Moravský Krumlov

Typ subjektu


Obec

Kategorie členství


ROZVOJ

Funkce


Řádný člen

Členem od


2017

Starobylé město půvabně zasazené do meandru řeky Rokytné bylo v minulosti neodmyslitelně spjaté s rodem Liechtensteinů i Slovanskou epopejí Alfonse Muchy. Dnes je Moravský Krumlov městem festivalů, dobrého piva, discgolfu i křižovatkou pěších, naučných a cyklistických tras.

Množství archeologických nálezů dokládá bohaté osídlení zdejšího kraje již od pravěku. Nejstarším historicky doloženým místem bylo hradisko Rokytno či Rokyten (dnes městská část Rokytná), které bylo ve 12. století opuštěno. Založení města pak bylo úzce spjato se stavbou kamenného hradu zahájenou pravděpodobně na pokyn českého krále Přemysla Otakara II. První nesporná písemná zmínka o existenci města je z roku 1289.

Krumlovský hrad byl v 16. století za vlády pánů z Lipé přestavěn na renesanční sídlo, které se stalo významným centrem společenského a kulturního dění. V roce 1622 získává krumlovské panství významný šlechtický rod Liechtensteinů a po roce 1908 rod Kinských, kteří vlastnili zámek až do roku 1945.

Zásluhou občanů Moravského Krumlova byla v 50. letech 20. století do krumlovského zámku převezena monumentální obrazová plátna Alfonse Muchy Slovanská epopej a z prostředků města postupně restaurována. Část obrazů byla veřejnosti zpřístupněna v roce 1963 a od roku 1968 byl v Rytířském sále a zámecké kapli vystavován celý cyklus dvaceti obrazů. Na podzim roku 2011 nechala Galerie hl. m. Prahy plátna odvézt do Prahy. Město Moravský Krumlov i celý region tak přišlo o svůj nejvýznamnější turistický magnet. Zámecké prostory však v současnosti hostí celou řadu dalších výstav a kulturně-společenských akcí. Jednotlivé části areálu, který se může pochlubit nádvořím s renesančními arkádami hned ve 3 patrech nad sebou a unikátním arkádovým schodištěm, procházejí postupnou rekonstrukcí.

Zámek obklopuje rozlehlý anglický park založený v 18. století, ve kterém dnes najdete jedno z nejhezčích discgolfových hřišť v České republice. Ve stejné době vznikla v Moravském Krumlově i knížecí hrobka rodu Liechtensteinů. Mezi další památky ve městě patří tzv. Knížecí dům ze 13. století, v němž sídlí muzeum a výstavní galerie. Ze sakrálních staveb stojí za návštěvu farní kostel Všech svatých a kostel sv. Bartoloměje s bývalým klášterem, v současnosti sídlo městského úřadu.

Kouzelný výhled na město se naskýtá od barokní poutní kaple sv. Floriána z roku 1697. Podle legendy byla založena na skalnatém ostrohu nad městem v místě, kde se jako zázrakem zastavil bouřkou splašený kůň Antonína Floriánova z Lichtensteina. Z vděčnosti nechal kníže právě zde postavit kapli, kterou zdobí 4 rohové věžice, a patří dnes k nejoblíbenějším výletním místům. Kaple se otevírá veřejnosti několikrát do roka u příležitosti koncertů a církevních akcí. Největší z nich je každoročně Pouť ke sv. Floriánu, která se koná vždy první neděli po svátku sv. Floriána (4. května).

Moravský Krumlov je přirozeným centrem severní části znojemského regionu, a to jak v oblasti veřejné správy, průmyslu, dopravy a obchodu, tak i školství, kultury či sportu. Návštěvníci si mohou vybrat z bohaté nabídky akcí, a ne nadarmo je Moravský Krumlov označován za „Město festivalů“. Patří mimo jiné k zakládajícím členům Mezinárodního hudebního festivalu 13 měst Concentus Moraviae. Je to však také město vína patřící oficiálně do Znojemské vinařské podoblasti.

Přitažlivost zdejší rozmanité krajiny a působivost přírody kolem meandrujícího toku řeky Rokytné se vzácnou flórou a faunou, byl v roce 2005 důvodem vyhlášení Národní přírodní rezervace Krumlovsko-rokytenské slepence. Na procházky tu láká naučná stezka vedoucí romantickou přírodní scenérií podél řeky Rokytné, procházejí tu značené turistické trasy a dálkové i místní cyklotrasy.
Památky

Sídlo

Město Moravský Krumlov
nám. Klášterní 125
672 11 Moravský Krumlov

Sociální sítě

Facebook

Webové stránky

http://www.mkrumlov.cz/

Emailový kontakt

eposta@mkrumlov.cz

Telefon

+420 515 300 711