Naučná stezka MLOKA HUGA Gránickým údolím

Délka trasy: cca 2,4 km a možností prodloužení ke Karkulce (cca 3,5 km)
Náročnost: lehká
Terén: nenáročný, rovinatý (lesní zpevněná cesta, vhodná pro rodiny s malými dětmi, terénní kočárky i kola)
Zaměření: příroda, les
Počet zastavení: 7
Vybudováno roku: 2015

Jen pár minut od historického centra Znojma, v rokli přímo pod Znojemským hradem, je území, které je domovem chráněného mloka skvrnitého. Ten dal název i zdejší naučné stezce „S mlokem Gránickým údolím“ určené především dětem. Je přístupná celoročně – v horkém létě zde oceníte příjemný lesní stín a vlhkost od Gránického potoka.

Jde o nenáročnou lesní zpevněnou trasu dlouhou něco přes 2 km, vhodnou pro rodinnou turistiku, kondiční běh anebo výlet s terénním kočárkem či prvním kolem. A právě pro ty nejmenší je naučná stezka vybavena nespočtem dřevěných vyřezávaných soch a herních prvků. Pro ty starší je doplněna o 7 informačních panelů o zdejší fauně a floře, geologii i ochraně přírody. Průvodcem vám bude mlok Hugo, kterého najdete na všech panelech i dřevěných směrovkách. 

Stezka začíná na konci ulice U Obří hlavy za Starou vodárnou (dnes centrum vodáků, s půjčovnou, kempem i občerstvením). Odstartovat výpravu můžete symbolicky hned u vstupu do lesa zazvoněním na dřevěnou zvoničku. A ze dřeva pocházejícího z místních lesů je vybudován i přírodní dětský park o pár metrů dál. Děti si zde mohou vyzkoušet svou obratnost, otestovat rovnováhu anebo zjistit, kterému lesnímu zvířátku jsou nejblíže svojí výškou nebo skokanskými schopnostmi. K dalším zastavením vás doprovodí dřevěné sochy obyvatel lesa v životní velikosti, které si mohou děti pohladit či šetrně osedlat. U odpočinkového altánu v půli cesty můžete posvačit, kolo si opřít o originální stojan ve tvaru ježka, vyzkoušet balanc na obrovském hadovi anebo si ověřit znalost dřevin a zvířátek u dřevěného pexesa. Zpovzdálí vás bude pozorovat skoro třímetrový mlok a za potokem vykukovat zvětšená beruška, včela či mravenec. U panelu lesních ptáků s ukázkou jejich vajec se můžete pokusit najít jejich makety v korunách okolních stromů anebo si dokonce pomocí mobilní aplikace Les poznání poslechnout jejich zpěv. Asi nejoblíbenější částí stezky je „houbové pole“ – zvětšené dřevěné modely lesních hub s odklápěcími cedulkami, na kterých snadno zjistíte, která je jedlá a která ne.

Za Spáleným mlýnem (sezónní občerstvení, venkovní hřiště) se můžete rozhodnout, zda se vrátit zpět ke Staré vodárně po druhé straně Gránického potoka (kudy pokračuje i naučná stezka) anebo pokračovat dál po cestě značené modrou turistickou značkou a dřevěnou směrovkou s nápisem „Karkulka“. Ta vás totiž přibližně za 1 km dovede až k chaloupce Karkulčiny babičky. Přes prosklená okna a dveře mohou děti nahlížet dovnitř právě ve chvíli, kdy Karkulka donesla košík dobrot a vlk převlečený za babičku si hoví v peřinách. Vše v životní velikosti a s propracovanými detaily. Naštěstí se už opodál blíží myslivec se psem a flintou – ovšem také za dřeva...

Gránickým údolím vedou značené turistické trasy všech barev a prochází jím i mezinárodní cyklostezka EuroVelo 13 a okružní cyklotrasa 5000. Kdo chce trénovat kondičku, využije některou z příkře stoupajících lesních cest, např. Křížovou cestu vedoucí na Hradiště. Hluboce zaříznutý zalesněný kaňon vyhloubený Gránickým potokem ve svých romantických zákoutích ukrývá řadu pěšin, vyhlídkových míst či kamenných zídek. Romantickou přírodu prostupuje také několik historických cest spojených s významnými znojemskými osobnostmi a představiteli Zalesňovacího a okrašlovacího spolku ve Znojmě. Právě ten totiž začal v 19. století Gránické údolí upravovat k romantickým turistickým účelům. Dnes se o údolí i naučnou stezku starají Městské lesy Znojmo.

Kdo si chce Gránické údolí pořádně užít, ten si v Turistickém informačním centru města Znojma v Obrokové ulici koupí "Gránické listí" – hravého průvodce Městskými lesy Znojmo pro děti i dospělé.

Více informací najdete na: https://www.granice.cz/trasy/naucna-stezka 
nebo: https://lesyznojmo.cz