Kde ZABAVIT DĚTI během „korona-prázdnin“

Coronavirus zavřel školy i školky a rodiče řeší, jak a kde bezpečně zabavit své děti. Přinášíme přehled míst, kde byste něměli potkat více lidí najednou, a přitom se vyvětráte na čerstvém vzduchu celá rodina. Víme, že to nejsou klasické prázdniny, ale bezpečnostní opatření, kdy by se děti měly učit doma a vyhýbat se skupinovým aktivitám. Jenže ne každý má k dispozici vlastní zahradu a zkuste udržet děti měsíc zavřené, aniž byste jedinkrát nevyrazili ven na čerstvý vzduch...  Vždy, prosím, dodržujte aktuálně platné bezpečnostní pokyny a buďte ohleduplní ke svému okolí. Kam tedy na Znojemsku a v Podyjí – bezpečně – s dětmi za přírodou a sportem, kulturou a poznáním nebo zábavou a zážitky?
ZNOJMO – Loucký klášter
Znovínský koloběžkový okruh a sudové hřiště
Příznivci koloběžek a nenáročných cyklotras jistě s nadšením přivítají novou aktivitu Znovínu Znojmo, který kromě svých už dobře známých nordic-walkingových tras zprovoznil také speciální koloběžkový okruh okolo řeky Dyje. Začíná u Louckého kláštera, kde Znovín Znojmo provozuje prohlídky kláštera s průvodcem, své vlastní návštěvnické centrum, vinařské a bednářské muzeum nebo jedinečnou vinařskou uměleckou galerii. Z bezplatného parkoviště u Městské plovárny Znojmo-Louka se tak můžete vydat na okružní trasu podél Dyje dlouhou cca 4,5 km (zkrácená trasa jen 3,5 km). Po jedné straně řeky pojedete po úzké asfaltce mezi udržovanými zahrádkami a přes hladinu řeky se Vám budou otevírat nádherné výhledy na panorama Znojma. Na druhém břehu pojedete z větší části přírodním terénem a odměnou vám budou romantické scenérie u široké a klidné vodní hladiny. Trasa vede po celou dobu prakticky po rovince a po komunikaci se žádným nebo jen s minimálním automobilovým provozem. Je tak ideální nejen pro milovníky koloběžek, ale třeba i pro děti, které se teprve učí jezdit na kole. Naproti hlavnímu vstupu na Městskou plovárnu přitom najdete i půjčovnu a servis kol i koloběžek Cyklo klubu Znojmo (doporučujeme předem se objednat).
Před branami Louckého kláštera pak oceníte možnost nakoupit ovoce a zeleninu z Farmy U Tří dubů nebo maso, uzeniny a sýry od regionálních producentů. Děti mohou mezitím řádit na sousedním hřišti, které je zbudováno z dřevěných sudů – jak jinak, vždyť jste ve vyhlášeném vinařském centru!
www.znovin.cz/znovinsky-kolobezkovy-okruh 
  ZNOJMO – Gránické údolí
Naučná stezka s mlokem Hugem + Karkulka
Zážitková naučná stezka určená zejména rodinám s malými dětmi zdobí romantické Gránické údolí hluboce zaříznuté v údolí mezi Hradištěm a Znojemským hradem. Průvodcem po ní je mlok Hugo, zdejší obyvatel, který vás seznámí na 7 informačních panelech s místní přírodou a hravou formou představí faunu i flóru. Lesní cestu lemují detailně propracované dřevěné sochy zvířat, které mohou děti pohladit nebo šetrně osedlat; mohou si také vyhrát s lesním pexesem nebo si vyzkoušet svou obratnost na lesním hřišti. O jedlosti či jedovatosti hub se bezpečně přesvědčí u jejich dřevěných zvětšenin, poznají druhy stromů nebo ptáky a jejich vejce. Pomocí mobilní aplikace "Les poznání" si u ptačího panelu mohou dokonce poslechnout, jak který ptáček zpívá. Nenáročnou rovinatou trasu, dlouhou cca 2,5 km, vedoucí pod vzrostlými stromy podél Gránického potoka zvládnou i začínající cyklisté nebo maminky s terénnějším kočárkem. Je to také oblíbená běžecká trasa a prochází zde značené turistické a cyklistické cesty. Zhruba v polovině naučné stezky je odpočinkový zastřešený altán a prakticky po celé trase se nacházejí lavičky. Veškeré herní prvky jsou vyrobené ze dřeva – i kolo zde můžete umístit do originálního stojanu ve tvaru dřevěného ježka. 
Naučná stezka začíná u Staré vodárny, kde se dá zaparkovat auto, a vede ke Spálenému mlýnu. Odtud se však dá výlet protáhnout ještě o další cca 1 km dál. Lesní cestu lemující Gránický potok odtud označuje dřevěná směrovka s nápisem „KARKULKA“. Dovede vás k dřevěnému domku Karkulčiny babičky právě ve chvíli, kdy Červená Karkulka přinesla košík dobrot a v peřinách už leží přestrojený vlk. Opodál se ale naštěstí blíží myslivec – také dřevěný...
www.granice.cz/trasy/naucna-stezka
  VRBOVEC
Naučná stezka Hroznové kozy
Pradávný a legendami opředený patron vinic – Hroznová koza (a někdy i kozel a kůzlata) je hlavním námětem nenáročné trasy vedoucí okolím Vrbovce. Jde o největší vinařskou obec Znojemské vinařské podoblasti, a tak je téma stezky více než jasné. Okružní trasa dlouhá přibližně 5 km je vedena klidnými, částečně nezpevněnými cestami mezi vinicemi a je na ní umístěno 6 informačních tabulí. Postupně dorazíte k malému vinohradnickému altánu sloužícímu také jako rozhledna, ke starému kládovému lisu nebo k Poctě sv. Urbanu – u každé z těchto zastávek je zbudováno pohodlné posezení. Na jednotlivých zastaveních naučné stezky se dozvíte vše o Hroznové koze, poznáte díky ní rok na vinici, staré vinařské tradice, Vrboveckou sklepní ulici nebo vinohrady v okolí Vrbovce. Trasa prochází i centrem obce a u zdejší dominanty - kostela Stětí sv. Jana Křtitele, oceníte s dětmi zastávku u menšího venkovního hřiště s dřevěnými herními prvky.
Stezka je ideální pro rodiny s dětmi, a to nejen díky nenáročnému terénu – informace na tabulích jsou totiž doplněny o hravé obrázky a řadu vinařských legend a pověstí. Cestu zvládnete i s terénním kočárkem anebo se začínajícím cyklistou na prvním kole. Chcete-li si trasu oživit „hledačkou“, začněte ve vrbovecké sklepní uličce ve Vinotéce Ampelos, která slouží také jako místní malé infocentrum. Zde si vyzvednete zábavný kvíz a pokud vyplníte všech 6 tajenek správně a objevíte klíč k vrboveckému pokladu, pak zde získáte i odměnu...
www.obec-vrbovec.cz VRANOV NAD DYJÍ
Hraběnčina stezka a Okruh H. Mniszkové
Naučná Hraběnčina stezka realizovaná Lesy ČR vede od bývalých koníren Vranovského zámku nejprve po vrstevnici, přes Hraběnčinu louku až do Junáckého údolí. Na trase dlouhé asi 1,5 km vás čeká romantická vyhlídka na majestátní Vranovský zámek s dřevěnými lavičkami jménem Tanečnice, kaple Panny Marie Ochranitelky z konce 18. století, ale i nově vytvořená místa pro lesní pedagogiku. Potok překročíte po modřínové lávce, k odpočinku poslouží kamenná lavička a téměř 3 m vysoký dřevěný hříbek na kraji lesa ocení zejména děti. Víceúčelové přístřešky z dubového dřeva slouží jako zázemí pro turisty, školní výpravy, ale i pro účastníky Svatohubertské mše. 
Hraběnčina stezka vede z větší části po trase Okruhu hraběnky Heleny Mniszkové, který vás okružní trasou dlouhou přibližně 3 km zavede zpět k zámku a také k bývalému vojenskému bunkru Studánka nebo k Felicitině studánce a kapličce z počátku 19. století. Tu zdobí krásný kamenný vlys tančících nymf a německý nápis: „Felicie hraběnka z Mnisku zřídila a věnovala tuto studánku unaveným poutníkům k osvěžení a svému milému údolí pro okrasu“.
A vydáte-li se od hlavní zámecké brány po žluté turistické značce po trase tzv. Felicitina okruhu, sejdete dolů do městečka málo frekventovanou, ale krásnou cestou až k řece Dyji (cca 1,5 km). Přejděte most v místě zvaném Benátky a přímo před sebou uvidíte krásné dětské hřiště plné dřevěných herních prvků. Hned naproti najdete dobře vybavenou venkovní posilovnu pro dospělé. Ulicí Mlýnskou se pak za minutku dostanete přímo na hlavní náměstí Vranova nad Dyjí.
www.navstivtevranovsko.cz/cs/blog/nova-stezka-lesu-cr
  VEDROVICE
Muzeum a Archeostezka Po stopách prapředků
Četné nálezy zejména z období neolitu, ale i starší z doby kamenné, proslavily Vedrovice mezi archeology. Odkryly se zde půdorysy kůlových domů, pecí i více než stovka kostrových hrobů. Zvláštností je také zdejší naleziště kamene rohovce, který se tu těžil s přestávkami až 7500 let – lidé z něj vyráběli nástroje, ale také s ním obchodovali. Proč zde ale dobývali tento kámen i v době, kdy už znali bronz a železo, je však dodnes záhadou. Seznámit se s nálezy a nalezišti této obce ležící nedaleko Moravského Krumlova můžete i vy díky 6 informačním panelům Archeostezky umístěným na nejvýznačnějších místech zdejších archeologických nálezů: od pravěkého hradiska na Leskounu v jihozápadní části obce, až k nalezišti těžby kamene rohovce v Krumlovském lese na severu. Krásný výhled na Vedrovice se vám pak otevře ze skaliska Čertova díra obestřeného tajuplnou pověstí. Trasu mezi jednotlivými zastaveními si přitom zvolíte sami – ta doporučená je dlouhá cca 5 km. 
Po cestě spatříte i zdejší technickou památku – větrné vodovodní kolo, a půjdete také okolo místního infocentra a Muzea, kde jsou k vidění kostrové nálezy tzv. skrčenců z pravěkých pohřebišť, pravěké nádoby a řada dalších archeologických zajímavostí. K muzeu patří i Venkovská stodola, kde se ukrývají původní zemědělské stroje, řemeslnické nástroje a vybavení venkovské domácnosti z přelomu 19. a 20. století. Přímo před vchodem do Muzea a infocentra najdete také moc pěkné dětské hřiště - je docela velké a hrací prvky jsou zde ze dřeva.
www.muzeumvedrovice.cz/muzeum
MORAVSKÝ KRUMLOV
Přírodní rezervace s vyhlídkou

Naučná stezka Krumlovsko-rokytenské slepence seznamuje se stejnojmennou Národní přírodní rezervací, vzácnou faunou i flórou. Vede od renesančního zámku v Moravském Krumlově členitým údolím meandrující řeky Rokytné s přilehlými slepencovými skálami. Tematicky zaměřené panely poskytují informace, např. o historii města moravských Liechtensteinů a zámeckém parku, o starobylém hradišti Rokyten a řece Rokytné, o Mariánské studánce, o národní přírodní rezervaci i stepních a lesních společenstvech v ní – vždy doplněno fotografiemi a mapovým přehledem o průběhu proplétající se trasy. Naučná stezka je vedena jako okružní, je cca 15 km dlouhá, ale na některých místech si ji lze zkrátit – pro menší výletníky je možné ji rozčlenit na 3 menší samostatné okruhy. Začíná u vstupu do dolního zámeckého parku, vede zámeckým tunelem do lokality zvané „Střelnice“ až k legendami opředené kapli sv. Floriána. Rodiny s dětmi zde ocení nové venkovní hřiště plné dřevěných herních prvků, které bylo v lokalitě „Střelnice“ vybudováno v dubnu 2019 (a další např. v lokalitě „Vrabčí hájek“ na jižním předměstí).
Kdo pak vystoupá až k barokní kapli sv. Floriána, rozprostře se mu před očima jedna z nejhezčích vyhlídek na Moravský Krumlov. Pak je stezka směrována ke kapli Panny Marie u Rokytné (Mariánská studánka) a dále příjemnou cestou do Rokytné. Z Rokytné lze pokračovat podél toku řeky směrem k Budkovicím a Krumlovským lesem až k městské lesovně, anebo zkratkou zpět kaštanovou alejí do Moravského Krumlova. Vydat se na naučnou stezku můžete i díky aktuální reportáži České televize v pořadu Toulavá kamera:
www.ceskatelevize.cz/porady/1126666764-toulava-kamera
  MORAVSKÝ KRUMLOV
Discgolf v zámeckém parku 
Kdo má už děti starší a výlet do Moravského Krumlova si chce užít aktivně (a pěší túra nebo cyklovýlet mu už nestačí), zastaví se na pokladně zámku. Zde si totiž může zapůjčit vybavení na discgolf – skvělou hru kombinující pravidla golfu a házení létajícím talířem na cíl. Rozsáhlý zámecký park s vzácnými jehličnany je totiž jedním z nejkrásnějších přírodních discgolfových hřišť u nás. Řetězové koše, do kterých se hráči snaží trefit na co nejmenší počet pokusů, jsou v parku rozvěšeny v různých výškách a celkem jich je 18. Nebude-li z bezpečnostních důvodů zámecká pokladna otevřena, je nutné si s sebou na výlet přibalit létající talíř vlastní...
http://discgolfmk.cz/hriste
MIROSLAV
Miroslavské kopce a rybník Réna

Území Národní přírodní památky Miroslavské kopce je významné jako lokalita výskytu vzácných skalních společenstev a vegetace teplomilných stepí. Řada chráněných druhů živočichů i rostlin se zachovala celkem na 7 samostatných kopcích v okolí města Miroslav. Jde o slepencové pahorky známé jako Větrník, Přední a Zadní Markův kopec, Ve vinohradu, U letiště, U kamene a Zmrzlé. A právě tyto kopce propojuje naučná stezka, která tak neustále střídá mírné stoupání a klesání. Trasu je možné si prodloužit až k Miroslavskému rybníku, zvanému Réna asi 1 km východně od města. Zde se na 3 informačních tabulích dozvíte zajímavosti o ptácích a zvířatech obývajících zdejší vodní plochu. 
Rodiny s dětmi ocení zpestření přírodovědného výletu k rybníku ve formě Pabákovy stezky. Jde o mapu s úkoly, které promění vycházku v dobrodružnou výpravu. Stezka startuje na Miroslavském zámku, kde si zmíněnou mapku s úkoly vyzvednete (obvykle v pokladně). Přestože je teď zámek pro veřejnost uzavřen, je možné si předem telefonicky domluvit se správou objektu individuální vyzvednutí Pabákovy mapky s úkoly přímo u zámecké brány.
www.mesto-miroslav.cz/miroslavske-kopce
  CHVALOVICE
Stračí stezka a balanční hřiště

Bohužel velké venkovní hřiště ve Chvalovicích s parádními prolézačkami i venkovní posilovnou pro dospělé je už také z bezpečnostních důvodů uzavřeno. Kdo se však vydá od fotbalového hřiště po zelené turistické značce podél potoka Daníž, dojde až do chvalovické sklepní uličky anebo ještě dál, až k bunkru „Zatáčka“, který je jedním z válečných objektů bývalého československého opevnění hranic ze 30. let 20. století. Cestou projde tzv. Stračí stezkou. Jde o nenáročnou naučnou ministezku se spoustou dřevěných a provazových balančních prolézaček, kde v létě kvete sousta kytiček a bylinek, a nechybí ani stručné informace o zvířatech a ptácích žijících ve zdejší přírodě. 
Do centra Chvalovic se pak může vrátit po druhé straně potoka, upraveným lesoparkem po úzké asfaltové cestě. Tu určitě ocení příznivci in-line bruslení i děti na koloběžkách a prvních kolech. A až pomine zákaz restauračního provozu, určitě pak zajděte na oběd do Penzionu Daníž stojícího hned vedle kostela. Jde o podnik, který provozuje sama obec - jídlo je poctivé a obsluha příjemná...
www.chvalovice.cz 
  HRUŠOVANSKO
Na kole i pěšky krajinou vína

Jarní počasí vás může zlákat k pěšímu výletu ale i výšlapu na kole – oblast Hrušovanska je naprosto ideální pro příznivce nenáročné cyklistiky nebo pro rodinné vyjížďky. Značené trasy zde vedou převážně zemědělskou krajinou mezi vinicemi v rovinatém terénu, kde je jen malý dopravní provoz. Vyzkoušejte třeba cyklotrasy s příznačným názvem Po rovince, Mezi poli a vinohrady nebo zamiřte po zdejších stopách Alfonse Muchy po Muchově cyklostezce anebo až na rakouské hranice po cyklostezce nazvané Ahoj, sousede!
www.hrusovansko.cz/cyklostezky 
  ČÍŽOV – NP PODYJÍ
Pašerácká stezka, geologie i hřiště

Kdo má starší děti a hledá příležitost k výletu s trochou adrenalinu, tomu se bude hodit tip na výlet po trase Pašerácké stezky při hranici s Rakouskem. Jde o starou cestu procházející náročnějším terénem (kořeny, kameny) strmého zalesněného svahu nad meandry řeky Dyje. Je vhodná pro zdatnější turisty, kteří se nebojí výšek. Uchvátí nádhernými výhledy na podmanivou přírodu Národního parku Podyjí i sesterského národního parku Thayatal táhnoucího se podél druhého – rakouského – břehu Dyje. Pašerácká stezka je místem, kde jsou v těsném sousedství cesty vidět asi nejzajímavější tvary zvětrávání skal – skalní srázy, věže, hřiby či převisy. Zavede vás k Ledovým slujím či ke kamennému Obelisku stojícímu nad nimi od roku 1860. Podle legendy je prý v základech obelisku zazděn hrnec mincí a pahýl borovice, která původně stála na vrcholku skály...
A jak se tam dostanete? Nejlepší je začít v Čížově, který je pomyslnou vstupní branou do Národního parku Podyjí. Veřejné parkoviště je hned na začátku obce, dál už musíte pěšky (nebo po značených cyklostezkách na kole). Na konci malebné vesničky najdete velkou budovu bývalé pohraniční stráže, která je dnes návštěvnickým a informačním centrem NP Podyjí (provoz však zahajuje obvykle až v dubnu). Před ní najdete odpočinkové místo pro děti i dospělé, ale také malou venkovní geologickou expozici – ukázku hornin, které se v národním parku vyskytují. Za budovou v zahradě je však skryté ještě jedno místo, které oceníte s dětmi: krásné hřiště plné dřevěných a lanových prolézaček.
Cesty křižující se pod budovou jsou součástí značených cyklotras procházejících celým pohraničím (mezinárodní EuroVelo 13, dálková Mlynářská trasa aj.). Vedou jednak kolem pozůstatků tzv. železné opony s dochovanými zátarasy a strážní věží přezdívanou Špačkárna, ale také k hraničnímu přechodu pro pěší v Hardeggu (POZOR! V této době je z bezpečnostních důvodů hraniční přechod uzavřen!). Vydejte se nejprve po modré turistické značce a na prvním rozcestí odbočte vpravo na červenou. Lesnatou krajinou dojdete až na strmé úbočí nad řekou, kudy právě prochází Pašerácká stezka. Je náročnější, a tak v žádném případě není sjízdná s kočárkem a není vhodná ani pro malé děti. Po jejím zdolání se pak na rozcestí u Vranovské brány rozhodnete, zda pokračovat dále po červené směrem k Zadním Hamrům a Vranovu nad Dyjí, nebo po žluté a vrátit se zpět do Čížova po trase Mlynářské cyklostezky okolo vysílače na Větrníku. Druhá okružní varianta z Čížova do Čížova vyjde asi na 8 km.
www.nppodyji.cz
  BOŽICE – KARLOV 
Údolím lásky

Naučná a relaxační stezka prochází malebným údolím Příčního potoka (zařazeno do soustavy chráněných území NATURA 2000), podél břehů rybníků Horní Karlov, Prostřední Karlov a Božický rybník, a kolem přírodní rezervace Karlov. Romantické přírodní scenérie pojmenovaly i zdejší Údolí lásky, kde navíc teď v jarních měsících vykvétají koberce sněženek a prvosenek. Je možné si vybrat ze 3 různě dlouhých okruhů, které vedou turisticky příjemným a nenáročným terénem: velký poznávací okruh (5,4 km), Karlovský poznávací okruh (4,3 km) a Božický poznávací okruh (2, 2 km).
www.sanov.cz/priroda-v-regionu/naucna-stezka-udolim-lasky     Vzhledem k mimořádné situaci jsou až do odvolání pro veřejnost UZAVŘENY + ZRUŠENY všechny akce na těchto turistických cílech v oblasti Znojemsko a Podyjí: Všechny objekty ve správě Národního památkového ústavu (hrad Bítov, zámek Uherčice, zámek Vranov nad Dyjí, zřícenina Nový hrádek u Lukova). Všechny objekty ve správě města Znojma / Znojemské Besedy (Znojemské podzemí, Radniční věž, Expozice hradebního opevnění, Expozice pivovarnictví, obě turistická informační centra). Všechny objekty Jihomoravského muzea ve Znojmě (Minoritský klášter, Dům umění, Znojemský hrad, Rotunda sv. Kateřiny, Památník Prokopa Diviše v Příměticích i zřícenina hradu Cornštejn nad Vranovskou přehradou). Všechny objekty Technického muzea v Brně (v našem regionu pobočky: Vodní mlýn ve Slupi a Areál čs. opevnění v Šatově). Všechny objekty Moravského zemského muzea (v našem regionu pobočka Starý zámek Jevišovice).