Rozhledny a vyhlídkové věže

Druh


Památky a historie

Přístupnost:


přístupné veřejnosti

Vhodné pro:


děti, mládež, dospělí, senioři

Více informací:


viz webové portály v textu

Ocitnout se několik metrů nad zemí a sledovat dění z ptačí perspektivy vám v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí umožní hned několik městských vyhlídkových věží anebo rozhleden citlivě zasazených do krajiny. Stačí si jen vybrat...

RADNIČNÍ VĚŽ, Znojmo 
Věž městské radnice z poloviny 15. století je neodmyslitelnou dominantou Znojma se zcela unikátní střešní konstrukcí. Vyhlídkový ochoz ve výšce přibližně 60 metrů nad zemí skýtá úžasné pohledy na město a okolí. Za dobré viditelnosti dohlédnete na Českomoravskou vrchovinu, Pálavské vrchy nebo dokonce až k rakouským Alpám. 
www.znojemskabeseda.cz/radnicni-vez

VLKOVA VĚŽ, Znojmo
Gotická věž ze 14. století byla původně součástí městského hradebního opevnění Dolní brány. Výhled z ptačí perspektivy se vám otevře z výšky asi 20 metrů po vystoupání 123 schodů. Interiér věže je upravený jako vinařské informační centrum a ochutnat (i zakoupit) zde můžete výtečná vína originální certifikace VOC Znojmo.
www.vocznojmo.cz/infosystem

Rozhledna ANIČKA, Jiřice u Moravských Budějovic 
Dřevěná rozhledna vysoká 10 metrů stojí na konci krátké meditační cesty vedoucí bývalým stoletým sadem. Její součástí je 14 zastavení s duchovními obrázky místní malířky Bedřišky Znojemské, dřevěné sochy i malý dětský areál.
http://jirice17.cz

ŠPAČKÁRNA, bývalá strážní věž v Čížově
Strážní věž, tzv. Špačkárna, byla součástí vojenské hraniční linie tzv. Železné opony. Z ní příslušníci pohraniční stráže střežili okolí hranice, aby nedocházelo k útěkům do Rakouska nebo narušování hranic. Dnes slouží tato věž nejen k připomínce dob minulých, ale i k mírumilovnému pozorování krajiny. V sousední budově – bývalé sídlo pohraniční stráže – dnes najdete Návštěvnické centrum NP Podyjí.
www.nppodyji.cz

 

DALŠÍ ROZHLEDNY
http://rozhledny.webzdarma.cz

Rozhledna Rumburak, Bítov
Kamenná rozhledna se vypíná do výšky 30 metrů a krytý vyhlídkový ochoz poskytuje výhled na hrad Bítov, zříceninu Cornštejn, do údolí Vranovské přehrady i širokého bítovského okolí.

Vyhlídková věž Mikulovické jezero 
Asi 7metrovou dřevěnou konstrukci vybudovanou na břehu přírodní památky Mikulovické jezero ocení zejména milovníci vodního ptactva. Z vyhlídky asi 3 metry nad zemí můžete pozorovat mokřady a bohatý život v nich.

Špalkova vyhlídka, Nový Šaldorf-Sedlešovice 
Pravděpodobně v místě, kde původně stál větrný mlýn, stojí dnes necelých 6 metrů vysoká rozhlednička. Z nevysoké dřevěné stavby se otevírají malebné pohledy na okolní obce, vinohrady na Kraví hoře a dolní část Znojma s Louckým klášterem.