_TOP akce 2022 u Rakouských sousedů (01.01.2022 - 31.12.2022)

Datum konání:


1. 6. – 31. 12. 2022

Místo konání:


Dolní Rakousko – Weinviertel

Akci pořádá:


uvedené obce a soukromé subjekty

Více informací:


viz webové portály v textu

Kdo si chce kromě akcí na Znojemsku a v Podyjí užít i pár kulturních či gastronomických zážitků v blízkém rakouském příhraničí, ten ocení náš aktuální přehled TOP akcí roku 2022, které se pořádají v severní oblasti Dolního Rakouska.

Oblast příznačně nazvaná "Weinviertel" je stejně jako naše Znojemsko zasvěcena vínu. Obě oblasti také po staletí spojovala stejná historie i kultura...

Přehled TOP akcí 2022 v příhraničních oblastech, tzn. v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí na české straně hranice a Weinviertel na té rakouské, si můžete stáhnout jako česko-německý skládací leták v pdf ZDE.

 

KALENDÁŘ TOP AKCÍ 2022

12. 6. 2022
Údolím na kole / Ein Tal am Rad s cílem ve Vrbovci

Amatérský cyklistický závod i pohodová vyjížďka pro celou rodinu vedoucí českým a rakouským pohraničím. Po trase mezi vinařskými uličkami v krásném údolí Pulkautal je připraveno cca 20 razítkovacích míst a startovat můžete na kterékoliv z nich. Cíl s bohatým doprovodným programem je letos v ČR ve Vrbovci na návsi u kostela.
www.obec-vrbovec.cz 
www.pulkautal.at

15. 6.–20. 8. 2022
WEINVIERTEL – Stolování ve Weinviertel

Špičkoví kuchaři a vinaři z Weinviertel během 21 dní rozmazlují své hosty pod širým nebem u dlouhých bíle prostřených stolů 5chodovým menu, doprovázeným místními víny.
www.weinviertel.at/tafeln

15.–19. 6. 2022
RETZ – Retzský týden vína

Ochutnejte přes 700 špičkových vín z regionu v Retzer Sparkassengarten. Představení retzských vinařů a jejich vinic, ocenění pro nejlepší vinaře i jednotlivé odrůdy a udělení titulu „Vinař roku“.
www.retzer-weinwoche.at

7.–24. 7. 2022
RETZ – Festival Retz

Vinařské město Retz jako dějiště kulturního festivalu. V centru pozornosti je propojení literatury a hudby na jedné straně a znovuobjevování společného rakousko-českého kulturního prostoru na straně druhé.
www.festivalretz.at

7. 8. 2022
WEINVIERTEL – Letní zážitkový výlet

Objevte vybrané podniky Weinviertel v rámci celodenní zážitkové tour od 10:00 do 19:00 hod. Každé 2 hodiny vám regionální výrobci zdarma představí své výrobky i provozovny. Ochutnávky a nákupy jsou možné po celou otevírací dobu.
www.weinviertel.at/enjoyment-tour-summer

13.–15. 8. 2022
LAA AN DER THAYA – Slavnosti cibule

Dostatek slunce a tepla, optimální orná půda, déšť i doba dozrávání přinášejí cibuli z Laa jedinečné aroma. Své speciality nabízejí farmáři, přímí prodejci, vinaři i zdejší gastropodniky. Až do pozdních nočních hodin se těšte na dechovou hudbu i jedinečnou zábavu.
https://veranstaltungen.weinviertel.at/9168/zwiebelfest

20.–21. 8. 2022
HAUGSDORF – Víno a umění (Festival sklepních uliček)

Tento víkend je Haugsdorfer Kellertrift místem setkání milovníků umění a vína. Zdejší sklepní uličky se stávají jevištěm – lisovny a vinné sklepy jsou kulisou pro výstavy a literární čtení. Vstup zdarma.
www.kunstundwein.at

2.–4. 9. 2022
RÖSCHITZ – Festival vína

Páteční tradiční večer s ochutnávkami vína v bývalém kamenolomu. V sobotu a neděli můžete ochutnat vína a vychutnat si regionální jídla na malebných dvorech a dvorcích. Vinařství s poledním menu a restaurace jsou otevřeny v neděli již od 11.30 hodin, ostatní dny od 14 hod. www.dieroeschitzerwinzer.at

8.–11. 9. 2022
POYSDORF – Poysdorfské slavnosti vína

Vinaři a vinařské spolky z regionu se po 4 dny starají o příjemně strávený čas s vynikajícími víny. Dechové kapely a hudební skupiny dotvářejí skvělou atmosféru. Vrcholem je tradiční nedělní průvod vinařů.
www.vinoversum.at

16.–18. 9. 2022
FALKENSTEIN – Víno-Umění-Kultura (Festival sklepních uliček)

Zažijte sklepní uličky v pátek od 19 hod. při svíčkách. V sobotu a neděli má každý vinný sklep od 12 hod. své kulinářské téma. Mezi sklepy defilují hudební a pěvecké skupiny z blízkého i dalekého okolí. A Falkenstein můžete poznat z jeho nejkrásnější stránky i při projížďce na traktoru.
www.falkenflug.at

23.–25. 9. 2022
RETZ – Retzské vinobraní

Tradiční vinařský festival s trhem a hudebními vystoupeními na hlavním náměstí v Retzu. Vrcholem nedělního programu je vinná fontána zdarma, přehlídka vinařů i závěrečný obří ohňostroj.
www.retzer-weinlesefest.at

8.–9. 10. 2022
PULKAU – Oftalesn (Vinařská turistika v Pulkau)

Prozkoumejte okouzlující krajinu vinic v zemi Retzer na túře po úpatí Manhartsbergu: cestou si pochutnáte na pozdně dozrávajících hroznech, ochutnáte vína i regionální delikatesy.
www.retzer-land.at

29.–30. 10. 2022
RETZER LAND – Dýňové slavnosti

Originální dýňové sochy i gastro speciality na vás čekají na největším festivalu v gurmánském regionu Retzer Land, letos v Obermarkersdorfu a v sobotu 29. října také v Maulavern-Kellergasse v Zellerndorfu.
www.kuerbisfest.at

26.–27. 11. 2022
POYSDORF – Vánoční trh

Poysdorfský vánoční trh se koná ve venkovním areálu WEIN + TRAUBENWELT a nabízí regionální lahůdky, krásné řemeslné výrobky a hudební doprovodný program. Všechno se zde točí okolo Ježíška.
www.vinoversum.at

3.–4. 12. 2022
RETZ – Advent „nad & pod“

Advent nahoře (na hlavním náměstí) a dole (v částech Retzkého zážitkového podzemí) láká na vánoční trhy s anděly, s útulnými stánky s punčem a kaštany, velkým táborákem, obchodem se suvenýry, tradičními lahůdkami, vánoční hudbou a mnoha dalšími zážitky.
www.advent-in-retz.at

3.–4. a 10.–11. 12. 2022
HADRES – Adventní trh

Advent v nejdelší, stavebně uzavřené sklepní uličce v Rakousku o druhém a třetím adventním víkendu. Můžete se těšit na tradiční řemesla, paličkované krajky, stará umělecká díla, domácí výrobky z kuchyně a sklepa i na jedinečné dárky od umělců.
www.hadres.at
 

 

CO SI V ROCE 2022 URČITĚ NENECHAT UJÍT
V SEVERNÍM WEINVIERTELU?

po celý rok 2022
WEINVIERTEL – Weinviertelský piknik

S piknikovým košem na nejkrásnější místa Weinviertelu – do sklepních uliček, na vinice nebo na místa s nádherným výhledem. Vychutnejte si okamžiky v přírodě, kdy se zastavil čas. To je ta správná chvíle si popovídat a ochutnat regionální delikatesy či výtečná vína. Piknikový koš pro 2 osoby nebo pro rodinu je k vyzvednutí ve vybraných pohostinských zařízeních, a to v klasické nebo šumivé verzi. Díky poukazu můžete piknik také někomu darovat.
www.weinviertel.at/picknick-im-weinviertel

po celý rok 2022
WEINVIERTEL – Cyklopiknik

Po projížďce na kole Weinviertelem se posilněte regionálními a sezónními lahůdkami, které jsou uloženy v košíku snadno nastavitelném na vaše jízdní kolo. Kromě klasické varianty je k dispozici i vegetariánská verze nebo rozšíření o dětský batoh. "Weinviertler Radlerpicnick" neboli Weinviertelský cyklopiknik je k dispozici u vybraných hostinců, vináren, ubytovatelů a půjčoven kol. Piknik si objednejte vždy alespoň 24 hodin předem a můžete jej věnovat i jako dárkový voucher.
www.weinviertel.at/radlerpicknick

 

 

Galerie