PŘIPOMÍNKY SVĚTOVÝCH VÁLEK

Také pomníky připomínající oběti obou světových válek nalezneme rozeseté v krajině prakticky celého regionu. Například v Bítově, přímo na návsi stojí Pomník obětem I. světové války. Byl zde zbudován k desátému výročí samostatnosti Československé republiky.

V Hlubokých Mašůvkách, v jednom z našich nejvýznamnějších poutních míst, najdeme takových památek hned několik:

    Pomník obětem 1. a 2. světové války: kamenné sousoší s křížem hned vedle kostela s již ne zcela čitelným nápisem „Zbudováno ze sbírek poutníků, z darů pozůstalých a přátel, z příspěvků dobrodinců ze všech osad a míst, odkud poutníci k Mašůvské Matce v důvěře zbožné putují…“.
    Pomník osvobození: monumentální mohyla s protiletadlovým dělem stojí v lese na kopci hned za církevním poutním areálem. Pomník připomínající osvobození sovětskou armádou 9. května 1945 byl slavnostně odhalen roku 1960. Jde o téměř 10 m vysokou pyramidu z přírodního kamene, do níž byla vložena prsť z Dukly a Terezína. Pamětní deska na ní je věnována místním rodákům - legionářům, bratrům Janovi a Františkovi Fialovým. Původně však byla umístěná na jejich rodném domě č.p. 12.
 Pomník obětem 2. světové války je kamenná deska stojící hned naproti Obecnímu úřadu. Je věnována památce 3 místních občanů, příslušníků ČSLA, kteří zahynuli 19. června 1945 při odklízení munice po německé armádě v lese u Kravska.

V průběhu 2. světové války se u nás bojovalo i v oblacích. Letecké bitvy – a s nimi spojené i letecké havárie – si do dnešních dnů můžete připomenou například v Němčičkách. V červenci 1944 tu havaroval vojenský bombardér Britského královského letectva. U příležitosti 70. výročí této události zde vznikla krátká naučná stezka, která začíná na návsi a končí u pomníku 5 obětem této havárie. Celkem na 7 informačních panelech se dozvíte, co se stalo s posádkou havarovaného letounu, že to zdaleka nebyla jediná letecká havárie v regionu v průběhu 2. světové války, a seznámíte se i s československými letci bojujícími v řadách RAF.
Další pomník válečnému letci pak najdete mezi Boskovštejnem a Jevišovicemi. Dne 28. srpna 1944 byl v těchto místech při doprovodu bombardérů na svou misi sestřelen americký letoun North American P – 51B-15 NA, přezdívaný Mustang. Pilot James Ralph Jones zde přišel o život. Jeho osud připomíná také vlastivědná expozice umístěná v tzv. Předzámčí Starého zámku v Jevišovicích.

Na oslavu konce 2. světové války byl vystavěn i Pomník vítězství na Mariánském náměstí ve Znojmě. V optickém středu sedmibokého Mariánského náměstí, na stupňovém ostrůvku se záhony květin, se tyčí široký dórský sloup z leštěné žuly, na jehož vrcholu hledí směrem k jihu socha Rudoarmějce. V póze takřka antického hrdiny se zdviženým samopalem v ruce Rudoarmějec dodnes alegoricky připomíná vítězství Spojenců nad fašismem. Právě zde, na Mariánském náměstí, vítali obyvatelé Znojma dne 8. května 1945 první tanky sovětské armády. Necelých 5 metrů vysokou bronzovou sochu vytvořil roku 1953 akademický sochař Konrád Babraj a projektantem celého pomníku byl architekt Jaroslav Sirotek. V roce 1968 v reakci na okupaci Československa armádami Varšavské smlouvy došlo k neúspěšnému lidovému pokusu svrhnout sochu z pomníku. I dnes je přítomnost Rudoarmějce, lidově přezdívaného „Ivan“, na jedné z nejvýznamnějších znojemských křižovatek (urbanisticky jde také o jeden z nejstarších kruhových objezdů u nás), předmětem občanské diskuse.

Řada pomníčků a pamětních desek pak připomíná významné osobností, které se svou statečností a postojem zapsaly do československé válečné historie. Např. ve Znojmě na ulici Jarošova připomíná pamětní deska brigádního generála Jiřího Jaroše, příslušníka druhého odboje, který byl popraven roku 1943. Pomník Otmara Chlupa u Hnanic mezi vinicemi při hlavní silnici vedoucí na rakouské hranice připomíná člena a cvičitele Sokola Znojmo, který na tomto místě padl 22. 9. 1938 při obraně hranic. Další pomníky věnované padlým vojákům československé či sovětské armády najdeme např. i na Centrálním hřbitově ve Znojmě nebo v lese mezi Kravskem a Olbramovicemi.