Rodinné stezky

Oblast


Znojemsko a Podyjí

Náročnost


Lehká

Typ trasy


Naučné stezky

Více informací


u jednotlivých tipů

Chystáte se na rodinný výlet a chcete, aby to bavilo i Vaše děti? ZnojmoRegion Vám doporučuje tyto ověřené trasy, které svým nenáročným terénem i poutavým zpracováním informačních panelů potěší všechny malé turisty.

NAUČNÁ STEZKA HROZNOVÉ KOZY
Vrbovec
Délka trasy: cca 5 km
Náročnost: lehká
Zaměření: vinařství a vlastivěda
Počet zastavení: 6
Vybudováno roku: 2016

Více informací zde

Pradávný a legendami opředený patron vinic – Hroznová koza (a někdy i kozel a kůzlata) je hlavním námětem nenáročné trasy vedoucí okolím Vrbovce. Jde o největší vinařskou obec Znojemské vinařské podoblasti, a tak je téma stezky více než jasné. Trasa dlouhá přibližně 5 km je vedena klidnými, částečně nezpevněnými cestami mezi vinicemi a je na ní umístěno 6 informačních tabulí. Postupně dorazíte k malému vinohradnickému altánu sloužícímu také jako rozhledna, ke starému kládovému lisu anebo k Poctě sv. Urbanu – u každé z těchto zastávek je zbudováno pohodlné posezení. Na jednotlivých zastaveních se dozvíte vše o Hroznové koze a s ní spojených legendách, poznáte díky ní rok na vinici, staré vinařské tradice, Vrboveckou sklepní ulici nebo vinohrady v okolí Vrbovce. Trasa prochází i centrem obce a u zdejší dominanty - kostela Stětí sv. Jana Křtitele, oceníte s dětmi zastávku u menšího venkovního hřiště s pěknými dřevěnými herními prvky.
Stezka je ideální právě pro rodiny s dětmi, a to nejen díky nenáročnému terénu – informace na tabulích jsou totiž doplněny o hravé obrázky a řadu pověstí. Pomocí QR kódů si v mobilu na každém zastavení pustíte i veselé pověsti nebo písničky o Hroznové koze. Každá informační tabule má na sobě také skrytý reliéfní obrázek, který si můžou děti, které ho najdou, překreslit na památku na papír technikou tzv. frotáže (papírem obrázek shora překryjete a hustě "přečmáráte" pastelkou).
Cestu zvládnete i s terénním kočárkem anebo se začínajícím cyklistou na prvním kole. Uprostřed vinohradů si také můžete vychutnat piknik a ve vinných sklípcích se pak třeba zastavit na ochutnávku místních vín. Pokud se v letním horku po cestě zastavíte i na Vrboveckém koupališti, může se z výletu stát i příjemná celodenní akce. Chcete-li si trasu oživit „hledačkou“, stáhněte si předem zadání jednotlivých úkolů i s mapkou na webu obce Vrbovec: www.obec-vrbovec.cz/turista/vinarska-naucna-stezka-hroznove-kozy.

 

NAUČNÁ STEZKA S MLOKEM HUGEM GRÁNICKÝM ÚDOLÍM
Znojmo – Gránické údolí
Délka trasy: cca 2,4 km
Náročnost: lehká
Zaměření: příroda
Počet zastavení: 7
Vybudováno roku: 2015

Více informací zde

Zážitková naučná stezka určená zejména pro rodiny s dětmi zdobí romantické Gránické údolí hluboce zaříznuté v údolí mezi Hradištěm a Znojemským hradem. Průvodcem po ní je Mlok Hugo, zdejší chráněný obyvatel, který vás i vaše děti seznámí s místní přírodou a hravou formou představí faunu i flóru. Lesní cestu lemují detailně propracované dřevěné sochy zvířat, které mohou děti pohladit nebo šetrně osedlat; mohou si také vyhrát s lesním pexesem nebo si vyzkoušet svou obratnost na lesním hřišti. O jedlosti či jedovatosti hub se bezpečně přesvědčí u jejich dřevěných zvětšenin, poznají druhy stromů nebo ptáky a jejich vejce. Pomocí mobilní aplikace Les poznání si u ptačího panelu můžete dokonce poslechnout, jak který ptáček zpívá.
Nenáročnou trasu podél Gránického potoka zvládnou i začínající cyklisté nebo maminky s terénnějším kočárkem. V letním horku oceníte zdejší stín pod staletými stromy a vlhký vzduch od Gránického potoka. Je to také oblíbená běžecká trasa a prochází zde značené turistické a cyklistické trasy. Zhruba v polovině naučné stezky je odpočinkový zastřešený altán a prakticky po celé trase se nacházejí lavičky. Veškeré herní prvky jsou vyrobené ze dřeva – i kolo zde můžete umístit do originálního stojanu ve tvaru dřevěného ježka.
Stezka začíná u Staré vodárny a pokračuje je Spálenému mlýnu. Nejde však o okruh, a takmusíte počítat i s cestou zpět - třeba po druhém břehu potoka. Kdo by si chtěl procházku prodloužit, může od Spáleného mlýna pokračovat ještě dál po dřevěných směrovkách s nápisem KARKULKA. Příjemná lesní cesta ho za další cca kilometr dovede k dřevěnému domku Karkulčiny babičky, kde už vlk leží převlečený v peřinách a Karkulka právě donesla košík dobrot. Naštěstí se už blíží Myslivec se psem, ovšem také dřevěný... A kdo bude cestou zpátky pozorný, určitě u potoka zahlédne i Hastrmana...

 

HLEDAČKY nejen pro rodiny s dětmi

Chcete si svůj výšlap zpestřit tzv. hledačkou se zábavnými úkoly a doplňováním tajenek? V tomto směru si v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí určitě přijdete na své! Jde o trasy v příjemných lokalitách spojené se zajímavým tématem i hledáním a luštěním úkolů. Jsou stále oblíbenější rodinnou zábavou a baví obvykle nejen děti. Výhodou je, že bývají přístupné celoročně. Hodí se však mít s sebou tužku a papír. Zadání úkolů s mapou a popisem trasy si otevřete v chytrém mobilu, stáhnete předem doma na internetu anebo vyzvednete v místním informačním centru, kde na úspěšné luštitele někdy čeká i drobná odměna.

Přehled "hledaček" v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí najdete zde: www.znojmoregion.cz/trasa/5/hledacky