Startuje SEZÓNA na Vranovské přehradě

Léto u Moravského Jadranu, jak se přezdívá oblíbené rekreační oblasti Vranovské přehrady, právě začíná. Na co všechno se můžete těšit? Se začátkem června odstartuje – navzdory coronaviru – „moře léta“ u Vranovské přehrady. Letošní turistická sezóna tu nabídne sice o trochu méně akcí, než bývá o prázdninách zvykem, ale kvalita služeb a krása zdejší přírody hravě vynahradí zahraniční dovolenou u moře.   Moravský Jadran 
Vodní nádrž Vranov, asi 30 km dlouhá přehrada západně od Znojma, láká na jednu z nejteplejších a nejčistších vod v České republice. Díky písčité Vranovské pláži, skalnatým srázům svírajícím hladinu Dyje i velmi teplým jihomoravským teplotám bývá trefně označována za Moravský Jadran.  Není proto divu, že patří k nejoblíbenějším rekreačním oblastem u místních i zahraničních návštěvníků turistické oblasti Znojemska a Podyjí. Zázemí přitom nalézají zejména v areálu Holiday Parku Vranovská pláž, který patří mezi dlouhodobě nejlépe hodnocené kempy v ČR. Kromě běžné nabídky míst vyhrazených pro stany a karavany jsou zde také velmi komfortní mobilheimy, chatky, několik penzionů i luxusních apartmánů. Každoročně je dějištěm řady oblíbených sportovních i společenských akcí a festivalů, které však musejí být kvůli letošním koronavirovým nařízením vlády přesunuty až na rok 2021. A na co všechno se můžeme těšit? 
www.vranovska-plaz.cz  KASKÁDA RACE (snad proběhne 3. 10. 2020) – první terénní závod na Znojemsku, adrenalinová trať dlouhá 5 km s více než 20 překážkami, navíc speciální trasa pro děti...  POHÁDKOLAND (cca polovina července 2021) – největší rodinný festival v ČR...  SUMMER X FEST TOUR (2. pol. července 2021) –exhibice extrémních sportů s účastí profesionálů...  MISS PLÁŽ (2. pol. července 2021) – tradiční přehlídka krásy, samozřejmě i s promenádou v plavkách...  STRONGMAN VRNOVSKÉHO LÉTA (2. pol. července 2021) – souboj nejsilnějších mužů, ale i žen...  VRANOVSKÉ VOLEJBALOVÉ LÉTO (2. pol. července 2021) – nejnavštěvovanější volejbalový turnaj profesionálů i amatérů v ČR s bohatým doprovodným programem...  PŘEHRADY FEST (přelom července a srpna 2021) – festival plný hudebních hvězd...  LAHOCUP (konec srpna 2021) – LAHOFER Author Cup, vinařský závod horských kol v okolí přehrady... 
Rarita na vodě 
Zážitky na Vranovské pláži čekají i v místním lanovém centru, půjčovně elektrolodí a šlapadel, ale i na unikátním Pařníku, který je neodmyslitelnou součástí kempu. Jde o velmi příjemnou kavárnu/bar přímo na vodě – přestavěnou loď. Ta v letech 1981–1992 brázdila vody Vranovské přehrady pod jménem Znojmo a převážela výletníky přes Švýcarskou zátoku, dokud ji nenahradila dominantní Bílá lávka. V letošním roce prošel Pařník kompletní rekonstrukcí a vyrostl do druhého patra, takže výrazně rozšířil svou kapacitu. Slavnostní spuštění na vodu proběhne ve středu 3. 6. 2020 v 11:00 hod. a půjde jistě o mediálně atraktivní událost. 
www.parnik-vranov.cz  A samotná Bílá lávka září také novotou. Tento visutý most přes Švýcarskou zátoku prošel v roce 2019 kompletní rekonstrukcí – po zásahu bleskem, který narušil jeden z nosných pylonů. Díky své jedinečné konstrukci (projekt byl dokonce v roce 1994 oceněn ve Washingtonu) získal přezdívku „vranovský Golden Gate“. Městys Štítary, do jejíhož katastru patří Bílá lávka i Vranovská pláž, stála rekonstrukce (i díky dotaci Jihomoravského kraje) přes 20 milionů korun.
www.obecstitary.cz
  Žhavá novinka na Vranovském zámku 
Mezi turistické magnety Vranovska dlouhodobě patří zámek Vranov nad Dyjí, barokní perla jižní Moravy. Překrásné zámecké interiéry se veřejnosti otevřou 6. 6. 2020, ale kvůli probíhající rekonstrukci střech prozatím pouze o víkendech. V průběhu léta se zde návštěvníci dočkají zbrusu nového prohlídkového okruhu. Vůbec poprvé v historii bude zpřístupněna vyhlídková strážní věž, která ve středověku sloužila jako součást fortifikačního opevnění hradu i jako vězení. Výrazná kamenná hranolová věž vyrůstající ze střech prvních hradních paláců bude už z dálky vítat příchozí od zámecké brány – hlavního vstupu do zámku. Obnoven přitom bude i erbovní plechový rytíř a pruhovaný vlajkový stožár na vrcholku věže. Přesný termín zpřístupnění nové vyhlídkové věže bude ještě upřesněn na webových stránkách zámku:
www.zamek-vranov.cz 
Aktuální informace o celé oblasti Vranovska, včetně národního parku Podyjí, poskytuje Turistické informační centrum ve Vranově nad Dyjí. Jeho letošní sezóna odstartuje v úterý 2. 6. 2020.
www.navstivtevranovsko.cz 
Celou tiskovou zprávu i s fotografiemi si můžete stáhnout ZDE.