Dopravní služby v regionu

Druh:


Turistické služby

Sezónnost


Celoroční i sezónní provoz

Oblast:


Hrušovansko, Jevišovicko, Moravskokrumlovsko, Vranovsko a Znojemsko

Více informací:


viz webové portály v textu

Řada turistických služeb na Znojemsku a v Podyjí nabízí i speciální programy spojené s dopravou. Zážitkové jízdy většinou doprovází profesionální průvodce a často i ochutnávky místních produktů. Stačí si jen vybrat, zda dáte přednost vyhlídkovému autobusu, jízdě na kole nebo v lodi, ovšem v nabídce jsou i dopravní veteráni.

VINObus 
Spolek VOC Znojmo je od roku 2015 provozovatelem unikátního VINObusu, který spojuje výhody cyklobusu s vinařskou turistikou. Autobus s kapacitou 32 míst a přívěsem na 20 kol se v sezóně (cca od května do září) třikrát denně vydá na trasu dlouhou 59 km, cestou zastaví na 14 vinařských místech a nabídne 7 degustací. Objíždí řadu zajímavých vinařských lokalit – vinice, sklepní uličky, vinařství a vinné sklepy i místa, odkud se můžete vydat na výlet pěšky či na kole. Pro návštěvníky Znojemska je to ideální způsob, jak se v doprovodu zkušeného průvodce seznámit s okolím Znojma a zdejším vinařstvím, ale i možnost, jak svůj cyklovýlet doplnit o vinařské zážitky a vyhnout se pak problémům s nulovou tolerancí alkoholu při řízení dopravního prostředku, tedy jízdě na kole... Můžete si vybrat jak projetí okružní trasy s degustacemi (cca 3,5 hod.), ale také můžete kdekoliv vystoupit, projít/projet se po okolí (např. Národní park Podyjí), zdržet se u vinaře a počkat si na další spoj, kterým se pak opět vrátíte zpět do Znojma. Zejména v sezóně doporučujeme si místenku rezervovat předem. VINObus je také možné si po celý rok individuálně pronajmout například pro firemní nebo rodinné akce. 

VOC Znojmo je prvním apelačním systémem v České republice, který klade velký důraz na terroir, tedy označování vín podle jejich skutečného původu. Znojemská vinařská podoblast je vyhlášená zejména bílými aromatickými víny. Mimořádná aromatičnost, způsobená střídáním studených nocí a teplých dnů v době zrání hroznů, je pro vína z okolí Znojma velmi výrazná a dobře rozpoznatelná. Do systému VOC Znojmo jsou zařazeny tři pro Znojemsko nejtypičtější odrůdy: Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Významní regionální výrobci, jejichž vína splňují podmínky apelačního systému, jsou od roku 2009 sdruženi ve stejnojmenném spolku a mají právo svá zatříděná vína označovat ochrannou známkou VOC Znojmo. Kromě VINObusu spolenčně provozují i specializované vinařské infocentrum ve Vlkově věži v srdci Znojma. V dolní části historického centra města, pod Masarykovým náměstím, stávala jedna ze středověkých městských bran strážící přístupovou cestu od Vídně. Vlkova věž zde stojí dodnes jako součást dochovaného hradebního systému a její vyhlídkový ochoz nabízí krásný rozhled po okolí. V přízemí věže sídlí vinařské infocentrum VOC, kde kromě informací o Znojemské vinařské podoblasti, jednotlivých vinařstvích, vinařských akcích či VINObusu zde můžete vína i ochutnat a v lahvích nakoupit domů.
www.vinobus.cz 
www.vocznojmo.cz

 

Znojmáček
V roce 2019 začal historickým centrem Znojma jezdit speciální vyhlídkový elektrobus Znojmáček. Ekologické vozítko vás pobaví i poučí, ale také dá ochutnat z regionálních produktů Znojemska. V doprovodu profesionálního průvodce se tak pohodlně seznámíte s historií královského města a vychutnávat si přitom budete kromě čarokrásných výhledů např. domácí mošty a marmelády, sušené ovoce z místních sadů, čokoládu, ale i znojemské okurky. Programy i ochutnávky jsou samozřejmě přizpůsobeny jednotlivým cílovým skupinám, a tak v dětském programu nechybí zábavné úkoly a sladkosti, a v tom dospělém degustace místních vín a piva. Běžné vyhlídkové jízdy v letních měsících mají pravidelný režim a nástupní místo u pivovarské brány v ulici Přemyslovců. Znojmáček je však k dispozici pro předem objednané skupiny celoročně, a to s možností volby vlastní trasy i nástupního místa. Výklad během vyhlídkové jízdy může být přizpůsoben Vašemu zájmu či požadované trase. Využít můžete 2 vozy, každý pro 22 cestujících. 

Znojmáček provozuje společnost REMO Agency, která se specializuje na průvodcovské služby v regionu i blízkém rakouském příhraničí. Její specialitou jsou jednodenní poznávací výlety do adventní Vídně s českým průvodcem využívající přímý vlak rakouských drah z Vídně do Znojma. Můžete tak prožít komentovanou procházku historického centra Vídně, návštěvu originálních vánočních trhů i ochutnávky tradičních vídeňských specialit. Pro individuální zájemce jsou výlety organizovány v době Adventu každou sobotu (sraz v 8:30 na vlakovém nádraží ve Znojmě a návrat tamtéž cca v 18:30 hod.). Od poloviny listopadu do konce prosince je však možné si tento program objednat i pro organizované skupiny na kterýkoli jiný den (podmínkou min. 15 osob). Od roku 2021 je také možné využít komfortní mikrobus pro 20 osob, se kterým se pod hlavičkou Moravian Tours můžete vydat na poznávání moravských i rakouských turistických či gurmánských cílů.
www.znojmacek.cz
www.remo-agency.com 
 

Turistický vláček ZNOJMO
Oblíbený kolový vláček v červenožlutých barvách města Znojma startuje svou sezónu obvykle se začátkem května. Vyhlídkové jízdy probíhají 5x denně až do konce září. Během jízdy průvodce představuje cestujícím historii města, nejvýznačnější památky, ale i tipy, co ve Znojmě rozhodně navštívit.

Vláček startuje svou 90 minutovou okružní trasu od Louckého kláštera. Odtud veze návštěvníky malebným údolím řeky Dyje, odkud se otevírají jedinečné výhledy na dominanty města a jeho dochované středověké hradby; pak vystoupá do historického centra s křivolakými uličkami a romantickými zákoutími. U kostela sv. Mikuláše se ocitne na místě s jedním z nejhezčích výhledů na řeku Dyji i hradní ostroh s románskou rotundou sv. Kateřiny. Po cestě historickým středem města upozorní na další významné památky i na to, kudy do Znojemského podzemí – jednoho z největších podzemních labyrintů ve střední Evropě. 

Vláček je bezbariérový, svezou se tak i lidé s invalidním vozíkem nebo rodiny s kočárky (jen omezený počet). Kapacita vláčku je 64 míst s polstrovanými sedadly, má stahovací okna pro případ deště a pohledově prostupnou střechu. Lidé mohou nastoupit na kterékoli z následujících zastávek: Městská plovárna Louka – Loucký klášter, Přehrada – údolí Dyje, Kostel sv. Mikuláše, Ulice Přemyslovců, Městské lázně, Mariánské náměstí, Masarykovo náměstí, ulice Milady Horákové – autobusové a vlakové nádraží. 

Jezdí denně za jakéhokoliv počasí, individuální rezervace míst předem se neprovídí. Turistickým skupinám se vyplatí předem sjednané mimořádné jízdy vláčku mimo pravidelný jízdní řád, kdy je nutná rezervace minimálně 24 hodin před uskutečněním jízdy.
www.zds-psota.cz


Cyklo klub Znojmo
Významným partnerem milovníků cykloturistiky na Znojemsku a v Podyjí je spolek Cyklo klub Znojmo. Provozuje 1. Mezinárodní cykloturistické centrum služeb a informací v ČR – v areálu, který přímo sousedí s velkým parkovištěm u Městské plovárny Louka 
a Louckého kláštera ve Znojmě. Poskytuje cykloservis, půjčuje kola, elektrokola, koloběžky či šlapací káry, pořádá příměstské cyklotábory, cyklistické závody i cykloakce pro veřejnost.

Je autorem projektu „Místa technické a první pomoci“ pro cyklisty projíždějící po stezkách Národního praku Podyjí. Tato bezplatná služba se od roku 2003 neustále rozšiřuje o další místa i do sousedního Rakouska. Jejím symbolem jsou výrazné žluté směrovky s nápisem „SELF-SERVICE“ a symbolem cyklisty s nářadím a červeným křížem. Jde o speciální označení míst, kde je připraven zdravotnický batoh a technický kufr. Jejich použití je zcela bezplatné. Vybavení poskytne materiální podporu při řešení základní první pomoci u zraněných cyklistů nebo umožní jednodušší opravy či seřízení jízdních kol. 
www.cykloklubznojmo.cz 
 

1. České muzeum motocyklů v Lesné u Znojma
Soukromé muzeum v Lesné (mezi Znojmem a Vranovem nad Dyjí) je v první řadě přehlídkou starých nablýskaných veteránů. Kromě expozice starých motocyklů, automobilové galerie, výkupu a prodeje veteránů a sběratelského bazaru plného starých dobrých časů, tu však najdete i ubytovací a stravovací služby. Zdejší penzion a camp nabízejí ubytování ve stylově zařízených a prostorných apartmánech umístěných ve starém selském stavení (5 čtyřlůžkových a 1 dvoulůžkový, celkem 22 lůžek), v samostatných zahradních chatkách (6 čtyřlůžkových, celkem 24 lůžek) nebo možnost utábořit se ve stanech či zaparkovat zde svůj karavan na velké travnaté ploše. Camp o rozloze 8000 m2 je situován do starého ovocného sadu, kde nechybí elektrické přípojky nebo venkovní bazén. Můžete využít také půjčovnu kol, ping-pongový stůl nebo nohejbalové hřiště. Rodiny s dětmi ocení klidnou lokalitu v přírodě nebo malé herní koutky v každém z apartmánů. Areál je však vhodný i pro firemní akce, klubové srazy anebo soukromé oslavy – k dispozici je rovněž venkovní terasa a pódium jako stvořené pro privátní koncert, zahradní párty či grilování (k dispozici zahradní krb s udírnou a 3x ohniště). Objekt je také certifikován v projektu Cyklisté vítáni a lokalita v blízkosti Vranova nad Dyjí k cyklovýletům přímo vybízí – na dosah je krásná příroda, oblíbená rekreační oblast Vranovské přehrady i řada historických památek. Součástí areálu je také stylová Moravská restaurace umístěná v těsném kontaktu s historickými vozidly, nabízející moravskou kuchyni, znojemská vína a pivo pivovaru Prazdroj. Má kapacitu vhodnou i pro pořádání společenských akcí (100+80 míst) a také venkovní zahrádku. Nechybí ani vlastní vinný sklípek.
www.veteransalon.cz 
 

Vodácky splavná řeka Dyje + Stará vodárna Znojmo
Neexistuje snad v České republice řeka vhodnější pro rodiny s dětmi, školní kurz nebo vodácké začátečníky než jihomoravská Dyje. Jde o čistou, klidnou a mírnou řeku meandrující mezi nedotčenými lužními lesy se slepými rameny, romantickými kaňony národního parku Podyjí i donedávna nepřístupnou pohraniční oblastí. Není tak masově vytížená, jako např. Sázava nebo Vltava, a zázemí podél jejího toku je dokonalým návratem k původním hodnotám vodáctví. Tábořiště ve Znojmě, v Krhovicích a v Hrádku totiž nejsou přehlídkou pohodlného luxusu, ale autentickým vodáckým stanovým kempem s romantikou večerních posezení s kytarou u táborových ohňů. 

Doporučujeme zahájit vodáckou výpravu ve Znojmě, ve vodáckém centru Stará vodárna hned pod hrází Znojemské přehrady. Najdete zde plně vybavené tábořiště s občerstvením, půjčovnu lodí a všech vodáckých potřeb. Sídlí zde Vodácký oddíl Neptun Znojmo, který kromě všeho uvedeného poskytuje i proškolený doprovod a instruktážní vedení s akreditací MŠMT. Bez problémů váš vybaví na vodu i do tábořiště, a navíc se postará o převoz lodí z vašeho cílového místa zpět - ať už doplujete kamkoli... Začnete-li ve Znojmě, bude první den voda jen mírně tekoucí, klidná a široká - ideální na osvojení si vodáckých dovedností. Až další dny se stane o trochu užší a rychlejší, ale o to krásnější. Putování po Dyji nabízí také řadu možností pozorování nejrůznějších druhů fauny a flóry, jejíž druhová bohatost je pro zdejší krajinu typická. 

Znojemské vodácké centrum však nabízí i nevodácké kurzy se sportovním vyžitím pro studenty všech věkových kategorií. V nově zrekonstruované Staré vodárně u hráze Znojemské přehrady najdete kompletní zázemí včetně cvičebního/konferenčního sálu s audiovizuální technikou, veškerého sportovního vybavení a hned u budovy i beachvolejbalové a multifunkční hřiště. Vodárna slouží také jako zázemí pro adaptační kurzy a kurzy první pomoci, které pro školy vodáci pořádají. Není problém připravit sportovní kurz či školní výlet na míru přesně podle vašich potřeb.
http://centrumvodarna.cz
https://pujcovna.vodaci.org