Rodinné stezky

Oblast


Znojemsko a Podyjí

Náročnost


Lehká

Typ trasy


Naučné stezky

Více informací


u jednotlivých tipů

Chystáte se na rodinný výlet a chcete, aby to bavilo i Vaše děti? ZnojmoRegion Vám doporučuje tyto ověřené trasy, které svým nenáročným terénem i poutavým zpracováním informačních panelů potěší všechny malé turisty.

NAUČNÁ STEZKA HROZNOVÉ KOZY
Vrbovec
Délka trasy: cca 5 km
Náročnost: lehká
Zaměření: vinařství a vlastivěda
Počet zastavení: 6
Vybudováno roku: 2016

Více informací zde

Pradávný a legendami opředený patron vinic – Hroznová koza (a někdy i kozel a kůzlata) je hlavním námětem nenáročné trasy vedoucí okolím Vrbovce. Jde o největší vinařskou obec Znojemské vinařské podoblasti, a tak je téma stezky více než jasné. Trasa dlouhá přibližně 5 km je vedena klidnými, částečně nezpevněnými cestami mezi vinicemi a je na ní umístěno 6 informačních tabulí. Postupně dorazíte k malému vinohradnickému altánu sloužícímu také jako rozhledna, ke starému kládovému lisu nebo k Poctě sv. Urbanu – u každé z těchto zastávek je zbudováno pohodlné posezení. Na jednotlivých zastaveních se dozvíte vše o Hroznové koze, poznáte díky ní rok na vinici, staré vinařské tradice, Vrboveckou sklepní ulici nebo vinohrady v okolí Vrbovce. Trasa prochází i centrem obce a u zdejší dominanty - kostela Stětí sv. Jana Křtitele, oceníte s dětmi zastávku u menšího venkovního hřiště s dřevěnými herními prvky.
Stezka je ideální právě pro rodiny s dětmi, a to nejen díky nenáročnému terénu – informace na tabulích jsou totiž doplněny o hravé obrázky a řadu pověstí. Cestu zvládnete i s terénním kočárkem anebo se začínajícím cyklistou na prvním kole. Uprostřed vinohradů si také můžete vychutnat piknik a ve vinných sklípcích se pak třeba zastavit na ochutnávku místních vín. Pokud se v letním horku po cestě zastavíte i na Vrboveckém koupališti, může se z výletu stát i příjemná celodenní akce. Chcete-li si trasu oživit „hledačkou“, začněte ve sklepní uličce ve Vinotéce Ampelos, která slouží také jako místní vinařské infocentrum. Zde si vyzvednete zábavný kvíz a pokud vyplníte všech 6 tajenek správně a objevíte klíč k vrboveckému pokladu, pak i odměnu.

 

NAUČNÁ STEZKA S MLOKEM HUGEM GRÁNICKÝM ÚDOLÍM
Znojmo – Gránické údolí
Délka trasy: cca 2,4 km
Náročnost: lehká
Zaměření: příroda
Počet zastavení: 7
Vybudováno roku: 2015

Více informací zde

Zážitková naučná stezka určená zejména pro rodiny s dětmi zdobí romantické Gránické údolí hluboce zaříznuté v údolí mezi Hradištěm a Znojemským hradem. Průvodcem po ní je Mlok Hugo, zdejší obyvatel, který vás i vaše děti seznámí s místní přírodou a hravou formou představí faunu i flóru. Lesní cestu lemují detailně propracované dřevěné sochy zvířat, které mohou děti pohladit nebo šetrně osedlat; mohou si také vyhrát s lesním pexesem nebo si vyzkoušet svou obratnost na lesním hřišti. O jedlosti či jedovatosti hub se bezpečně přesvědčí u jejich dřevěných zvětšenin, poznají druhy stromů nebo ptáky a jejich vejce. Pomocí mobilní aplikace Les poznání si u ptačího panelu můžete dokonce poslechnout, jak který ptáček zpívá. Nenáročnou trasu podél Gránického potoka zvládnou i začínající cyklisté nebo maminky s terénnějším kočárkem. Je to také oblíbená běžecká trasa a prochází zde značené turistické a cyklistické trasy. Zhruba v polovině naučné stezky je odpočinkový zastřešený altán a prakticky po celé trase se nacházejí lavičky. Veškeré herní prvky jsou vyrobené ze dřeva – i kolo zde můžete umístit do originálního stojanu ve tvaru dřevěného ježka.

 

HLEDAČKY nejen pro rodiny s dětmi

Chcete si svůj výšlap zpestřit tzv. hledačkou se zábavnými úkoly a doplňováním tajenek? V tomto směru si v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí určitě přijdete na své! Jde o trasy v příjemných lokalitách spojené se zajímavým tématem i hledáním a luštěním úkolů. Jsou stále oblíbenější rodinnou zábavou a baví obvykle nejen děti. Výhodou je, že bývají přístupné celoročně. Hodí se však mít s sebou tužku a papír. Zadání úkolů s mapou a popisem trasy si otevřete v chytrém mobilu, stáhnete předem doma na internetu anebo vyzvednete v místním informačním centru, kde na úspěšné luštitele někdy čeká i drobná odměna.

Přehled "hledaček" v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí najdete zde: www.znojmoregion.cz/trasa/5/hledacky