Certifikace ubytovacích zařízení HotelStars Union

HotelStars Union je oficiální jednotná klasifikace ubytovacích zařízení platná nejen v České republice, ale i v mnoha zahraničních zemích. Je objektivním kritériem pro hodnocení kvality a úrovně ubytování, který uplatňuje standardní označování počtem hvězdiček.

Kdo někdy hledal ubytování a potřeboval mít jasno, jaká kvalita ho na místě čeká (a nechtěl se spoléhat na subjektivní hodnocení ostatních hostů), může se spolehnout na hodnocení HotelStars Union. Certifikované hotely a penziony totiž procházejí systémovým a transparentním hodnocením úrovně a kvality, vybavení i poskytovaných služeb, a podle toho získají příslušný počet hvězdiček. Systém je přitom uplatňován nejen v České republice, ale i v další dvacítce evropských zemí (Belgie, Dánsko, Estonsko, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemí, Rakousko, Řecko, Slovinsko, Švédsko, Švýcarsko a vstup dalších zemí je v jednání např. Itálie, Irsko, Island nebo Polsko).

Systém hvězdiček je u nás již dlouhodobě známý, ale bohužel, není hvězda jako hvězda. V České republice totiž není povinnost uvádět počet hvězdiček podle jednotných kritérií. Každý hoteliér či majitel penzionu si tak může u jména ubytovacího zařízení uvést počet hvězd podle svého vlastního uvážení – a často vyšší než odpovídá realita. Bohužel tato skutečnost brání transparentnosti a udržení stejné kvality.

A právě tento nešvar řeší jednotný systém HotelStars Union. Hotely a penziony jsou klasifikovány pomocí společných kritérií a postupů, které garantují stejnou úroveň vybavenosti a služeb napříč celou Evropou. V roce 2022 již bylo certifikováno přes 1200 hotelů a penzionů v ČR, dohromady cca 30 tisíc hotelů a penzionů v celé Evropě. A jak poznáte, že jde skutečně o věrohodně certifikované ubytovací zařízení? Ty "pravé" hvězdy musí být v korporátním designu HotelStars Union a certifikovaná ubytovací zařízení mohou své hodnocení doložit vystaveným certifikátem, plaketou či samolepkou na dveřích. Pravé hvězdy také naleznete v katalogu klasifikovaných ubytovacích zařízení www.hotelstars.cz .

Hvězdy a certifikát HotelStars se od roku 2022 zobrazují hostům po celém světě i na portálu Tripadvisor, jako deklarace kvality. Pracuje se i na propojení katalogu HotelStars s portálem Kudy z nudy. Spolupracuje se také se společností Prague City Tourism, která bude uvádět certifikát HotelStars u jednotlivých ubytovacích zařízení v Praze, a tak garantovat turistům kvalitu zobrazených zařízení na stránkách www.Prague.eu .

Kritéria se pravidelně aktualizují každých 5 let. Současná kritéria jsou platná pro období 2021–2025, nová budou platit pro období 2026–2030 s ohledem na současné trendy v oblasti hotelnictví. Klasifikaci hotelů v České republice provádí Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR ČR). Oficiální jednotná klasifikace vznikla původně ve spolupráci AHR ČR a UNIHOST, Sdružení podnikatelů v pohostinství, za podpory Ministerstva pro místní rozvoj a České centrály cestovního ruchu – CzechTourism.

Asociace hotelů a restaurací České republiky, z.s.

Revoluční 762/13
110 00 Praha 1 – Staré Město