Nové a neokoukané CYKLOtrasy

Oblast


Znojemsko a Podyjí

Náročnost


Lehká, střední i náročnější

Typ trasy


Cyklotrasy a cyklostezky

Více informací


u jednotlivých tipů

Nejen známé Moravské vinařské cyklostezky zvou na Znojemsku a v Podyjí k projížďce na kole. Představujeme Vám nové a dosud neokoukané trasy, které najdete v dosahu královského města Znojma. Na lákavý výlet se odtud přitom můžete vydat na kteroukoli světovou stranu.

Jevišovicko s hrdinným vojevůdcem
Severně od Znojma leží krásná členitá oblast Jevišovicka. Zdejší terény vedou lesnatou krajinou, míjejí rybníky i louky, a prakticky celá oblast patří do Přírodního parku Jevišovka. Letos v létě zde byla vyznačena zcela nová cyklotrasa, jejímž spojujícím tématem je slavná osobnost Jean Louis Raduita de Souches. Tento hrdinný vojevůdce a odborník na opevňování dokázal roku 1645 mobilizovat celé Brno a přes tři měsíce vzdorovat dvacetinásobné švédské přesile. Překvapivě tehdy Brno (poslední pevnost před císařskou Vídní) uhájil a byl za svůj čin nazván „největším Brňanem“, ač pocházel z francouzského La Rochelle. Získá pak hraběcí titul a maršálskou hůl, stane se i tajným radou ve Vídni... Usadí se na jižní Moravě a za své sídlo si zvolí právě Jevišovické panství, které významně pozvedne. 
A právě místa s ním spojená a přírodní krásy Jevišovicka propojuje nový cyklookruh dlouhý 55 km. Je vedený mírně zvlněnou krajinou okolo zámků, starých mlýnů a hospodářských stavení i podél luk a rybníků. Trasu je možné si rozdělit na severní a jižní okruh anebo doplnit o hledačku s úkoly formou QR kódů (crypto-šifry). Jen s drobnými změnami se dá prakticky celá projet jako mototrasa i na motorce nebo v autě po okresních silnicích jen s minimálním dopravním provozem.
Více informací: www.raduitdesouches.cz 

Pivovarská dvanáctka na Bítovsku
Západně od Znojma, za oblíbenou rekreační oblastí Vranovské přehrady, byla před necelými 3 roky vyznačena 12 km dlouhá okružní trasa příznačně nazvaná Pivovarská 12. Začíná i končí u Hasičského pivovaru v centru Bítova, kde se po jejím zdolání můžete odměnit např. oceňovaným pivem Tesák anebo v sousední restauraci U Tesařů pivními gastrospecialitami (pivní škvarky, nealkoholická pivní limonáda či pivní želé). A není to jediná pivní zastávka po trase. V prostorách starobylého hradu Bítov se totiž dochovalo vybavení původního hradního pivovaru, které je přístupné jako součást jednoho z prohlídkových okruhů. 
Po trase Vás čekají romantické vyhlídky na skalnaté zátoky řeky Dyje, majestátní hrad Bítov a zříceninu Cornštejn, ale i Jezírko lásky. Dovede Vás také ke Slaměnému mostu. Ten patří mezi nejstarší kamenné mosty u nás, původně románský. Název je odvozen od jeho slaměné střechy, kterou bylo možné ve válečných dobách zapálit, a tím zabránit postupu nepřátelských vojsk blíže ke hradu Bítov. 
Část cyklotrasy kopíruje vlastivědnou Naučnou stezku Jindřicha Dauna (cca 6 km) a jedním z jejich společných zastavení je zřícenina novogotické rotundy Henrichsruhe. Romantická stavbička sloužila v 19. století bítovským pánům jako odpočívadlo při lovu zvěře v okolních lesích. Dnes jsou zdejší příjemné lesní cesty také oblíbeným cílem pěších turistů či rekreačních běžců.
Více informací: www.utesaru.cz 

Znovínský koloběžkový okruh
Jižní předměstí Znojma jménem Louka zdobí monumentální barokní Loucký klášter. Jeho prohlídky i vinařské a návštěvnické centrum s muzeem vinařství a bednářství, unikátní uměleckou galerií a rozsáhlými sklepy spravuje Znovín Znojmo. Tato známá vinařská společnost patří k dlouholetým průkopníkům vinařské turistiky v České republice. Kromě oblíbených 14 nordic-walkingových tras vedoucích malebnou krajinou Znojemska mezi vinohrady i Národním parkem Podyjí nabízí nově i nenáročný koloběžkový okruh. Začíná u Louckého kláštera, kde se z bezplatného parkoviště u Městské plovárny můžete vydat na okružní trasu podél řeky Dyje dlouhou cca 4,5 km (zkrácená trasa jen 3,5 km). 
Po jedné straně řeky pojedete po úzké asfaltce mezi udržovanými zahrádkami a přes hladinu se Vám budou otevírat nádherné výhledy na panorama Znojma, dochované středověké hradby i malebné podhradí. Na druhém břehu pojedete z větší části přírodním terénem a odměnou Vám budou romantické scenérie u široké a klidné vodní hladiny. Přes řeku se dostanete jednak po Sedlešovickém mostě (kousek pod Louckým klášterem) a zpět pak přes lávku pro pěší v místě, kde se Vám nad hlavou objeví středověké hradby (kratší varianta), anebo ještě kousek dál po nově opraveném mostě pod hrází Znojemské přehrady (delší varianta). Kdo bude potřebovat přestávku, může se zastavit u občerstvení ve vodáckém tábořišti u Staré vodárny (kde se dají také vypůjčit lodě a veškeré vodácké vybavení potřebné na splutí Dyje). 
Trasa Znovínského koloběžkového okruhu vede po celou dobu prakticky po rovince a po komunikaci se žádným nebo jen s minimálním automobilovým provozem. Je tak ideální nejen pro milovníky koloběžek, ale třeba i pro děti, které se teprve učí jezdit na kole, anebo pro vycházku s kočárkem. Naproti parkovišti před Městskou plovárnou navíc najdete i půjčovnu a servis kol a koloběžek Cyklo klubu Znojmo (doporučujeme se ale předem objednat na www.cykloklubznojmo.cz).
Více informací: www.znovin.cz/znovinsky-kolobezkovy-okruh 

Krajinou vína i železné opony
Hrušovansko je oblast východně od Znojma, která je pomyslnou přestupní stanicí ze Znojemska do Mikulovska a na Pálavu. Jde o vyhlášený vinařský a ovocnářský kraj s prosluněnými svahy a jen mírně zvlněným terénem. Je proto naprosto ideální pro nenáročnou cyklistiku anebo pro rodinné vyjížďky na kole s dětmi. 
Značené trasy zde vedou převážně zemědělskou krajinou, kde je jen malý dopravní provoz. Vyzkoušejte třeba cyklotrasy s příznačným názvem Po rovince (44 km) nebo Mezi poli a vinohrady (25 km). Vydat se můžete také po Muchově cyklostezce (20 km) po stopách Alfonse Muchy, který ve zdejším kraji působil v mládí, anebo až na rakouské hranice po cyklostezce nazvané Ahoj, sousede! (38 km). Některé části uvedených tras jsou také vhodné pro pěší výlety. 
V jižní pohraniční oblasti, která dříve patřila k přísně střežené zóně tzv. železné opony, pojedete po úzkých asfaltových a štěrkových cestičkách, které dříve sloužily k rychlému přesunu motorizované pohraniční stráže. Období předválečných 30. let minulého století budou zase připomínat vojenské bunkry a pevnůstky, které zde tvořily souvislou síť československého opevnění státních hranic. Kdo dává přednost dálkovým trasám, může se tu napojit na trasu Greenway Praha-Vídeň anebo EuroVelo 13 – Stezku železné opony. Ta vede přesně v místech, kde byl od sebe oddělen Východ a Západ a ve své délce přibližně 10.400 km propojuje 20 zemí. Prochází napříč celou Evropou od Barentsova moře na hranici mezi Ruskem, Norskem a Finskem až po Bospor na hranici mezi Bulharskem, Řeckem a Tureckem. Je nejdelší cyklotrasou v Evropě a připomíná hranici, která rozdělovala Evropu politicky, ideologicky i fyzicky téměř 40 let. 
Více informací: www.hrusovansko.cz/cyklostezky a https://ev13.eu 

Cyklookruh Moravia 
Kdo se ze Znojma vypraví severovýchodním směrem, může využít cyklookruh nazvaný Moravia. Krásná a nenáročná trasa vhodná pro cyklisty i pěší výletníky vede v trojúhelníku mezi Miroslaví, Moravským Krumlovem a Jevišovicemi. Prochází obcemi Horní Dunajovice, Džbánice, Morašice, Trstěnice, Tvořihráz, Višňové, Výrovice a Žerotice, které jsou členy Svazku obcí Moravia. Cyklookruh má cca 45 km a je vhodný pro horská nebo trekingová kola. Je možné ho začít z kteréhokoli místa, ale také si ho zkrátit nebo rozdělit na dva menší okruhy. Trasa má totiž tvar osmičky s křížením v Horních Dunajovicích. 
Po cestě budete míjet řadu starobylých památek, zejména vesnických kostelů, křížů a kaplí, a krajina bude půvabná a mírně zvlněná. Několik míst stojí za zastávku, kterou ocení i Vaše děti. Třeba odpočinkové místo Pustý zámek nedaleko Trstěnic, zřícenina hradu v Žeroticích, vodní nádrže ve Výrovicích nebo v Horních Dunajovicích vhodné ke koupání anebo rozlehlý zámecký park ve Višňovém. I na této trase najdete vinné sklípky a sklepní uličky (jde o součást Znojemské vinařské podoblasti) a četné ovocné sady (daří se zde hlavně meruňkám).
Více informací: www.svazekmoravia.cz