O odrůdách a historii VÍNA na Znojemsku

Autor článku


ZnojmoRegion

Téma


Víno

Oblast


Znojemsko a Podyjí

Více info


viz odkazy v textu

Chcete se o odrůdách a historii vína na Znojemsku dozvědět o trochu víc? Připravili jsme pro vás speciální článek...

Znojemská vinařská podoblast je jednou ze čtyř podoblastí vinařské oblasti Morava; zahrnuje přes 3.500 hektarů vinic a více než 90 vinařských obcí. Podoblast je vyhlášená především bílými aromatickými víny. Skvělá vína dávají odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, výborná jsou také Rulandské bílé, šedé i modré, nebo i Müller Thurgau, Tramín červený či Pálava.

K nejtypičtějším odrůdám Znojemské vinařské podoblasti patří Veltlínské zelené, které bývalo ještě v 19. století velmi oblíbeným vínem na Habsburském císařském dvoře v nedaleké Vídni. K tradičním bílým odrůdám Znojemska se dále řadí Ryzlink rýnský, Sauvignon, Müller Thurgau, Rulandské šedé i bílé nebo Tramín červený, Muškát moravský a Pálava. Podíl modrých odrůd je menší; pěstuje se z nich především Svatovavřinecké, Frankovka a Rulandské modré, a to převážně v severní části Znojemska.

Odrůdy staré i nové
Kdo by chtěl spatřit původní odrůdy révy vinné tak, jak ji pěstovali naši předkové, ten musí do Šatova. Zde, za Moravským sklípkem, nechala známá vinařská společnost Znovín Znojmo v roce 2001 vysadit naučnou vinici starých odrůd. Každou z dvacítky odrůd doplňuje informační tabule se stručnou charakteristikou. Ve vinici je vysazeno například kdysi populární Veltlínské červenobílé či Prachtraube, které stálo u zrodu moderní odrůdy Muškát moravský. Najdete tu i romantický Kamenorůžák, mystický Muškát žlutý, známý zejména ve Středomoří, či Veltlínské modré zvané Modrý Janek. Jméno odrůdy se odvozuje od měňavého zabarvení slupek: malé zelené bobulky brzy po odkvětu zmodrofialoví, před zráním se mění na tmavofialové a při zrání se zabarví opět do zelenošeda.
www.znovin.cz/naucna-vinice-starych-odrud-za-moravskym-sklipkem-v-satove 

O vinařský genofond České republiky, tedy sbírku odrůd révy vinné, se na Znojemsku stará šlechtitelská stanice Ampelos ve Vrbovci, jen pár kilometrů jižně od Znojma. Zde najdete viniční trať Nad sklepy a v ní vysazené nejrůznější odrůdy révy vinné, a to jak ty původní, tak nové křížence. Jedním z nich je např. Vrboska, pojmenovaná po zdejší slavné vinařské obci Vrbovec, místě svého zrodu. Jde o křížence odrůd Tramín červený a Čabaňská perla, zapsaný roku 2004 do Státní odrůdové knihy. 
www.ampelos.cz 
 

Tradice pěstování vína na Znojemsku
Znojemsko se může pochlubit bohatou vinařskou tradicí. Zdejší archeologické nálezy dokazují, že pěstováním révy vinné (i výrobou vína) se v údolí řeky Dyje zabývali již staří Římané. Například na staré obchodní stezce nad viniční tratí Šobes dodnes můžete vidět koleje od těžkých římských povozů vyježděné v kamenitém terénu.

Rozvoj vinařství nastal v době Velkomoravské říše, kdy kníže Svatopluk nechal dovézt révu z Rakouska a Uher a začal cílevědomě zakládat první novodobé vinice. V souvislosti s cyrilometodějskou misí se objevila naléhavá potřeba vína pro liturgické účely. Na Znojemsku si zásluhy na rozšíření vinic připsali zejména premonstráti, kteří v roce 1190 založili klášter v Louce u Znojma. 

Během následujících staletí, kdy se křesťanství ruku v ruce s vinnou révou šířilo celou Evropou, se o vinice zajímali i bohatí měšťané a šlechtici. Reakcí na úpadek vinařství během třicetileté války bylo v následujících stoletích vzepětí a dynamický rozvoj, které ukončila révokazová nákaza a houbové choroby koncem 19. století. Možná vás bude zajímat drobná historická perlička, že révokaz byl na našem území poprvé zjištěn roku 1890 právě na Znojemsku, a to v Šatově.

Obnova vinic a výsadba nových odrůd na prahu moderní doby zahájily harmonický vývoj pěstování révy vinné, která na Moravě klíčila už od starověku a v Čechách zakořenila ve 14. století díky králi Karlu IV.
 

VOC Znojmo
Od roku 2009 se může Znojemská vinařská podoblast pochlubit i prvním apelačním systémem v České republice: VOC Znojmo (= Vína Originální Certifikace). Zaměřuje se na terroir, tedy označování vín podle místa původu hroznů i jejich místního zpracování. Stejnojmenný spolek dnes sdružuje 21 regionálních vinařství, z jejichž produkce jsou po zhodnocení odbornou komisí degustátorů vína certifikována ochrannou známkou VOC Znojmo. Zatříděná však mohou být vína pouze 3 odrůd (nebo jejich cuvée), pro Znojemsko nejtypičtějších: Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Tato vína sjednocuje mimořádná aromatičnost, způsobená střídáním studených nocí a teplých dnů v době zrání hroznů, což má velký vliv právě na tvorbu aromatických látek. Díky těmto unikátním podmínkám jsou vína z okolí Znojma velmi výrazná a dobře rozpoznatelná. Každoročně také získávají řadu ocenění na mezinárodních vinařských soutěžích. Vedle těchto vín představil spolek Královskou řadu VOC Znojmo v roce 2013, a byli tak první VOC u nás, které přišlo s vlastní speciální řadou. Vedl k tomu fakt, že se vína VOC Znojmo často prodala do jednoho roku, a přišla tak o šanci nazrát na lahvi. Finální rozhodnutí o vínech Královské řady vydává komise teprve po 18 měsících od data ověření hroznů. Vína tak zrají min. 18 měsíců od sběru hroznů, školí se na sudu nebo v betonu a následně nazrají na lahvi. Díky tomu dosahují vyšší úrovně, jsou extraktivní, s dlouhotrvající perzistencí, jedinečná ve vůni i chuti.

Spolek VOC Znojmo také provozuje oblíbený VINOBUS – vinařský turistický autobus křižující vinice Znojemska, a vinařské infocentrum ve vyhlídkové Vlkově věži v centru Znojma (vice info v kapitole „Turistické cíle - Vinařská turistika"). Významnou a oblíbenou akcí spolku je Festival vína VOC Znojmo, pořádaný vždy první sobotu v květnu.
www.vocznojmo.cz 
 

VINOTRH – expert na vína ze Znojemska
Nejznámější vinařství Znojemské vinařské podoblasti reprezentuje internetový portál VINOTRH.CZ. Sdružuje na tři desítky regionálních vinařství a jejich širokou produkci nabízí v unikátním vinařském e-shopu. Spolu s jednotlivými víny však nabízí i speciální tematické kolekce vín, drobné dárky související s vínem nebo tipy na akce ve vinařstvích či sklepních uličkách. 

Kdo by chtěl zdejší vína nejprve ochutnat a až pak nakupovat, může využít Enotéku znojemských vín v centru Znojma, ve které VINOTRH nabízí na 120 druhů vín formou unikátního samoobslužného systému (vice info v kapitole „Turistické cíle - Vinařská turistika").
www.vinotrh.cz

 

Naše tipy na zážitky spojené s vínem a vinařskou turistiku v oblasti Znojemska a Podyjí najdete na tomto webu v TURISTICKÝCH CÍLECH.

 Sdílejte článek a podělte se s ostatními