CYKLOBUSY v regionu

Milovníci cyklistiky na Znojemsku mají možnost, jak se s pomocí autobusu pohodlně i se svým kolem přiblížit k vybranému cíli. Obvykle od Velikonoc do konce září mohou využít několik pravidelných autobusových linek, které o víkendech a svátcích spojují Znojmo s Vranovskem, Vranovskou přehradou, Národním parkem Podyjí a některé i s rakouským Drosendorfem. O prázdninách jezdí i v pracovní dny. Navazují také na české i rakouské cykloturistické vlaky.

V rámci Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK) jde o tyto sezónní linky cyklobusů:

  • Linka 816: Znojmo > Lesná > Vranov nad Dyjí > Lančov > Starý Petřín > Šafov > Uherčice > Bítov nebo Drosendorf (AT) o víkendech.
  • Linka 817: Znojmo > Hradiště > Podmolí > Čížov (NP Podyjí) > Lesná > Vranov nad Dyjí.
  • Linka 830: Vranov nad Dyjí – Lesná > Vranovská pláž > Štítary > Zálesí > Bítov > Vysočany > Korolupy > Uherčice.
  • Linka 108: expresní víkendový cyklobus spojující Brno a Znojmo.

Cyklobusy jsou v záhlaví jízdních řádů pravidelných autobusových linek označeny symbolem kola. Jsou vybavené přívěsem pro 24 jízdních kol. Kapacita bývá dostatečná, a tak se rezervace ani neposkytují. Jízdenky koupíte přímo u řidiče. Z bezpečnostních důvodů je nakládka a vykládka kola možná pouze na označených zastávkách a vždy je třeba ji nejprve nahlásit řidiči. Nakládání, vykládání a upevňování (elektro)kola si zajišťuje cestující sám, řidič pouze předá příslušné úchyty a zkontroluje správnost upevnění. Cestující je zároveň povinen před naložením sejmout z kola všechny cennosti a věci, které by se mohly za jízdy uvolnit.

Přeprava (elektro)koloběžek je možná také – přímo ve vozidle. Ty do 120 cm se přepravují zdarma, musí být ale složené.

Více informací a aktuální jízdní řády najdete níže v příloze, ale doporučujeme si vždy ověřit aktuálnost na: www.idsjmk.cz/cyklo.

Přílohy