Dopravní služby v regionu

Druh:


Turistické služby

Sezónnost


Celoroční i sezónní provoz

Oblast:


Hrušovansko, Jevišovicko, Moravskokrumlovsko, Vranovsko a Znojemsko

Více informací:


viz webové portály v textu

Řada turistických služeb na Znojemsku a v Podyjí nabízí i speciální programy spojené s dopravou. Zážitkové jízdy většinou doprovází profesionální průvodce a často i ochutnávky místních produktů. Stačí si jen vybrat, zda dáte přednost vyhlídkovému autobusu, jízdě na kole nebo v lodi, ovšem v nabídce jsou i dopravní veteráni.

VINObus 
Spolek VOC Znojmo je od roku 2015 provozovatelem unikátního VINObusu, který spojuje výhody cyklobusu s vinařskou turistikou. Autobus s kapacitou 32 míst a přívěsem na 20 kol se v sezóně (cca od května do září) třikrát denně vydá na trasu dlouhou 45 km, cestou zastaví na 14 vinařských místech a nabídne 7 degustací. Objíždí řadu zajímavých vinařských lokalit – vinice, sklepní uličky, vinařství a vinné sklepy i místa, odkud se můžete vydat na výlet pěšky či na kole. Pro návštěvníky Znojemska je to ideální způsob, jak se v doprovodu zkušeného průvodce seznámit s okolím Znojma a zdejším vinařstvím, ale i možnost, jak svůj cyklovýlet doplnit o vinařské zážitky a vyhnout se pak problémům s nulovou tolerancí alkoholu při řízení dopravního prostředku... Můžete si vybrat jak projetí okružní trasy s degustacemi (cca 3,5 hod.), ale také můžete kdekoliv vystoupit, projít/projet se po okolí (např. Národní park Podyjí), zdržet se u vinaře a počkat si na další spoj, kterým se pak opět vrátíte zpět do Znojma. Zejména v sezóně doporučujeme si místa rezervovat předem. VINObus je také možné si po celý rok individuálně pronajmout například pro firemní nebo rodinné akce. 

VOC Znojmo je prvním apelačním systémem v České republice, který klade velký důraz na terroir, tedy označování vín podle jejich skutečného původu. Znojemská vinařská podoblast je vyhlášená zejména bílými aromatickými víny. Mimořádná aromatičnost, způsobená střídáním studených nocí a teplých dnů v době zrání hroznů, je pro vína z okolí Znojma velmi výrazná a dobře rozpoznatelná. Do systému VOC Znojmo jsou zařazeny tři pro Znojemsko nejtypičtější odrůdy: Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Významní regionální výrobci, jejichž vína splňují podmínky apelačního systému, jsou od roku 2009 sdruženi ve stejnojmenném spolku a mají právo svá zatříděná vína označovat ochrannou známkou VOC Znojmo. Kromě VINObusu spolenčně provozují i specializované vinařské infocentrum ve Vlkově věži v srdci Znojma. V dolní části historického centra města, pod Masarykovým náměstím, stávala jedna ze středověkých městských bran strážící přístupovou cestu od Vídně. Vlkova věž zde stojí dodnes jako součást dochovaného hradebního systému a její vyhlídkový ochoz nabízí krásný rozhled po okolí. V přízemí věže sídlí vinařské infocentrum VOC, kde kromě informací o Znojemské vinařské podoblasti, jednotlivých vinařstvích, vinařských akcích či VINObusu zde můžete vína i ochutnat a v lahvích nakoupit domů.
www.vinobus.cz 
www.vocznojmo.cz

 

Znojmáček
V roce 2019 začal historickým centrem Znojma jezdit speciální vyhlídkový elektrobus Znojmáček. Ekologické vozítko vás pobaví i poučí, ale také dá ochutnat z regionálních produktů Znojemska. V doprovodu profesionálního průvodce se tak pohodlně seznámíte s historií královského města a vychutnávat si přitom budete kromě čarokrásných výhledů např. domácí mošty a marmelády, sušené ovoce z místních sadů, čokoládu, ale i znojemské okurky. Programy i ochutnávky jsou samozřejmě přizpůsobeny jednotlivým cílovým skupinám, a tak v dětském programu nechybí zábavné úkoly a sladkosti, a v tom dospělém degustace místních vín a piva. Běžné vyhlídkové jízdy v letních měsících mají pravidelný režim a nástupní místo u pivovarské brány v ulici Přemyslovců. Znojmáček je však k dispozici pro předem objednané skupiny celoročně, a to s možností volby vlastní trasy i nástupního místa. Výklad během vyhlídkové jízdy může být přizpůsoben Vašemu zájmu či požadované trase. Využít můžete 2 vozy, každý pro 22 cestujících. 

Znojmáček provozuje společnost REMO Agency, která se specializuje na průvodcovské služby v regionu i blízkém rakouském příhraničí. Její specialitou jsou jednodenní poznávací výlety do adventní Vídně s českým průvodcem využívající přímý vlak rakouských drah z Vídně do Znojma. Můžete tak prožít komentovanou procházku historického centra Vídně, návštěvu 4 originálních vánočních trhů i ochutnávky tradičních vídeňských specialit. Pro individuální zájemce jsou výlety organizovány v době Adventu každou sobotu (sraz v 8:30 na vlakovém nádraží ve Znojmě a návrat tamtéž cca v 18:30 hod.). Od poloviny listopadu do konce prosince je však možné si tento program objednat i pro organizované skupiny na kterýkoli jiný den (podmínkou min. 15 osob).
www.znojmacek.cz
www.remo-agency.com


Cyklo klub Znojmo
Významným partnerem milovníků cykloturistiky na Znojemsku a v Podyjí je spolek Cyklo klub Znojmo. Provozuje 1. Mezinárodní cykloturistické centrum služeb a informací v ČR – v areálu, který přímo sousedí s velkým parkovištěm u Městské plovárny Louka 
a Louckého kláštera. Poskytuje cykloservis, půjčuje kola, elektrokola, koloběžky či šlapací káry, pořádá příměstské cyklotábory, cyklistické závody i cykloakce pro veřejnost. Je autorem projektu „Místa technické a první pomoci“ pro cyklisty projíždějící po stezkách Národního praku Podyjí. Tato bezplatná služba se neustále rozšiřuje o další místa i do sousedního Rakouska.
www.cykloklubznojmo.cz 
 

1. České muzeum motocyklů v Lesné u Znojma
Soukromé muzeum v Lesné (mezi Znojmem a Vranovem nad Dyjí) je v první řadě přehlídkou starých nablýskaných veteránů. Kromě expozice starých motocyklů, automobilové galerie, výkupu a prodeje veteránů a sběratelského bazaru plného starých dobrých časů, tu však najdete i ubytovací a stravovací služby. Zdejší penzion a camp nabízejí ubytování ve stylově zařízených a prostorných apartmánech umístěných ve starém selském stavení (5 čtyřlůžkových a 1 dvoulůžkový, celkem 22 lůžek), v samostatných zahradních chatkách (6 čtyřlůžkových, celkem 24 lůžek) nebo možnost utábořit se ve stanech či zaparkovat zde svůj karavan na velké travnaté ploše. Camp o rozloze 8000 m2 je situován do starého ovocného sadu, kde nechybí elektrické přípojky nebo venkovní bazén. Můžete využít také půjčovnu kol, ping-pongový stůl nebo nohejbalové hřiště. Rodiny s dětmi ocení klidnou lokalitu v přírodě nebo malé herní koutky v každém z apartmánů. Areál je však vhodný i pro firemní akce, klubové srazy anebo soukromé oslavy – k dispozici je rovněž venkovní terasa a pódium jako stvořené pro privátní koncert, zahradní párty či grilování (k dispozici zahradní krb s udírnou a 3x ohniště). Objekt je také certifikován v projektu Cyklisté vítáni a lokalita v blízkosti Vranova nad Dyjí k cyklovýletům přímo vybízí – na dosah je krásná příroda, oblíbená rekreační oblast Vranovské přehrady i řada historických památek. Součástí areálu je také stylová Moravská restaurace umístěná v těsném kontaktu s historickými vozidly, nabízející moravskou kuchyni, znojemská vína a pivo pivovaru Prazdroj. Má kapacitu vhodnou i pro pořádání společenských akcí (100+80 míst) a také venkovní zahrádku. Nechybí ani vlastní vinný sklípek.
www.veteransalon.cz 
 

Vodácky splavná řeka Dyje + Stará vodárna Znojmo
Neexistuje snad v České republice řeka vhodnější pro rodiny s dětmi, školní kurz nebo vodácké začátečníky než jihomoravská Dyje. Jde o čistou, klidnou a mírnou řeku meandrující mezi nedotčenými lužními lesy se slepými rameny, romantickými kaňony národního parku Podyjí i donedávna nepřístupnou pohraniční oblastí. Není tak masově vytížená, jako např. Sázava nebo Vltava, a zázemí podél jejího toku je dokonalým návratem k původním hodnotám vodáctví. Tábořiště ve Znojmě, v Krhovicích a v Hrádku totiž nejsou přehlídkou pohodlného luxusu, ale autentickým vodáckým stanovým kempem s romantikou večerních posezení s kytarou u táborových ohňů. 

Doporučujeme zahájit vodáckou výpravu ve Znojmě, ve vodáckém centru Stará vodárna hned pod hrází Znojemské přehrady. Najdete zde plně vybavené tábořiště s občerstvením, půjčovnu lodí a všech vodáckých potřeb. Sídlí zde Vodácký oddíl Neptun Znojmo, který kromě všeho uvedeného poskytuje i proškolený doprovod a instruktážní vedení s akreditací MŠMT. Bez problémů váš vybaví na vodu i do tábořiště, a navíc se postará o převoz lodí z vašeho cílového místa zpět - ať už doplujete kamkoli... Začnete-li ve Znojmě, bude první den voda jen mírně tekoucí, klidná a široká - ideální na osvojení si vodáckých dovedností. Až další dny se stane o trochu užší a rychlejší, ale o to krásnější. Putování po Dyji nabízí také řadu možností pozorování nejrůznějších druhů fauny a flóry, jejíž druhová bohatost je pro zdejší krajinu typická. 

Znojemské vodácké centrum však nabízí i nevodácké kurzy se sportovním vyžitím pro studenty všech věkových kategorií. V nově zrekonstruované Staré vodárně u hráze Znojemské přehrady najdete kompletní zázemí včetně cvičebního/konferenčního sálu s audiovizuální technikou, veškerého sportovního vybavení a hned u budovy i beachvolejbalové a multifunkční hřiště. Vodárna slouží také jako zázemí pro adaptační kurzy a kurzy první pomoci, které pro školy vodáci pořádají. Není problém připravit sportovní kurz či školní výlet na míru přesně podle vašich potřeb.
http://centrumvodarna.cz
https://pujcovna.vodaci.org