Ruční papírna Stará škola Želetice

Typ subjektu


Podnikatelský subjekt

Kategorie členství


Člen

Funkce


Řádný člen

Partnerem od


2020

Tradiční manufakturní výrobu papíru oživila Marcela a Karel Davidovi v roce 1998 v Želeticích nedaleko Znojma. Nezaměnitelným symbolem a jejich papírenskou značkou, která označuje výrobky Ruční papírny Stará škola, je zářící slunce.

Na návsi vinařské obce Želetice u Znojma najdete půvabné vesnické stavení zářící modrobílou fasádou. Sídlí zde rodinná Ruční papírna Stará škola, kde se vyrábí papír tradičním manufakturním způsobem. Původně firma sídlila v budově želetické staré školy, díky které má firma i po přestěhování svůj název dodnes. 

Vyrábí se tu papír tradičním, ručním, způsobem – rozemletá papírovina se nabere do dřevěných forem se sítem, voda se nechá okapat a pláty budoucího papíru se pak „vyždímají“ lisem a nechají jednotlivě proschnout. Často jsou do papírové kaše přimíchávány další dekorativní přísady, např. květy, lístky nebo třeba i káva. Každý list ručního papíru je tak jedinečný originál, který může zdobit navíc také průsvitka nebo slepotisk. 

Želetická ruční papírna je oblíbeným místem rodinných výletů, ale i školních výprav – děti zaujme příjemným prostředím, osobním přístupem, a hlavně možností poznávání vlastníma rukama. Všechny děti si zde otestují výrobu vlastního papíru s průsvitkou, vyrazí si slepotisk anebo si alespoň vyzkouší zápis do knihy návštěv vyrobené z ručního papíru. 

Kromě exkurze s poutavým a názorným výkladem se zde nabízí také možnost si objednat svůj vlastní papír (např. na originální svatební oznámení, obálky, dárkové tašky, firemní prezenty či vánoční přání) nebo nakoupit dárky ve zdejší podnikové prodejně. 

Galerie
Pořádané akce

Sídlo

Ruční papírna Stará škola
Želetice /15
671 34 Želetice

Sociální sítě

Facebook

Webové stránky

http://www.handmadepaper.cz

Emailový kontakt

handmade.paper@seznam.cz

Telefon

+420 515 273 029, 723 365 454