Spolek šatovských vinařů

Typ subjektu


Zapsaný spolek

Kategorie členství


Marketing

Funkce


Řádný člen

Členem od


2022

V Šatově se vínu daří odnepaměti, a tak v současnosti nepřekvapí ani řada populárních vinařsko-turistických akcí a aktivit zdejšího vinařského spolku.

Spolek šatovských vinařů vznikl v roce 2012, aby zachránil pořádání oblíbené velikonoční výstavy vín, kterou původní organizátor již dál organizovat neplánoval. Postupně se rozrostl na společenství 18 vinařů a vinařství ze Šatova, z nichž 10 kromě lahodného vína nabízí i ubytovací služby.

Pro návštěvníky Šatova i místní obyvatele pořádají každoročně několik vyhlášených vinařských akcí, při kterých můžete ochutnávat místní vína a zároveň objevovat krásy zdejšího kraje. Oblíbené jsou červnové Dny otevřených sklepů, srpnové Toulky vinicemi Šatova anebo listopadový Festival mladých vín spojený s tradičním vinařským svátkem sv. Martina. Každoročně od května do října také šatovští vinaři drží Vinařskou pohotovost, kdy se ve službách střídají, aby byl každý den v Šatově vždy alespoň jeden sklep otevřený a kolemjdoucí se mohl občerstvit douškem vína nebo nakoupit lahve domů do zásoby. 

V Šatově se věnují vínu už po staletí a hned 6 viničních tratí tu pokrývá rozlohu 260 hektarů. Na vinici, V remízku, Šibeničkách, U bunkru a Skalce se daří především Veltlínskému zelenému a Ryzlinku rýnskému. Svažitá trať ve tvaru amfiteátru táhnoucí se ke státní hranici nese jméno Peklo a svědčí zejména hroznům odrůdy Müller-Thurgau, jejichž plná vína získávají v této lokalitě neopakovatelné muškátové aroma. 

V roce 1995 byla v Šatově vyhlášená venkovská památková zóna zahrnující střed obce a tzv. Sklepní a Zimní ulici. Přízemní i patrové lisovny vinných sklepů, většinou v klasicistním či historizujícím slohu, prorůstají celým městečkem a jsou často architektonicky i konstrukčně hodnotné.

Šatov leží v malebné vinorodé krajině nedaleko Národního parku Podyjí, který láká k výletům. Obcí prochází také několik turistických a cyklistických tras, a to včetně těch mezinárodních (EuroVelo 13 – Stezka železné opony, Greenway Praha-Vídeň, Moravská vinná stezka aj.).

Do Spolku šatovských vinařů patří v současné době 18 vinařství:

Galerie
Sídlo

Spolek šatovských vinařů, z. s.
Šatov /76
671 22 Šatov

Sociální sítě

Facebook Instagram

Webové stránky

http://www.vinarisatov.cz

Emailový kontakt

info@vinarisatov.cz

Telefon