Léto u vody

Druh:


Příroda a krajina

Přístupnost:


přístupné veřejnosti

Vhodné pro:


děti, mládež, dospělí, senioři

Více informací:


viz webové portály v textu

Představujeme vám přehled tipů, kde všude můžete v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí strávit příjemné chvíle venku u vody. Stačí si vybrat z těchto plováren, koupališť, rybníků, lomů, pískoven, přehrad i biotopů, kde se můžete během prosluněného jihomoravského léta příjemně zchladit. Vodáci mohou navíc ze Znojma vyplout po splavné řece Dyji…

Nezapomeňte však, že koupání ve volné přírodě je vždy NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ!!!

SPLAVNÁ ŘEKA DYJE

Jednou z největších řek na jižní Moravě je Dyje, která pramení v sousedním Rakousku pod názvem Thaya. Z celkové délky 311 km teče na našem území 235 km a z toho 209 km je celoročně splavných. Vždy však závisí na stavu vody – Znojemsko patří k nejteplejším oblastem České republiky, a tak bývá občas v horkých letních dnech v Dyji trochu méně vody…

Jde o mírnou řeku protékající vinařskými oblastmi, nedotčenými lužními lesy se slepými rameny, romantickým kaňonem Národního parku Podyjí i do nedávna nepřístupnou pohraniční oblastí. Putování po řece nabízí řadu možností pozorování nejrůznějších druhů fauny i flóry – zahlédnout můžete ve vodě třeba bobra a nad sebou kroužit vzácného orla mořského nebo čápa černého. 

Dyje je proto ideální řekou pro milovníky čisté přírody a klidu. Zvláště pak v úseku Krhovice až Hevlín, kde se nachází přírodní rezervace Meandry Dyje. Všechny úseky jsou vhodné pro rodiny s dětmi na otevřených lodích. Je výbornou řekou pro začátečníky – pokud odstartují od Znojma, bude první den voda jen mírně tekoucí, klidná a široká, a až s dalšími dny se stane rychlejší, vodácky trochu náročnější, ale o to krásnější. 

Ačkoli řeka protéká hraničním pásmem, plavba zde není nijak omezována. Od hranic lze plout na téměř 10 km dlouhém úseku až po vzdutí Vranovské přehrady. V úseku Vranov–Znojmo je však vodácký sport zakázán kvůli ochraně pitné vody a Národnímu parku Podyjí. Ve Znojmě pak začíná pěkný úsek od Znojemské přehrady a řeka meandruje až ke státní hranici. Díky Schengenu však lze pokračovat i dále a doplout můžete přes Novomlýnské nádrže až na česko-slovensko-rakouské trojmezí, kde se Dyje vlévá do řeky Moravy jako její nejdelší přítok.

Doporučujeme zahájit vodáckou výpravu ve Znojmě, ve vodáckém centru Stará vodárna hned pod hrází Znojemské přehrady. Najdete zde dobře vybavené vodácké tábořiště s občerstvením, vodáckým infocentrem, sportovními hřišti i půjčovnou veškerého vodáckého vybavení. Pokud bude vaše plavba vícedenní, najdete další vodácká tábořiště v Krhovicích a v Hrádku. Vodácké centrum ve Staré vodárně provozuje nejen půjčovnu, tábořiště a občerstvení, ale i doprovodný servis jako je např. letní vodácký autobus, ve kterém se i s lodí vrátíte zpět do Znojma, ať už po Dyji doplujete kamkoliv...
http://pujcovna.vodaci.org


TOP KOUPACÍ MÍSTA

VODNÍ NÁDRŽ VRANOV – VRANOVSKÁ PLÁŽ
Vranovská přehrada patří mezi nejteplejší a kvalitou vody nejčistší vodní nádrže v České republice. Tento „Moravský Jadran“ je velmi oblíbenou destinací pro trávení delší letní dovolené nebo jen krátkodobý pobyt spojený s koupáním, vodními sporty či vyhlídkovými plavbami na výletních parnících. Okolní krajina má romantický charakter umocněný bujnými lesy a skalními srázy Národního parku Podyjí nebo hradními zříceninami.

Dominanta přehrady – bílá visutá lávka pro pěší – spojuje Vranov nad Dyjí s upravenou písčitou pláží. Zdejší kemp Holidy Park Vranovská pláž bývá pravidelně hodnocen jako jeden z nejlepších v republice a kvalita i rozsah služeb tomu odpovídají. Návštěvu Vranovské pláže si lze zpestřit zapůjčením horských kol, vodních šlapadel, elektrolodí, paddleboardů či surfů anebo si vyzkoušet lanový park a adrenalinové zážitky. Nechybí ani řada venkovních hřišť a sportovišť, velký dětský koutek v přízemí restaurace Gaudeo a v době prázdnin letní kino nebo každodenní animační programy. Zejména v hlavní turistické sezóně je Vranovská pláž dějištěm mnoha sportovních i kulturních akcí. Mimo sezónu je skvělým místem pro firemní akce, školní adaptační kurzy či aktivní teambuilding. 
www.vranovska-plaz.cz 

Aktuální teplotu a kvalitu vody na Vranovské pláži, včetně porovnání s historickými údaji, najdete zde: 
www.vranov-plaz.cz/data.htm 
 

ZNOJMO – PLOVÁRNA LOUKA 
Znojemskou Městskou plovárnu naleznete na jižním předměstí jménem Louka v atraktivním prostředí v blízkosti Louckého kláštera (monumentální barokní památka s oblíbeným vinařským centrem). Plovárnu tvoří systém vyhřívaných bazénů s travnatými odpočinkovými plochami. K dispozici je rekreační bazén o velikosti 50×25 m, kondiční bazén 25×21 m s 8 závodními drahami, bazén pro neplavce 12x12 m s hloubkou 1 m a dojezdy skluzavek a tobogánů anebo dětské brouzdaliště o průměru 10 m a hloubkou vody 15–25 cm. V letních měsících zde funguje i večerní a noční koupání.

Možnost sportovního vyžití nabízí hřiště na plážový volejbal, streetball, volejbal a nohejbal. Děti určitě ocení pískoviště o ploše 128 m2. Kapacita plovárny je až 2450 návštěvníků, nabízí různé vodní atrakce, občerstvení i půjčovnu lehátek, slunečníků a sportovních potřeb. Hlavní vstup je situován z ulice Melkusovy, kde je k dispozici i veliké parkoviště (243 míst, bez poplatku) a prostor pro odstavení kola v oplocené části. Dobrá je dostupnost také městskou hromadnou dopravou (bus č. 802, 804 a 805) .
www.plovarnalouka-znojmo.cz

 

VENKOVNÍ PLOVÁRNY A KOUPALIŠTĚ

KOUPALIŠTĚ MORAVSKÝ KRUMLOV 
Bylo nově vybudováno v jižní části města Moravský Krumlov v lokalitě zvané „Zachráněná“ a otevřeno v roce 2013. V areálu najdete plavecký bazén, bazén s tobogánem a skluzavkou, dětský bazén s vodním hradem a vířivkou, stůl na stolní tenis, ruské kuželky a občerstvení s terasou. Voda v bazénech je vyhřívaná solárními panely. Ke slunění lze využít ochozů kolem bazénů nebo travnatých ploch v areálu. Za úplatu jsou zde poskytovány návštěvníkům slunečníky a zapůjčováno vybavení na stolní tenis. Nechybí ani občerstvení a úschovna...
www.koupaliste-mor-krumlov.webnode.cz

KOUPALIŠTĚ MIROSLAV
Původní městská plovárna byla v malebné lokalitě na severním okraji města Miroslav vybudována už v roce 1929 a napájel ji poměrně studený potok pramenící v nedalekém lese. Dnes je koupaliště zrekonstruované a voda příjemně teplá. Bazén je velký 40x15 m a má pozvolně se snižující dno od 0,8 do 1,8 m hloubky. Ke sportovnímu vyžití se zde nabízí pingpongový stůl (vybavení možno zapůjčit), 2 trampolíny a hřiště na míčové hry. Pro radost dětí je tu dětský domeček, malé pískoviště a malá hrací sestava s klouzačkou. Auto zaparkujete na sousedním parkovišti o kapacitě 50 aut. Na uzamčení cenností jsou k dispozici trezorové skříňky. 
www.koupalistemiroslav.cz 

KOUPALIŠTĚ HLUBOKÉ MAŠŮVKY 
Koupaliště se nachází v údolí Plenkovického potoka na okraji Hlubokých Mašůvek (známé poutní místo). Je rozděleno na dvě části: plavecký bazén má max. hloubku 1,6 m, menší dětský 0,8 m. Zábavu zaručuje řada vodních trysek. V areálu koupaliště je bufet, šatny a travnatá plocha pro slunění a míčové hry. Ke koupališti vede zelená turistická značka, která pak pokračuje ke zřícenině hradu Lapikus a dále do krajiny lákající k výletům. 
www.hlubokemasuvky.cz/koupaliste

KOUPALIŠTĚ VRBOVEC 
Vrbovec je slavná vinařská obec ležící asi 7 km jižně od Znojma směrem na hraniční přechod Hatě. Koupaliště najdete v západní části obce, hned za fotbalovým hřištěm. Bazén má hloubku od 1,6 do 2,1 m a velikost 13x25 m. Pro děti je tu také brouzdaliště a skluzavka. K dispozici je hřiště na plážový volejbal, půjčovna sportovních potřeb (badminton, pétanque) a samozřejmě i občerstvení s posezením. Parkování před koupalištěm je zcela zdarma.
www.obec-vrbovec.cz/u-nas-najdete

KOUPALIŠTĚ ZNOJMO-MRAMOTICE
Koupaliště se nachází na okraji lesíka jižně od obce Mramotice, které jsou severozápadním předměstím Znojma. Délka hlavního bazénu je 50 m, šířka cca 12 m. Je vybaven skokanským prknem a skluzavkou. Dětský bazén má rozměr cca 8x4 m a brouzdaliště 4x4 m. V areálu koupaliště je bufet, převlékárny i hřiště na volejbal. Ke slunění je k dispozici rozlehlá travnatá plocha, která prošla v roce 2019 celkovou rekonstrukcí.
www.snznojmo.cz/sportoviste/koupaliste-mramotice

KOUPALIŠTĚ TRSTĚNICE 
Koupaliště na severním okraji obce Trstěnice nedaleko Moravského Krumlova nabízí příjemné letní osvěžení v bazénu doplněném o skluzavku (v mělčí části) a skokanský můstek (v hlubší části). Hned vedle je malý kemp s dřevěnými chatkami, prostorem pro stany a karavany, občerstvením a sociálním zázemím. 
www.trsteniceumorkrumlova.cz/koupaliste

POHODA ÚNANOV 
Provoz koupaliště byl zahájen v roce 2002 a jeho název „Pohoda“ vzešel z dětské soutěže. Koupaliště nabízí plavecký a rekreační bazén, brouzdaliště pro děti, tobogán, skluzavku, vodní jeskyni, masážní lůžka, divoký kanál a další vodní atrakce. Součástí koupaliště je sociální zázemí, občerstvení, parkoviště až pro 160 aut a 120 kol. V roce 2003 byl rekreační areál rozšířen o autokemp, dvě hřiště pro plážový volejbal, stolní tenis, ruské kuželky, pétanque i půjčovnu sportovních potřeb a slunečníků. Od roku 2004 mohou návštěvníci areálu využívat dva tenisové kurty s umělým povrchem a víceúčelové hřiště pro míčové hry, rovněž s umělým povrchem. 

KOUPALIŠTĚ KEMP BÍTOV 
Přímo v areálu bítovského kempu na Vranovské přehradě je vybudováno koupaliště, které je příjemnou alternativou, pokud přírodní voda v Bítovské zátoce není zrovna nejlepší. Je tu několik bazénů (relaxační s masážními prvky, dojezdový s klouzačkami, plavecký i brouzdaliště pro děti) a řada vodních atrakcí. Občerstvení přímo u bazénu. K půjčení jsou zde také lehátka. Vstup je na speciální čipovou kartu.

ŽELETICKÉ KOUPALIŠTĚ
Nový venkovní bazén s chlorovanou vodou. V okolí stromy i louka poskytující možnost stínu a poležení na trávě. Bazén je velký cca 35x15 m, k dispozici tenisové kurty, volejbalové hřiště a dětské hřiště. Koupaliště se nachází v jižní části obce u Sportovního areálu a hned vedle hospody. 

KOUPALIŠTĚ OLBRAMOVICE
Koupaliště v Olbramovicích (asi 10 km od Pohořelic) bylo vybudováno v letech 1966-1967 v akci „Z“. Už po pěti letech však došlo k rozpadu koupaliště a deset let bylo mimo provoz. V roce 1983 byla provedena generální oprava koupaliště a v roce 2004 provedena rekonstrukce sociálního zařízení, občerstvení a další zvelebení koupaliště. Dnes nabízí koupání ve dvou bazénech – ten hlavní a větší má rozměr cca 50x20 m a druhý 20x15 m. Nabízí se tu občerstvení, ale pořádají se zde i společenské akce.

 

PŘEHRADY (VODNÍ NÁDRŽE)

VODNÍ NÁDRŽ JEVIŠOVICE 
Jedna z nejstarších kamenných přehrad ve střední Evropě, vystavěná v letech 1894–1897 jako zábrana proti povodním. Díky svému technickému řešení byla vyhlášena technickou památkou. V současné době je využívána převážně k rybolovu a je oblíbenou rekreační destinací. Občas jsou na ni vidět i „dračí lodě“... Najdete ji nadosah historického centra Jevišovic, které jsou nejmenším městem Jihomoravského kraje a mají až překvapivé množství dochovaných historických památek. Zdejší krajina byla prokazatelně obývána už v pravěku a patří k významným archeologickým nalezištím. V okolí je řada přírodních krás a v oblasti Jevišovicka si na své přijdou cyklisté, turisté, houbaři, rybáři, milovníci památek i rodiny s dětmi. 
www.jevisovice.cz/prehrada-jevisovice

VODNÍ NÁDRŽ VÝROVICE
Výrovická přehrada asi 12 km severně od Znojma nabízí převážně travnatopísčité pláže s pozvolným přístupem do vody, který je vhodný zejména pro rodiny s dětmi. Leží v malebné krajině na řece Jevišovce, obklopená smíšenými lesy. Najdete zde kemp, občerstvení i půjčovnu loděk a kol.
www.vyrovice.cz/o-obci/turistika-a-sport

VODNÍ NÁDRŽ HORNÍ DUNAJOVICE
Hezké koupání v přírodě nabízí také přehrada ukrytá v lesích severozápadně od Horních Dunajovic. Pláže jsou převážně písčité nebo kamenitopísčité a v blízkosti je rekreační středisko s možností stanování, ubytování v penzionu i ve vlastním karavanu v kempu. Je oblíbeným místem nejen pro koupání, ale i rybolov. Obchází ji 6 km dlouhý cyklookruh „Vinař“, který je vhodný také pro kolečkové brusle. 
www.hornidunajovice.cz/pamatky-a-zajimavosti/vodni-nadrz 

VODNÍ NÁDRŽ VRANOV – BÍTOVSKÁ ZÁTOKA 
Západní část Vranovské přehrady nabízí ještě další písčitou a jednu kamenitou pláž v tzv. Bítovské zátoce. Oblíbená chatová oblast s dobře vybaveným kempem a bazény je ukrytá v krásných lesích na dohled hradu Bítov a romantické zříceniny Cornštejn. Přírodní voda v zátoce však v letních měsících občas mívá horší kvalitu...

MEDLICE
Hned dvě možnosti přírodního koupání se nabízejí v Medlicích na Jevišovicku – uměle vybudovaná malá vodní nádrž nazývaná Pastviska a Dolní rybník. V obou případech však jde o ryze přírodní koupání, tzn. bahnité dno, neudržovaný břeh, studenější voda a žádné vybavení pro veřejnost...
 


RYBNÍKY A BIOTOPY

BIOTOP BANTICE
Nachází se na západním okraji obce Bantice. Zdejší koupaliště nemá ve vodě žádné chemické přísady, a tak se může chlubit přívlastkem bio. O kvalitu vody se starají filtrační vrstvy, na nichž žijí bakterie čistící vodu a vodní rostliny, které je zásobují kyslíkem. Voda je nádherně čistá. Podle sdělení správce jsou v ČR pouze 2 koupaliště tohoto druhu a velikosti. Bazén, který je rozdělen na dvě části podle hloubky vody (0,6 a 1,6 m), má kapacitu 100 koupajících. 

PŘÍRODNÍ KOUPALIŠTĚ VÉMYSLICE 
Přírodní koupaliště o rozměrech 150x50 m s postupnou hloubkou od 0,5 do 4 m je součástí kempu s bohatým sportovním vybavením, dětskými prolézačkami, půjčovnou sportovních potřeb a bezplatnou úschovnou kol. V dosahu přírodního, čistého a příjemného koupání je také ubytování a stravování anebo možnost rybaření na řece Rokytné. 

VRABČÍ HÁJEK
Na jižním předměstí Moravského Krumlova, v lese s půvabným názvem Vrabčí hájek, se ukrývají hned dva přírodní rybníky. V jednom z nich je v létě docela příjemné koupání – má travnatý břeh. K dispozici tu jsou také dva skokanské můstky (1 a 4 metry). Rybník má sice bahnité dno, ale přitom 3 malé písčité pláže. 

JAZÝRKA
Hezký přírodní rybník stranou turistického ruchu najdete na říčce Skaličce kousek za obcí Višňové. Dno je však bahnité a voda studenější, ale okraje písčité. Výhodou je, že k němu vede přístupová cesta sjízdná i pro auta. 

NOVÝ BEZKOV A SKALKA
Jen pár kilometrů západně od Znojma leží obec Bezkov a u ní klasický vesnický rybník pojmenovaný Nový Bezkov. A kousek dál po proudu Gránického potoka pak najdete těsně před Citonicemi rybník Skalka. Je podlouhlý s členitým břehem a schovaný v lese. Spíše než plavci, jej však ocení rybáři…
 


LOMY A PÍSKOVNY

LOM KRHOVICE
Zatopený lom v Krhovicích slouží dnes jako přírodní koupaliště. Je oblíbeným místem jak místních, tak vodáků, kteří se vydali ze Znojma po splavné Dyji a využili v Krhovicích veřejné vodácké tábořiště. Zajímavostí pro milovníky vody je i zdejší Krhovicko-jaroslavický náhon, který byl v minulosti vybudován pro potřeby několika vodních mlýnů (např. ve Slupi, který je veřejnosti přístupnou památkou). V současné době dosahuje délky přes 30 km a je technickou památkou.

Upozorňujeme, že zatopené lomy v Hostěradicích a v Mašovicích jsou již pro veřejnost uzavřeny a nejde o oficiální koupací místa!!!

 

Tento přehled koupacích míst ve Znojemském okrese doplněný o FOTOGRAFIE většiny z nich si můžete také stáhnout v tiskové verzi ZDE

 

NENAŠLI JSTE TU SVÉ OBLÍBENÉ KOUPACÍ MÍSTO URČENÉ PRO VEŘEJNOST?
Napište nám na tajemnik@znojmoregion.cz a my jej rádi doplníme.

Další informace o místech vhodných ke koupání nejdete na: www.kdesekoupat.cz
Aktuální kvalitu vody vybraných míst můžete sledovat na: www.koupacivody.cz