VINAŘSKÁ turistika

Druh:


Regionální gastronomie

Přístupnost:


přístupné veřejnosti

Vhodné pro:


(nejen) starší 18 let

Více informací:


viz webové odkazy v textu

Znojemsko patří k nejznámějším vinařským krajinám České republiky a Znojemská vinařská podoblast dává jedny z nejkvalitnějších vín u nás. Za chuťově plná a neuvěřitelně aromatická (zejména bílá) vína skvělé pověsti vděčí Znojemsko nejen vysoké úrovni mnoha vinařů, ale také specifickým přírodním podmínkám. 

Kromě vín samotných zde návštěvníky okouzlí i žijící vinařský folklór a množství jedinečných vinařských památek – staleté vinné sklepy v malebných sklepních uličkách, impozantní kláštery i moderní vinařská architektura v pověstných vinicích, které křižují a propojují stovky kilometrů vinařských turistických tras a cyklistických stezek. Nechte se inspirovat našimi tipy k výletům za vínem...

Znojemská vinařská podoblast je jednou ze čtyř podoblastí vinařské oblasti Morava; zahrnuje přes 3 500 hektarů vinic a více než 90 vinařských obcí. Je vyhlášená především bílými aromatickými víny. Skvělá vína dávají odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, výborná jsou také Rulandské bílé, šedé i modré, nebo i Müller Thurgau, Tramín červený či Pálava.


Chcete se o odrůdách a historii vína na Znojemsku dozvědět o něco víc? Přečtěte si náš speciální článek ZDE.


 

SKLEPNÍ ULIČKY
Malebné vinné sklípky a lisovny nejrozmanitějších tvarů i barev zahloubené ve svazích přímo u vinic najdete na Znojemsku např. zde:

Více informací o sklepních uličkách naleznete na:
www.vinarske.stezky.cz/Sklepni-ulicky/Znojemska-vinarska-podoblast
a www.sklepni-ulicky.cz.

 


TURISTIKA MEZI VINICEMI

Moravské vinařské stezky
Více než 1200 km cyklostezek procházejících vinicemi jižní Moravy. Celkem 10 okruhů, které propojuje páteřní Moravská vinná stezka. Znojemská trasa je z nich nejdelší – na 165 km prochází 55 vinařskými obcemi. Vyznavači rovných silničních úseků a pohodových cest mezi poli a vinicemi ocení severní část stezky a oblast kolem řeky Dyje na Hrušovansku. Milovníci náročnějších terénů si nejlépe vychutnají Národní park Podyjí a lesní partie severně od Znojma. Milovníkům vína a tajemných sklepních labyrintů doporučujeme návštěvu obcí jižně od Znojma. Nejvýznamnější vinařské lokality v obcích Šaldorf-Sedlešovice, Hnanice, Šatov, Chvalovice, Vrbovec a Jaroslavice nabízí skvělá vína i jedinečnou atmosféru sklepních uliček.
www.vinarske.stezky.cz 

Znovín Walking
Celkem 7 lehkých a 7 středně těžkých nordic walkingových tras vedoucích vinicemi Znojemska a národním parkem Podyjí. A samozřejmě i kolem degustačních míst Znovínu Znojmo: na vinici Šobes, ve Starých vinicích v Havraníkách, na šatovské vinici Peklo či v Moravském sklípku v Šatově. V areálu Louckého kláštera ve Znojmě, kde Znovín Znojmo provozuje rozsáhlé návštěvnické centrum, je možné získat detailního mapového průvodce trasami Znovín Walking i nordic walkingové hole.
www.znovin.cz 

Naučná stezka Hroznové kozy ve Vrbovci
Historii vinařství můžete objevovat na naučné stezce Po stopách Hroznové kozy ve Vrbovci. Díky ní poznáte rok na vinici, staré tradice a legendy i vrbovecké sklepní uličky. Stezka mezi vinohrady dlouhá cca 5 km je vhodná i pro děti nebo začínající cyklisty na prvních kolech. Nechybí na ní rozhledna, odpočívadla nebo herní prvky s luštěním tajenky a poslechem vinařských písní a příběhů o Hroznové koze, prastarém patronu vinic. V průběhu roku bývá dějištěm řady akcí, při kterých znovuožívají staré vinařské tradice a zvyky. 
www.cechvrbovec.cz/naucna-stezka-hroznove-kozy 

VINOBUS VOC Znojmo
Spolek VOC Znojmo je provozovatelem unikátního VINOBUSU, který spojuje výhody cyklobusu s vinařskou turistikou. Autobus s kapacitou 32 míst a přívěsem na 20 kol se v sezóně (cca od května do září) několikrát denně vydá na trasu dlouhou téměř 60 kilometrů a cestou zastaví na 14 místech (a na 8 z nich i s ochutnávkou). VINObus na své trase objíždí řadu zajímavých vinařských lokalit – vinice, sklepní uličky, vinařství a vinné sklepy i místa, odkud se můžete vydat dál na výlet na kole či pěšky, třeba do nádherné přírody Národního parku Podyjí. Představí 21 předních vinařství, která jsou členy vinařského spolku VOC Znojmo.
Pro návštěvníky Znojemska je to také vítaný způsob, jak se vyhnout problémům s nulovou tolerancí alkoholu za volantem, resp. při jízdě na kole. Mohou si vybrat pouhé projetí trasy s průvodcem v pohodlném VINOBUS, ale také mohou kdekoliv vystoupit, projít si vybrané místo, ochutnat vína a počkat na další spoj, případně se na kole dál vydat po některé z cyklostezek. VINOBUS je však možné si po celý rok individuálně pronajmout například pro firemní nebo větší rodinné akce.
www.vinobus.cz 

Znojmáček s ochutnávkou regionálních produktů
Historické centrum Znojma můžete poznávat pohodlně z vyhlídkového elektrobusu jménem Znojmáček. V doprovodu profesionálního průvodce se seznámíte s historií královského města a vychutnávat si přitom budete kromě čarokrásných výhledů např. domácí mošty a marmelády, sušené ovoce z místních sadů, čokoládu, ale i znojemské okurky. Programy i ochutnávky jsou samozřejmě přizpůsobeny jednotlivým cílovým skupinám, a tak v dětském programu nechybí zábavné úkoly a sladkosti, a v tom dospělém degustace místních vín či piva. V letní sezóně má pravidelné trasy, ale k dispozici je celoročně také pro předem objednané skupiny, a to s možností volby vlastní trasy i nástupního místa. Výklad během vyhlídkové jízdy může být přizpůsoben vašemu zájmu či požadované trase. Využít přitom můžete 2 vozy, každý pro 22 cestujících. 
Znojmáček provozuje společnost REMO-Agency, která se specializuje na průvodcovské služby v regionu i blízkém rakouském příhraničí. Od roku 2021 je také možné využít komfortní mikrobus pro 20 osob, se kterým se pod hlavičkou Moravian Tours můžete vydat na poznávání moravských i rakouských turistických či gurmánských cílů.
www.znojmacek.cz 
www.remo-agency.com 


KULTURA SNOUBENÁ S VÍNEM
O tom, že víno na Znojemsku dobře doplňuje nejednu kulturní akci, Vás přesvědčí zejména dva hudební festivaly, které dlouhodobě patří ke kulturní špičce.

Festival jak víno
Originální symbiózu mistrovské hudby a špičkových vín zvolil už v roce 2005 jako své know-how Hudební festival Znojmo s podtitulem „Festival jak víno“. Stal se tak prvním v České republice, kdo jednotlivé koncerty doplňoval degustacemi vín místních vinařů. Ty každoročně vybírá odborná komise a vzniká vždy nová unikátní festivalová kolekce. Během červencové akce, jejímž patronem je houslový virtuóz Pavel Šporcl, je také v místních restauracích v nabídce speciální festivalové menu a v programu samotném nechybí gastronomické rarity jako např. hudební piknik v Národním parku Podyjí, someliérský workshop či exkluzivní hostina na zámku. Hlavním bodem programu je však vždy originální nastudování světové opery. 
www.hudbaznojmo.cz 

Wine goes to jazz
Koncept snoubení kvalitní hudby a vína v jedné ceně vstupenky organizátoři přenesli i na zimní JazzFest Znojmo s mottem „Wine goes to jazz!“. Jeho dlouholetým patronem je uznávaný slovenský jazzmen Peter Lipa a do pravidelných programových stálic patří kromě zahraničních hostů zvučných jmen i jazzový maraton „Klubová noc“ nebo swingový ples v Modrých sklepech Nového Šaldorfa. Všechny koncerty opět doprovázejí degustace vín ze Znojemské vinařské podoblasti.
www.jazzfestznojmo.cz 

Vinařské VLNObytí 
Hudební idoly v kombinaci s vynikajícími víny i mistrovskou architekturou – to je letní VLNObytí v novém sídle Vinařství LAHOFER v Dobšicích u Znojma. Venkovní amfiteátr s vyhlídkovou střechou ve tvaru obří vlny uprostřed vinohradů bývá zejména v letní sezóně dějištěm řady kulturních a společenských akcí. Probíhá zde i část festivalu Hudba na vinicích. Tento koncertní seriál každoročně propojuje hudební a vinařské špičky České republiky a ochutnávky vína z produkce Vinařství LAHOFER jsou zde vždy neoddělitelnou součástí programu.
www.lahofer.cz 
www.hudbanavinicich.cz 
 


KAM DÁLE NA DOBRÉ VÍNO?

VINOTRH a Enotéka znojemských vín ve Znojmě
Přímo v historickém centru Znojma, v areálu bývalého znojemského hradu a naproti městskému pivovaru, se nachází Enotéka znojemských vín. Jde o nejmodernější a největší výhradně vinařskou degustační místnost obsluhovanou systémem By The Glass, a to nejen v České republice, ale i ve střední Evropě. Tento samoobslužný systém vinných automatů nabízí volbu z několika degustačních množství v různých cenových variantách. Každý tak má možnost si vybrat víno podle vlastních preferencí a díky kartě, kterou si zakoupí a nechá nabít na jím zvolenou částku u vstupu do Enotéky, může libovolně ochutnávat. 
Nabízí se zde 120 vín, která pocházejí výhradně ze Znojemské vinařské podoblasti. Najdete je i na internetovém portálu VINOTRH.CZ, který sdružuje na tři desítky místních vinařství. Tento unikátní vinařský e-shop nabízí nejen vína znojemských vinařů, ale i speciální tematické kolekce vín nebo drobné dárky související s vínem.
Ve vstupním prostoru Enotéky najdete také designovou kavárnu s nabídkou čerstvě pražené kávy a s domácími zákusky z lokální produkce. Kávu i skleničku vína si zde můžete vychutnat také na předzahrádce, odkud je nádherný výhled na historické centrum města se známou dominantou, kostel sv. Mikuláše. Kouzelné výhledy se nabízí také z vnitřních prostor kavárny, za jejímž neotřelým architektonickým řešením stojí úspěšné brněnské studio CHYBIK + KRISTOF. Právě za tuto přestavbu bývalé pivovarské strojovny a kotelny z roku 2019 získalo nejedno ocenění na mezinárodních architektonických soutěžích. 
www.vinotrh.cz/enoteka

VOC Znojmo a Vlkova věž ve Znojmě
Vinařský spolek VOC Znojmo provozuje speciální vinařské infocentrum ve Vlkově věži v historickém středu královského města Znojma. Poskytuje kompletní informace o vinařstvích a vinařských akcích ve Znojmě i okolí, dále ochutnávky vín a všechna certifikovaná vína VOC ZNOJMO jsou zde ke koupi na jednom místě. Každoročně od dubna do října je přístupná i jako vyhlídková Vlkova věž s úchvatným výhledem z dolní části Masarykova náměstí. Ve středověku bývala součástí mohutných městských hradeb, které se do dnešních dnů dochovaly v souvislém pásu téměř okolo celého historického centra Znojma. 
www.vocznojmo.cz

Znovín Znojmo a Loucký klášter ve Znojmě
Monumentální barokní klášterní areál na jižním předměstí Znojma jménem Louka je dnes ve správě známé vinařské společnosti Znovín Znojmo. Ta zde vytvořila rozsáhlé návštěvnické centrum, nevšední vinařskou uměleckou galerii přezdívanou „Znojemský Louvre“, muzeum vinařství a bednářství i expozici seznamující s dějinami Louckého kláštera a významnými osobnostmi. Nechybí samozřejmě skvěle zásobená prodejna znovínských vín. V rozlehlém areálu však najdete i prodejnu regionálních produktů jako jsou farmářské sýry, maso a uzeniny či ovoce a zelenina. Znovín v Louckém klášteře provozuje i turistické prohlídky s průvodcem doplněné ochutnávkami několika vzorků vína. Od dubna 2022 tato prohlídka zahrnuje i novou expozici "železné opony" ze sbírek Technického muzea v Brně nebo soukromou sbírku historických kolkovaných cihel. Novinkou je také kompletní Slovanská epopej Alfonse Muchy ve formě velkoformátových puzzle-obrazů, která je dokonce zapsána v České knize rekordů.
Loucký klášter je také nástupním místem oblíbeného Znojemského turistického vláčku spojujícího okružní trasou centrum Znojma s jižním předměstím Louka. Je také výchozím bodem pro „Znovín Walking“ – rozsáhlou síť nordic walkingových tras vedoucích po okolní vinařské krajině a Národním parkem Podyjí. U Louckého kláštera začíná i končí také „Znovínský koloběžkový okruh“ vedoucí po obou březích romantické Dyje.
www.znovin.cz/loucky-klaster-ve-znojme 

Vinařství LAHOFER a LAHOtéka v Dobšicích
Nejlepší požitek z vychutnávání vín je vždy přímo na vinici. Jeden z nejnovějších a nejzajímavějších vinařských cílů najdete v Dobšicích u Znojma. V roce 2020 se zde ve vinici U Hájku otevřel architektonický skvost vonící vínem, a to nové sídlo Vinařství LAHOFER spojené s návštěvnickým centrem LAHOtéka. Rozsáhlý stavební projekt z dílny uznávaného architektonického studia CHYBIK + KRISTOF sbírá prestižní ocenění jak pro svou jedinečnou architekturu, tak i samotné vinařství pro svá velmi kvalitní vína. Motiv vinných řádků prostupuje konstrukcí a celá stavba tak citlivě navazuje na okolní krajinu posetou vinohrady. Nové reprezentativní vinařské centrum je spojené s výrobní halou s kapacitou tanků okolo 750.000 litrů i administrativním zázemím jedné z největších vinařských společností na Znojemsku. 
Dominantou stavby ve tvaru obří vlny je pochozí střecha, která slouží jako otevřený letní amfiteátr i vyhlídková terasa. V sezoně se tu pořádají koncerty a nejrůznější společenské akce či oslavy. Vzniklo tak nejen nové vinařské sídlo, ale také významné kulturně-společenské centrum regionu.
www.lahofer.cz

Moravský sklípek v Šatově
V slunečných rovinách jižně od Znojma, jen kousek od rakouských hranic, leží stará vinařská obec Šatov. Stopy tisícileté tradice pěstování vinné révy jsou tu patrné doslova na každém kroku, zejména pak v pitoreskních sklepních uličkách, které si dosud uchovaly původní ráz. V jedné z nich najdete Moravský sklípek, ve kterém můžete v rámci Vinařského turistického programu Znovínu Znojmo ochutnat skvělá vína ze zdejší produkce, ale i vína speciální. Ta jsou vypěstovaná v naučné vinici za sklípkem a nikde jinde je neochutnáte. Jde o vinici plnou původních starých odrůd révy vinné – každá je doplněna informační tabulí se stručnou charakteristikou. Zkusili jste už Veltlínské červenobílé, Kamenorůžák anebo Modrého Janka? Moravský sklípek v Šatově je také místem, kde Znovín obhospodařuje privátní boxy plné archivních vín.
www.znovin.cz/moravsky-sklipek-v-satove 

 

DEGUSTAČNÍ ALTÁNY VE VINICÍCH

Národní park PODYJÍ – Vinice Šobes
Jedna z nejkvalitnějších vinic Evropy s doloženým osídlením už z dob Římanů. Panenská příroda Národního parku Podyjí a unikátní mikroklima produkují excelentní vína pod značkou Znovín Znojmo. V sezóně tu nabízejí každý den ochutnávky přímo ve vinici v degustačním stánku, okolo kterého prochází hlavní turistická i cyklistická trasa napříč národním parkem. 
www.znovin.cz/vinice-sobes-v-np-podyji

Nrodní park PODYJÍ – Staré vinice Havraníky
Další degustační altán Znovínu Znojmo umístěný v oblasti Národního parku Podyjí najedete ve Starých vinicích u Havraníků, v blízkosti cyklo-turistického rozcestníku „Nad kaplí“. I zde se můžete během svého výletu pěšky či na kole posilnit douškem lahodného vína – v sezónně do konce září denně.
www.znovin.cz/ochutnavkovy-stanek-na-vinicni-trati-stare-vinice-havraniky 

ŠATOV – Vinice Peklo
V roce 2021 otevřel Znovín Znojmo svůj další degustační altán přímo ve vinici kousek za Šatovem se starým názvem Peklo. Má terasovitý tvar „pekelného kotle“ a slunce zde praží přímo „pekelně“. Nejvyhlášenější je odtud tzv. „Müllerka z Pekla“. Na své si tu přijdou i rodiny s dětmi, pro které jsou tu připraveny dva kratší okruhy s Pohádkovou stezkou. Jsou vhodné pro pěší i cyklisty. Nedaleko je také železniční stanice v Šatově nebo Areál čs. opevnění a železné opony, který ocení zejména milovníci vojenské historie.
www.znovin.cz/ochutnavkovy-stanek-na-vinici-peklo-v-satove 

VRBOVEC – Viniční hrádek Lampelberg
Uprostřed staré viniční tratě Ječmeniště nechal roku 1860 postavit malý kamenný hrádek jaroslavický zámecký pán. Kruhová věž a vyhlídková terasa, pod kterou bývala místnost pro hotaře (strážce vinohradu) a maštal pro koně, dnes slouží jako degustační altán a odpočinkové místo pro turisty i cyklisty. Nabízí krásnou vyhlídku na okolní vinice a v sezóně i ochutnávku vín vinařské společnosti LAHOFER. 
www.lahofer.cz/ochutnej-lahofe

ZNOJMO – Rajská vinice
Na dosah historického centra Znojma, na strmém svahu pod kostelem sv. Mikuláše obráceném směrem k řece Dyji, vysadila vinařská společnost LAHOFER v roce 2012 Rajskou vinici a následně otevřela degustační stánek na jedné z bývalých bašt středověkého hradebního systému (dnes Karolíniny sady). Vinohrad je vysazen historickým a dnes už nepoužívaným způsobem takzvaně „na hlavu“, kdy každá hlava (keřík révy vinné) má svou vlastní oporu a réva není vedena po opoře z drátů. Jsou zde vysazeny pouze odrůdy zařazené do apelačního systému VOC Znojmo, tedy Veltlínské zelené, Sauvignon a Ryzlink rýnský, které zde během letní sezóny můžete přímo ochutnat společně s řadou dalších výtečných vín.
www.lahofer.cz/ochutnej-lahofer 

 

VINAŘSKÉ HOTELY A HOTELOVÉ VINÁRNY
Podrobněji je představujeme v sekci Turistické služby.

Hotel HAPPY STAR**** Hnanice
V Hnanicích, doslova na prahu Národního parku Podyjí, a na půl cesty mezi Znojmem a rakouským Retzem, najdete příjemný hotel nabízející kromě kvalitního ubytování a gastronomie také prvotřídní wellness, svatební či konferenční servis, ale také jedineční vína ze zdejší věhlasné oblasti. Vychutnat si je můžete v restauraci, vinárně, stylovém vinném sklepě anebo na venkovní sluneční terase s příjemným výhledem do zahrady a okolní přírody. Ozvláštnit také mohou vaší svatební hostinu, rodinnou oslavu nebo firemní akci.
www.hotelhappystar.cz 

Hotel PREMIUM**** Znojmo
Moderní Wellness & Wine hotel v severní části královského města Znojma je pověstný svým moderním a vkusným designem i prvotřídní gastronomií. K té bezpochyby patří i rozsáhlá nabídka hotelové vinárny, kterou můžete degustovat v designové restauraci, na letní zahrádce, v několika menších salóncích anebo v rozlehlém sklepě U Krále Jana. Originální a stylový sklep přímo pod hotelem s křížovou cihlovou klenbou a zajímavou akustikou je historicky nejstarší částí hotelu. Ochutnávka vína či znojemských okurek u cimbálové muziky je zde nezapomenutelným zážitkem, který oceníte i při firemních akcích či soukromých oslavách. 
www.premiumhotel.cz 

Hotel LAHOFER Znojmo
Současný design a komfort 21. století ve středověkém domě z přelomu 13. a 14. století v historickém centru Znojma, to je Garni Hotel LAHOFER nabízející ubytování i vína nejvyšší kvality. Skvěle zásobená vinotéka z produkce vinařské skupiny LAHOFER a dva stylové sklepy slouží jak k ochutnávkám, tak k pořádání firemních či soukromých setkání. 
www.hotel-lahofer.cz 

Hotel WEISS Lechovice
Garni hotel rodinného typu s vinařským zaměřením najdete v klidném prostředí obce Lechovice nedaleko Znojma. Získal titul Hotel roku 2012 Regional Winner. Svojí tradicí oslovuje hosty, kteří hledají příjemné klidné místo a rádi využijí možnost ochutnávky kvalitních moravských vín. Relaxovat přitom mohou i na zahradě, na kryté venkovní terase, v „útulně“ s krbem, ve sklípku anebo v bylinkové sauně. Jde o hotel typu „garni“ poskytující svým ubytovaným hostům snídaně formou rautu a předem objednaným skupinám i další gastronomické služby. Ubytovaní hosté i výletníci projíždějící okolo se zde také mohou v průběhu celého dne osvěžit vínem a dalším drobným občerstvením.
www.hotelweiss.cz

Penzion ALMA Znojmo-Popice
Rodinný penzion s ovčí farmou stojící v Popicích u Znojma, na hranici Národního parku Podyjí, nabízí klid a soukromí i odpočinek u dobrého vína a v čisté přírodě. Ubytování v moderně zařízených apartmánech doplňuje finská sauna a skvělé zázemí pro aktivní trávení volného času. Hostům je zde k dispozici kromě velké společenské místnosti a sportovního vybavení i terasa, gril, venkovní posezení, udírna, ale i dobře zásobená vinotéka s nabídkou místních kvalitních vín. 
www.penzion-alma.cz 

Penzion DANÍŽ Chvalovice
Jméno Daníž nese ve Chvalovicích příjemný penzion s restaurací i potok, podél nějž se vine malebná sklepní ulička se sklípky a lisovnami chvalovických vinařů. Zdejší vína můžete ochutnat při řadě vinařských akcí, ale i v penzionu a restauraci Daníž v centru obce, hned vedle dominantního kostela sv. Markéty. Jde přitom o místo s komfortním ubytováním a vyhlášenou domácí kuchyní, které s oblibou vyhledávají projíždějící cyklisté i rodiny s dětmi, kterým vyhládne na zdejším obřím venkovním hřišti. 
www.penziondaniz.cz 

Cyklopenzion ve Višňovém
Obecní penzion zaměřený na skupiny cyklistů a turistů najdete ve Višňovém, na půl cesty mezi Znojmem a Moravským Krumlovem. Nabízí ubytování ve vícelůžkových pokojích s možností využívat velkou společenskou místnost, vybavenou kuchyň, uzamykatelnou kolárnu, dílnu pro opravy kol i zařízení pro mytí kol. Kola také půjčuje a pro unavené cyklisty zajistí také masáže nebo saunu. Jelikož jde o oblast přející vínu, je součástí Cyklopenzionu i speciální vinný koutek, kde si můžete vybrat z pestré nabídky odrůdových vín místních vinařů a svůj pobyt zde si podle chuti zpříjemnit. 
www.visnove.cz 

 


Hledáte další tipy na vinařskou turistiku na jižní Moravě?
Stáhněte si mapy a aktuální informační materiály Národního vinařského centra ZDE.

Chcete se (nejen) o moravských vínech dozvědět víc podrobností nebo hledáte tipy na vinařské akce po celé České republice?
Navštivte portál Vína z Moravy, vína z Čech ZDE.