Tradiční gastronomie svátečního Znojemska - ADVENT

Autor článku


ZnojmoRegion

Téma


Sváteční ZnojmoRegion 2018

Subjekt


Jihomoravské muzeum ve Znojmě

Více info:


www.muzeumznojmo.cz

Lidová tradice na Znojemsku v období Adventu představovala především období půstu bez zábav a gastronomické hojnosti...

V křesťanské tradici jde od 6. století o dobu příprav k náležité oslavě Kristova narození, což pro běžného člověka znamenalo půst, střídmost v odívání, zákaz tanečních zábav, hlučných svateb, častější modlitby a návštěvy bohoslužeb.

Z toho vyplývá, že strava byla prostá a bezmasá, a to až do Štědrého Večera včetně. Připravovaly se bramborové placky (někdy namazané povidly), „koláčke“ (ovocné knedlíčky z bramborového těsta) se sušenými švestkami nebo luštěniny s chlebem. Hlavním pokrmem tohoto období však bylo zelí a brambory. Ovocné bramborové knedlíčky čili „koláčke” se kromě sušených švestek mohly nadívat také povidlovou náplní, sypaly se opraženou krupicí nebo mákem.

Čertíci z těsta (v německých obcích známí jako „Krampusové“): Jde o známé mikulášské pečivo ve tvaru čerta z kynutého těsta, které se zhotovovalo doma i u pekařů. Nepeklo se ovšem pouze ze sladkého, brioškového těsta, ale také z těsta rohlíkového.

Perníčky (známé jako "Lebkuchen"): 250 g krystalového cukru; voda; 4 vejce; 2 polévkové lžíce amonia; nové koření; mletá skořice a hřebíček; 300 g moučkového cukru; 500 g mouky.
Krystalový cukr necháme s troškou vody zkaramelizovat, poté zalijeme vodou nebo mlékem a stálé mícháme tak dlouho, dokud není hmota kašovitá. Z připraveného karamele a ze zbylých přísad uhněteme těsto, vyválíme jej a nato z něj vykrajujeme potřebné tvary perníčků. 
Původ receptu: Zlabern, okres Mistelbach
  
Zelná polévka: Připravíme jíšku a k ní přidáme kyselé zelí, nakrájené brambory a kmín, osolíme a zalijeme vodou. Vaříme asi půl hodiny. Poté přidáme syrové vejce a po jeho vysrážení do polévky přilijeme hrneček smetany.
Původ receptu: Plaveč

Zelňáky: Nakrájené zelí podusíme na másle, osolíme, opepříme a necháme vychladnout. Mezitím utřeme máslo, k němuž přidáme předem připravené zelí, 2 celá vejce a 2 žloutky, půl hrníčku smetany a 2 lžíce kvasnic. Ochutíme cukrem, přisolíme a vmícháme ještě hrníček mouky. Zelné těsto následně necháme kynout. Poté již smažíme ve vymaštěném lívanečníku.
Původ receptu: Plaveč


Článek připravil a recepty vybral Mgr. Jiří Mačuda, PhD., etnograf Jihomoravského muzea ve Znojmě, který představí tradiční stravu a obyčeje vánočního cyklu v našem regionu podrobněji na své přednášce 4. 12. 2018 od 17 hod. ve Znojemské Besedě.

 Sdílejte článek a podělte se s ostatními