VOC Znojmo

Typ subjektu


Zapsaný spolek

Kategorie členství


Marketing

Funkce


Řádný člen

Členem od


2018

VOC Znojmo - vína originální certifikace - je první apelační systém v České republice, který vznikl speciálně pro Znojemskou vinařskou podoblast. Stejnojmenný spolek dnes sdružuje 21 regionálních vinařů.

VOC Znojmo, založené v roce 2009, je prvním apelačním systémem v České republice a představuje tak revoluční krok, který klade velký důraz na terroir, tedy označování vín podle jejich místa původu.

Vína VOC Znojmo sjednocuje mimořádná aromatičnost vín, způsobená střídáním studených nocí a teplých dnů v době zrání hroznů, což má velký vliv právě na tvorbu aromatických látek. Právě díky těmto podmínkám jsou vína z okolí Znojma velmi výrazná a dobře rozpoznatelná. Do systému VOC Znojmo jsou zařazeny tři pro Znojemsko nejtypičtější odrůdy: Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Významní regionální výrobci, jejichž vína splňují podmínky apelačníhho systému, jsou od roku 2009 sdruženi ve stejnojmenném spolku a mají právo svá zatříděná vína označovat ochrannou známkou VOC Znojmo.

Do spolku VOC Znojmo patří v současné době 21 vinařství:

 1. Dobrá Vinice vinařství, s.r.o. (Nový Šaldorf) www.dobravinice.cz  
 2. Vinařství Ing. Josef Dobrovolný (Nový Šaldorf) www.vinarstvi-dobrovolny.cz 
 3. Vinařství Piálek & Jäger, s.r.o. (Nový Šaldorf) www.pialek.cz 
 4. THAYA vinařství, s.r.o. (Hnanice) www.vinarstvithaya.cz
 5. Víno Vaněk, s.r.o. (Vrbovec) tel.: 603 324 194, 604 566 175
 6. Vinařství LAHOFER, a.s. (Dobšice) www.lahofer.cz 
 7. Vinařství Líbal, s.r.o. (Horní Dunajovice) www.vinolibal.cz 
 8. Vinařství Špalek, s.r.o. (Nový Šaldorf) www.saler.cz 
 9. Vinařství Waldberg, s.r.o. (Vrbovec) www.waldberg.cz 
 10. Vinné sklepy Lechovice, s.r.o. (Lechovice) www.vslechovice.cz 
 11. VINO HORT, s.r.o. (Dobšice) www.vinohort.cz 
 12. Zemědělské družstvo Hodonice - Tasovické vinařství (Tasovice) www.zdhodonice.cz 
 13. ZNOVÍN ZNOJMO, a.s. (Šatov) www.znovin.cz 
 14. Vinařství Sádek, s.r.o. (Kojetice na Moravě) www.vinarstvi-sadek.cz 
 15. Vinice – Hnanice, s.r.o. (Hnanice) www.vinice-hnanice.cz 
 16. Vinařství HANZEL, s.r.o. (Miroslav) www.vinarstvihanzel.cz 
 17. Arte Vini, s.r.o. (Nový Šaldorf) www.artevini.cz 
 18. Vinařství Josef Kořínek (Hnanice) www.josef-korinek.cz 
 19. AMPELOS – šlechtitelská stanice vinařská Znojmo, s.r.o. (Vrbovec) www.ampelos.cz
 20. Vinařství Simenon (Chvalovice) www.vinarstvisimenon.cz 
 21. Vinařství Modrý sklep (Nový Šaldorf) www.modrysklep.cz

   

VINObus VOC Znojmo: 14 zastávek, 20 vinařů a skoro 60 kilometrů 

Spolek VOC Znojmo je provozovatelem unikátního VINObusu, který spojuje výhody cyklobusu s vinařskou turistikou. Autobus s kapacitou 32 míst a přívěsem na 20 kol se v sezóně (cca od května do září) třikrát denně vydá na trasu dlouhou necelých 60 kilometrů a cestou zastaví na 14 vinařských místech (a na 8 z nich nabídne ochutnávku vín). Poprvé se s ním lidé projeli při Znojemském historickém vinobraní v roce 2015, plnou sezonu zahájil v dubnu 2016. 

VINObus na své trase objíždí řadu zajímavých vinařských lokalit – vinice, sklepní uličky, vinařství a vinné sklepy i místa, odkud se můžete vydat na výlet na kole. Pro návštěvníky Znojemska je to způsob, jak se vyhnout problémům s nulovou tolerancí alkoholu za volantem nebo při jízdě na kole. Můžete si vybrat pouhé projetí trasy s průvodcem, ale také můžete kdekoliv vystoupit, projít si vybrané místo, ochutnat vína a počkat na další spoj, případně se na kole vydat dál po některé z cyklostezek. Vinobus je však možné si po celý rok individuálně pronajmout například pro firemní nebo větší rodinné akce.

Projekt VINObus je realizován za podpory Jihomoravského kraje, města Znojma, okolních obcí a Vinařského fondu ČR. Aktuální informace naleznete na www.vinobus.cz nebo na Facebookovém profilu VOC Znojmo.
 

Vlkova věž plná vína

VOC Znojmo provozuje také speciální vinařské infocentrum ve Vlkově věži v historickém centru královského města Znojma. Poskytuje kompletní informace o vinařstvích a vinařských akcích ve Znojmě i okolí, ochutnávky vín a všechna vína VOC ZNOJMO jsou zde ke koupi na jednom místě. Každoročně od dubna do října je přístupná i jako vyhlídková věž s úchvatným výhledem v dolní části Masarykova náměstí. Byla součástí středověkého hradebního opevnění, které se z velké části dochovalo ve Znojmě dodnes.
www.vocznojmo.cz/cs/infocentrum


Festival vína VOC Znojmo

Vždy první květnovou sobotu se historické centrum Znojma promění ve vinný ráj. To vstupují na trh nově certifikovaná vína v rámci Festivalu vín VOC Znojmo. Pouze v tento den se Obroková ulice proměňovala v ulici Sauvignonovou, Václavské náměstí v náměstí Veltlínské a Slepičí trh se změnil na trh Rýzlinkový. Akce, jejíž první ročník se konal v roce 2009, navazuje na tradici znojemského spojování kultury s vínem. Součástí je slavnostní program a samozřejmě ochutnávky všech vzorků, během kterého můžete kromě vín VOC Znojmo vychutnávat také lidovou muziku nebo gastronomické speciality znojemských restaurací a hotelů. Jak takový festival vypadá si můžete prohlédnout ve videoarchivu VOC Znojmo.


Královská vína v královském městě

Jako první v České republice uvedlo VOC Znojmo na trh speciální řadu vín originální certifikace – Královskou řadu vín VOC Znojmo. Toto označení mohou dostat pouze vína odrůdy Ryzlinku rýnského, která splní nejpřísnější kritéria. Jde o jedinečná vína světové kvality, která posunují laťku apelačního systému v ČR ještě výše. Královská řada je symbolicky věnována královskému městu Znojmu a uvedena na trh je každoročně 28. září.
 

VOC Znojmo připravuje každoročně také kalendář vinařských akcí a otevřených sklepů členů sdružení, který je dostupný on-line na stránkách sdružení www.vocznojmo.cz

 

 

Galerie
Sídlo

VOC Znojmo
Velká Michalská /3
669 01 Znojmo

Sociální sítě

Facebook Instagram

Webové stránky

http://www.vocznojmo.cz

Emailový kontakt

voc@vocznojmo.cz

Telefon

+420 777 323 136