Svazek obcí MORAVIA

Typ subjektu


Nepodnikatelský subjekt

Kategorie členství


Rozvoj

Funkce


Řádný člen

Členem od


2019

Svazek obcí Moravia najdete ve vinařské oblasti v pomyslném středu mezi městy Jevišovice, Znojmo, Miroslav a Moravský Krumlov. Tvoří jej celkem 8 obcí.

Založen byl v roce 2001 a Smlouva o vytvoření svazku obcí tehdy spojila Horní Dunajovice, Džbánice, Trstěnice, Tvořihráz, Višňové, Výrovice, Žerotice a později i Morašice. Sídlem svazku, jehož cílem byl od samého počátku regionální rozvoj, je městys Višňové.

V roce 2007 byla za finanční pomoci Skupiny ČEZ vybudována cyklostezka „Cyklookruh mikroregionem Moravia“ procházející všemi členskými obcemi. V roce 2011 byl cyklookruh rozšířen o Morašice, které přistoupily do svazku obcí roku 2010. Trasa měří cca 45 km a je vhodná pro horská nebo trekingová kola. Vede přírodou zařazenou do systému Natura 2000, krajinou vinic a sklepů, údolím dvou potoků Jevišovka a Křepička. Část trasy je totožná s Moravskou vinařskou stezkou. Jelikož se jedná o okruh, je možné začít z kteréhokoli místa, ale také si ho můžete zkrátit nebo rozdělit na dva menší. Trasa má totiž tvar osmičky s křížením v Horních Dunajovicích. Po cestě budete míjet řadu starobylých památek, zejména vesnických kostelů, křížů a kaplí, a krajina bude půvabná a mírně zvlněná. Několik míst stojí za zastávku, kterou ocení i Vaše děti. Třeba odpočinkové místo Pustý zámek nedaleko Trstěnic, zříceninu hradu v Žeroticích, vodní nádrže ve Výrovicích nebo v Horních Dunajovicích vhodné ke koupání anebo rozlehlý zámecký park ve Višňovém. I na této trase najdete vinné sklípky a sklepní uličky (jde o součást Znojemské vinařské podoblasti) a četné ovocné sady (daří se zde hlavně meruňkám).

Cyklostezek a cyklotras však prochází oblastí víc. Na kole se můžete vydat také po nejdelší trase Moravských vinařských stezek – Znojemské, po páteřní trase Krumlovsko-Jevišovicko anebo po dálkové Mlynářské cyklostezce. A region můžete prozkoumávat i pěšky po značených turistických cestách. Červená - hlavní - trasa Vás zavede ze Suchohrdel u Znojma přes Tvořihráz, okolo Výrovické vodní nádrže a Mikulovického jezera s vyhlídkovou věží až k vodní nádrži Horní Dunajovice a dále přes Višňové a Pustý zámek až do Tulešic. Jde převážně o lesní a polní cesty vedoucí malebnou krajinou.

V celé oblasti je řada nejrůznějších zajímavých cílů, které stojí za to navštívit. Nejde přitom jen o kulturní či církevní památky, ale také vinařství nebo letní koupací místa. Oblast je také zajímavou archeologickou lokalitou s řadou cenných pravěkých nálezů.


HORNÍ DUNAJOVICE (www.hornidunajovice.cz)

DŽBÁNICE (www.obec-dzbanice.cz)

MORAŠICE (http://morasiceuznojma.cz)

TRSTĚNICE (www.trsteniceumorkrumlova.cz)

TVOŘIHRÁZ (www.tvorihraz.cz)

VIŠŇOVÉ (www.visnove.cz)

VÝROVICE (www.vyrovice.cz)

ŽEROTICE (www.zerotice.cz)

 

Galerie
Pořádané akce

Sídlo

Svazek obcí MORAVIA
Višňové 212
671 38 Višňové

Sociální sítě

Webové stránky

http://www.svazekmoravia.cz/

Emailový kontakt

vladimir.korek@visnove.cz

Telefon

+ 420 515 339 130, +420 515 339 016, +420 602 640 403