Kdy OTEVÍRAJÍ památky, infocentra i další turistické cíle a služby

Autor článku


ZnojmoRegion

Téma


Cestovní ruch v době coronaviru

Oblast


Znojemsko a Podyjí

Více info


viz odkazy v textu

Aktuální přehled KDY, KDE a CO se na Znojemsku a v Podyjí opět otevírá veřejnosti, kde získat turistické informace i služby a kam se vypravit na bezpečné výlety.

Památky ve správě Národního památkového ústavu 
Vláda ČR v rámci rozvolňování opatření proti šíření coronaviru schválila otevření hradů a zámků od pondělí 25. 5. 2020. Zahrady, parky a venkovní areály přitom bude možné navštívit již od 11. 5. 2020
V turistické oblasti Znojemsko a Podyjí se jedná o tyto objekty: 

Jedinou výjimkou z objektů ve správě Národního památkového ústavu na Znojemsku bude: 

Z důvodů pokračující rekonstrukce střech na prvních, vstupních budovách zámku, se turisté dostanou dovnitř až od 6. 6. 2020, a po celý červen navíc jen o víkendech. Maximálně se tak urychlí stavební práce a příprava nového prohlídkového okruhu - vyhlídkové věže, která bývala součástí středověkého hradebního opevnění a sloužila jako věž strážní i jako vězení. Veřejnosti se otevře vůbec poprvé v historii a půjde o nový placený okruh s individuální prohlídkou bez průvodce. Přesný termín jejího otevření bude ještě upřesněn.

Více informací na www.npu.cz


Město ZNOJMO + Znojemská Beseda
Od 27. 4. 2020 jsou otevřena obě turistická informační centra města Znojma v Obrokové i Hradní ulici, ale za zpřísněných podmínek provozu. 
Od 1. 5. 2020 se navrací standardní režim parkování, tj. placená parkoviště budou opět placená a místa v městské památkové rezervaci vyhrazená pro držitele parkovacích karet budou sloužit opět jen jim. 
Od 1. 5. 2020 se také ruší bezplatná městská autobusová doprava, kde je už od 20. 4. 2020 obnoven prodej jízdenek u řidiče a nastupování do autobusu opět pouze předními dveřmi. 
Od 11. 5. 2020 budou otevřeny tyto památkové objekty a obnoveny tyto turistické služby ve správě Znojemské Besedy: 

S účinností od 11. 5. 2020 se otevírají také sportovní zařízení města Znojma: Zimní stadion, Sportovní hala Dvořákova, Sportovní hala F. J. Curie, Městský stadion v Horním parku (fotbalový stadion, hřiště s umělým povrchem, atletický ovál, kurty pro plážový volejbal, posilovna TJ Znojmo), Fotbalový stadion Kpt. Otmara Chlupa a Dopravní hřiště J. Hořejšího. Návštěvníci musí počítat s tím, že nelze používat šatny a sprchy, vstup a cvičení jsou možné pouze s ochrannými prostředky dýchacích cest a povinná je dezinfekce rukou před zahájením a po skončení cvičení. Využití sportoviště je možné po předchozí domluvě u správce sportoviště (kontakty na www.snznojmo.cz). Po dokončení probíhajících oprav, pravděpodobně od 18. 5. 2020, se veřejnosti otevře také Skate park na Sokolské ulici. Nadále zůstávají uzavřeny Městské lázně Znojmo, Městská plovárna Louka a Koupaliště Mramotice. 

Od 25. 5. 2020 se předpokládá otevření dalších památkových objektů a obnovení dalších turistických služeb Znojemské Besedy:

Městské divadlo Znojmo bohužel zůstává pro veřejnost i nadále uzavřené a novou divadelní sezónu zahájí až na podzim 2020. To už ale bude vybaveno nově přečalouněnými sedačkami, k jejichž rekonstrukci město využilo nucenou coronavirovou provozní přestávku... Vrácení zakoupených vstupenek nebo divadelních abonmá na zrušená představení je možné na Turistickém informačním centru města Znojma v Obrokové ulici.
Více informací na www.znojemskabeseda.cz a www.opatreniznojmo.cz 


Objekty Jihomoravského muzea ve Znojmě 
Od úterý 12. 5. 2020 se veřejnosti zpřístupňují tyto muzejní objekty v centru Znojma:

A od soboty 16. 5. 2020 bude možné také zavítat na zříceninu hradu Cornštejn nad Vranovskou přehradou v katastru obce Bítov. V květnu bude přístupná pouze o víkendech, od června až do konce září pak denně včetně pondělí. V letní sezóně budou tuto romantickou zříceninu, která se stala dějištěm mnoha televizních pohádek a filmů, oživovat vystoupení šermířů a kejklířů. 
Více informací na www.muzeumznojmo.cz 


Hudební festival ZNOJMO
Nadregionálním kulturním vrcholem léta je každoročně v červenci mezinárodní Hudební festival Znojmo, jehož dlouholetým patronem je uznávaný houslový virtuóz Pavel Šporcl. Přestože současná vládní opatření omezují pořádání velkokapacitních kulturních akcí, připravili organizátoři festivalu řadu špičkových koncertů, na které je zatím v předprodeji uvolněno vždy 100 lístků . S ohledem na aktuální situaci se bude kapacita navyšovat, ale i tak doporučujeme neváhat a zakoupit si lístky co možná nejdříve. Sledujte proto aktuální informace o programu i volných vstupenkách na webových stránkách festivalu. Letošní ročník se uskuteční v termínu 9.–26. 7. 2020 ve Znojmě i jeho okolí. Hlavním tématem letos bude „Hudba v divadle a divadlo v hudbě“.
Více informací na www.hudbaznojmo.cz 


INFINITY ZNOJMO
Dalším lákadlem města Znojma, které se opět otevřelo turistům i místním obyvatelům už 28. 4. 2020, je nejmodernější aréna pro Laser Game a virtuální realitu v Evropě jménem INFINITY. Zabírá celé 2. patro obchodního domu Dyje v historickém centru města a užijí si zde týmy i jednotlivci – dokonce už od cca 7 let... 
Více informací na www.lasergameznojmo.cz 


Vodácky splavná Dyje – Stará vodárna ZNOJMO
Milovníci sportovního vyžití jistě ocení od 22. 4. 2020 opět fungující vodácké centrum Stará vodárna (i s občerstvovacím stánkem) přímo pod hrází Znojemské přehrady. Řeka Dyje je klidná a mírná, vhodná pro vodácké začátečníky nebo rodiny s dětmi. Prozatím se můžete plavit od přehradní hráze k jezu a zpět – veškeré potřebné vodácké vybavení Vám zde ochotně zapůjčí, včetně plovacích vest či neoprenu. V sezóně pak bude možné splouvat Dyji i několik dní a využít vodácká tábořiště jak v areálu Staré vodárny, tak v Krhovicích a v Hrádku. Samozřejmě s veškerým vodáckým servisem k tomu, jako je např. dovoz Vás i lodí zpět, ať už doplujete kamkoliv... 
Více informací na http://centrumvodarna.cz 


Cyklo klub ZNOJMO
Od 6. 6. 2020 by své služby mělo opět nabízet 1. Mezinárodní cykloturistické centrum služeb a informací v ČR v hale naproti Městské plovárně před Louckým klášterem ve Znojmě. Půjčit si zde můžete kola, elektrokola, koloběžky i káry, nakoupit cyklovybavení i cyklosuvenýry anebo využít cykloservis a informace o možnostech cykloturistiky na Znojemsku. 
Více informací na www.cykloklubznojmo.cz 


Pobočky Technického muzea Brno ve SLUPI a v ŠATOVĚ
Od úterý 12. 5. 2020 budou otevřeny pro veřejnost v běžné otevírací době obě regionální pobočky TMB na území turistické oblasti Znojemsko a Podyjí: 

Prohlídky s průvodcem budou možné pro skupiny max. do 10 osob, ale podle katuálních nařízení vlády budou postupně počty návštěvníků rozšiřovány. V případě Areálu v Šatově budou prohlídky s průvodcem probíhat v exteriéru a bude umožněn nákup suvenýru. Interiér pěchotního srubu MJ – S3 „Zahrada“ zde ale prozatím kvůli omezeným prostorovým podmínkám nebude možné navštívit. Veřejné akce na obou objektech jsou až do odvolání zrušené...
Více informací na www.technicalmuseum.cz 


Národní park PODYJÍ 
Od 1. 5. 2020 mohou zájemci navštívit Návštěvnické středisko Národního parku Podyjí sídlící v budově bývalé finanční stráže na konci obce Čížov. Přístupné budou venkovní i vnitřní prostory střediska (kromě interaktivní expozice). Přístupný je i Památník železné opony – pozůstatky hraničních zátarasů rozdělující donedávna Východ a Západ. Otevřeno bude v květnu o víkendech a svátcích vždy od 9 do 17 hod., od června pak denně mimo pondělí.

Informační body NP Podyjí na Celnici u mostu do Hardeggu i Galerie a infobod na nádvoří zámku ve Vranově nad Dyjí budou návštěvníkům otevřeny od 1. 7. 2020. Pravděpodobně až do konce června jsou zrušeny i akce pro veřejnost. V národním parku také stále není možné překročit hranice do sousedního Rakouska. 
Více informací na www.nppodyji.cz 


MORAVSKÝ KRUMLOV 
Od 11. 5. 2020 se otevírá také Městské informační centrum v Moravském Krumlově. To najdete v krásné budově Knížecího domu, kde sídlí také Městské kulturní středisko i Městské muzeum a galerie, které však ještě zpřístupněny nejsou. Rovněž majestátní zámek s cennými renesančními arkádami bohužel přístupný veřejnosti dosud není.
Více informací na www.mkrumlov.cz 


MIROSLAV 
Městské kulturní informační centrum se v Miroslavi otevřelo veřejnosti už 28. 4. 2020 společně s Městskou knihovnou. Miroslavský zámek se Strašidelnou stezkou pro rodiny s dětmi a unikátní sbírkou puzzle zapsanou dokonce v České knize rekordů si však musí na otevření ještě pár dnů počkat... 
Více informací na www.mesto-miroslav.cz a www.miroslavskyzamek.cz 


JEVIŠOVICE 
Na 16. 5. 2020 je v Jevišovicích naplánováno otevření regionálních vlastivědných expozic v tzv. Předzámčí Starého zámku. Jedná se o komplex rozlehlých budov přiléhající k jevišovickému zámku, jejichž součástí je nádvoří, zahrada i vinný sklípek. Město Jevišovice do jedné z budov umístilo po rekonstrukci vlastivědnou expozici Jevišovicka seznamující nejen se zdejší bohatou historií, ale i s faunou a flórou, významnými osobnostmi či národopisem. Na půdě se zase můžete i s dětmi vyřádit v bludišti. Samotný Starý zámek, který je ve správě Moravského zemského muzea, se veřejnosti otevírá také. 

Ve stejný den by mělo v Jevišovicích začít fungovat i turistické informační centrum na kruhovém objezdu v centru města. Jevišovice překvapují nebývalým množstvím dochovaných historických objektů, a proto je centrum chráněno jako městská památková rezervace. Pozoruhodná je také jevišovická vodní nádrž – jde o jedno z nejstarších vodních děl tohoto druhu ve střední Evropě a současně i oblíbenou rekreační oblast. 
Více informací na www.jevisovice.cz 
 

VEDROVICE
Informační centrum ve Vedrovicích otevřelo své dveře návštěvníkům už v týdnu 28.–30. 4. 2020, avšak pouze od 8 do 11 hod. Od 4. 5. 2020 zde už běží obvyklý návštěvnický provoz, ikdyž za zpřísněných provozních podmínek. Muzeum plné archeologických zajímavostí bude otevřeno pro veřejnost od 11. 5. 2020. V sezóně bude také otevřena Venkovská stodola ukrývající původní zemědělské stroje a nářadí z přelomu 19. a 20. století nebo nástroje starých řemesel.
Více informací na www.muzeumvedrovice.cz 


BOHUTICE 
Od 11. 5. 2020 se zájemcům otevře i zámeček s turistickým informačním centrem a expozicí křížové cesty v Bohuticích. Unikátní kolekce 54 vyřezávaných soch v životní velikosti ohromuje svým cenným umělecko-řemeslným zpracováním a neuvěřitelně živou mimikou i gestikou jednotlivých postav ztvárňujících poslední cestu Ježíše Krista. Církevních památek je však v Bohuticích daleko víc a stojí za to je navštívit všechny... 
Více informací na www.bohutice.cz 


VINAŘSKÉ TURISTICKÉ CÍLE
Od 1. 5. 2020 se zpřístupňuje vyhlídková Vlkova věž a vinařské infocentrum VOC Znojmo na Masarykově náměstí ve Znojmě, ovšem za zpřísněných podmínek provozu. Degustace vín zde budou možné pravděpodobně až od 25. 5. 2020, kdy by mělo dojít k obnovení provozu kaváren a restaurací. Ale už od 8. 5. 2020 zde můžete zakoupit i 32 nově zatříděných vín VOC Znojmo a pro lepší orientaci v kompletní nabídce vín odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené, kterých je několik desítek, budou ve Vlkově věži k dispozici nově nabídkové karty. 
Více informací na www.vocznojmo.cz/infosystem 

Od 11. 5. 2020 se částečně otevře nová Enotéka znojemských vín v areálu bývalého Znojemského hradu. V režimu výdejního okénka zde bude denně od 10 do 20 hod. v nabídce 20 nových vzorků vína i zdejší skvělá káva. Nově je přímo před Enotékou vybudované venkovní posezení s malebnou vyhlídkou na staré město a dominantu Znojma, kostel sv. Mikuláše. Standardní provoz by měl být obnoven 25. 5. 2020, stejně jako v ostatních restauračních provozovnách.
Více informací na www.vinotrh.cz/enoteka 

Od pondělí 11. 5. 2020 bude částečně otevřeno i Návštěvnické centrum Znovínu Znojmo v Louckém klášteře. Denně od 9 do 18 hod. zde bude možná ochutnávka až 26 vzorků vín „přes okénko“, a to včetně 18 vzorků letošního nestandardního „e-Putování po vinicích Znojemska“. K dispozici bude venkovní posezení. Úplné otevření je pak plánováno od pondělí 25. 5. 2020, a to včetně ochutnávek uvnitř a turistických prohlídek Louckého kláštera s expozicí o historii tohoto monumentálního barokního objektu a významných osobnostech s ním spjatých, bednářským a vinařským muzeem i nevšední uměleckou galerií.
Více informací na www.znovin.cz/loucky-klaster-ve-znojme 

Od 16. 5. 2020 se můžete na svých výletech pěšky či na kole po vinařském okolí Znojma zastavit u degustačních stánků Znovínu Znojmo. Ochutnat lahodné víno na krásných vyhlídkových místech přímo ve vinici bude možné na vinici Šobes v národním parku Podyjí i ve Staré vinice v Havraníkách – vždy od 9 do 18 hod., v květnu pouze o víkendech, od června pak denně.
Více informací na www.znovin.cz/vinarsky-turisticky-program 

V pondělí 1. 6. 2020 dojde k dlouho očekávánému zahájení provozu ve zcela novém sídle Vinařství LAHOFER v Dobšicích u Znojma. Unikátní architektura z oceňovaného architektonuického studia Chybík & Kryštof je umístěná přímo ve viniční trati U Hájku. Zajímavá prosklená stavba zahrnuje jak nové výrobní prostory, tak velkou vinotéku "LAHOtéku" a obrovský venkovní Amfiteátr s vyhlídkovou terasou. V sezóně bude dějištěm nejen vinařských ochutnávek, ale i řady významných kulturně-společenských akcí. 
Více informací na www.lahofer.cz

A až od 1. 7. 2020 bude možné se vypravit na poznávací projížďku po znojemských vinicích s ochutnávkami v doprovodu průvodce VOC Znojmo v oblíbeném VINObusu. Tento speciální autobus s přívěsem na kola bude v květnu vyjíždět 3x denně pouze o víkendech, od června do září už bude jezdit denně kromě pondělí. Na 45 km Vás s ním čeká 20 vinařství a 14 zastávek, z toho 7 s degustací. Nezapomeňte si svůj vinný výlet včas rezervovat předem... 
Více informací na www.vinobus.cz 
 


VIRTUÁLNÍ Znojemsko a Podyjí
Některé z uvedených památek a turistických cílů však už nyní můžete NAVŠTÍVIT VIRTUÁLNĚ přímo ze svého obýváku. Stačí si vybrat z našeho přehledu Virtuální prohlídky TOP cílů Znojemska a Podyjí.

Hledáte-li zábavu i poučení, určitě prozkoumejte náš rozsáhlý PŘEHLED ON-LINE AKTIVIT. Zabaví Vás vědomostní kvízy, populárně naučné dokumenty, pohádky i pořady z archivu České televize týkající se Znojemska a Podyjí, a najdete zde i pomůcky pro domácí výuku Vašich dětí – vše zdarma ke stažení. Zábava a poučení ON-LINE pro malé i velké ZDE.
 


Výlety MIMO DAVY
Kdo se potřebuje vyvětrat, a přitom se nechce potkat s davy dalších turistů a výletníků, měl by prozkoumat naše dva výletní CORONA-speciály:


SLUŽBY CESTOVNÍHO RUCHU
Turistika se neobejde bez kvalitních služeb. Přehledy těch, které v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí fungují i během „rouškového režimu“, najdete zde:

 


Uzavřené hraniční přechody CZ/AT 

Veřejnost by neměla využívat ani silnice přecházející do Rakouska u Jaroslavic a u Šafova, ani hraničních přechodů pro pěší jako např. v katastru obce Hnanice vedoucí na oblíbenou vyhlídku Heiliger Stein nebo na mezinárodní cyklostezce u Podmyčí.

Jediný otevřený hraniční přechod Česká republika – Rakousko pro automobilovou dopravu zůstává pouze: Hatě – Kleinhaugsdorf (pro pěší, cyklisty, motocyklisty, osobní auta, autobusy i nákladní dopravu). 

Od 27. 4. 2020 platí nová pravidla pro cestování i pro pendlery pravidelně překračující státní hranici např. kvůli práci. Občané ČR mohou vycestovat a mají možnost vyhnout se při návratu karanténě, pokud předloží maximálně 4 dny starý negativní PCR test na COVID-19. U pendlerů končí povinnost vycestovat v 14denním cyklu. Pokud pravidelně předloží negativní test, mohou cestovat za prací každý den.
Více informací zde. 
 


SOUHRN VLÁDNÍCH OPATŘENÍ 
Na jednání Vlády ČR 23. 4. 2020 bylo rozhodnuto o zrychleném postupu uvolňování omezujících nařízení souvisejících se šířením nemoci coronaviru: 

Podrobnější informace ZDE. 


Podle usnesení vlády ze dne 30. 4. 2020 o přijetí krizového opatření k zahájení provozu památek přijala naprostá většina památkových objektů a turistických cílů tato opatření: 

Děkujeme předem všem návštěvníkům za dodržování uvedených pravidel provozu. Chráníte tím sebe i své okolí...
 Sdílejte článek a podělte se s ostatními