_TOP akce 2022 na Znojemsku a v Podyjí (31.12.2021 - 31.12.2022)

Datum konání:


1. 1. – 31. 12. 2022

Místo konání:


Hrušovansko, Jevišovicko, Moravskokrumlovsko, Vranovsko a Znojemsko

Akci pořádá:


uvedené obce a soukromé subjekty

Více informací:


viz webové portály v textu

Plánujete dovolenou na Znojemsku a chcete stihnout nějakou parádní a nezapomenutelnou akci? 
Stačí si vybrat z našeho přehledu TOP kulturních, sportovních či gastronomických akcí roku 2022 v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí...

 

Přehled vybraných TOP akcí, které se v průběhu roku 2022 konají v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí na české straně hranice a Weinviertel na té sousední, rakouské, si můžete také stáhnout jako česko-německý skládací leták v pdf ZDE.

Obě oblasti po staletí spojovala nejen stejná historie a kultura, ale i vyhlášené víno - není proto divu, že přehled TOP akcí 2022 je plný nejen zážitků kulturních, ale i gastronomických a vinařských...


 

NOVINKY ROKU 2022
aneb Co si letos určitě nenechat ujít
 

UHERČICE – Znovuotevření zámku 
Nejvýznamnější novinkou letošní turistické sezóny na Znojemsku je znovuotevření státního zámku Uherčice po několikaleté rekonstrukci. Jde o jeden z největších zámeckých areálů na Moravě, s rozlehlými zahradami a parky, přezdívaný „učebnice slohů“. Kdysi býval oblíbenou zastávkou nejvyšší šlechty na cestě z Prahy do Vídně. Za socialismu však bohužel zdevastován činností státního statku, nápravného zařízení a pohraniční stráže natolik, že mu hrozila demolice... Rekonstruovaná památka se po náročných restaurátorských pracích letos v dubnu otevírá veřejnosti a zpřístupňuje celé severní zámecké křídlo s apartmá hraběte Odoarda Collalto i jedinečným Banketním sálem a přilehlými salónky, který bude opět sloužit pro pořádání kulturních akcí. Oprav se dočkala i salla terrena s vyhlídkou, arkádové chodby a nádvoří, schodiště a konírny. V růžové zahradě bude svůj účet opět plnit původní kašna a v přilehlém lesoparku najdou návštěvníci opravené romantické torzo rozhledny, která je nejstarší kamennou rozhlednou na Moravě a druhou v republice.
www.zamek-uhercice.cz 

ZNOJMO – Centrum Louka a Loucký klášter
Nové společenské a vzdělávací Centrum Louka vybudované v nejstarší části Louckého kláštera zvané „Stará škola“ nabídne od letošního dubna nový konferenční prostor ve velkém víceúčelovém sále, workshopové místnosti, lapidárium plné kamenných pokladů, ale také nové turistické informační centrum nabízející mimo jiné i komentované prohlídky sousedního kostela sv. Václava. 
V areálu monumentálního barokního kláštera na jižním předměstí Znojmo-Louka to přitom není jediná letošní novinka. Od dubna se v prostorách spravovaných známou vinařskou společností Znovín Znojmo rozšíří komentované prohlídky i o unikát zapsaný v České knize rekordů. Jde o kompletní Slovanskou epopej Alfonse Muchy ve formě velkoformátových puzzle-obrazů. 
A od května do září se v Louckém klášteře můžete ponořit do dětské fantazie a stát se součástí Trnkovy Zahrady. Multimediální projekt oživuje stránky z knihy světoznámého ilustrátora Jiřího Trnky a nabídne tak dětem i dospělým netradiční a hravé setkání na pomezí výstavy, divadelního představení a animovaného filmu. 
www.znojemskabeseda.cz 
www.znovin.cz 

MORAVSKÝ KRUMLOV – Rekonstrukce zámku i Slovanská epopej
Slavné malířské dílo Slovanská epopej secesního malíře Alfonse Muchy je od srpna loňského roku opět k vidění na zámku v Moravském Krumlově. Celkem 20 velkoformátových pláten představuje dějiny slovanských národů a nejvýznamnější historické milníky, které se dotýkají nejen minulosti Čechů. Světově proslulé dílo je k vidění po celý rok v rekonstruovaných zámeckých sálech, ovšem náročné opravy se netýkaly pouze výstavních prostor. Celé jižní zámecké křídlo s dominantní věží se dočkalo rekonstrukce, která by měla být ukončena letos v létě. Renesanční zámek s cennými arkádami na nádvořích hned v několika patrech nad sebou pak bude hostit i zcela nové turistické infocentrum s moderním návštěvnickým zázemím a zámecká věž bude zpřístupněna jako vyhlídková. Návštěva slavného uměleckého díla tak bude obohacena o nové turistické zážitky a v budoucnu ji doplní i další umělecké výstavy, např. ze významných sbírek moderního umění Jana a Medy Mládkových.
www.mucha-epopej.cz 

ZNOJEMSKO – Kraj plný vína
Každoročně se v několika vyhlášených vinařských obcích na Znojemsku starají místní vinaři o to, aby měl každý kolemjdoucí poutník či s kolem jdoucí cyklista vždy možnost ochutnat zdejší lahodná vína. Zpravidla od května do října se proto ve svých sklepních uličkách střídají ve službách, aby bylo vždy pro veřejnost otevřeno alespoň v jednom sklepě. „Týdny vinaře“ drží v Novém Šaldorfě, kde bývá otevřeno každý den v týdnu a „Vinařskou pohotovost“ drží po celý týden i vinaři v Šatově. Ve Vrbovci vás nenechají na suchu o víkendech a místa, kde je právě otevřeno označuje žluté kolo opřené u dveří do vinného sklepa.
www.saldorfske-sklepy.cz
www.vinarisatov.cz
www.cechvrbovec.cz 

 

KALENDÁŘ TOP AKCÍ 2022

21. 1. – 12. 3. 2022 
ZNOJMO – JazzFest Znojmo
 
Oblíbený festival zve světové jazzmany do Znojma už od roku 2008. Pravidelně zní jazzová hudba na nejrůznějších místech v centru i v okolí Znojma, nechybí swingová tančírna, klubová noc, recesistické závody v kopání písku, „mrznoucí jazz“ v ulicích ani koncert patrona festivalu, uznávaného slovenského jazzmana Petera Lipy. Pod hlavičkou sloganu „Wine goes to Jazz!“ jsou koncerty vždy doplněny degustací kvalitních vín.
www.jazzfestznojmo.cz

7.–21. 2. 2022 
ZNOJEMSKO – Valentýnská nabídka Znojemska nejen pro zamilované

Speciální nabídky nejrůznějších gastronomických, ubytovacích a dalších podnikatelských subjektů z celého znojemského okresu, které v době okolo svátku sv. Valentýna přivítají nejen zamilované páry. Přehled všech valentýnských nabídek Znojemska můžete sledovat na stránkách Okresní hospodářské komory Znojmo nebo v události na Facebooku.
www.ohkznojmo.cz 
www.facebook.com/events/967267644164214 

2. 4. 2022 
VRBOVEC – Odemykání naučné stezky Hroznové kozy s Vrboveckým koštem vín 

Vrbovec, největší vinařská obec Znojemska, proslul snahou zdejšího Cechu vinařů o oživení starých vinařských tradic, zvyků a legend, mezi které patří i Hroznová koza – symbolický strážce vinic dohlížející na poctivost vinařů a práce ve vinohradu v průběhu celého roku. Slavnostní zahájení vinařské sezóny, odemykání naučné stezky, spolu s vynášením Hroznového kozla do vinohradu, je příležitostí projít si 5 km dlouhou (nenáročnou) trasu vedoucí vinicemi a vrboveckou sklepní uličkou, seznámit se s vinařskými tradicemi i ochutnat zdejší lahodná vína.
www.cechvrbovec.cz 
www.obec-vrbovec.cz 

9.–24. 4. 2022 
ZNOJMO – Znojemské Velikonoce
 
Velikonoční program spojený s největším křesťanským svátkem nabídne v centru Znojma tradiční trhy, koncerty a řadu akcí pro malé i velké. Bohatý kulturní program odstartuje v sobotu 9. dubna velikonoční tvůrčí workshop pro děti. Hlavním centrem dění v dalších dnech bude Horní náměstí. Od 13. do 17. dubna se zde na pódiu představí nejen znojemské školy a školky, ale také interpreti jako Šarivari Swing Band, Paroháči, Dechová hudba Skaláci, Petra Börnerová trio nebo Cimbal Hell Band. Těšit se můžete také na výstavu drobného zvířectva a tradiční soutěž „Králičí hop“ – překážkový dostih domácích ušáků. Chybět nebudou ani řemeslné dílny, ve kterých si budete moct uplést pomlázku, namalovat vajíčko, vyrobit zajíce ze slámy nebo složit zkoušku velikonočního koledníka. Symbolicky k Velikonocům patří také beránek a ovečky, které si budete moct prohlédnout v ohradě na Masarykově náměstí. Velikonoční atmosféru zpestří opět ozdobené břízky na ulici Obroková, kterých se ujmou děti ze znojemských základních a mateřských škol. Programovou stálicí je i sbírání vajíček ve Znojemském podzemí. Půlhodinové prohlídky podzemí spojené s programem pro děti proběhnou 16. dubna v dopoledních i odpoledních hodinách. 
www.znojemskabeseda.cz

16. 4. 2022
ZNOJMO – Den Znovín Walkingu

Oblíbená outdoorová akce Znovínu Znojmo nejen pro příznivce nordic-walkingu, dobrého vína a čisté přírody, kteří si jistě ani letos nenechají ujít akci, kdy se s holemi v rukou mohou vypravit mezi vinohrady a do Národního parku Podyjí. Stačí si vybrat jednu ze dvou nabízených tras. V tento den se budou ve 2 ochutnávkových stáncích umístěných na trasách přímo ve vinicích nabízet k osvěžení vína z produkce Znovínu Znojmo – celkem 8 různých vzorků vín na každé z nich. Není podmínkou se účastnit akce s walkingovými holemi, ale určitě je doporučujeme. 
www.znovin.cz 
www.facebook.com/events/313188577539827

16.–17. 4. 2022
MORAVSKÝ KRUMLOV – Velikonoce na zámku 

O velikonočním víkendu se na zámku v Moravském Krumlově těšte od 9 hod. na tvořivé dílny pro děti, od 14:30 hod. na loutkové divadlo, po oba dny na cimbálovou muziku a spoustu dobrého jídla a pití. V sobotu se v 11.30 hod. sejdou hrkači u kašny na nádvoří zámku a společně s řehtačkami a hrkačkami vyrazí do ulic Moravského Krumlova. Otevřená bude samozřejmě i Slovanská epopej na zámku a připraveny budou četné gastronomické dobroty. 
www.mucha-epopej.cz/new/velikonoce-na-zamku-s-vytvarnym-programem

30. 4. 2022
HNANICE – Hnanická vinná stezka + Malé otevřené sklepy 

Oblíbená vinařsko-turistická akce vás i letos zavede do malebných vinohradů v okolí Hnanic na prahu Národního parku Podyjí. Zároveň se otevřou vinné sklepy v hnanických sklepních uličkách a nabídnou své tekuté poklady. Start je ve vestibulu hnanického Obecního úřadu a každý platící návštěvník obdrží na startu skleničku, mapku s vyznačenou trasou a seznamem zapojených vinařství a reflexní pásku na ruku. Trasa stezky končí v hnanické sklepní uličce, kde bude připraveno i občerstvení a živá muzika.
www.obechnanice.cz
www.facebook.com/obecHnanice

7. 5. 2022 
ZNOJMO – Festival vína VOC Znojmo
 
Den, kdy vstupují na trh nově certifikovaná vína VOC Znojmo – prvního vinařského apelačního systému v ČR. Den, kdy se centrum Znojma promění ve velkou vinařskou slavnost s bohatým doprovodným programem. Kromě degustace vín a lidové muziky festival doplňuje také ochutnávka gastronomických specialit. 
www.vocznojmo.cz/festival-vina-voc-znojmo 

13.–14. 5. 2022 
MORAVSKÝ KRUMLOV – Secesní slavnosti
 
Město Moravský Krumlov spojené se slavnou Slovanskou epopejí Alfonse Muchy, po letech opět vystavenou na zdejším renesančním zámku, se promění v centrum secese. Slavnosti zasvěcené tomuto krásnému období začnou pátečním koncertem a budou pokračovat po celou sobotu. 
www.mkrumlov.cz 
www.facebook.com/Mestske-kulturni-stredisko-Moravsky-Krumlov

20. 5. 2022 
ZNOJMO/ZNOJEMSKO – Festival muzejních nocí / Znojemská muzejní noc
 
V rámci celorepublikového Festivalu muzejních nabízejí tradičně v květnu a v červnu nejrůznější muzea a galerie svým návštěvníkům řadu speciálních doprovodných programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků. Na Znojemsku se do projektu pravidelně zapojuje i Jihomoravské muzeum ve Znojmě, které nabídne večerní prohlídky expozic a výstav spojené s bohatým kulturním programem, a to v Minoritském klášteře, Domě umění i v areálu Znojemského hradu. 
www.cz-museums.cz/web/festival_muzejnich_noci 

21. 5. 2022 
NOVÝ ŠALDORF-SEDLEŠOVICE – Májové otevřené sklepy
 
V květnu se tradičně otevírají desítky sklepů ve vinařských uličkách Nového Šaldorfa a zvou k ochutnávce zdejších vyhlášených vín. Celodenní program startuje v 10 hod. a kromě vína se těšte na nejrůznější občerstvení, cimbálovou muziku či večerní koncert skupiny Onkels.
www.saldorfske-sklepy.cz
www.facebook.com/events/4392878484145332 

28. 5. 2022
VRBOVEC – Otevřené sklepy

Cech vinařů Vrbovec pořádá další ročník oslavy místních vín, dobrého jídla a skvělé muziky. Sklepy budou otevřeny od 10 do 22 hod. Můžete ochutnat produkci nejen z přilehlých 450 ha vinic, zazpívat si s cimbálovými muzikami nebo poznat historii sklepní uličky této největší vinařské obce znojemské oblasti. Vypravit se můžete také na zdejší nenáročnou naučnou stezku Hroznové kozy (cca 5 km) – pohodovou trasu mezi vinohrady zvládnete i s kočárkem anebo malí cyklisté na prvních kolech.
www.cechvrbovec.cz 
www.facebook.com/events/342129191159344

3.–4. 6. 2022
ŠATOV – Dny otevřených sklepů
 
První červnový víkend patří již dlouhá léta otevřeným sklepům v Šatově a ani letos tomu nebude jinak. Letos však můžete sklepy všech vinařů šatovského spolku navštívit nejen v sobotu, ale už i v pátek – po oba dny vám představí své nejlepší kousky. V pátek akce startuje ve 13 hod. a končí v sobotu ve 22 hod.
www.vinarisatov.cz
www.facebook.com/events/912367199450547

4. 6. 2022
SLUP – Retro výlet do Slupi 

Oblíbená retro akce Technického muzea v Brně se letos uskuteční ve Slupi u Vodního mlýna, který je ve správě TMB. Nahlédnutí do života v socialistickém Československu pro mnoho lidí představuje vzpomínky na mládí. Na druhou stranu dnešní děti, které tuto dobu samy nezažily, si jen těžko některé věci mohou představit. Akce tedy přímo vybízí k mezigeneračnímu učení. Obvykle zaznívají slova jako „Tohle jsme měli doma“ nebo „Vidíš, a takhle to za mého mládí fungovalo“. Podíváte se a připomenete si, jak jsme jezdili, co jsme jedli, jak jsme si hráli, jak jsme se oblékali a možná si vybavíte řadu nezapomenutelných zážitků. Připomenete si i některé písničky a filmy, které jsou populární dodnes. V případě hezkého počasí možná dojde i na branné cvičení... Návštěvníci mají možnost se sami zapojit a vytáhnout ze své skříně staré šaty, doplňky a další „relikvie“ a dotvořit tak dobovou atmosféru.
www.tmbrno.cz/akce/retro-vylet-do-slupi-2022-06-04

10. 6. 2022
ZNOJEMSKO – Noc kostelů v ČR

Jedinečná možnost navštívit noční kostely, kaple a různé modlitebny nejen na Znojemsku, a také poznat jejich kulturní hodnotu prostřednictvím hudby, výtvarného umění, divadelních představení, speciálních setkání či prohlídek běžně nepřístupných prostor. 
www.nockostelu.cz 

11. 6. 2022 
ZNOJEMSKO – Den pevnostních muzeí jižní Moravy
 
Další ročník společného otevření nejrůznějších vojenských srubů, bunkrů a pevnostních muzeí na jižní Moravě. Jednotlivé objekty budou nabízet doprovodné programy nebo budou mít otevřeno nad rámec své běžné otevírací doby. Do letošního ročníku akce se jako spolupořadatelé zapojují: Technické muzeum v Brně, které má ve správě Areál čs. opevnění a železné opony s pěchotním srube MJ-S 3 „Zahrada“ v Šatově, Opevnění Vratěnín – bunkr Spolku pohraniční historie, Pěchotní srub MJ-S 4 „Zatáčka“ Chvalovice (KVH ROTO Chvalovice), Lehký objekt vz. 36 Vrbovec (KVH 43. ppl Brno), Bunkr Úžlabina – Dyje, Minimuzeum čs. opevnění Moravský Krumlov – Bohutice, Muzeum čs. opevnění 1938 ve Slupi (OS Nezradíme), Pěchotní srub MJ-S 15 „Závora“ Dyjákovice (MJ-S 15, z. s.), Řopík s přístavbou Dyjákovice (ŘOP 45) a Muzeum opevnění U Starého lomu Novosedly (OS Based).
www.facebook.com/events/2135449769938205 

11. 6. 2022 Znojmo 
ZNOJMO – Pivní slavnosti
 
Orosená přehlídka produkce Znojemského městského pivovaru doplněná pestrým hudebním programem v centru města. Letos se Pivní slavnosti odehrají opět v místech, kde se pivo vaří už po 300 let, přímo v areálu pivovaru. Těšit se můžete na tradiční výběry piva i na další gastronomickou nabídku. 
www.znojemskabeseda.cz 

12. 6. 2022 
VRBOVEC A OKOLÍ – Údolím na kole / Ein Tal am Rad 

Oblíbený amatérský cyklistický závod pro sportovce i nesportovce, ale i pohodová vyjížďka pro celou rodinu, vedoucí českým a rakouským pohraničím. Trasa vás zavede do malebných vinařských sklepních uliček a pokocháte se krásným údolím říčky Pulkaultal. Na cestě je připraveno zhruba 20 razítkovacích stanic a startovat můžete na jakékoliv z nich. Na startu obdržíte registrační kartu, do které budete na jednotlivých stanicích razítka sbírat. Cíl s doprovodným programem a hodnotnými cenami je letos od 16 hod. ve Vrbovci na návsi u kostela.
www.obec-vrbovec.cz 
www.pulkautal.at 

18. 6. 2022 
CHVALOVICE – Otevřené sklepy

Tradiční letní otevřené sklepy ve chvalovické sklepní uličce vinoucí se podél potoka Daníž nabídnou ochutnávku vín z více než 20 sklepů. Zajištěn je bohatý doprovodný program i doprava z/do Znojma.
www.vinarichvalovice.cz
MORAVSKÝ KRUMLOV – Pivní slavnosti 
Opět se bude festival regionálních piv konat v Pub Café Baru v Polánce na severním předměstí Moravského Krumlova. Těšit se můžete nejen na regionální pivo, ale i dobré jídlo i muziku. 
www.mkrumlov.cz 

25. 6. 2022 
ZNOJEMSKO – Author Znovín Cup „Vinařská 50“
 
Podél znojemských vinic a kolem malebných sklípků, přes vřesoviště a lesy, po venkovských silničkách i kolem klikatého toku hraniční řeky Dyje vede trasa populárního cyklistického závodu Vinařská 50. Každý registrovaný závodník, který dorazí do cíle, obdrží tašku s lahví znovínského vína a další dárky od pořadatelů. Ti nejlepší získávají velmi zajímavé ceny, stejně jako vylosovaní účastníci, kteří přijedou třeba až na chvostě pelotonu. Start je v 9.30 hod. v Šatově. 
www.znovin.cz 
www.vinarska50.cz 

červen–srpen 2022 
DOBŠICE – Hudba na vinicích ve Vinařství LAHOFER
 
V rámci hudebního festivalu Hudba na vinicích se i letos venkovní amfiteátr Vinařství LAHOFER uprostřed znojemských vinic rozezvučí koncerty předních českých muzikantů a kapel: Mňága a Žďorp (10. 6.), Queenie (24. 6.), Jiří Krhut & Štěpán Kozub (1. 7.), Pokáč (2. 7.), MIG 21 (6. 8.) nebo Jelen (11. 8.). 
www.lahofer.cz 
www.hudbanavinicich.cz 

červenec-srpen 2022 
VIŠŇOVÉ – Višňovské kulturní léto I. + II.

Každoroční letní akce, která ve Višňovém tradičně propojuje hned 3 kulturní oblasti: film, literaturu a divadlo. První etapa 3.–7. 7. 2022 představí na zámeckém nádvoří loutkohercké divadlo Miroslava a Kateřiny Táborských a filmový festival s večerním promítáním formou „letního kina“ v zámeckém parku. Letošní XII. ročník Višňovského filmového festivalu nabídne hned 7 promítacích večerů – další budou součástí druhé etapy 5.–7. 8. 2022. Během ní nebude chybět ani oblíbené „Listování“ – scénické čtení s Lukášem Hejlíkem. Hudební část Višňovského kulturního léta, rocková taneční zábava, proběhne ve sportovním areálu TJ Višňové.
www.visnove.cz

2. 7. 2022
HNANICE – Otevřené sklepy

Další ročník oblíbené vinařské akce, kdy se veřejnosti otevře více než dvacítka vinných sklepů v Hnanické sklepní uličce a místní vinaři nabídnou na tři stovky vzorků vín. Náladu zpříjemňují během dne i cimbálové muziky Dyjavan a Notečka nebo kapela Fanny Music a gastronomické dobroty voní nejen z Hladové stodoly.  
www.obechnanice.cz
www.facebook.com/obecHnanice 

8.–24. 7. 2022 
ZNOJMO – Hudební festival Znojmo
 
Mezinárodní oslava mistrovské hudby a špičkového vína s podtitulem „Festival jak víno“ zavítá každoročně v létě do nejrůznějších koutů Znojma i jeho okolí. Těšte se na koncert patrona festivalu, houslového virtuóza Pavla Šporcla, speciální operní představení pod vedením Romana Válka, koncerty mladých talentů Malí géniové, romantický Koncert při svíčkách, hudební matiné v přírodě Národního parku Podyjí, Hudbu v ulicích či varhanní tour po několika kostelích na Znojemsku. Nechybí ani gurmánská hostina na zámku, someliérský kurz pro veřejnost, speciální festivalové menu ve vybraných restauracích či limitovaná edici vybraných vín, jejichž ochutnávky doprovázejí všechny koncerty. Hlavní téma roku 2022: Návraty domů a naši andělé. 
www.hudbaznojmo.cz 

9.–10. a 23.–24. 7. 2022
VRANOVSKÁ PLÁŽ – Vranovské volejbalové léto I. a II.

Volejbalový turnaj smíšených družstev (14. ročník) a Volejbalový turnaj mužů a žen (52. ročník). Atraktivní sportovní událost konající se na Vranovské pláži bude mít na programu opět bohatý doprovodný program – Miss pláž, Strongman Vranovského léta, Pole Dance Battle, vinařské a gastronomické ochutnávky i soutěže pro všechny návštěvníky. Jedinečná možnost setkání neregistrovaných a závodních hráčů na jedné akci za účasti mnoha tisíc diváků.
www.vranovskeleto.cz 
www.vranovska-plaz.cz

15.–17. 7. 2022 
MIROSLAV – Meruňkobraní s jarmarkem u Floriána
 
Meruňkové speciality, soutěž v pojídání meruňkových knedlíků, ochutnávky vín, spanilá jízda traktorových veteránů, turistický vláček i traktor-vláček, historická bitva i průvod, ve kterém kněžnu Miroslavu doprovodí Černý rytíř. A k tomu všemu ještě Barevná ulička se soutěžemi a programem speciálně pro děti, prohlídky Miroslavského zámku, trhy, hasičské závody, slet ultralehkých letadel, módní přehlídka, koncerty aj. To vše v roce, kdy město Miroslav slaví výročí 800 let od první písemné zmínky. 
www.miroslavskakultura.cz 

16. 7. 2022 
SLUP – Putování po čulských sklepech
 
Obec Slup se původně jmenovala Čule, a tak se i většina místních tradičních akcí dodnes k tomuto jménu odkazuje. Tato vinařská akce nabídne ochutnávky vín z místních cca 15 sklepů a chybět nebude ani další občerstvení. V ceně vstupenky je i sklenička a plánek trasy. Na každém stanovišti pak ochutnáte různé vzorky vín podle vlastního přání (platba individuálně u každého vinaře zvlášť).
www.facebook.com/skupina.vinaru.slup.z.s 
VRANOVSKÁ PLÁŽ – PohádkoLAND 2022 
Největší rodinný festival v ČR v nádherném prostředí Vranovské pláže, přezdívané „Moravský Jadran“. Těšte se i s dětmi na spoustu zábavy, oblíbené dětské show, atrakce, různá divadélka, známé filmové a divadelní postavičky, soutěže a nejrůznější aktivity s profesionálními animátory. To vše na jednom místě a v jeden den. 
www.pohadkoland.cz 
www.vranovska-plaz.cz 

23. 7. 2022
CORNŠTEJN – Jarmark na Cornštejně

Milovníky středověku potěší celodenní jarmark s ukázkami dobových řemesel a bohatým doprovodným programem pro malé i velké na zřícenině hradu Cornštejn nedaleko obce Bítov. 
www.muzeumznojmo.cz 
JEVIŠOVICE – Zámecká vinařská romance
Akce pro širokou veřejnost na jevišovickém Starém zámku, kde máte možnost se při cimbálové muzice seznámit s produkcí vinařů Znojemské vinařské podoblasti (na 200 výstavních vzorků). Součástí je také Galerie rýnských ryzlinků z České republiky, Slovenska i Rakouska. 
www.jevisovice.cz

29.–30. 7. 2022 
VRANOVSKÁ PLÁŽ – Přehrady Fest 2022
 
Dvoudenní hudební festival pro celou rodinu na prosluněné Vranovské pláži. Kromě hudebních vystoupení populárních kapel je to především víkend plný aktivit a zážitků. Divadla, dílničky, bubnování, workshopy, setkání s kapelami, ale především pláž, koupání, vodní sporty a vodní radovánky u „Moravského Jadranu“. 
www.vranovska-plaz.cz 
www.prehradyfest.cz 

30. 7. 2022
HNANICE – Otevřené sklepy pod hvězdami

Pod nebem plných hvězd můžete koštovat kvalitní vína hnanických vinařů z vyhlášených vinic na prahu národního parku Podyjí. Hnanické sklepní uličky zaplní nejen víno, ale i gastronomické dobroty a hudba. Hraje cimbálová muzika Dyjavan a kapela Danteso.
www.obechnanice.cz
www.facebook.com/obecHnanice

5. 8. 2022 
ZNOJMO – Slavnosti okurek
 
Připomínka staleté tradice pěstování okurek na Znojemsku – kulturní program, okurkový a farmářský trh, spanilé jízdy traktůrků, soutěže pro veřejnost i pro výrobce nakládaných okurek, programy pro děti i kulinářská show. To vše v Hradní ulici – v areálu bývalého znojemského hradu. 
www.znojemskabeseda.cz 

6. 8. 2022
JAROSLAVICE – Den otevřených sklepů
 
Již XIII. ročník oblíbené vinařské akce, kdy se v jaroslavických sklepních uličkách otevře od 12 do 20 hod. více než 20 sklepů a místní vinaři nabídnou veřejnosti nejen ochutnávky svých vín, ale i hudební program a občerstvení. 
www.obec-jaroslavice.cz 
www.facebook.com/events/278553577721916

13. 8. 2022 
HRUŠOVANY NAD JEVIŠOVKOU – Vavřinecké putování po sklepích

Na degustace a ochutnávky vín se můžete těšit i v Hrušovanech nad Jevišovkou. Sdružení hrušovanských vinařů vás zve na tradiční putování po otevřených sklepech za doprovodu mužáckých zpěvů. 
www.hrusovany.cz
www.facebook.com/vinarihrusovany

13.–14. 8. 2022 
BÍTOV – Hradní pouť 

Už 30. ročník tradiční akce na hradě Bítov. Program sobota: historický řemeslný jarmark (šperky, keramika, dřevěné hračky, kovář, trdelník a další). Program neděle: historický řemeslný jarmark, církevní pouť od hradní studánky s průvodem před hradní kapli, kde proběhne mše svatá a po ní adorace bítovské smírčí Madony (z roku 1346) uvnitř kaple. Po oba dva dny vystoupí Komedianti na káře se svými pohádkami a žonglérskou dílnou. 
www.hrad-bitov.cz/cs/kulturni-akce

17.–21. 8. 2022
ZNOJMO – Znojmo žije divadlem

Vyvrcholením Znojemského kulturního léta je každoročně několikadenní divadelní festival ve velkém cirkusovém šapitó na Horním náměstí. Pestrý program zaplní také nádvoří Znojemského hradu a oživí i ulice v centru města. Představí se zde divadla z různých koutů republiky a rozmanitá představení sehrají kreativní známí i méně známí herci. Na své si přijdou jak dospělí, tak děti. Těšit se můžete na zajímavá představení nejrůznějších žánrů nebo na pestrá pouliční vystoupení. 
www.znojemskabeseda.cz

18.–20. 8. 2022 
MORAVSKÝ KRUMLOV – Rock Castle 

Známý rockový festival v jedinečném prostředí dolního zámeckého parku – jedna z největších akcí tohoto žánru (nejen) na jižní Moravě. Rock Castle je open-air hudební festival rockové a metalové hudby, kde se po tři dny v programu střídají kapely a interpreti nejzvučnějších jmen české i zahraniční „tvrdé“ scény.
www.mkrumlov.cz 
www.rockcastle.cz 

20. 8. 2022
ŠATOV – Toulky vinicemi 

Loňský nultý ročník „Toulek vinicemi Šatova“ se setkal s úspěchem, a tak se stejná akce – tentokrát však po levém břehu potoka Daníž – uskuteční i tento rok. Opět vás (od 10 hod.) čeká vycházka šatovskými vinohrady s degustačními stánky téměř na každém kroku. O příjemné zakončení celého dne ve formě večerního posezení s živou hudbou a losováním výherců soutěže o vína šatovských vinařů nepřijdete ani letos!
www.vinarisatov.cz
www.facebook.com/events/260845932896338

26.–27. 8. 2022 
VRBOVEC – Posvícenský víkend 

Poslední srpnovou sobotu se ve Vrbovci každoročně slaví posvícení s krojovanou chasou, ochutnávkou vín místních vinařů, tancem, hudbou a zpěvem i večerní zábavou, co končívá až nad ránem… Začíná se tradičně požehnáním v 8 hod. v kostele Stětí sv. Jana, po kterém bude krojovaná chasa obcházet celou vesnici za doprovodu dechové hudby a zvát na večerní zábavu. V odpoledních hodinách pak proběhne ochutnávka vín Cechu vinařů Vrbovec na návsi před kostelem. Těsně před tím, už v pátek večer, proběhne Letní noc ve vinici, jejíž součástí bude i tradiční vinařská slavnost „zarážení hory“. Vstup do vinohradu bude označen vysokým zaraženým kůlem na znamení toho, že do vinic nemá až do vinobraní přístup žádná nepovolaná osoba. 
www.cechvrbovec.cz 
www.obec-vrbovec.cz 

27. 8. 2022 
VRANOVSKÁ PLÁŽ – LAHOCup 2022
 
14. ročník MTB maratonu LAHOFER Author Cup. Oblíbený a profilem trati náročný vinařský závod horských kol je veden překrásnou přírodní scenérií jižní Moravy v okolí Vranovské přehrady. Start i cíl jsou v kempu na Vranovské pláži. Připraveno je několik tras a nechybí ani dětské závody.
www.lahocup.cz 
www.vranovska-plaz.cz

1.–4. 9. 2022
MORAVSKÝ KRUMLOV – Malý festival loutky

Čtyřdenní festival regionálních divadel. Přehlídka současné loutkářské divadelní tvorby nejen v Moravském Krumlově, ale i v řadě okolních obcí, která se tradičně zaměřuje na pohádky pro nejmenší. 
www.mkrumlov.cz

3. 9. 2022 
SLUP – Slavnosti chleba
 
Přehlídka folklórních souborů (nejen) z jižní Moravy u dochovaného vodního mlýna ve Slupi. Po celý den bohatý kulturní program, jarmark s ukázkami řemesel a čerstvým pečivem, výstava historické zemědělské i vojenské techniky, ochutnávky vín i burčáku, program pro děti i zpívaná mše svatá. Kyvadlovou dopravu z/do Znojma zajišťují historické autobusy ze sbírek Technického muzea v Brně, které má vodní mlýn ve své správě. Ten je po celou dobu akce volně přístupný veřejnosti a v běhu jsou i 4 funkční mlýnská kola na starobylém vodním náhonu. 
www.slup.cz/slavnostichleba 
NOVÝ ŠALDORF-SEDLEŠOVICE – Křest Šaldorfských Kraváků 
Každoročně první sobotu v září žehná kněz novým vínům z vyhlášené viniční trati Kraví hora označovaných jako „Šaldorfský Kravák“. Tímto slavnostním okamžikem vstupují nové Kraváky na trh. Při této příležitosti pořádají vinaři spolku Šaldorfské sklepy samostatnou ochutnávku (nejen) těchto vín. Hrozny jsou kvašeny pouze přírodními kvasinkami z vinice. Kravák je tak víno divoké a osobité, bez příkras, prezentující terroir a krásu odrůdy Sauvignon. Zároveň víno oplývá finesou a elegancí. K příjemné atmosféře přispěje i cimbálová muzika. Ochutnávka bude probíhat od 17 do 21 hod. na venkovním prostranství mezi sklepy u historického lisu. Vstup zdarma.
www.saldorfske-sklepy.cz

9.–11. 9. 2022 
ZNOJMO – Znojemské historické vinobraní 

Velkolepá historická a vinařská slavnost v centru Znojma připomínající dobu krále Jana Lucemburského, jedna z největších a nejstarších akcí tohoto druhu v ČR. Velký kostýmovaný průvod s koňmi, rytířské turnaje, historická tržnice s ukázkami řemesel, vojenské ležení, ulička chudiny a bohatý kulturní program na 13 scénách. Nedílnou součástí jsou ochutnávky vín a burčáku doslova na každém kroku, hudební program plný populárních hvězd a závěrečný velký ohňostroj. 
www.znojemskevinobrani.cz 
www.znojemskabeseda.cz

17. 9. 2022 
MORAVSKÝ KRUMLOV – Krumlovské burčákobraní
 
Tradiční podzimní slavnosti vína ve všech jeho podobách, hudby a zpěvu i gastronomických specialit na nádvoří zámku. Program 11. ročníku bude plný současných i historických vystoupení, chybět nebudou řízené degustace vín, soutěže pro děti a po celý den bude znít hudební doprovod cimbálové muziky, folku i rockových kapel. 
www.mkrumlov.cz 
www.krumlovskeburcakobrani.cz 
ZNOJMO A OKOLÍ – Tour de burčák po vinařských stezkách Znojemska 
V rámci cyklisticko-turisticko-vinařského seriálu Krajem vína 2022, proběhne další ročník oblíbené akce, která cyklisty i pěší zavede do podzimních, hrozny obtěžkaných vinic Znojemska. Připraveny jsou 2 trasy pro cyklisty (43 a 31 km) a 1 pro pěší (15 km), a na nich zastávky ve vinných sklepích i přímo ve vinicích s ochutnávkou místních vín a čerstvého burčáku. Tour de burčák startuje i končí tradičně v areálu Louckého kláštera ve Znojmě, vinařského centra Znovínu Znojmo, kde bude připraven doprovodný kulturní program a nabídka místních specialit a samozřejmě i čerstvého burčáku a vína. 
www.otevrenesklepy.cz/MVS/Startovni-balicky-Krajem-vina 
www.znovin.cz 

24.–25. 9. 2022
BÍTOV – Hradní kaprobraní

13. ročník akce uzavírající návštěvnickou sezónu na hradě Bítov. V neděli si mohou děti v doprovodu rodičů vyzkoušet své rybářské umění a vylovit si vlastního kapra z hradního rybníka (a pak zase pustit). Dva největší úlovky budou odměněny cenami. Po oba dny uvidí návštěvníci přípravu a třeba i ochutnají vybrané pochoutky prostého i šlechtického stavu v historické hradní kuchyni. Současně o tomto víkendu pozve skupina historického šermu BUHURT návštěvníky do hradní zahrady na šermířskou divadelní scénku Bludný kořen spojenou s ochutnávkou staročeských placek a ukázkou zbraní a zbrojí.
www.hrad-bitov.cz 
BÍTOV – Řízkobraní U Tesařů
Oblíbené gastro víkendy v Restauraci U Tesařů v Bítově se tradičně zaměří na řízky. Těšte se na šťavnaté masíčko kančí, dančí, jelení, krůtí, kuřecí i vepřové. Ty skvěle doplní odborníky oceňované pivo Tesák ze sousedního Hasičského pivovaru Bítov. A za ochutnávku určitě stojí i zdejší pivní gastrospeciality: pivní škvarky, pivní nealkoholická limonáda pro děti nebo pivní marmeláda. 
www.utesaru.cz

30. 9.–1. 10. 2022 
VRANOVSKÁ PLÁŽ – Kaskáda RACE
 
Jediný adrenalinový terénní překážkový závod na Znojemsku zve na svůj 3. ročník v jedinečné lokalitě Vranovské přehrady. Závodníky čeká více než 5 km dlouhá trať s více než 20 překážkami. Součástí jsou i dětské závody. Každý závodník dostane startovní balíček s dárky od sponzorů a v cíli medaili. 
www.kaskadarace.cz 
www.vranovska-plaz.cz 

říjen 2022
BOHUTICE – Bohutické podzimní slavnosti 

Tradiční podzimní gastronomická akce s vůní zabíjačkových specialit, burčáku, vína a medoviny; s šermíři, kejklíři a starými řemesly. To vše na nádvoří Bohutického zámečku.
www.bohutice.cz

29. 10. 2022 
VRBOVEC – Vrbovecké vinobraní se zazimováním Hroznového kozla 

Cech vinařů Vrbovec navazuje na staré vinařské tradice slavnostního ukončení vinobraní. Od 12 hod. se těšte na otevřené sklepy ve sklepní uličce, ochutnávky burčáku i vín, průvod Cechu a Spolku přátel Hroznové kozy od Pocty sv. Urbana k historickému kládovému lisu, slavnostní lisování posledního hroznu za doprovodu muziky, ukládání Hroznového kozla na zimu do sklepa k šenkýřce, slavnostní obdarovávání vinařů a od 20 hod. na večerní zábavu s tradičními zvyky a stylovou výzdobou. 
www.cechvrbovec.cz 
www.obec-vrbovec.cz 

listopad 2022 
ZNOJEMSKO – Svatomartinské slavnosti

Každoročně okolo svátku sv. Martina (11. 11.) se odehrávají slavnosti spojené s ochutnáváním prvních mladých vín i speciálních husích menu. Pořádají se např. ve Znojmě, v Bítově, Božicích, Damnicích, Dyjákovicích, Hnanicích, Horních Dunajovicích, Chvalovicích, Jaroslavicích, Morašicích, Novém Šaldorfě-Sedlešovicích, v Šatově i ve Vranově nad Dyjí či Znojmě-Popicích.
www.znojmoregion.cz/akce/01.11.2022 

19. 11. 2022
MIROSLAV – Gulášovka 

Oblíbená gastronomicko-společenská akce „Gulášová zábava“ se v Kulturním domě Miroslav uskuteční od 19 hod. K poslechu i tanci bude hrát skupina VICOMT. Připravena bude soutěžní ochutnávka nejrůznějších druhů gulášů, kde porotcem bude samotná veřejnost – každý návštěvník akce dá hlas svému favoritovi. Soutěžit se bude o hodnotné ceny a chybět nebude ani bohatá tombola. K dispozici bude také samostatný bar a míchanými nápoji a v salónku již tradiční ochutnávka vín miroslavských vinařů společně s cimbálovou muzikou. 
www.miroslavskakultura.cz

27. 11. – 22. 12. 2022
ZNOJMO – Znojemský Advent

Prosincové období příprav na vánoční svátky již tradičně v centru Znojma obohacují adventní trhy s řemeslnými výrobky a rozmanitým občerstvením, desítky vánočních stromečků v ulici Obroková vyzdobených dětmi z místních škol a školek, bohatý kulturní program se zimním kinem nebo kreativními dílničkami pro nejmenší. Nechybí ani veřejné bruslení na venkovním kluzišti na Horním náměstí, ohrádka s živými zvířaty na ulici Hradní nebo vyřezávaný Betlémem ze soch v životní velikosti na Masarykově náměstí u velkého vánočního stromu. Milovníci selfíček ocení Ladovskou foto-stěnu či „líbací“ foto-bránu na romantické vyhlídce u Enotéky znojemských vín v Hradní ulici. Program je připraven prakticky na každý den svátečního období i pro všechny věkové skupiny.
www.znojemskabeseda.cz

5. 12. 2022
MORAVSKÝ KRUMLOV – Mikuláš na zámku

Velkolepá Mikulášská nadílka nejen pro děti v mystickém prostředí renesančního zámku se zábavným programem v podobě plnění úkolů a přání. Součástí je samozřejmě i andělské nebe a pořádné čertovské peklo s hodně tlustou knihou hříchů... Začátek akce v 17 hod.
www.mkrumlov.cz

10.–11. 12. 2022 
Adventní prohlídky hradu Bítov a zámku Vranov nad Dyjí
 
Neopakovatelná atmosféra vánočně vyzdobených památek, které se v zimním období otevřou pro veřejnost pouze ve vybraných dnech. Komentované prohlídky s průvodcem dají nahlédnout do slavnostně nazdobených sálů a představí, jak sváteční dny trávili bývalí majitelé. Na Vranovském zámku zavítáte do majestátního Sálu předků a na hradě Bítov bude prohlídka tradičně ukončena v panské hradní kuchyni, kde bude možné ochutnat vyuzené dobroty od pana kastelána a sladkosti od paní kastelánky. Rezervace předem nutná! 
www.hrad-bitov.cz
www.zamek-vranov.cz 

 

Další akce najdete v Kalendáři akcí ZnojmoRegionu chronologicky řazené podle jednotlivých měsíců...