AKCE květen 2022 (01.05.2022 - 31.05.2022)

Datum konání:


1. 5. - 31. 5. 2022

Místo konání:


Hrušovansko, Jevišovicko, Moravskokrumlovsko, Vranovsko a Znojemsko

Akci pořádá:


uvedené obce a soukromé subjekty

Více informací:


viz webové portály v textu

Představujeme Vám přehled kulturních, sportovních i společenských akcí odehrávajících se v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí
v průběhu KVĚTNA 2022. 

Úvodní foto: Festival vín VOC Znojmo (Znojemská Beseda)

KRÁTKODOBÉ A JEDNORÁZOVÉ AKCE

1. 5. 2022 
MORAVSKÝ KRUMLOV-RAKŠICE – Recesistické oslavy 1. máje 

Recesistické oslavy 1. máje se spanilou jízdou poněkud starších vozidel, traktorů i motocyklů, s výzdobou prvomájových oslav a v ulicích lidé s mávátky... Netradiční retro akce, která chce hlavně pobavit.
www.facebook.com/events/1366468860536228
www.mkrumlov.cz 
ZNOJMO – Festival dechových hudeb
Festival dechových hudeb vždy otevírá Májové slavnosti ve Znojmě a tradičně představuje několik dechových souborů, ať už ze Znojemska nebo přilehlých regionů. Letos na nádvoří Louckého kláštera zahrají Moravanka 12 (od 13 hod.), Muzikanti z jižních Čech (od 14 hod.), Amatéři z Dobšic (od 15 hod.) a Dubňanka (od 16 hod.). Festival, který živě odvysílá také Český rozhlas Brno, startuje ve 13 hod. Programem bude provázet Karel Hegner a vstupenky zakoupíte na www.vstupenkyznojmo.cz, v Turistických informačních centrech nebo na místě.
www.znojemskabeseda.cz 
ZNOJMO – Májová vyjížďka 
Tradiční zahájení cyklistické sezóny ve Znojmě se v letošním roce po dvouleté odmlce uskuteční první květnovou neděli. Sraz cyklistů od 9:00 do 9:30 hod. u prodejny Cyklo Kučera (ul. Kovářská) a po naplnění prostoru a s ohledem k bezpečnosti následně i na cyklostezce vedoucí přes Komenského náměstí. Cyklistická kolona pak vyjede na spanilou jízdu městem Znojmem a připraveny budou nejméně tři trasy. Rozdělení do několika skupin s průvodcem se uskuteční po spanilé jízdě na Horním náměstí. 
Účastníci jednotlivých tras a zájemci z řad dětí o zařazení do seriálu závodů horských kol Znojemský VZP CUP (letos bude probíhat 20. ročník) se na závěr sjedou v Podmolí u „Hospůdky u rybníka“. Toto zařízení je vybaveno materiálem pro základní opravu kol a pro ošetření cyklistů v projektu „Místa technické a první pomoci“ SELF SERVICE, který spolek Cyklo klub Znojmo provozuje od roku 2003 a v letošním roce bude k bezplatnému využití připraveno 30 kontaktních bodů v celém regionu Znojemska.
www.cykloklubznojmo.cz 

4. 5. 2022
NAČERATICE – Pump track nesoutěžní závody

V rámci cyklistického seriálu Znojemský VZP CUP 2022 se první květnovou středu uskuteční nesoutěžní pump track závod organizovaný Cyklo klubem Znojmo. Střední část Načeratického kopce bude využita pro tratě závodníků dle věkových kategorií. Na cyklisty v kategoriích žáci I, II a kadeti čeká technicky středně náročná trať. Menší děti ve věku 4 až 9 let budou závodit v blízkosti prostoru startu a cíle. Nejmenší děti do 4 let na odrážedlech využijí tradičně malou rovnou část tratě. Prezentace od 15:30 do 15:55 hod. u žlutého stanu. Start nejmenších dětí v 16:00  hod. a dále postupně dle kategorií. Na výherce jednotlivých závodů a celého poháru čekají hodnotné ceny od partnerů. O pitný režim se postará firma Pomona Těšetice s ochutnávkou zdravých moštů. 
www.cykloklubznojmo.cz

6. 5. 2022 
JEVIŠOVICE – Lampionový průvod a vatra   !!!PŘESUN AKCE NA 7. 5. 2022!!!
Město Jevišovice pořádá první květnový pátek večer tradiční lampionový průvod obcí a ohňovou vatru. Průvod vyrazí ve 20:30 hod. od ZŠ a MŠ Jevišovice na hřiště na Černínské ulici. Zde bude připravena vatra, ohňostroj i občerstvení. 
www.facebook.com/events/5049753245107534 
www.facebook.com/Jevisovice

JIŘICE U MIROSLAVI – Lampioňák a vatra
Těšte se na večerní lampionový průvod obcí a zapálení ohňové vatry na hřišti.
www.facebook.com/groups/947535725401731
www.jirice.cz
MORAVSKÝ KRUMLOV – Studentský Majáles 
Studentské oslavy zaplní rozlehlé nádvoří renesančního zámku Moravský Krumlov.
www.mkrumlov.cz 
ZNOJMO – Festival vín Jarovín Rosé 
Oblíbená přehlídka růžových vín, klaretů a sektů proběhne v Domě umění na Masarykově náměstí. Kromě kvalitní gastronomie se můžete těšit na všechna pozitivně hodnocená rosé vína z Národní soutěže rosé vín JAROVÍN ROSÉ a také všechna pozitivně hodnocená frizzante ze soutěže KRÁL VÍN České republiky 2022. Součástí placené degustace je i prezentace sýrů. Degustace budou probíhat od 15 do 21 hod. www.znojemskabeseda.cz 
www.jarovin.cz
ZNOJMO – Majáles 
Tradiční slavnost studentů znojemských středních škol a jediné znojemské vysoké školy (Soukromé vysoké školy ekonomické) skýtá na Horním náměstí všem příchozím multižánrový program plný moderní hudby a studentské zábavy. Majáles zahájí velkolepě pojatý průvod studentů městem. Jeho trasa letos povede od zimního stadionu, kolem Finančního úřadu do Horního parku na nám. Komenského. Dále projde Středním parkem na ulici Pontassievskou, kolem střední školy GPOA na ulici Zámečnickou, dále přes Masarykovo nám., ulici Zelenářskou, Václavské náměstí do cíle na Horním náměstí. Po programových bodech jako soutěž o krále a královnu Majálesu proběhne několik koncertů. Těšit se můžete na Valley Dolls, Páni kluci, skupinu Jasno a hvězdy jako Atmo music a Nik Tendo. Program na náměstí startuje ve 13 hodin. Kompletní program nejdete na webu Znojemské Besedy.
www.znojemskabeseda.cz 

7. 5. 2022
CHVALOVICE – Oslava krás světa 

Originální módní show představí od 17:30 hod. ve chvalovickém Kulturním domě umělecký projekt Marie Zelené a Martiny Hrnčířové. Vše doprovodí tematická hudba a talentované mládí: zpěvačka a cimbalistka Frída Oratorová a moderátor Tomáš Hrnčíř. Akce se koná v rámci oslavy Dne matek ve Chvalovicích.
www.facebook.com/Obec.Chvalovice 
JAROSLAVICE – Oblastní výstava vín
Už 48. ročník vinařské akce se koná v sále penzionu a restaurace U Šmídů na jaroslavickém Náměstí. Začátek je v 11 hod. a ve 13 hod. budou vyhlášena vítězná vína. Od 15 hod. vystoupí cimbálová muzika a v 19 hod. začne taneční zábava. Vstupenky jsou slosovatelné.
www.obec-jaroslavice.cz 
JEVIŠOVICE – Lampionový průvod a vatra 
Z důvodu špatného počasí se původně ohlášená páteční akce přesouvá na sobotu. Město Jevišovice pořádá večerní lampionový průvod obcí a ohňovou vatru. Průvod vyrazí ve 20:30 hod. od ZŠ a MŠ Jevišovice na hřiště na Černínské ulici. Zde bude připravena vatra, ohňostroj i občerstvení. 
www.facebook.com/events/5049753245107534 
www.facebook.com/Jevisovice

VEDROVICE – Den obce 
Po dvou letech se ve Vedrovicích opět pořádá slavnostní Den obce. Její součástí bude letos také oslava 110. výročí založení místního Sboru dobrovolných hasičů. V bohatém programu si určitě vybere každý: jarmark na návsi s ukázkami starých řemesel a regionálními produkty (9-13 hod.), průvod obcí s předáním ocenění členům SDH Vedrovice a křestem knihy "Když se stíny natahují" (od 13:30 hod.), vystoupení folklórních souborů a dechové hudby na návsi (14-19 hod.). To vše doplní doprovodný program: Den otevřených dveří hasičské zbrojnice s ukázkami vozů a techniky (14-16 hod.), Den otevřených dvěří v místní MŠ a ZŠ, ale i v Muzeu a informačním centru Vedrovice s prohlídkami muzejních expozic zdarma (13-16 hod.), řízená degustace vín v muzejním sklepě (v 15 a v 16 hod.), historická přednáška (v 17 hod.) i autorské čtení (od 18 hod.). A k tomu všemu navíc po celý den gastronomické speciality, výstava květin a květinových dekorací anebo vyhlídkové lety vrtulníkem (startovací plocha na poli za MŠ). Od 20 hod. pak v Kulturním domě začne Hasičská zábava.
www.vedrovice.cz 
www.facebook.com/groups/118275938260998

ZNOJMO – Festival vín VOC Znojmo
Den vína, folklóru a gastronomie, který od letoška ctí nové pravidlo pro termín pořádání akce: vždy první sobotu v květnu. Den, kdy vstupují na trh nově certifikovaná vína VOC Znojmo – prvního vinařského apelačního systému v ČR. Den, kdy se centrum Znojma promění ve velkou vinařskou slavnost s bohatým doprovodným programem. Program od 10 hod. nebude probíhat pouze na Horním náměstí a znovu se rozšíří také do "odrůdových" ulic. Na Horním náměstí vystoupí hned několik hudebních souborů. Kromě tradičního vystoupení Folklorního souboru Dyjavánek a Cimbálové muziky Antonína Stehlíka se můžete těšit slovenskou kapelu Hrdza a klezmerovou skupinu Trombenik. Představí se také cimbálová muzika Dyjavan a Cimbálová muzika Klaret. Novinkou programu bude chill-out zóna u rotundy sv. Kateřiny. Den plný vynikajícího vína doplní kromě muziky i jedinečná gastronomie.
www.vocznojmo.cz/festival-vina-voc-znojmo 
www.facebook.com/events/4844324282273355

7.–8. 5. 2022 
CHVALOVICE – Otevření pěchotního srubu Zatáčka 

První otevření pěchotního srubu MJ-S 4 s krycím jménem "Zatáčka" pro veřejnost v roce 2022. Navštivte vojenskou pevnost z roku 1938, která po reaktivaci sloužila armádě až do roku 1999. Přijeďte se podívat na novinky a prohlédnout si pevnost tak, jako ji znala posádka v době její aktivní služby. Seznámíte se s historií prvorepublikového pohraničního opevnění Československa i s jeho poválečným obdobím takzvané reaktivace. Uvidíte pevnostní výstroj a výzbroj, seznámíte se s životem posádky, bojovou činností pěchotního srubu a zjistíte i to, jakou dobu byly velké pevnosti na jihu Moravy v aktivní službě připraveny bránit hranice republiky. Na vaši návštěvu se těší Klub vojenské historie ROTO Chvalovice a osádka pěchotního srubu. 
www.facebook.com/events/1657688694573967 
www.mj-s4.cz

8. 5. 2022
MORAVSKÝ KRUMLOV – Floriánská pouť 

Nedělní pouť u barokní kaple sv. Floriána – tradiční květnová slavnost s doprovodným programem na jednom z nejhezčích vyhlídkových míst na celý Moravský Krumlov.
www.mkrumlov.cz 
ZNOJMO – Baví se celá rodina 
Zábavné rodinné odpoledne připravili vodáci ve Staré vodárně pod hrází Znojemské přehrady. Od 13 do 17 hod. se těšte na sportovní i tvořivé činnosti, dětský dopravní koutek nebo třeba na malování na obličej. Celým odpolednem bude provázet kejklíř Jonáš a DJ Izzy. Vstupné zdarma.
www.facebook.com/PujcovnaLodiDyje

12. 5. 2022 
ZNOJMO – Manuál zralé ženy 

Talk show oblíbené spisovatelky, moderátorky a scénáristky Haliny Pawlowské na téma "zralost" od 19 hod. ve znojemském společenském centru Dukla. Slovy samotné autorky: Není nic špatného na tom být zralá žena, i když slovo „zralá“ mi připomíná sýr, u kterého je nejvyšší čas ho zkonzumovat... Zralost je báječná! Buď z toho důvodu, že si můžete gratulovat, že jste se dožili už pěkného počtu let, anebo proto, že jste sice ještě velice mladí, ale jste jedinci s moudrým pohledem na svět. Zralost má, bohužel, ale i negativní stránku. Zralost totiž nikoho nepřitahuje. Zralý muž nevzbuzuje takovou chuť jako zralý meloun a zralá padesátnice prostě není broskev k nakousnutí. A jestliže jste to ale nezabalili a chcete vzbuzovat touhu, jak z toho? Stačí se držet Halininých zásadních rad. Pak vám bude jasné, jak zvládnout své šikanující děti, zvětšující se tělo, jak znovu najít lásku a jak se smát všemu blbému, co vás potká. A o to přece vždycky jde! 
www.facebook.com/events/548721115670915

12.–14. 5. 2022
ZNOJMO – Putování po vinicích Znojemska I.

Obrovský zájem účastníků si vyžádal akci prodlouženou už na 4 víkendy po sobě! Putování po vinicích Znojemska je určeno pro aktivní odběratele vín z produkce věhlasné vinařské společnosti Znovín Znojmo a jde tak o klubovou akci určenou věrným zákazníkům. Pozvánky obdrží každý, kdo má evidovaný odběr vín v hodnotě min. 6000 Kč vč. DPH za předchozí rok. 
www.znovin.cz 

13. 5. 2022 
MORAVSKÝ KRUMLOV – Pocta Alfonsi Muchovi 

Unikátní koncert v kapli moravskokrumlovského zámku od 19 hod. nabídne program "Bach versus Mozart" v podání Czech Ensemble Baroque pod vedením uznávaného dirigenta Romana Válka. 
www.facebook.com/Mětské-kulturní-středisko-Moravský-Krumlov

13.–14. 5. 2022
MORAVSKÝ KRUMLOV – Secesní slavnosti

Město Moravský Krumlov spojené se slavnou Slovanskou epopejí Alfonse Muchy, po letech opět vystavenou na zdejším renesančním zámku, se promění v centrum secese. Slavnosti zasvěcené tomuto krásnému období začnou pátečním koncertem v zámecké kapli a budou pokračovat v sobotu. Od 13 hod. se těšte na módní přehlídku secesních klobouků, flašinetáře, jízdu na vysokém historickém kole, lukostřelbu, karikaturistu nabo fotokoutek v secesním stylu, kde se můžete vyfotit s Alfonsem Muchou. Ten bude akci také přítomen – v podání zkušeného herce... Vstupné na sobotní program v areálu zámku je zdarma.
www.mkrumlov.cz 
www.mucha-epopej.cz
ZNOJMO – Dny partnerských měst 
Dvoudenní přehlídka kultury a gastronomie se Znojemem spřátelených měst z České republiky i ze zahraničí. Na Horním náměstí se potkáte se zástupci delegací z Chrudimi, polského města Strzegom, italských měst Pontassieve, Trento-Povo a Villazzano, z rakouského Retzu a ze slovenských měst Bratislava-Ružinov a Nové Zámky. Každé město nabídne ve stánku k zakoupení tradiční speciality, od vína až po sýry či klobásky. Na pódiu se vystřídají muzikanti z Retzu a Trenta, taneční soubory z Pontassieve a Nových zámků, folklórní soubor z Ružinova a představí se i loutkářský soubor a šermíři z Chrudimi. Na programu bude také výstava minerálů a fosilií z italského města Trento Povo. Znojmo bude prezentovat pěvecký sbor Gymnázia Dr. Karla Polesného DRKRPOL, cimbálová muzika Veltlínek, Taneční a pohybové studio M&M, taneční studio Mighty Shake Znojmo, vystoupí znojemská kapela Jazzy Talking, pěvecký soubor CARMINA CLARA a zazpívá mladá zpěvačka Katie Kei. Návštěvníci se mohou bavit při hudbě anebo ochutnat a zakoupit gastronomické speciality a dárkové předměty, které spřátelená města nabízí.
www.znojmocity.cz
www.znojemskabeseda.cz 

14. 5. 2022 
JAROSLAVICE – Hasičská slavnost 

Oslava 135. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Jaroslavicích začne ve 14 hod. průvodem k pomníku padlých na náměstí a položením věnců. Pak bude představena historie místního sboru, žehnání slavnostního hasičského praporu, poděkování vysloužilým hasičům a oceňování zasloužilých. Od 16:30 hod. uvidíte ukázku výstroje a výzbroje prvosledové hlídky Policie ČR. V 17 hod. mladí hasiči předvedou své dovednosti v netradičním hasičském útoku a od 19 hod. slavnost završí taneční zábava s kapelou Duo Melody. Na místě bude k vidění historická i současná hasičská technika a vybavení místního i okolních sborů. Vystaveny budou také historické i současné fotografie z činnosti sboru a zajištěna videoprojekce s hasičskou tematikou. Pro děti bude k dispozici velký hasičský skákací hrad a hry s mladými hasiči. Na místěnakoupíte i výrobky z Chráněných dílen Znojmo a mnoho dalšího, včetně občerstvení. 
www.facebook.com/events/1033118140744945 
ÚNANOV – Výstava vín 
Obec Únanov a Spolek přátel vín pořádají v místní Orlovně už 21. ročník soutěžní výstavy vín. Začátek ve 12 hod. a vyhlášení oceněných vín v 15 hod. K tanci i poslechu hraje Duo Karel a Denisa.
www.obecunanov.cz
VIŠŇOVÉ – Férová snídaně 
Veřejný piknik na podporu lokálních pěstitelů ve světě se uskuteční na Základní škole ve Višňovém. Višňové se tak přidá k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí, aby vyjádřily svůj zájem o pěstitele v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Ti za svoje kakao, kávu nebo banány dostávají velmi málo zaplaceno a často navíc pracují v nedůstojných nebo dokonce nebezpečných podmínkách. Na to reaguje systém Fairtrade. Pěstitelé ze zemí globálního Jihu si díky němu mohou vlastní prací vydělat na důstojný život. Za své plodiny dostávají odpovídající výkupní cenu a navíc fairtradový příplatek. Na polích a plantážích tak nemusejí pracovat jejich děti a pěstování může být šetrné k přírodě.
Princip snídaně je jednoduchý. Účastníci si v košíku přinesou fairtradové a lokální potraviny. Může to být fairtradový čaj, káva či džus, domácí koláč nebo bábovka s fairtradovým kakaem a cukrem či fairtradové banány. To vše mohou doplnit lokálními produkty, jako jsou vajíčka, mléko, sýry či zelenina od místního farmáře či farmářky. Akce se koná v Česku již po jedenácté, a to vždy na Světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu. Ve Višňovém proběhne poprvé, a to od 10:00 hodin na zahradě u Základní školy (v případě deště v prostorách školy).
www.facebook.com/events/359469862676121 

15. 5. 2022 
VIŠŇOVÉ – Višňovská patnáctka 

16. ročních sportovní akce, během které se pěšky nebo na kole vypravíte na výlet po okolí Višňového. Start je ve 14 hod. u základní školy. Občerstvení zajišťují žáci 8. tříd. 
www.facebook.com/events/944950579477806
ZNOJEMSKO – Májová vyjížďka po vinařských stezkách
Spolek Cyklo klub Znojmo pravidelně na začátku turistické sezóny pořádá akci s názvem Májová vyjížďka jako symbolické zahájení cyklistické sezóny na Moravské vinařské stezce a Znojemské vinařské stezce. Sraz účastníků je ve Znojmě na Komenského náměstí v 9:00 hod. Připravena je trasa vhodná i pro rodiče s dětmi. Cílem společného výšlapu je prověřit připravenost vinařů na letošní turistickou sezónu, prohlédnout si nové vybavení pro cyklisty a objevit nejideálnější stojan na kola. Při prezentaci každý získá symbolické startovní číslo, které pak využije při závěrečném losování cen od zúčastněných vinařů a dalších partnerů.
www.cykloklubznojmo.cz

19.–21. 5. 2022
ZNOJMO – Putování po vinicích Znojemska II.

Obrovský zájem účastníků si vyžádal akci prodlouženou už na 4 víkendy po sobě! Putování po vinicích Znojemska je určeno pro aktivní odběratele vín z produkce věhlasné vinařské společnosti Znovín Znojmo a jde tak o klubovou akci určenou věrným zákazníkům. Pozvánky obdrží každý, kdo má evidovaný odběr vín v hodnotě min. 6000 Kč vč. DPH za předchozí rok. 
www.znovin.cz

20. 5. 2022
ZNOJMO – Znojemská muzejní noc "Hravý středověk"

V rámci celorepublikového Festivalu muzejních nocí nabízejí tradičně v květnu a v červnu nejrůznější muzea a galerie svým návštěvníkům řadu speciálních doprovodných programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků. Na Znojemsku se do projektu pravidelně zapojuje i Jihomoravské muzeum ve Znojmě, které nabídne večerní prohlídky expozic a výstav spojené s vlastním kulturním programem. Znojemská Muzejní noc s letošním tématem „Hravý středověk“ připomene letošní výročí 800 let od úmrtí moravského markraběte Vladislava Jindřicha, který se svým dvorem sídlil právě na Znojemském hradě. Nejen pro rodiny s dětmi je připraven bohatý program, tvůrčí dílničky, kvízy, speciální ražba mincí s Vladislavem, pokusy středověkých alchymistů a vykuřování bylinkářů, hudební a šermířské vystoupení a nebude chybět ani tajemné podzemí či prezentace znojemských středních škol. V době od 19 do 23 hod. bude volný vstup do expozic v Minoritském klášteře, do Domu umění, na Znojemský hrad i do Expozice pivovarnictví. Těšit se můžete také na gastronomické zážitky.
www.cz-museums.cz/web/festival_muzejnich_noci
www.muzeumznojmo.cz 

20.–21. 5. 2022 
NOVÝ ŠALDORF-SEDLEŠOVICE – Cimbál pod hvězdami a Májové otevřené sklepy 

V pátek od 18 hod. zahraje Cimbálová muzika Antonína Stehlíka na podiu u historického kládového lisu na víno v Novém Šaldorfu a odstartuje tím víkend Májových otevřených sklepů – tradiční jarní vinařskou akci, která se v Novém Šaldorfu koná vždy třetí víkend v květnu. Otevřeno bývá okolo 20 sklepů a kromě vín se nabízí i bohaté pohoštění. Nechybí ani skákací hrad pro děti. Degustační den je zakončen vždy na náměstíčku mezi sklepy u historického lisu, kde večer probíhá koncert známé znojemské hudební skupiny ONKELS. Nalévá se pouze do skleniček s logem Šaldorfských sklepů. Skleničky se kupují v jednotlivých otevřených sklepech a ve dvou infocentrech umístěných vždy na jednom konci sklepní uličky. Jejich nákupem přispíváte na doprovodný program. Vstupné se jinak neplatí.
www.facebook.com/events/4392878484145332 
www.facebook.com/saldorfskesklepy 
www.saldorfske-sklepy.cz

21. 5. 2022
DOBŠICE – KollerFest ve Vinařství LAHOFER 
Hudební festival rockového zpěváka, skladatele a bubeníka Davida Kollera a jeho přátel. Jednodenní svátek hudby, dobrého vína a gastronomie v areálu vyhlášeného a oceňovaného Vinařství LAHOFER v Dobšicích u Znojma. Druhý ročník kromě živého koncertu Davida Kollera opepří i originální Prago Union. Moderovat akci bude opět, pro velký úspěch, duo Ester Geislerová a Johana Ožvold.
www.kollerfest.cz 
www.lahofer.cz 
HRUŠOVANY NAD JEVIŠOVKOU – Hrušovanský májový běh 
Tradiční sportovní akce, kde se letos můžete těšit na tři trasy (450 m, 4 km a 10 km), profesionální měření času a spoustu další aktivní zábavy. Cílem běžčů bývá jednak si závod užít, ale také pořádně se přitom vybarvit. Úkolem diváků je totiž nanést na běžce co nejvíce barev. Letos k cílům běžců poprvé přibude také snaha zaběhnout co nejrychlejší čas. Prvním místům náleží za výkon unikátní pamětní medaile, které jsou vyrobeny z 300 let starého trámu hrušovanského zámku. Stále však platí, že vítězem bude každý, kdo se pobaví.
www.majovybeh.hrusovany.cz
www.facebook.com/events/509286923990177 

JEVIŠOVICE – Žehnání motorek a spanilá jízda 
Už 3. Jevišovické žehnání motorek začne v 8:30 hod. ve Znojmě na čerpací stanici OMV na ulici Pražská. V 9 hod. odtud vyrazí spanilá jízda nejrůznějších druhů motorek na společnou vyjížďku vedoucí přes Prosiměřice, Hostěradice, Moravský Krumlov, Ivančice, Oslavany, Mohelno, Tavíkovice až do Jevišovic (cca 90 km). Zde pak v 11:30 hod. proběhne mše svatá v kostele sv. Josefa a žehnání motorek. Účast ve spanilé jízdě je dobrovolná a je možné přijet s motorkou rovnou ke kostelu v Jevišovicích pouze na žehnání. Více info na Motorkáři.cz nebo dotazy mailem na adresu: marie.strakova@centrum.cz
www.facebook.com/events/1508574139544773
www.facebook.com/Jevisovice

MIROSLAV – Školní ples  
V miroslavském kulturním domě pořádá Sdružení rodičů při ZŠ Miroslav od 20 hod. společenský ples (náhradní termín za zrušenou akci 5. 2. 2022). K tanci hraje skupina Klaxon a nebude chybět ani předtančení žáků devátých ročníků. 
www.miroslavskakultura.cz
www.facebook.com/events/499552994411743

MORAVSKÝ KRUMLOV – Krumlovská 36
40. ročník oblíbeného turistického pochodu, jehož okružní trasy vždy začínají i končí v Moravském Krumlově. Připraveno je opět několik tras různé délky a náročnosti nejen pro pěší a pro cyklistly, ale i "kočárkový" okruh. Speciálním bonusem pro účastníky pochodu bude volný vstup do moravskokrumlovského zámku na Slovanskou epopej Alfonse Muchy (po předložení účastnického diplomu platí 21. a 22. 5. 2022).
www.mkrumlov.cz 
https://krumlovska-36.webnode.cz 
MORAVSKÝ KRUMLOV – Josefský košt vín 
Dobrovolný spolek moravskokrumlovských vinařů pořádá 14. ročník svého vinařského koštu. Výstava s degustací místních vín bude probíhat od 10 do 19 hod. na arkádovém nádvoří moravskokrumlovského zámku. Od 15 hod. hraje cimbálová muzika Eliška. Občerstvení zajištěno.
www.facebook.com/events/339484208294760
www.facebook.com/mkrumlov.cz
NOVÝ ŠALDORF-SEDLEŠOVICE – Májové otevřené sklepy 
Vždy třetí květnovou sobotu se tradičně otevírá okolo dvacítky sklepů ve vinařských uličkách Nového Šaldorfa, které zvou k ochutnávce zdejších vyhlášených vín. Celodenní program startuje v 10 hod. a kromě vína se těšte na nejrůznější občerstvení, cimbálovou muziku či večerní koncert skupiny Onkels.
www.facebook.com/events/4392878484145332 
www.saldorfske-sklepy.cz 

21.–22. 5. 2022 
BÍTOV – Chřestové speciality U Tesařů 

Vyhlášená restaurace rodinného penzionu U Tesařů v centru Bítova pořádá v průběhu celého roku řadu speciálních gurmánských víkendů, které jsou vždy doplněny také orosenou produkcí ze sousedního Hasičského pivovaru Bítov. V květnu bude zdejší menu zasvěceno chřestu a chřestovým specialitám. 
www.utesaru.cz

22. 5. 2022     
MIROSLAV – Hry našich babiček

Rodinný program se zábavnými herními aktivitami pro všechny věkové kategorie. Zavzpomínáme na dobu, kdy ještě neexistovaly mobily a svět byl plný her. Zahrajeme si čáru s céčky, budeme cvrnkat kuličky, skákat přes gumu, prověříme si zručnost při "školce s míčem" a mnoho dalšího. Začátek v 15 hod. na hřišti u ZŠ Miroslav. 
www.miroslavskakultura.cz/kalendar/hry-nasich-babicek 
ZNOJMO A OKOLÍ – Na kole a na koni
Cyklistická vyjížďka rodičů s dětmi, kterou připravuje spolek Cyklo klub Znojmo, se zajímavým programem zaměřeným na poznávání okolní krajiny formou cyklistického výletu s několika zastávkami u chovatelů koní. Ti především děti seznámí s problematikou péče o koně a vším, co je důležité při ustájení a vyjížďkách na koni. Následně si pod odborným dohledem samy vyzkouší jízdu v sedle. Na sedátku svého kola se potom budou přesouvat na další zastávky. Tento výlet je nenáročný a vhodný i pro menší děti. Sraz zájemců je v 9 hod. na Komenského náměstí ve Znojmě.
www.cykloklubznojmo.cz 

27. 5. 2022 
MIROSLAV – Den dětí 

Všechny holky a kluky do 11 let zve Středisko volného času Miroslav do svého areálu na oslavu Dne dětí (od 10 do 12 hod.). 
www.miroslavskakultura.cz 
www.svcmiroslav.cz 

27.–28. 5. 2022
ZNOJMO – Putování po vinicích Znojemska III.

Obrovský zájem účastníků si vyžádal akci prodlouženou už na 4 víkendy po sobě! Putování po vinicích Znojemska je určeno pro aktivní odběratele vín z produkce věhlasné vinařské společnosti Znovín Znojmo a jde tak o klubovou akci určenou věrným zákazníkům. Pozvánky obdrží každý, kdo má evidovaný odběr vín v hodnotě min. 6000 Kč vč. DPH za předchozí rok. 
www.znovin.cz

28. 5. 2022
DYJÁKOVICE – Babské hody
Tradiční folklórní slavnost, kterou mají pevně v rukou dyjákovické ženy.
www.dyjakovice.cz 
HNANICE – Kácení máje a Dětský den 
Od 14 hod. se na prostranství u kostela sv. Wolfganga odehraje jak tradiční kácení máje, tak soutěže pro děti s odměnami, skákacím hradem i občerstvením. 
www.facebook.com/obecHnanice
MIROSLAV – Řemeslný jarmark na zámku
Rozlehlý park obklopující Miroslavský zámek obsadí nejrůznější řemeslnické stánky a celodenní program pro děti i dospělé. Budete si moci vyzkoušet zdobit perníky, vyrobit bylinný polštářek a zjistíte, jak se drátují šperky, vyrábí dřevěná hračka, přírodní mýdla naebo dekorace z přírodních materiálů. Nebude chybět kovář, zpracování kůže a mnoho dalšího. Doprovodný program nabídne živou hudbu, ochutnávky vín, šermířské vystoupení družiny pánů z Miroslavi či jízdu na ponících. Zkusit si zde můžete některá řemesla sami na vlastní kůži a na programu budou i dětské dílničky a soutěže. 
www.miroslavskakultura.cz/kalendar/2-remeslny-jarmark 
www.facebook.com/events/686483605810810

MORAVSKÝ KRUMLOV – Vodácký den
Celodenní program pro vodomily v areálu na Vrabčáku.
www.mkrumlov.cz 
ÚNANOV – Dětský den 
Od 14:30 hod. se na koupališti Pohoda rozběhne program určený hlavně dětem. Těšte se na soutěžní úkoly o ceny, kouzelnické vystoupení, malování na obličej, hasiče a jejich pěnovou nabídku i zmrzlinu, cukrovou vatu a další občerstvení.
www.obecunanov.cz
VIŠŇOVÉ – Včelí dětský den 
Program plný her, kde nechybí ani skákací atrakce, pěnová koupel, soutěže s odměnami a bohaté občerstvení, začne ve 14 hod. v prostorách u hasičské zbrojnice. K poslechu i tanci hraje skupina Trilobit.
www.facebook.com/visnove
VRBOVEC – Otevřené sklepy
Cech vinařů Vrbovec pořádá další ročník oslavy místních vín, dobrého jídla a skvělé muziky. Sklepy budou otevřeny od 10 do 22 hod. Můžete ochutnat produkci nejen z přilehlých 450 ha vinic, zazpívat si s cimbálovými muzikami nebo poznat historii sklepní uličky této největší vinařské obce znojemské oblasti. Vypravit se můžete také na zdejší nenáročnou naučnou stezku Hroznové kozy (cca 5 km) – pohodovou trasu mezi vinohrady zvládnete i s kočárkem anebo malí cyklisté na prvních kolech.
www.cechvrbovec.cz
www.obec-vrbovec.cz 
www.facebook.com/events/342129191159344

ZNOJMO – Dětský den 
Tradiční oslava Mezinárodního dne dětí naplní od 10 do 16 hod. ve Znojmě Hradební příkop u Střelniční věže i Horní a Dolní park nejrůznějšími akcemi a zábavnými atrakcemi pro děti každého věku. Prostor kolbiště, které se nachází v Horním parku blíže Komenskému náměstí, bude věnován pouťovým atrakcím. Komenského náměstí pak nabídne zábavný program s moderátory Láďou Koubkem a Šimonem Králem. Nebudou chybět ani oblíbené ukázky techniky záchranných složek a program pro děti s Wikim, který nese název Šmoulí sen. V Dolním parku připravuje svou část programu Městská knihovna Znojma, vedle nich také Středisko volného času a Agentura Sluníčko, která nabídne malování na obličej. Kreativní a zábavné tvoření pro děti přinese lektorský tým GaP / Galerie a Prostor, kteří pro děti připravili také čtení z knihy Jiřího Trnky Zahrada. Předčítat bude herečka Kristína Šimegová hned ve dvou časech – v 11 a 13 hodin. Právě kniha Zahrad byla námětem pro multimediální výstavu Zahrada, kterou mohou návštěvníci využít od května do září v Louckém klášteře ve Znojmě. Další dvě stanoviště nabídne Hradební příkop u Střelniční věže, kde bude na děti čekat Turistický oddíl Čtverka se svými aktivitami a k vidění bude soutěž v králičím hopu Znojemský skokan. 
www.znojemskabeseda.cz 

29. 5. 2022 
JEVIŠOVICE – Den dětí
 
Mezinárodní svátek dětí se bude v Jevišovicích slavit od 15 hod. v kempu Veselka. Pro děti je připraven bohatý program: soutěže i odměny, projížďky na koních, skákací hrad, malování na obličej, dětské tetování i hudební a taneční vystoupení. Občerstvení zajištěno, vstup zadarma. 
www.facebook.com/Jevisovice 
www.facebook.com/events/340883191472417

 


DLOUHODOBÉ AKCE

2021–2026 
MORAVSKÝ KRUMLOV – Muchova Slovanská epopej 

Jedinečným a slavnostním zážitkem může být návštěva unikátní Slovanské epopeje Alfonse Muchy na zámku v Moravském Krumlově. Celkem 20 velkoformátových pláten představuje dějiny slovanských národů a nejvýznamnější historické milníky, které se dotýkají nejen minulosti Čechů. Světově proslulé dílo v rekonstruovaných zámeckých sálech je v tomto období k vidění denně mimo pondělí od 9 do 17 hod. (poslední vstup je možný v 16 hod.). Pro velký zájem veřejnosti však doporučujeme rezervaci časových vstupenek předem.
www.mucha-epopej.cz 

březen 2022 – únor 2023 
ZNOJMO – A až se budeš vracet, lepší časy s sebou vem… Rakouské nouzové peníze (1918–1921) 
Auch bringe, wenn du wiederkehrst, die bess’re Zeit zurück… Österreichisches Notgeld (1918–1921)

Výstava v Minoritském klášteře Jihomoravského muzea ve Znojmě navazuje na výstavu „Svědkové těžkých časů. Německé a rakouské nouzové peníze (1917–1923)“. Prezentovány budou další „nouzovky“ z rozsáhlé sbírky nouzových peněz našich jižních sousedů.
www.muzeumznojmo.cz 

1. 4. – 8. 5. 2022
ZNOJMO – 100 let českého fotoklubu Znojmo

Výstava fotografií k jubilejnímu výročí založení znojemského fotoklubu – k vidění v Minoritském klášteře Jihomoravského muzea ve Znojmě.
www.muzeumznojmo.cz 

21. 4. – 29. 5. 2022
ZNOJMO – Znojemská zrcadlení

Výstava fotografií Pavla Koppa – autorský projekt ve Domě umění Jihomoravského muzea ve Znojmě.
www.muzeumznojmo.cz

29. 4. – 26. 6. 2022
ZNOJMO – Výtvarná nadechnutí

Výstava žáků výtvarného oddělení ZUŠ Znojmo v Domě umění Jihomoravského muzea ve Znojmě.
www.muzeumznojmo.cz 

29. 4. – 31. 7. 2022
ZNOJMO – Technická herna na cestách aneb Fyzika hrou

Výstava, na které je možné zábavnou formou pochopit jednotlivé fyzikální zákony, zaujme všechny generace. Originální a interaktivní pomůcky, z nichž některé na první pohled popírají základní fyzikální zákony, kdy i návštěvník se musí zamyslet, proč a jak fungují. Pomocí jednoduchých interaktivních pokusů i děti proniknou do mnoha odvětví fyziky. Návštěvníci si mohou vyzkoušet výrobu elektřiny, zastřílet z elektromagnetického děla nebo vyřešit záhadu vozítka popírajícího třetí Newtonův pohybový zákon. A pozor, na exponáty se sahat nejen může, ale musí! K vidění i vyzkoušení v Minoritském klášteře Jihomoravského muzea ve Znojmě.
www.muzeumznojmo.cz 

29. 4. – 2. 10. 2022
VRBOVEC – Nenecháme Vás na suchu!

Aneb "Hledej žluté kolo, najdeš otevřený sklep". Každý víkend od konce dubna do začátku října najdete ve vrbovecké sklepní uličce otevřený minimálně jeden sklep pro veřejnost. U jeho vchodu stojí opřené žluté kolo, které je důkazem, že je vinař připraven Vás ve svém sklepě jak se patří po vinařsku pohostit... Jednotlivé sklepy jsou otevřeny vždy v PÁTEK 16:00–21:00 hod., SOBOTU 11:00–21:00 hod. a NEDĚLI 11:00–18:00 hod. 
www.cechvrbovec.cz 
www.obec-vrbovec.cz 
www.facebook.com/cechvinaruvrbovec 

1. 5. – 19. 6. 2022 
ZNOJMO A OKOLÍ – Znojemský VZP CUP 2022

Už 20. ročník seriálu pod hlavičkou Cyklo klubu Znojmo odstartuje letos 1. 5. 2022 ve Znojmě Májovou vyjížďkou a pokračuje závody horských kol na Načeratický kopec (4. 5. 2022) a v Dobšicích (11. 5. 2022). Navazují závody jednotlivců na pump-trackové dráze, a to 25. 5. 2022 v Tasovicích, 1. 6. 2022 v Mašovicích a 8. 6. 2022 ve Chvalovicích v dětském zábavním parku. V Hodonicích se 4. 6. 2022 uskuteční Dětský dopravní den včetně jízdy zručnosti a testování znalosti dopravních značek nebo první pomoci. 11. 6. 2022 pak proběhne závod horských kol v Šatově a 17. 6. 2022 silniční cyklistický závod MUDr. Josefa Moudrého, včetně dětských katgorií. 19. 6. 2022 se pak ve Znojmě v Městském lesíku u restaurace Diana uskuteční poslední závod seriálu VZP CUP – závod horských kol, a proběhne vyhlášení výsledků celého seriálu i s předáním cen. Podmínkou účasti na všech uvedených akcích je používání cyklistické přilby a u dětí do 12 let také účast zákonného zástupce.
www.cykloklubznojmo.cz

1. 5. – 30. 9. 2022 
BÍTOV – Krásy Želetavky a Dyje očima a štětcem Pavla Davida

Výstava obrazů Pavla Davida, znojemského malíře a člena skupiny Meandr, se kterou pravidelně vystavuje. S oblibou maluje znojemská panoramata, idylická zákoutí říčky Želetavky a vesničky Zblovice. Jeho malba je vysoce pastózní, založená na hře světel a stínů v duchu impresionismu, příjemných pocitů ve dnech prozářených sluncem. Výstava bude otevřena v rámci II. prohlídkového okruhu hradu Bítov. 
www.hrad-bitov.cz/cs/kulturni-akce 
ZNOJMO – Trnkova ZAHRADA 2
Putovní výstava plná fantazie a radosti zaplní od května do září prostory Louckého kláštera ve Znojmě. Multimediální projekt oživuje stránky z knihy světoznámého výtvarníka Jiřího Trnky a nabídne tak dětem i dospělým netradiční a hravé setkání na pomezí interaktivní výstavy, divadelního představení a animovaného filmu. Zahrada je jediná kniha, kterou Jiří Trnka sám ilustroval i napsal. Inspirací mu byla skutečná zahrada, magické místo s mnoha zákoutími, sluncem zalitým trávníkem a bujnou vegetací. Stejně tak živá je i tato výstava, neboť i ona se s každým dalším zastavením vyvíjí, zdokonaluje a překvapuje inovativními prvky, nápady a s nimi spojenými příběhy. Příběh zapomenuté zahrady z jiných časů umocňují unikátní prostory Louckého kláštera. Samotní autoři výstavy, Jan a Matyáš Trnkovi, hovoří o expozici jako o kybernetoskopu, jakémsi velkokapacitním zařízení na tvorbu zábavy. Prostřednictvím animací, filmových triků a projekcí ožívají převážně zvířecí obyvatelé magické zahrady. Malé návštěvníky čeká honička se zlomyslným kocourem na kočkodromu, o čem sní sádrový trpaslík odhalí pohled do trpaskopu, hudební vyžití nabídne štěkafón, slonograf ukrývá patnáct cirkusových čísel v podání nemotorných slonů a nebude chybět ani mluvící velryba. Zahrada je plná objevů, příběhů a her, ale dá se v ní i příjemně odpočívat. Stačí si lehnout pod nebehled a pozorovat rozkvetlé stromy, ptáky i poletujícího draka pod jasnou letní oblohou. Unikátní projekt spojuje umění s novými technologiemi, a nabízí tak originální audiovizuální zážitek nejen pro rodiny s dětmi, školní skupiny či dětské tábory. Běhání, skákání a prolézání je zde proto dovoleno a doporučováno... Zahrada 2, jak se koncept projektu jmenuje, byla už v minulosti instalována v jiných městech České republiky. V Jihomoravském kraji a vlastně i širokém okolí dalších regionů se objeví úplně poprvé. Expozici doplní další doprovodný program, jako např. výtvarný ateliér, scénická čtení, komentované prohlídky, speciální program pro školy a školky či kavárna. Ve spolupráci s GaP (Galerie a prostor) v centru Znojma se vřejnosti nabídnou také projekce filmů, na kterých spolupracoval Jiří Trnka, nebo možnost zakoupení knih s jeho ilustracemi.
www.znojemskabeseda.cz
www.zahrada2.cz 

2. 5. – 2. 10. 2022
NOVÝ ŠALDORF-SEDLEŠOVICE – Týdny vinaře 

Každý den od května do října je otevřen v Šaldorfských sklepech alespoň jeden vinný sklep pro veřejnost. Vinaři se střídají po týdnech. Otevřeno je vždy od pondělí do neděle, a to od 17 do 21 hodin. V průběhu července a srpna bývají otevřeny sklepy minimálně dva. Ale velmi často najdete v místních sklepních uličkách otevřeno vinných sklepů daleko více. 
www.saldorfske-sklepy.cz/tydny-vinare-v-saldorfskych-sklepech 

2. 5. – 10. 10. 2022
ŠATOV – Vinařská pohotovost 

Nejen v prázdninových měsících se o vás v Šatově postarají členové Spolku šatovských vinařů. Kterýkoli den v týdnu, od května až do října, najdete v šatovských sklepních uličkách vždy minimálně jeden sklep, který "drží pohotovost" a je připraven vás na místě osvěžit nebo vás vybavit lahvemi zdejšího lahodného vína. Službu "pohotovosti" si šatovští vinaři pravidelně střídají, a tak na jejich webu či Facebookovém profilu najdete vždy aktuální rozpis směn.
www.facebook.com/events/1376122116193812
www.vinarisatov.cz

květen – říjen 2022
JIŽNÍ MORAVA – Muchova stezka

Na 4 místech jižní Moravy budete mít možnost od května do října spatřit unikátní sérii výstav představujících slavné dílo ALFONSE MUCHY i jeho pokračovatelů. IVANČICE – Muchovo rodné město; MORAVSKÝ KRUMLOV, kde je na zámku opět vystavena Muchova Slovanská epopej; HRUŠOVANY NAD JEVIŠOVKOU s rekonstruovanými malbami mladého Alfonse Muchy v budově Městského úřadu, a MIKULOV – město, kde začínající Mucha také působil. Na těchto místech spatříte nejen Muchovu vlastní tvorbu, ale i díla současných umělců, kteří se otevřeně hlásí k odkazu Alfonse Muchy a inspirují se jeho stylem – od psychedelických plakátů londýnských hudebních skupin z období květinových hippies až po současný japonský komiks. Výstavy na sebe vzájemně navazují a jejich propojení je prvním zhmotněním myšlenky vybudovat Muchovu stezku. Ta má podle Johna Muchy, vnuka slavného malíře, propojovat místa, kde jeho dědeček žil a působil. Na jihomoravská města postupně navážou i ta ze zahraničí. Současná série výstav se zaměřuje na Muchu a jeho vliv na pozdější generace umělců od šedesátých let 20. století až po jeho současné následovatele. Ostatně právě to v sobě ukrývá samotný název výstavy "Nadčasový Mucha: Spojení světů". Projekt Muchovy stezky vznikl z iniciativy Nadace Mucha a v budoucnu se bude dále rozšiřovat.
www.muchatrail.eu 
ZNOJMO – Lidové tradice Znojemska
Stálá výstava Jihomoravského muzea ve Znojmě na Znojemském hradě zprostředkuje návštěvníkům nevšední pohled na místní lidové tradice a obyčeje. 
www.muzeumznojmo.cz 

 


Další akce a informace o turistických cílech, trasách i službách na Znojemsku najedete také na www.znojemsko.info
S ohledem na aktuální vývoj COVID mohou být uvedené akce zrušeny či termínově přesunuty. Změna programu vyhrazena.