Turistika pro handicapované

Autor článku


ZnojmoRegion

Téma


Cestovní ruch pro handicapované

Subjekt


viz informace v textu

Více informací


viz odkazy v textu

Představujeme aktuální možnosti, jak se dá přiblížit turistika Znojemska a Podyjí i HANDICAPOVANÝM návštěvníkům. 

DeafTravel Guide – průvodce pro neslyšící
Nadace Vodafone spustila projekt, který neslyšícím zprostředkovává zajímavá místa v České republice jménem DeafTravel. Usnadňuje neslyšícím cestování a přístup k informacím, protože právě oni naráží nejčastěji na komunikační bariéry.

Na celém světě užívá znakový jazyk 70 milionů lidí a půl miliardy lidí je sluchově postižených. Zatímco v USA dostanete při prohlídce v Bílém domě překladatele do znakového jazyka, v Evropě – a zejména v Česku – na podobnou pomoc čekají neslyšící zatím marně. Jsou tedy odkázáni na knižní průvodce, jenže čeština je pro ně vlastně cizí jazyk, takže mají občas problémy s porozuměním textu. DeafTravel Guide je první největší online platforma poskytující prohlídky památek a turistických atrakcí prostřednictvím videí nahraných s průvodcem užívajícím znakový jazyk.

Projekt je na počátku a nabízí tvorbu speciálních videí pro neslyšící všem majitelům a provozovatelům jednotlivých turistických cílů v České republice. Videa se dají zhotovit i v anglickém jazyce, a to bez příplatku. Představení projektu i s cenovou nabídkou je ke stažení ve formátu PDF zde.
Více informací o projektu zde: https://deaftravel.guide
 

VozejkMAP – svoboda pohybu na vozíku
Webové rozhraní a mobilní aplikace pro chytré telefony VozejkMAP nabízí mapu, navigaci a informace o bezbariérových místech v celé České republice i v zahraničí. Umožní handicapovaným si naplánovat cestu tak, aby se nedostali do potíží a mohli cestovat samostatně. Pomůže najít například nejbližší bezbariérovou kavárnu či WC. Data postupně zadávají a ověřují samotní vozíčkáři a jsou otevřená. Provozujete-li nějakou turistickou službu se zaručeným přístupem pro vozíčkáře, dejte o sobě vědět i na tomto webovém portálu a mobilní aplikaci.

Místa jsou kategorizována podle svého charakteru a účelu a obsahují informace o typu bezbariérového přístupu, dostupnosti WC nebo parkoviště pro vozíčkáře. Veškerá data jsou ověřována administrátorem – vozíčkářem a potvrzena obvykle do 3 pracovních dnů.
Projekt provozuje Česká asociace paraplegiků – CZEPA, z. s.  
Více informací o projektu zde: www.vozejkmap.cz 
 

Mapy bez bariér
Další projekt, který mapuje lokace vhodné pro vozíčkáře, rodiče s dětskými kočárky nebo pro hůře pohyblivé seniory, vznikl v rámci Konta bariéry Nadace Charty 77. Umožní lidem s omezenou pohyblivostí lepší plánování výletů a dovolených. V rámci projektu byla do konce roku 2015 zmapována přístupnost bezmála 600 objektů po celé republice. Pozornost se soustředila na národní kulturní památky a další pro turisty zajímavé objekty...
Více informací o projektu zde: https://mapybezbarier.cz 
 

Česko bez bariér
Praktický přehled konkrétních tras a bezbariérových výletních cílů v České republice nabízí také turistický portál Kudy z nudy. Tento otevřený informační systém nabízí majitelům a provozovatelům jednotlivých cílů zdarma vložit informace o vlastní nabídce či pořádaných akcích a při vkládání do on-line formuláře zadat kategorii „Bezbariérový přístup“. Uživatelům s pohybovým omezením se pak ve vyhledávači snadno a rychle zobrazí pouze místa a akce, kde se svým handicapem nebudou mít problém...
Více informací o projektu zde: www.kudyznudy.cz/aktuality/borte-barierySdílejte článek a podělte se s ostatními