Rodinné výlety MIMO DAVY vhodné pro děti

Autor článku


ZnojmoRegion

Téma


Cestovní ruch v době coronaviru

Oblast


Znojemsko a Podyjí

Více info


viz odkazy v textu

Přinášíme Vám přehled míst, kde byste neměli potkat více lidí najednou, a přitom se vyvětráte na čerstvém vzduchu a vyřádíte celá rodina.

Coronavirus zavřel školy i školky a spousta rodičů řeší, kam vyrazit na výlet „mimo davy“ nebo kde bezpečně zabavit své děti. Vždy a všude, prosím, dodržujte aktuálně platné bezpečnostní pokyny a buďte ohleduplní ke svému okolí.

Některé uvedené výlety si můžete zpestřit tzv. HLEDAČKOU. Jde o trasy v příjemných lokalitách spojené se zajímavým tématem i hledáním a luštěním úkolů. Jsou stále oblíbenější rodinnou zábavou a baví obvykle nejen děti. Bývají přístupné celoročně a hodí se mít s sebou papír a tužku, případně i dalekohled. Zadání s mapou a popisem trasy si otevřete v chytrém mobilu, stáhnete na internetu anebo vyzvednete v místním informačním centru, kde na úspěšné luštitele někdy čeká i drobná odměna... 
 

ZNOJMO – Znovínský koloběžkový okruh 
(cca 4,5 nebo 3,5 km – na kole, koloběžce, pěšky i s kočárkem) 

Příznivci koloběžek a nenáročných cyklotras jistě s nadšením přivítají novou aktivitu Znovínu Znojmo, který kromě svých už dobře známých nordic-walkingových tras mezi vinohrady v okolí Znojma zprovoznil také speciální koloběžkový okruh okolo řeky Dyje. Začíná u monumentálního Louckého kláštera, kde působí známá vinařská firma Znovín Znojmo, a vede příjemnou rovinatou trasou po obou březích řeky Dyje. Okruh Vás dovede až ke Staré vodárně pod hrází Znojemské přehrady, kde je o víkendu možnost občerstvení ve vodáckém tábořišti, a vrátí Vás opět do areálu Louckého kláštera. Zde si můžete dopřát mimo výtečného vína Znovínu Znojmo i mošty, ovoce a další produkty z Farmy U Tří dubů a od dalších regionálních producentů... 
Celý výlet i s mapou a fotkami ke stažení zde.  


ZNOJMO – Gránickým údolím s mlokem Hugem 
(cca 3–5 km – na kole, koloběžce, pěšky i s kočárkem) 

Zážitková naučná stezka určená zejména rodinám s malými dětmi zdobí romantické Gránické údolí hluboce zaříznuté mezi Hradištěm a Znojemským hradem. Průvodcem po ní je mlok Hugo, zdejší obyvatel, který Vás seznámí s místní přírodou a hravou formou představí dětem faunu i flóru. Lesní cestu lemují detailně propracované dřevěné sochy zvířat, které mohou děti pohladit nebo šetrně osedlat; mohou si také vyhrát s lesním pexesem nebo si vyzkoušet svou obratnost na lesním hřišti. Kdo si trasu trochu prodlouží, může nakouknout i do domku Karkulčiny babičky, kde už v peřinách leží převlečený vlk... Občerstvení pak najdete ve vodáckém tábořišti u Staré vodárny, odkud budete na stezku vycházet a kam se opět vrátíte... 
Celý výlet i s mapou a fotkami ke stažení zde
 

ZNOJMO – Hledačky "Skryté příběhy města Znojma" 
(cca 1 nebo 2 nebo 4 km – pěšky s mobilem)

Zábavné prozkoumání nejen historie města Znojma nabízejí hned 3 trasy mobilní aplikace Skryté příběhy. První z těchto „hledaček“, kdy po předem dané trase luštíte různé tematické úkoly, vede historickým centrem a jmenuje se Záhada Psí věže (cca 4 km, 9 zastavení, 2 hodiny). Zavede vás do roku 1226, kdy lokátor Maurer, který byl z Německa povolán králem Přemyslem Otakarem II., aby vytýčil nové královské město, si neví rady, jakou určit městu správnou velikost. 
Druhá, nazvaná Prušácké výpalné, vede bezprostředním okolím Louckého kláštera (cca 2 km, 5 zastavení, 45 minut). Ocitnete se v roce 1742, kdy musí zástupce premonstrátského kláštera, Prokop Diviš, vyřešit nepříjemnou situaci – obsazení kláštera pruskou armádou a zajetí opata. 
A se jménem slavného vynálezce nejen bleskosvodu, Prokopa Diviše, se setkáte i na třetí trase pojmenované Stroj na počasí (cca 1 km, 5 zastavení, 45 minut). Ta vás zavede do Přímětic roku 1760, kde tento průkopník vědeckých pokusů s elektřinou působil jako farář, a právě zde zkonstruoval svůj bleskosvod. Bojuje však s nevědomostí a nepochopením místních sedláků...
Další informace: www.skrytepribehy.cz  
 

ZNOJEMSKO A HRUŠOVANSKO – Vodácká Dyje pro rodiny s dětmi 
(cca 3–60 km – pouze po vodě na lodi) 
Kdo si chce protáhnout tělo a vyvětrat hlavu, může využít jedinečnou nabídku Vodáckého centra Znojmo. To totiž s předstihem otevřelo svou půjčovnu lodí a vodáckého vybavení ve Staré vodárně u hráze Znojemské přehrady, a to i s občerstvovacím stánkem v tamním vodáckém tábořišti. Zdejší „výdejní okénko“ ocení nejen vodáci, ale i výletníci, kteří se vydají na romantickou procházku okolo řeky Dyje anebo rodiny s dětmi, které absolvují stezku s mlokem Hugem v Gránickém údolí. A právě pro rodiny s dětmi nebo začínající vodáky je Dyje ideální. První úseky jsou klidné a mírné a až při delší plavbě se stane voda rychlejší a náročnější... V současné situaci si můžete vodu třeba zatím jen vyzkoušet a plavit se od hráze Znojemské přehrady k jezu a zpět. 
Celý výlet i s mapou a fotkami ke stažení zde
 

VRBOVEC – Naučná stezka Hroznové kozy
(cca 5 km – na kole, koloběžce, pěšky i s kočárkem) 

Pradávný a legendami opředený patron vinic – Hroznová koza (a někdy i kozel a kůzlata) je hlavním námětem nenáročné trasy vedoucí okolím Vrbovce. Jde o největší vinařskou obec Znojemské vinařské podoblasti, a tak je téma stezky více než jasné. Okružní trasa dlouhá přibližně 5 km je vedena klidnými, částečně nezpevněnými cestami mezi vinicemi a je na ní umístěno 6 informačních tabulí. Postupně dorazíte k malému vinohradnickému altánu sloužícímu také jako rozhledna, ke starému kládovému lisu nebo k Poctě sv. Urbanu – u každé z těchto zastávek je zbudováno pohodlné posezení. Na jednotlivých zastaveních naučné stezky se dozvíte vše o Hroznové koze, poznáte díky ní rok na vinici, staré vinařské tradice, Vrboveckou sklepní ulici nebo vinohrady v okolí Vrbovce. Trasa prochází i centrem obce a u zdejší dominanty – kostela Stětí sv. Jana Křtitele, oceníte s dětmi zastávku u menšího venkovního hřiště s dřevěnými herními prvky.
Stezka je ideální pro rodiny s dětmi, a to nejen díky nenáročnému terénu – informace na tabulích jsou totiž doplněny o hravé obrázky a řadu veselých vinařských legend a pověstí. Cestu zvládnete i s terénním kočárkem anebo se začínajícím cyklistou na prvním kole. Budete-li s chtít – po zrušení coronavirových opatření – trasu oživit „hledačkou“, začněte ve vrbovecké sklepní uličce ve Vinotéce Ampelos, která slouží také jako místní malé infocentrum. Zde si vyzvednete zábavný kvíz a pokud vyplníte všech 6 tajenek správně a objevíte klíč k vrboveckému pokladu, pak zde získáte i zaslouženou odměnu...
Informace o trase: www.obec-vrbovec.cz
Aktivní mapa: https://mapy.cz/s/davomanopa

 

VRBOVEC – Mandloně na Lampelberku a jelení farma 
(cca 6 km – na kole i pěšky) 
V katastru obce Vrbovec se nachází hned několik evropsky významných lokalit s výskytem vzácných nebo ohrožených druhů rostlin a živočichů. Jednou z nich je Mandloňová mez na Lampelberku, která v aprílových a májových dnech rozkvétá záplavou růžových kvítků (mandloň nízká, kriticky ohrožený druh). Samotný viniční hrádek Lampelberk si nechal roku 1860 postavit na nejvyšším místě staré viniční tratě Ječmeniště jako vyhlídkový altán Jaroslavický zámecký pán. Romantická stavbička s malou kruhovou věží a vyhlídkovou terasou, pod kterou bývala místnost pro hotaře (strážce vinohradu) a maštal pro koně, dnes slouží jako odpočinkové místo pro turisty a cyklisty. Nabízí krásnou vyhlídku na okolní vinice a v sezóně i vinné degustace nejen pro cestující oblíbeného VINObusu. Kdo se bude toulat zdejšími vinohrady (okruh okolo Lampelberku vyjde na cca 6 km), půjde lokalitou, kde stávala obec Ječmeniště. Zanikla však v 50. letech minulého století, protože překážela budování tzv. železné opony v přísně střeženém pohraniční. Dodnes ji připomíná už jen opuštěná kaple a jelení farma stejného jména přebudovaná ze základny pohraniční stráže. Děti se tu bezpečně (za drátěným plotem) seznámí kromě jelenů i se spoustou dalších zvířat. 
Další informace: www.obec-vrbovec.cz/tipy-na-vylety 
Aktivní mapa: https://mapy.cz/s/namohagecu 

 

VRANOV NAD DYJÍ – Hledačky „Okolo řeky Dyje“, „Okolo zámku“ a „Claryho stezka“
(cca 4 nebo 5 nebo 7 km) 
V okolí Vranova nad Dyjí, Vranovské přehrady a v krásné přírodě Národního parku Podyjí vedou hned 3 trasy „hledaček“. První vede cca 4 km okolo řeky Dyje – začíná u turistického informačního centra na náměstí a končí cca 200 m od něj, u mostu v ulici Benátky. Fyzicky nenáročná trasa vede téměř celou dobu po rovině, větší část po asfaltové silničce s minimálním dopravním provozem (jde o slepou ulici), menší kousek lesní cestou. Bez problémů ji zvládnete s menšími dětmi, na prvních kolech či na koloběžce. Projede i kočárek s terénnějšími kolečky. 
Druhá hledačka „Okolo zámku“ je fyzicky středně náročná. Většina trasy vede po lesních a skalních pěšinkách a cestách. Trasa je sice snadná na orientaci a zvládnou ji i děti, ale je zcela nevhodná pro kočárky i kola. Okruh začíná i končí u turistického informačního centra na náměstí a vede nejen okolo majestátního barokního zámku, ale i kolem starých vojenských bunkrů. Je dlouhý cca 5 km – s dětmi na ni počítejte minimálně 2 hodiny času. 
Třetí trasa hledačky „Claryho stezka“ je fyzicky nejnáročnější, ale děti ji také zvládnou. Většinou vede po lesních a skalních pěšinkách a přírodních cestách, nechybí větší stoupání i klesání. V její druhé půli, od přehrady, vede cesta po silnici se zákazem vjezdu motorových vozidel a pak Vranovem nad Dyjí po chodníku. Opět jde o okruh, který začíná i končí u místního turistického infocentra na náměstí. Trasa dlouhá přibližně 7 km není vhodná ani pro kola, ani pro kočárky. S dětmi Vám bude trvat cca 3 hodiny. Cestou se ovšem můžete občerstvit a v létě i vykoupat na přehradě. Je možné si ji zpestřit exkurzí v návštěvnickém centru vodní elektrárny pod hrází přehrady nebo vyhlídkovou plavbou parníkem. 
Další informace s popisem tras a mapou: www.hledacky.vranovnaddyji.cz 
 

VRANOV NAD DYJÍ – Hraběnčina stezka a Okruh H. Mniszkové
(cca 1,5–4 km – pěšky) 

Naučná Hraběnčina stezka realizovaná Lesy ČR vede od bývalých koníren Vranovského zámku nejprve po vrstevnici, přes Hraběnčinu louku až do Junáckého údolí. Na trase dlouhé asi 1,5 km Vás čeká romantická vyhlídka na majestátní Vranovský zámek s dřevěnými lavičkami jménem Tanečnice, kaple Panny Marie Ochranitelky z konce 18. století, ale i nově vytvořená místa pro lesní pedagogiku. Potok překročíte po modřínové lávce, k odpočinku poslouží kamenná lavička a téměř 3 m vysoký dřevěný hříbek na kraji lesa ocení zejména děti. Víceúčelové přístřešky z dubového dřeva slouží jako zázemí pro turisty, školní výpravy i pro účastníky podzimní lovecké Svatohubertské mše. 
Hraběnčina stezka vede z větší části po trase Okruhu hraběnky Heleny Mniszkové, který Vás okružní trasou dlouhou přibližně 3 km zavede zpět k zámku a také k bývalému vojenskému bunkru Studánka nebo k Felicitině studánce a kapličce z počátku 19. století. Tu zdobí krásný kamenný vlys tančících nymf a německý nápis: „Felicie hraběnka z Mnisku zřídila a věnovala tuto studánku unaveným poutníkům k osvěžení a svému milému údolí pro okrasu“
A vydáte-li se od hlavní zámecké brány po žluté turistické značce po trase tzv. Felicitina okruhu, sejdete dolů do městečka málo frekventovanou, ale romantickou cestou až k řece Dyji (cca 1,5 km). Přejděte most v místě zvaném Benátky a přímo před sebou uvidíte krásné dětské hřiště plné dřevěných herních prvků. Hned naproti najdete dobře vybavenou venkovní posilovnu pro dospělé. Ulicí Mlýnskou se pak za minutku dostanete přímo na hlavní náměstí Vranova nad Dyjí.
Informace o trase: www.navstivtevranovsko.cz/cs/blog/nova-stezka-lesu-cr 
Aktivní mapa: https://mapy.cz/s/matepegoce


VEDROVICE – Archeostezka Po stopách prapředků
(cca 5 km – pěšky, částečně na kole) 

Vedrovice se proslavily mezi archeology díky četným nálezům zejména z období neolitu, ale i ze starší doby kamenné. Odkryly se zde půdorysy kůlových domů, pecí i více než stovka kostrových hrobů. Zvláštností je také zdejší naleziště kamene rohovce, který se tu těžil s přestávkami až 7500 let – lidé z něj vyráběli nástroje a také s ním obchodovali. Proč zde ale dobývali tento kámen i v době, kdy už znali bronz a železo, je však dodnes záhadou. Seznámit se s nálezy a nalezišti této obce ležící nedaleko Moravského Krumlova můžete i Vy díky 6 informačním panelům Archeostezky Po stopách prapředků umístěným na nejvýznačnějších místech zdejších archeologických nálezů: od pravěkého hradiska na Leskounu v jihozápadní části obce, až k nalezišti těžby kamene rohovce v Krumlovském lese na severu. Krásný výhled na Vedrovice se Vám pak otevře ze skaliska Čertova díra obestřeného tajuplnou pověstí. Trasu mezi jednotlivými zastaveními si přitom zvolíte sami, nejde o značenou cestu – ale dají se propojit asi do 5 km dlouhého okruhu. 
Po cestě spatříte i zdejší technickou památku – větrné vodovodní kolo, a půjdete také okolo místního infocentra a Muzea, kde jsou (a po uplynutí coronavirových opatření opět budou) k vidění kostrové nálezy tzv. skrčenců z pravěkých pohřebišť, pravěké nádoby a řada dalších archeologických zajímavostí. K muzeu patří i Venkovská stodola, kde se ukrývají původní zemědělské stroje, řemeslnické nástroje a vybavení venkovské domácnosti z přelomu 19. a 20. století. Přímo před vchodem do Muzea a infocentra najdete také moc pěkné dětské hřiště – je docela velké a hrací prvky jsou zde ze dřeva.
Další informace: www.muzeumvedrovice.cz/muzeum
Aktivní mapa: https://mapy.cz/s/jobojafobo

 

NÁRODNÍ PARK PODYJÍ – Pašerácká stezka, geologie i hřiště
(cca 8 km – pouze pěšky) 

Kdo má starší děti a hledá příležitost k výletu s trochou adrenalinu, tomu se bude hodit tip na výlet po trase Pašerácké stezky při hranici s Rakouskem. Jde o starou cestu procházející náročnějším terénem (kořeny, kameny) strmého zalesněného svahu nad meandry řeky Dyje. Je vhodná pro zdatnější turisty, kteří se nebojí výšek. Uchvátí nádhernými výhledy na podmanivou přírodu Národního parku Podyjí i sesterského národního parku Thayatal táhnoucího se podél druhého – rakouského – břehu Dyje. Pašerácká stezka je místem, kde jsou v těsném sousedství cesty vidět asi nejzajímavější tvary zvětrávání skal – skalní srázy, věže, hřiby i převisy. Zavede Vás k Ledovým slujím a ke kamennému Obelisku stojícímu nad nimi od roku 1860. Podle legendy je prý v základech obelisku zazděn hrnec mincí a pahýl borovice, která původně stála na vrcholku skály...
A jak se tam dostanete? Nejlepší je začít v Čížově, který je pomyslnou vstupní branou do Národního parku Podyjí. Veřejné parkoviště je hned na začátku obce, dál už musíte pěšky (nebo po značených cyklostezkách na kole). Na konci malebné vesničky najdete velkou budovu bývalé pohraniční stráže, která je dnes návštěvnickým a informačním centrem NP Podyjí (provoz je však v této době omezen). Před ní najdete odpočinkové místo pro děti i dospělé, ale také malou venkovní geologickou expozici – ukázku hornin, které se v národním parku vyskytují. Za budovou v zahradě je skryté ještě jedno místo, které oceníte s dětmi: krásné hřiště plné dřevěných a lanových prolézaček i několik velkých pohodlných houpaček. Cestu do zahrady ke hřišti ukazuje velký dřevěný čáp – ostatně vzácný čáp černý je dokonce symbolem celého Národního praku Podyjí. 
Cesty křižující se pod budovou infocentra jsou součástí značených cyklotras procházejících celým pohraničím (mezinárodní EuroVelo 13, dálková Mlynářská trasa aj.). Vedou jednak kolem pozůstatků tzv. železné opony s dochovanými zátarasy a strážní věží přezdívanou Špačkárna, ale také k hraničnímu přechodu pro pěší v Hardeggu (POZOR! V této době je z bezpečnostních důvodů hraniční přechod uzavřen!). 
Vydejte se nejprve po modré turistické značce a na prvním rozcestí odbočte vpravo na červenou. Lesnatou krajinou dojdete až na strmé úbočí nad řekou, kudy právě prochází Pašerácká stezka. Je náročnější, a tak v žádném případě není sjízdná s kočárkem a není vhodná ani pro malé děti. Po jejím zdolání se pak na rozcestí u Vranovské brány rozhodnete, zda pokračovat dále po červené směrem k Zadním Hamrům a Vranovu nad Dyjí, nebo po žluté a vrátit se zpět do Čížova po trase Mlynářské cyklostezky okolo vysílače na Větrníku. Druhá okružní varianta z Čížova do Čížova vyjde asi na 8 km. 
Další informace: www.nppodyji.cz 
Aktivní mapa: https://mapy.cz/s/mesunuduco 


MORAVSKÝ KRUMLOV – Přírodní rezervace s vyhlídkou
(cca 5–15 km – pěšky, částečně na kole)
 
Naučná stezka Krumlovsko-rokytenské slepence seznamuje se stejnojmennou Národní přírodní rezervací, vzácnou faunou i flórou. Vede od renesančního zámku v Moravském Krumlově členitým údolím meandrující řeky Rokytné s přilehlými slepencovými skálami. Tematicky zaměřené panely poskytují informace, např. o historii města moravských Liechtensteinů a zámeckém parku, o starobylém hradišti Rokyten a řece Rokytné, o Mariánské studánce, o národní přírodní rezervaci i stepních a lesních společenstvech v ní – vždy doplněno fotografiemi a mapovým přehledem o průběhu proplétající se trasy. Naučná stezka je vedena jako okružní, je cca 15 km dlouhá, ale na některých místech si ji lze zkrátit – pro menší výletníky je možné ji rozčlenit na 3 menší samostatné okruhy. Začíná u vstupu do dolního zámeckého parku, vede zámeckým tunelem do lokality zvané „Střelnice“ až k legendami opředené kapli sv. Floriána. Rodiny s dětmi zde ocení nové venkovní hřiště plné dřevěných herních prvků, které bylo v lokalitě „Střelnice“ vybudováno v dubnu 2019 (a další např. v lokalitě „Vrabčí hájek“ na jižním předměstí). 
Kdo pak vystoupá až k barokní kapli sv. Floriána, rozprostře se mu před očima jedna z nejhezčích vyhlídek na Moravský Krumlov. Pak je stezka směrována ke kapli Panny Marie u Rokytné (Mariánská studánka) a dále příjemnou cestou do Rokytné. Z Rokytné lze pokračovat podél toku řeky směrem k Budkovicím a Krumlovským lesem až k městské lesovně, anebo zkratkou zpět kaštanovou alejí do Moravského Krumlova. A vydat se na tuto naučnou stezku můžete i díky aktuální reportáži České televize v pořadu Toulavá kamera
Další informace: http://dokrumlova.cz/o/files/ns_geologie.pdf
Aktivní mapa: https://mapy.cz/s/fapavevosa 


MORAVSKÝ KRUMLOV – Discgolf v zámeckém parku 
Kdo má už děti starší a výlet do Moravského Krumlova si chce užít aktivně (a pěší túra nebo cyklovýlet mu už nestačí), přibalí si s sebou létající talíř(e). Rozsáhlý zámecký park s vzácnými jehličnany je totiž jedním z nejkrásnějších přírodních discgolfových hřišť v České republice. Discgolf je poměrně mladá hra kombinující pravidla golfu a házení létajícím talířem na cíl. Řetězové koše, do kterých se hráči snaží trefit na co nejmenší počet pokusů, jsou v parku rozvěšeny v různých výškách a celkem jich je tu 18. Až poběží normální návštěvnický provoz, bude možné si vybavení na discgolf zapůjčit přímo v zámecké pokladně...
Další informace: http://discgolfmk.cz/hriste 
Aktivní mapa: https://mapy.cz/s/fedemekaru 


MIROSLAV – Miroslavské kopce a rybník Réna
(cca 5 km – pěšky, částečně na kole)
 
Území Národní přírodní památky Miroslavské kopce je významné jako lokalita výskytu vzácných skalních společenstev a vegetace teplomilných stepí. Řada chráněných druhů živočichů i rostlin se zachovala celkem na 7 samostatných kopcích v okolí města Miroslav. Jde o slepencové pahorky známé jako Větrník, Přední a Zadní Markův kopec, Ve vinohradu, U letiště, U kamene a Zmrzlé. A právě tyto kopce propojuje naučná stezka, která tak neustále střídá terénní stoupání a klesání. 
Trasu je možné si prodloužit až k Miroslavskému rybníku, zvanému Réna asi 1 km východně od města. Zde se na 3 informačních tabulích dozvíte zajímavosti o ptácích a zvířatech obývajících zdejší vodní plochu. Rodiny s dětmi ocení zpestření přírodovědného výletu k rybníku ve formě poznávací Pabákovy stezky. Jde o mapu s úkoly, které promění vycházku v dobrodružnou výpravu. Stezka startuje na Miroslavském zámku, kde si zmíněnou mapku s úkoly vyzvednete (obvykle v pokladně). Přestože je teď zámek pro veřejnost uzavřen, je možné si předem telefonicky domluvit se správou objektu a mapku s úkoly si individuálně vyzvednout u zámecké brány. 
A až bude obnoven běžný provoz Miroslavského zámku, určitě se sem s dětmi vraťte. Čekají Vás totiž uvnitř expozice stavebnice LEGO, puzzle (dokonce se zápisem v Knize rekordů) a také spousta víkendových akcí pro celou rodinu v zámku i v krásném parku, který ho obklopuje.
Další informace: www.mesto-miroslav.cz/miroslavske-kopce 
Aktivní mapa: https://mapy.cz/s/gevukekure 


CHVALOVICE – Stračí stezka a balanční hřiště
(cca 2 km – na kole, na kolečkových bruslích, na koloběžce, pěšky i s kočárkem) 

Bohužel velké venkovní hřiště ve Chvalovicích s parádními prolézačkami i venkovní posilovnou pro dospělé je už také z bezpečnostních důvodů uzavřeno. Kdo se však vydá od fotbalového hřiště po zelené turistické značce podél potoka Daníž, dojde až do chvalovické sklepní uličky anebo ještě dál, až k bunkru „Zatáčka“. Ten je jedním z dochovaných válečných objektů bývalého československého opevnění hranic budovaného ve 30. letech 20. století. Cestou narazíte také na tzv. Stračí stezkou. Jde o nenáročnou naučnou ministezku se spoustou dřevěných a provazových balančních prolézaček, kde v létě kvete sousta kytiček a bylinek, a nechybí ani stručné informace o zvířatech a ptácích žijících ve zdejší přírodě. 
Do centra Chvalovic se pak může vrátit po druhé straně potoka, upraveným lesoparkem po úzké asfaltové cestě. Tu určitě ocení příznivci in-line bruslení i děti na koloběžkách a prvních kolech. A až pomine zákaz restauračního provozu, určitě pak zajděte na oběd do Penzionu Daníž stojícího hned vedle kostela. Jde o podnik, který provozuje sama obec – jídlo je zde vždy poctivé a obsluha příjemná... 
Další informace: www.chvalovice.cz 
Aktivní mapa: https://mapy.cz/s/kajanubofu


HRUŠOVANSKO – Na kole i pěšky krajinou vína
(cca 20–45 km – na kole i pěšky)

Jarní počasí Vás může zlákat k pěšímu výletu ale i výšlapu na kole – oblast Hrušovanska je naprosto ideální pro příznivce nenáročné cyklistiky nebo pro rodinné vyjížďky. Značené trasy zde vedou převážně zemědělskou krajinou mezi vinicemi v rovinatém terénu, kde je jen malý dopravní provoz. Vyzkoušejte třeba cyklotrasy s příznačným názvem Po rovince (44 km) nebo Mezi poli a vinohrady (25 km). Vydat se můžete také po Muchově cyklostezce (20 km) po stopách Alfonse Muchy, který ve zdejším kraji působil v mládí, anebo až na rakouské hranice po cyklostezce nazvané Ahoj, sousede! (38 km).
Další informace: www.hrusovansko.cz/cyklostezky 
Aktivní mapa: https://mapy.cz/s/nevejogugu

 

HNANICE – Devět mlýnů a divocí koně 
(cca 6 km – pěšky, částečně na kole) 
Vinařská obec Hnanice těsně sousedí s Národním parkem Podyjí, do kterého je pomyslnou vstupní turistickou branou. Je také nejlepším výchozím místem pro rodinný výlet, na jehož trase uvidíte nejen malebné vinice, ale i staré vojenské bunkry, stádo divokých koní a jednu z nejkrásnějších vyhlídek na slavnou vinici Šobes. Jmenuje se Devět mlýnů, a to proto, že ze skály nad zátočinou řeky Dyje bývalo v minulosti opravdu vidět 9 vodních mlýnů. Dnes už jsou z nich jen romantické rozvaliny... Trasa dlouhá necelých 6 km je středně náročná, ale zvládnou jí i děti. Vede většinou přírodním nezpevněným terénem, a tak není vhodná pro kočárky ani pro nejmenší výletníky. Některé úseky se ale dají projet na kole po značené cyklostezce. U kaple sv. Wolfganga začínají Staré vinice, které dnes přirozeným způsobem udržuje stádo divokých koní. Jde o plemeno exmoorský pony, jehož domovinou je skotská Vysočina. Cesta ke koním je značená a dovede Vás na vyhlídku uprostřed pastvin. Budete-li mít štěstí, přiblíží se k Vám takřka na dosah. V žádném případě je však nehlaďte ani nekrmte! A také si tento výlet rozmyslete, pokud chcete jít na výlet se psem... 
Další informace: www.obechnanice.cz/informace-pro-turisty nebo www.nppodyji.cz/pastvinykoni 
Aktivní mapa: https://mapy.cz/s/mosulekesa 

 

HAVRANÍKY – Hledačka Národního parku Podyjí „Z kulturní krajiny do divočiny“
(cca 5 km – pěšky)  
Další dobrodružná výprava s úkoly připravená Správou národního parku Podyjí Vás zavede z kulturní krajiny jihomoravských vinic, kolem vřesoviště až do přírodě blízkého lesa. Zhruba pětikilometrová trasa začíná u kostela sv. Linharta v Havraníkách a končí u vyhlídky Sealsfieldův kámen. Úkolů je na ní celkem devět.
Průvodce hrou a další informace zde.
 

ČÍŽOV – Hledačka Národního parku Podyjí „U železné opony“
(cca 2,5 km – pěšky) 
Aktivitou zaměřenou především na rodiny s dětmi je „Podyjská prožitková hledačka“. Zapojit se ale do ní mohou všichni návštěvníci s hravým duchem. Na cestě mezi návštěvnickým střediskem národního parku v Čížově (kde hra začíná) a Hardeggskou vyhlídkou musí zájemci splnit 8 jednoduchých úkolů. Čeká je cca 2,5 km dlouhá trasa, ale nejde o okruh, proto se musí počítat i se zpáteční cestou. Průvodce hrou si můžete stáhnout on-line nebo později vyzvednout přímo na návštěvnickém středisku (až bude otevřeno pro veřejnost). Na ty, co hru dohrají až do konce, zde pak bude čekat i drobná odměna. 
Průvodce hrou a další informace zde.
 

Cyklookruh MORAVIA 
(max 45 km – na kole i pěšky)
Krásná a nenáročná trasa pro cyklisty i pěší výletníky vede v trojúhelníku mezi Miroslaví, Moravským Krumlovem a Jevišovicemi. Prochází obcemi Horní Dunajovice, Džbánice, Morašice, Trstěnice, Tvořihráz, Višňové, Výrovice a Žerotice, které jsou členy Svazku obcí Moravia. Cyklookruh má cca 45 km a je vhodný pro horská nebo trekingová kola. Je možné ho začít z kteréhokoli místa, ale také si ho zkrátit nebo rozdělit na dva menší okruhy. Trasa má totiž tvar osmičky s křížením v Horních Dunajovicích. Po cestě budete míjet řadu starobylých památek, zejména vesnických kostelů, křížů a kaplí, a krajina bude půvabná a mírně zvlněná. Několik míst stojí za zastávku, které ocení i Vaše děti. Třeba odpočinkové místo Pustý zámek nedaleko Trstěnic, zřícenina hradu v Žeroticích, vodní nádrže ve Výrovicích nebo v Horních Dunajovicích anebo rozlehlý zámecký park ve Višňovém.
Další informace: www.svazekmoravia.cz 
Aktivní mapa: https://mapy.cz/s/gamabukahe 

 

BOŽICE – Údolím lásky
(cca 2–5 km – na kole i pěšky) 

Naučná a relaxační stezka prochází malebným údolím Příčního potoka (zařazeno do soustavy chráněných území NATURA 2000), podél břehů rybníků Horní Karlov, Prostřední Karlov a Božický rybník, a kolem přírodní rezervace Karlov. Romantické přírodní scenérie pojmenovaly i zdejší Údolí lásky, kde navíc teď v jarních měsících vykvétají koberce sněženek a prvosenek. Je možné si vybrat ze 3 různě dlouhých okruhů, které vedou turisticky příjemným a nenáročným terénem: Velký poznávací okruh (5,4 km), Karlovský poznávací okruh (4,3 km) a Božický poznávací okruh (2, 2 km).
Další informace: www.sanov.cz/priroda-v-regionu/naucna-stezka-udolim-lasky 
Aktivní mapa: https://mapy.cz/s/dugufupumu 


ŘEKA JEVIŠOVKA – Toulky podél říčního toku 
(cca 2–50 km – na kole i pěšky)
 
Nenáročné výlety na Vás čekají prakticky od města Jevišovice až po obec Jevišovka, vydáte-li se podél říčky Jevišovky. Její tok je krásně upraven a lemují ho – často dokonce z obou stran – příjemné polní cesty vhodné pro pěší, cyklisty i rodiny s terénním kočárkem. Travnaté přírodní nezpevněné stezky jsou rovinaté a velmi často je stráží aleje stromů nebo lesní remízky občas i s lesnickým posedem. Kdo bude mít štěstí, může u nich uvidět stáda srnek nebo čas od času zajíce hopsajícího po poli. V nepříliš široké řece se také dají pozorovat rybky nebo kachny. Břehy často spojují silniční mostky a lávky, takže se snadno vrátíte zpět do svého výchozího místa po druhé straně řeky. 
Na Jevišovicku Vás řeka povede spíše lesními porosty a čím blíže budete k Hrušovansku, tím více bude krajina otevřená s širokými výhledy do lehce zvlněné krajiny. Jde o úrodný a vinorodý kraj vhodný také pro nenáročnou rodinnou cykloturistiku (viz výše HRUŠOVANSKO – Na kole i pěšky krajinou vína). Dojít se dá prakticky až k soutoku s řekou Dyjí. Vydáte-li se na toulky podél Jevišovky, pravděpodobně nepotkáte žádné další turisty, což určitě oceníte v současných coronavirové pandemii. Cesta souvisle lemující řeku totiž není značenou turistickou trasou ani pro pěší a ani pro cyklisty, a tak o jejích krásách vědí pouze místní (a teď už i Vy...).
Další informace: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jevi%C5%A1ovka_(%C5%99eka) 
Aktivní mapa: https://mapy.cz/s/konutatuja

 Sdílejte článek a podělte se s ostatními