Zábava a poučení ON-LINE pro malé i velké

Autor článku


ZnojmoRegion

Téma


Cestovní ruch v době coronaviru

Oblast


Znojemsko a Podyjí

Více info


viz odkazy v textu

Přinášíme Vám přehled zábavných a vzdělávacích materiálů z turistické oblasti Znojemsko a Podyjí, které jsou zdarma k dispozici on-line.

Pomohou Vám doma zahnat nudu a dětem určitě zpříjemní domácí výuku.

 

VĚDOMOSTNÍ KVÍZY ZnojmoRegionu 
Znáte dobře turistickou oblast Znojemsko a Podyjí? Opravdu? Tak to jistě hravě zvládnete náš zapeklitý vědomostní kvíz: ke stažení zde. 

A co všechno víte o vynálezci Prokopu Divišovi? I jeho životní osudy jsou náplní dalšího vědomostního kvízu ZnojmoRegionu, u kterého se trochu zapotíte: ke stažení zde. 

Správné odpovědi jsou uvedeny vždy na konci kvízu. A opravdu to není lehké... wink


HUDBA ZNOJMO 
Organizátor mezinárodního Hudebního festivalu Znojmo (v červenci) a JazzFestu Znojmo (v lednu a únoru) nezahálí ani v době nouzového stavu. Připravuje speciální live stream vysílání hudebních koncertů svých kmenových hudebníků, rozhovory s významnými hudebními osobnostmi anebo tematické muzicírování na přání. Pod výstižným názvem FESTIVAL V KARANTÉNĚ tak můžete navštívit třeba uznávaného houslistu Pavla Šporcla (dlouholetého patrona Hudebního festivalu Znojmo) u něj doma v obýváku, přátelsky popovídat se světoznámým operním pěvcem Adamem Plachetkou anebo si nechat zahrát své oblíbené lidové písničky či dětem hudbu z pohádek a večerníčků. Živé vysílání probíhá na Facebookovém profilu festivalu obvykle ve večerních hodinách. Najdete tam i archiv všech minulých vysílání... 
www.facebook.com/hudbaznojmo 


JEVIŠOVICKO 
Krajina v okolí Jevišovic je nádhernou, úrodnou a pohostinnou lokalitou mezi Znojmem a Moravskými Budějovicemi. Na své si v této oblasti přijdou cyklisté, pěší turisté, houbaři, rodiny s dětmi, návštěvníci hradů či zámků i mnozí další, kteří hledají aktivní formu odpočinku nebo klid a čistotu přírody. Jevišovicko patří také k velmi cenným archeologickým oblastem s unikátními a bohatými nálezy. Historicky je spojeno hned s několika významnými osobnostmi: 

Jevišovice samotné jsou díky své starobylosti bohaté i co do počtu legend a pověstí. Seznámit se s nimi můžete v dokumentu Jevišovické legendy.  

Zdejší oblíbenou rekreační destinací je také Jevišovická přehrada – jedna z nejstarších vodních nádrží ve střední Evropě. Byla vystavěna v letech 1894–1897 jako zábrana proti povodním a díky svému technickému řešení byla vyhlášena technickou památkou, která dlouho sloužila jako učebnicový příklad vodního stavitelství. Seznámit se s ní můžete v dokumentu Jevišovická přehrada


JIHOMORAVSKÉ MUZEUM VE ZNOJMĚ 
Po celý rok připravuje Jihomoravské muzeum sídlící ve Znojmě řadu zajímavých edukačních programů pro školy nebo rodiny s dětmi. Vznikají tak zábavné, a přitom poučné pracovní listy, které si nyní můžete zdarma stáhnout na muzejním webu. Věřte, že Vaše domácí výuka bude příjemně obohacena v předmětech vlastivěda, přírodověda, historie a archeologie nebo dokonce i etnografie... 
Jihomoravské muzeum – Aktivity pro děti.  

On-line aktivity však muzeum nepřipravuje pouze pro děti. Se sloganem „Když nemůžete do muzea Vy, může muzeum k Vám“ jsou na webových stránkách dostupné on-line aktivity i pro dospělé. Najdete zde např. zpracované katalogy významných sbírek: přírodovědné, kunsthistorické i unikátní sbírku orientálních zbraní. 
Jihomoravské muzeum – Aktivity on-line.  

Své samostatné místo dostala skvěle zpracovaná sbírka archeologická zaměřená na období pravěkých zemědělců na Znojemsku. Kromě představení exponátů tu najdete i medailonky významných osobností archeologie, představení jednotlivých nalezišť, ale také hry a videa. 
Jihomoravské muzeum – Archeologie.  

V celkem 6 objektech Jihomoravského muzea se natáčela řada dokumentárních pořadů, turistických reportáží anebo filmů a pohádek. Jejich přehled najdete také na webu muzea i s aktivními prolinky, takže si můžete doma pustit třeba pohádku „Císař a tambor“, která se odehrává v kulisách zříceniny hradu Cornštejn, anebo reportáž o pozoruhodném archeologickém nálezu „Pravěká vražda u Mašovic“. Seznámíte se tu také s významnými osobnostmi Znojemska – vynálezcem a experimentátorem s elektřinou, Prokopem Divišem, anebo s Charlesem Sealsfieldem, autorem řady dobrodružných knih z divokého západu. Více než dvacítka odkazů Vás virtuálně zavede i na cesty – prozkoumávat krásy Jihomoravského muzea i Znojemska tu totiž můžete také díky několika reportážím pořadu České televize Toulavá kamera... 
Jihomoravské muzeum ve filmu a v TV. 

To ovšem ještě z Jihomoravského muzea není vše – objednat anebo zdarma stáhnout si tu můžete i odborné publikace, které vydává. Vše uvedené najdete přehledně na muzejním webu: 
www.muzeumznojmo.cz 


NÁRODNÍ PARK PODYJÍ 
Také správa jediného moravského národního parku, Podyjí, zpřístupnila na svých webových stránkách řadu on-line materiálů. Spolu s kolegy z ostatních národních parků se rozhodli v době uzavřených škol zpřístupnit své edukační materiály pro práci se školáky a předškoláky. Najdete v nich inspiraci a spoustu úkolů a hádanek, které zvládnou děti vypracovat a vyřešit i samostatně. Hravou přírodovědu nabízí Podyjské luštění, ke kterému stačí pouze tužka a pastelky, Podyjské komiksy anebo pracovní listy Společně přírodou. A díky odkazům se snadno dostanete i k dalším on-line přírodovědným materiálům ostatních národních parků ČR. 
www.nppodyji.cz/sdetmidoma 

Krásné výukové video o přírodě Národního parku Podyjí vytvořila pro prvouku 1.-3. třídy na základních školách pedagožka Marcela Přibylová. Prvouka s Makovou panenkou seznámí děti s národním parkem, zvířaty, ptáky i rostlinami, a to včetně autentického ptačího zpěvu. 
Prvouku s Makovou panenkou naleznete zde.  


TECHNICKÉ MUZEUM BRNO 
Na území turistické oblasti Znojemsko a Podyjí má Technické muzeum Brno dvě samostatné pobočky: vodní mlýn ve Slupi a Areál československého opevnění v Šatově. Oba objekty jsou v současnosti bohužel pro veřejnost uzavřeny, ale dostupná jsou muzejní videa a aktivity na doma pro děti i dospělé. Muzeum „zpoza roušky“ nabízí virtuální prohlídku hlavní budovy v Brně, videoprezentaci výstav a expozic anebo záznamy přednášek s vesmírnou tematikou. 
www.technicalmuseum.cz/akce/tmb-on-line 

Úkoly na doma pro děti jsou inspirované technickými expozicemi muzea a mají různé stupně obtížnosti. Dovolena je jakákoli nápověda – pomoc rodičů, knížky nebo internet. Cílem aktivit je rozšiřovat si obzory a přinášet radost z poznávání v době, kdy musí většina z nás zůstávat doma. S Technickým muzeem Brno tak můžete doma kreslit, luštit, poznávat, ale i na vlastní kůži vyzkoušet nějaký technický pokus. A nechybí ani videonávody na velikonoční tvoření... 
www.technicalmuseum.cz/akce/tmb-na-doma 
 

VINAŘSTVÍ LAHOFER
Zrod nové vinice v Dobšicích ve viniční trati U Hájku s výsadbou odrůdy Sauvignon přímo před novým vinařským a návštěvnickým centrem, které se co nevidět stane významným společenským centrem Znojemska. Nebo představení jednotlivých odrůd z vinic společnosti Lahofer v rámci projektu „Krabice na doma“ anebo reportáž z cyklistického závodu LahoCUP... To vše na Youtube ve videokanále Vinařství Lahofer.
www.youtube.com/channel
 

ZNOJMO 
Královské město Znojmo si on-line užijí i děti. Stačí se podívat na speciální webové stránky www.opatreniznojmo.cz, které město spustilo jako veřejnou informační platformu v době pandemie coronaviru. Kromě všech aktualit a informací o bezpečnostních a ekonomických opatřeních, návodů, jak řešit konkrétní životní situace, organizace pomoci i dobrovolníků, zde najdete i sekci věnovanou dětem. Zde jsou informace o viru citlivě přizpůsobené dětskému publiku, ale i materiály ke stažení, jako např. Znojemské omalovánky
www.opatreniznojmo.cz/soubory/dokumenty/omal-znojmo.pdf 
 

ZNOJMO.TV
S podtitulem „Zaostřeno na Znojmo“ se můžete na Youtube kanále filmové společnosti VideoBrothers, s. r. o., kochat krásnými propagačními videi ze Znojma a jeho okolí, která už posbírala řadu cen od odborníků i laické veřejnosti.
www.youtube.com/channel
 

VLASTIVĚDNÉ SERIÁLY ČESKÉ TELEVIZE 
Už více než 15 let mohou diváci České televize sledovat cyklus Toulavá kamera, ve kterém Iveta Toušlová a Josef Maršal představují pestrou mozaiku zajímavostí z regionů ČR. V archivu pořadu už je možné vybírat reportáže i podle lokality, a tak Vám představujeme výběr těch ze Znojemského okresu: 
ČT Toulavá kamera

Oceňovaný seriál Krajinou domova režiséra Petra Krejčího ze společnosti Orchis film představil v roce 2016 v programu České televize pohádkově krásnou krajinu České republiky. Z nádherných leteckých i časosběrných záběrů se doslova tajil dech. První řada bohužel oblast Znojemska a Podyjí neobsahovala, ale ve druhé sérii z roku 2017 už najdete i Jižní Moravu a naše nádherné Podyjí... 
1. série Krajinou domova 2016 
2. série Krajinou domova 2017  

Oblíbený publicista, scénárista, rozhlasový i televizní redaktor a moderátor, Václav Žmolík, autor slavného pořadu Po Česku, byl v roce 2019 průvodcem krásného seriálu České televize Krajinou vína. Celkem v 10 dílech vinařského cestopisu objevoval nejen vůně a chutě vín typických pro Moravu a Čechy, ale i kouzelná místa v krajině, kde se jednotlivým odrůdám nejvíce daří. Vaší pozornosti doporučujeme zejména 9. díl věnovaný veltlínskému zelenému od nás, ze Znojemska... 
ČT Krajinou vína 

Že se na Znojemsku velmi dobře daří nejen vínu, ale i pivu, se můžete přesvědčit v dalším dokumentárním seriálu České televize a společnosti Orchis film, nazvaném Pivní putování. Ve dvanácti dílech se zábavnou a neotřelou formou dozvíte vše o českém národním nápoji, a to jak z úst doktora a znalce Zdeňka Susy, tak od milovníka piva, zpěváka Matěje Ruperta. Sedmý díl je věnovaný Jižní Moravě a navštívíte v něm mimo jiné znojemskou Expozici pivovarnictví, Hasičský pivovar v Bítově nebo Expozici hradního pivovaru na hradě Bítov. 
ČT Pivní putování  

A kdo se chce vzdělat v oblasti architektury, urbanismu či umění, tomu doporučujeme nový televizní seriál Barokní srdce Evropy režiséra Petra Krejčího, natočený v koprodukci České televize a společnosti Orchis film. Výpravný dokumentární seriál o barokní krajině a památkách z nezvyklých úhlů pohledů představuje mnoho záběrů právě z oblasti Znojemska a Podyjí. Je plný barokních pocitů, rozmáchlých gest i překvapivých souvislostí... Ale hlavně nádherných emotivních záběrů... 
ČT Barokní srdce Evropy  Máte rádi virtuální prohlídky nebo detailní 3D modely? I z pohodlí svého domova si nyní můžete prohlédnout řadu památek a turisticky atraktivních lokalit díky našemu přehledu Virtuální prohlídky TOP cílů Znojemska a Podyjí. Sdílejte článek a podělte se s ostatními