Její půdorys je dnes vyznačen v dláždění, stejně jako informační panely označující původní poslání jednotlivých budov. Ty už ostatně také procházejí proměnou. V roce 2015 zde obnovil vaření piva Znojemský městský pivovar, a o 2 roky později zde město společně s Národním zemědělským muzeem zpřístupnilo Expozici pivovarnictví s dochovanou varnou z roku 1930. Na podzim 2019 otevřel VINOTRH v areálu unikátní Enotéku znojemských vín, a to stále není vše. 
Na jaře 2020 zde hodlá Znojemský městský pivovar otevřít novou velkou zahrádku s výhledem na Hradiště a na podzim i pivovarskou restauraci. To vše navíc v roce, kdy uplyne 300 let od založení zdejšího městského pivovaru. Toto jubileum se také promítne do programu Pivních slavností, které se ve Znojmě uskuteční 13. 6. 2020.
www.znojmocity.cz 120 let Městského divadla ve Znojmě
Znojemské Městské divadlo, které má ve správě Znojemská Beseda, oslaví v roce 2020 už 120 let od svého založení. Kromě speciální akce v září, bohatšího programu, tematické Noci divadel a různých besed, jež divadlo v průběhu roku nabídne, se město postará i o další modernizaci tohoto divadelního stánku. Poté, co loni investovalo do kotelny, se příští rok pustí do opravy sedadel za cca 1,2 milionů korun.
www.znojemskabeseda.cz/divadlo Zpřístupní letos Znojmo podzemní kryt pro veřejnost?
V druhé polovině roku 2019 došlo v historickém centru Znojma, pod Masarykovým náměstím, k náhodnému objevu podzemního krytu v nebývale zachovalém stavu. Jde o systém civilní obrany ze 60. let 20. století. Nyní probíhá jeho detailní zmapování a statické posouzení. Znojemská Beseda by jej v roce 2020 chtěla zpřístupnit veřejnosti a obohatit tak královské město Znojmo o nový turistický cíl. Půjde přitom o další podzemní unikát města – historické Znojemské podzemí je se svými 27 km chodeb a sklepů, vyhloubenými místy až ve 4 patrech nad sebou, nejrozsáhlejším podzemním labyrintem střední Evropy a právem patří mezi TOP výletní cíle jižní Moravy. Podzemní prostory přitom byly v nedávné době odhaleny i pod znojemským Louckým klášterem...
www.znojemskabeseda.cz Mistrovství Evropy VINO EURO 2020 ve Znojmě
Fotbalové Mistrovství Evropy vinařů se v roce 2020 poprvé uskuteční v České republice, a to přímo ve Znojmě! Evropský fotbalový šampionát VINO EURO 2020 proběhne ve dnech 19.-23. 5. 2020 za podpory Jihomoravského kraje. Základní skupiny odehrají týmy na fotbalových stadionech ve Znojmě. Na vyřazovací boje a finále se pak přesunou do Uherského Hradiště. Českou republiku bude reprezentovat tým FC Vinaři ČR. 
www.vinoeuro2020.com  Změny v Jihomoravském muzeu
Jihomoravské muzeum ve Znojmě spravuje 6 objektů v historickém centru Znojma i v jeho okolí. Od nového roku mění otevírací dobu pro veřejnost hned v několika z nich. Např. Minoritský klášter, sídlo muzea ve Znojmě, bude přístupné celoročně, od pondělí do pátku v čase 9-17 hod. a o víkendech 10–17 hod. Polední pauza přitom bude vždy od 11:30 do 12:00 hod. Nově je zde vybudována také venkovní stálá expozice „Tichá řeč kamení“ – lapidárium kamenných prvků ve zrekonstruovaném (dříve nepřístupném) zadním traktu kláštera. Ten slouží veřejnosti i jako velmi příjemné odpočinkové a edukační místo.
Rozšíření otevírací doby se bude letos týkat i dalšího objektu Jihomoravského muzea – zříceniny hradu Cornštejn nad Vranovskou přehradou. Ten se veřejnosti otevře o víkendech už v květnu 2020. 
www.muzeumznojmo.cz
MIROSLAV
Strašidelná stezka na zámku

Původní vodní tvrz v Miroslavi přebudovaná na architektonicky pozoruhodný zámek uprostřed vzrostlého parku nově nabízí rodinám s dětmi speciální Strašidelnou stezku. Ta prochází neopravenou částí zámku a jednotlivá stanoviště představují 11 pověstí českých hradů a zámků s komentářem namluveným podmanivým hlasem Jaromíra Ostrého z brněnského rozhlasu. Strašidelná stezka je vhodná pro děti přibližně od 7 let a zabere asi 30 minut. Troufnou si vaše děti např. pozdravit skřítka nebo se pokusí vysvobodit bílou paní, aniž by probudily psa?
Celoročně otevřený zámek v Miroslavi však nabízí i mnohem víc – kromě mnoha výstav, školních programů a víkendových rodinných akcí zde můžete navštívit také světový unikát zapsaný v Knize rekordů. Velkoformátové obrazy z cyklu Slovanská epopej malíře Alfonse Muchy jsou zde poskládány z více než 163 000 dílků puzzle!
www.miroslavskyzamek.cz 
HEVLÍN
Ve výhledu železniční muzeum i šlapací drezína

Obec Hevlín vyhrála v roce 2019 dražbu ohledně zrušené železniční tratě Hevlín – Hrušovany nad Jevišovkou, a to včetně stoletého Hevlínského nádraží. Po vyřízení administrativních záležitostí se v budově nádraží plánuje zřízení muzea a po trati by mohla v budoucnu třeba jezdit šlapací drezína. Tato nová atrakce jistě přiláká velký počet turistů a železničních fanoušků. 
Trať mezi Hrušovany nad Jevišovkou a Hevlínem sloužila nepřetržitě 145 let. Nádražní budova vyrostla podle plánů architekta Františka Uhla v roce 1910 a dodnes stojí v téměř původní podobě. Od roku 2012 je kulturní památkou. S tratí se až do pádu železné opony počítalo dokonce jako s alternativní spojnicí Brna a Vídně. Na moravské straně chybí asi jen 2 km kolejí. Poslední vlak odjel z Hevlína v roce 2010 (zdroj: https://znojemsky.denik.cz).
www.hevlin.cz