AKCE září 2022 (01.09.2022 - 30.09.2022)

Datum konání:


1. 9. - 30. 9. 2022

Místo konání:


Hrušovansko, Jevišovicko, Moravskokrumlovsko, Vranovsko a Znojemsko

Akci pořádá:


uvedené obce a soukromé subjekty

Více informací:


viz webové portály v textu

Představujeme Vám přehled kulturních, sportovních i společenských akcí odehrávajících se v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí
v průběhu ZÁŘÍ 2022.
 

Úvodní foto: Znojemské historické vinobraní (Znojemská Beseda)

KRÁTKODOBÉ A JEDNORÁZOVÉ AKCE

1.–4. 9. 2022
MORAVSKÝ KRUMLOV – Malý festival loutky
Čtyřdenní festival regionálních divadel. Přehlídka současné loutkářské divadelní tvorby nejen v Moravském Krumlově, ale i v řadě okolních obcí, která se tradičně zaměřuje na pohádky pro nejmenší. 
www.mkrumlov.cz 

2.–4. 9. 2022
MIROSLAV – Krojované hody
Tradiční folklórní slavnost bude zahájena v pátek večer od 20 hod. posezením s cimbálovou muzikou Donava. Sobotní program odstartuje v 8 hod. ráno před miroslavským kulturním domem, pokračovat bude předáním hodového práva krojované chase, která pak bude po celý den obcházet město a zvát na hody. V 16 hod. příjde na řadu Zavádění krojované chasy pod májí s dechovou kapelou Skaláci, v 17 hod. vystoupení Miroslavských hoďátek a ve 20 hod. hodová zábava se skupinou Klaxon (i s překvapením ve 23 hod.). Nedělní program zahájí průvod krojované chasy do kostela sv. Petra a Pavla, kde v 9 hod. proběhne slavnostní mše. Od 10:30 hod. pak bude následovat opětovné zvaní na hody a vyhrávání po městě s kapelou Skaláci. Od 16 hod. pak krojovaná chasa zopakuje své Zavádění a od 17 hod. vystoupení Miroslavských hoďátek. V 17:30 hod. je pak v zavádění vystřídají ženáči. Během celé akce bude připraven fotokoutek, bohaté občerstvení i ochutnávky vín Miroslavských vinařů.
www.miroslavskakultura.cz 
MORAVSKÝ KRUMLOV – Rozmarýnové hody v Polánce
Tradiční hody v malebné vesničce Polánka na severním předměstí Moravského Krumlova jsou zdejší největší kulturní událostí, která začíná už v pátek společným stavěním máje. V sobotu i v neděli pak pokračuje zaváděním stárků i tetek a oba dva dny končí večerní hodovou zábavou.
www.mkrumlov.cz 
www.facebook.com/events/2206450002842704

3. 9. 2022 
DYJÁKOVICE – Dětské hodečky
Tradiční folklórní slavnost těch nejmenších.
www.dyjakovice.cz 
NOVÝ ŠALDORF-SEDLEŠOVICE – Křest Šaldorfských Kraváků 
Každoročně první sobotu v září žehná kněz novým vínům z vyhlášené viniční trati Kraví hora označovaných jako „Šaldorfský Kravák“. Tímto slavnostním okamžikem vstupují nové Kraváky na trh. Při této příležitosti pořádají vinaři spolku Šaldorfské sklepy samostatnou ochutnávku (nejen) těchto vín. Hrozny jsou kvašeny pouze přírodními kvasinkami z vinice. Kravák je tak víno divoké a osobité, bez příkras, prezentující terroir a krásu odrůdy Sauvignon. Zároveň víno oplývá finesou a elegancí. Ochutnávka bude probíhat od 16 do 20 hod. v novém sklepě Vinařství Náprava. Vstupné se neplatí.
www.saldorfske-sklepy.cz
www.saldorf-sedlesovice.cz

SLUP – Slavnosti chleba 
Přehlídka folklórních souborů z celé Jižní Moravy, Slovenska i národnostních menšin žijících v Jihomoravském kraji u krásně dochovaného a funkčního vodního mlýna ve Slupi. Po celý den bohatý hudební a kulturní program, rozsáhlý jarmark s ukázkami původních řemesel, čerstvým pečivem a gastronomickými dobrotami, výstava historické zemědělské i vojenské techniky, ochutnávky regionálních vín a čerstvého burčáku a nechybí ani program pro děti nebo zpívaná mše svatá. Kyvadlovou dopravu z/do Znojma zajišťují historické autobusy ze sbírek Technického muzea v Brně, které má unikátní vodní mlýn ve Slupi ve své správě. Ten je po celou dobu akce volně přístupný veřejnosti a v běhu jsou i 4 funkční mlýnská kola na starobylém vodním náhonu. 
www.slup.cz/slavnostichleba 
www.facebook.com/events/404529171680822
SLUP – Otevřené Muzeum čs. opevnění 1938 
Muzeum československého opevnění 1938 ve Slupi u Znojma zpřístupňuje veřejnosti ve vybrané dny vojenskou pevnůstku, která je druhosledovým objektem vzor 37 (typ A160). Objekt lehkého opevnění je situován v blízkosti polní cesty u kříže na jižním okraji obce Slup. Je rekonstruován do stavu odpovídajícímu podzimní mobilizaci roku 1938. Ve střílnách obou střeleckých místností je umístěna těžká a lehká modifikace lafety vz. 38, kterou vyráběla Česká Zbrojovka Strakonice. Lafety jsou vybaveny panoramatickými náčrty pro zajištěnou střelbu a v době zpřístupnění veřejnosti je bunkr plně vyzbrojen. Pevnůstka je dále vybavena střeleckými stolky, plně funkčními zrcátkovými periskopy i ventilátorem a dalším vybavením, které odpovídá době zářijové mobilizace roku 1938, a to včetně předmětů výstroje osádky objektu. 
www.volny.cz/nezradime 
ZNOJMO – Festival Znojemských vín 
Svaz vinařů České republiky a vinařský spolek VOC Znojmo pořádají na prostranství u rotundy sv. Kateřiny ve Znojmě veřejnou ochutnávku více než 350 vín ze znojemské vinařské podoblasti, která se utkala v Národní soutěži vín Znojemské vinařské podoblasti, a to včetně kandidátů na zařazení mezi 100 nejelpších vín roku do Salonu vín ČR. Hraje Cimbálová muzika Antonína Stehlíka. Vstup zdarma. 
Národní soutěž vín, nejvyšší a největší soutěž vín v České republice, probíhá každoročně v několika kolech. Vyhledává ta nejlepší vína v kategoriích bílá suchá a polosuchá vína, bílá polosladká vína, sladká vína, růžová vína, červená suchá a polosuchá vína, červená polosladká vína a sekty. Skládá se ze tří stupňů. Základní kola probíhají v jednotlivých vinařských podoblastech a jejich smyslem je nominovat úspěšná vína do 1. už celostátního kola soutěže. Tato vína se ohodnotí na sklonku listopadu a prosince a do 2. finálového kola postoupí výběr 200 vín. 2. kolo pak probíhá v polovině ledna a rozhodne o vítězi (Šampionu) celé soutěže, vítězích jednotlivých kategorií a o složení reprezentativního Salonu vín ČR, kde je zastoupeno vždy 100 nejlepších vín daného roku. 
www.narodnisoutezvin.cz
www.facebook.com/events/1094513418105065

3.–4. 9. 2022
ZNOJMO – Kolo pro život "Znojmo burčák Tour" 
Kolo pro život je cyklistický sportovní projekt pro širokou veřejnost, seriál amatérských závodů na horských kolech pro všechny bez rozdílu věku i výkonnosti. Každoročně se v rámci tohoto serálu pořádá cyklozávod i na Znojemsku a jde přitom o závod s největší účastí! Pohostinná jižní Morava je totiž lokalitou s nejlepší občerstvovačkou i jednoduchými a rychlými trasami křižujícími vinohrady bez velkých převýšení. Co víc si přát? Zázemí je umístěno v krásném areálu Louckého kláštera, kde se ve spolupráci se Znovínem Znojmo a Cyklo klubem Znojmo nabízí ideální program na celý víkend a pro celou rodinu. Na výběr je přitom několik tras: kratší 33 km, náročnější 59 km a "family" jízda 20 km.
www.kolozavod.cz/znojmo-burcak-tour-2022 

6. 9. 2022 
ZNOJMO – Komentovaná prohlídka Trnkovy zahrady
Od května do září letošního roku oživuje barokní prostory Louckého kláštera na jižním předměstí Znojma unikátní Trnkova zahrada. Putovní výstava plná fantazie a radosti je multimediálním projektem, který oživuje stránky z knihy světoznámého výtvarníka Jiřího Trnky a nabízí dětem i dospělým netradiční a hravé setkání na pomezí interaktivní výstavy, divadelního představení a animovaného filmu. Komentovaná prohlídka přiblíží nejen život a dílo Jiřího Trnky, ale těšit se můžete i na střípky ze zákulisí vzniku expozice.
www.facebook.com/events/1768631193610347

9.–11. 9. 2022
ZNOJMO – Znojemské historické vinobraní
Jedna z největších a nejstarších akcí tohoto druhu v České republice. Velkolepá vinařská a historická slavnost připomínající dobu Jana Lucemburského s kulturním programem na 13 multižánrových scénách v centru královského města Znojma, s ochutnávkami burčáku a vín doslova na každém kroku. Vznešené průvody, dobové trhy, hudba, šerm, tanec, kejklíři, rytíři na koních i lovecká družina a obrovská aktivní zóna pro děti se soutěžemi v rozlehlém hradebním příkopu. Samozřejmostí je hudební program plný populárních hvězd a závěrečný velký ohňostroj. Tešte se také na sběratelské mince či originální skleničky anebo na akci Víno všemi smysly – zábavnou formu poznávání vína jinak než napitím. Vinařský spolek VOC Znojmo současně pořádá velkou ochutnávku vín certifikovaných VOC na prostranství u rotundy sv. Kateřiny v areálu bývalého Znojemského hradu. Víno a burčák můžete ochutnávat také v téměř 40 mázhauzech v křivolakých uličkách Znojma, které každoročně oceňuje radnice nejen za kvalitu nápojů, ale i za stylovou výzdobu, obsluhu a doprovodný program – nejčastěji cimbálovou muziku.
www.znojemskevinobrani.cz
www.znojemskabeseda.cz 
www.facebook.com/events/4986468661416147

10. 9. 2022
MORAVSKÝ KRUMLOV – Tři sestry
Slavná česká kapela zavítá opět do Moravského Krumlova na nádvoří renesančního zámku.
www.mkrumlov.cz 

 
10.–11. 9. 2022
VEDROVICE – Rozmarýnové hody 

Tradiční slavnost odstartuje ve Vedrovicích páteční stavění máje, v sobotu bude chasa zvát na hody a projde průvodem obcí, odpoledne pak následuje zavádění pod májou a vystoupení krojovaných dětí z Vedrovic. Sobotní večer bude patřit hodové taneční zábavě. V neděli proběhne odpolední zavádění a strécovské zavádění. Jako doprovodný program nejen pro děti budou na místě pouťové atrakce. Hraje k poslechu a tanci dechová hudba.  
www.vedrovice.cz
www.muzeumvedrovice.cz 

11. 9. 2022 
JEVIŠOVICE – Závody dračích lodí

Od 14 hod se na Jevišovické přehradě utkají posádky dračích lodí v amatérském závodě. Registrace posádek bude probíhat na pláži přehrady od 13 h do 14 hod. Můžete se také nahlásit na tel. č.: 515 231 225. Půjde o závod malých dračích lodí, a tak je nutno zajistit posádku o 10 členech. Jezdit mohou všichni od malých až po velké, od mladých po zkušené...
www.facebook.com/Jevisovice 
www.facebook.com/events/747691153169296

15.–18. 9. 2022  
ZNOJMO – Dny evropského kulturního dědictví
 
Každoroční svátek kulturních památek otevírá vždy v polovině září zdarma široké veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Vždy bývá doplněn doprovodným kutlurním či edukačním programem. Dny evropského kulturního dědictví (European Heritage Days) mají za hlavní téma roku 2022 slogan "Udržitelné památky" a ve Znojmě nabídnou v několika dnech např. prohlídky objektů Jihomoravského muzea. Ve čtvrtek 15. 9. můžete na speciální komentovanou prohlídku Znojemského hradu "Od dob Vladislava Jindřicha po současnost", v pátek můžete zdarma do Domu umění a na výstavu "Obrazem do krajiny", v sobotu do Minoritského kláštera a na výstavu "Pohřby v mladší době kamenné" a v neděli na komentované prohlídky Centra Louka a kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava v areálu Louckého kláštera. 
www.muzeumznojmo.cz 
www.facebook.com/events/611110777048002

17. 9. 2022
DAMNICE – Burčákování ve sklepní uličce 
Vinařský spolek v Damnicích srdečně zve na své podzimní burčákové otevřené sklepy. Letos navíc i se známým zpěvákem Alešem Brichtou. 
www.facebook.com/vinarsky.spolek.damnice 
MORAVSKÝ KRUMLOV – Krumlovské burčákobraní
Tradiční podzimní slavnosti vína ve všech jeho podobách, hudby a zpěvu i gastronomických specialit na nádvoří zámku. Program 11. ročníku bude plný hudebních vystoupení (např. Václav Neckář se sklupinou Bacily nebo Paroháči), chybět nebudou řízené degustace vín, šermíři a sokolníci ani večerní ohňová show. 
www.facebook.com/krumlovske.burcakobrani
www.krumlovskeburcakobrani.cz 
ZNOJMO – Komentovaná prohlídka Trnkovy zahrady
Od května do září letošního roku oživuje barokní prostory Louckého kláštera na jižním předměstí Znojma unikátní Trnkova zahrada. Putovní výstava plná fantazie a radosti je multimediálním projektem, který oživuje stránky z knihy světoznámého výtvarníka Jiřího Trnky a nabízí dětem i dospělým netradiční a hravé setkání na pomezí interaktivní výstavy, divadelního představení a animovaného filmu. Komentovaná prohlídka přiblíží nejen život a dílo Jiřího Trnky, ale těšit se můžete i na střípky ze zákulisí vzniku expozice.
www.facebook.com/events/1768631193610347
ZNOJMO A OKOLÍ – Tour de burčák po vinařských stezkách Znojemska 
V rámci cyklisticko-turisticko-vinařského seriálu Krajem vína 2022, proběhne další ročník oblíbené akce, která cyklisty i pěší zavede do podzimních, hrozny obtěžkaných vinic Znojemska. Připraveny jsou 2 trasy pro cyklisty (43 a 31 km) a 1 pro pěší (15 km), a na nich zastávky ve vinných sklepích i přímo ve vinicích s ochutnávkou místních vín a čerstvého burčáku. Tour de burčák startuje i končí tradičně v areálu Louckého kláštera ve Znojmě, vinařského centra Znovínu Znojmo, kde bude připraven doprovodný kulturní program a nabídka místních specialit a samozřejmě i čerstvého burčáku a vína. Prezentace v Louckém klášteře proběhne v sobotu 17. 9. od 9 do 11 hod. Ukončení akce spojené s losováním cen pak na stejném místě v 17 hod. Vyhrát můžete některou z lákavých cen – třeba kvalitní vína z regionu, dovolenou v certifikovaném zařízení Cyklisté vítáni nebo praktické cyklovybavení a cyklodoplňky. Startovní balíček za 200 Kč v předprodeji (250 Kč na místě) zahrnuje i degustační skleničku s nosičkou a startovní pas (slosovatelný v závěrečné tombole o ceny) s mapou a programem.
Doprovodný program k akci připravuje každoročně i Cyklo klub Znojmo v sousedství Louckého kláštera. V prostoru u skladové haly Znovínu Znojmo (naproti hlavnímu vchodu ma Městskou plovárnu Louka) si mohou zájemci od 9 hod. vyzkoušet různé cyklistické kuriozity (např. dřevěné kolo), prohlédnout výstavu kreslených vtipů s vinařskou a cyklistickou tématikou nebo se občerstvit a ochutnat regionální dobroty. K dispozici zde bude speciální servisní stojan na jednoduché seřízení či opravy kol a po návratu ze závodu zde můžete využít samoobslužný mycí box pro jízdní kola i relaxační zónu pro unavené cyklisty. Komu by sportovní aktivita nestačila, může pokračovat na venkovních posilovacích strojích.
www.vinarske.stezky.cz/akce/Krajem-vina-Tour-de-burcak-po-vinarskych-stezkach
www.cykloklubznojmo.cz
www.znovin.cz 
ZNOJEMSKO – PORTA APERTA aneb Brány dílen, výroben a farem dokořán
Zajímá vás, jak vznikají jedinečné produkty, které se pyšní regionálními značkami kvality? Chtěli byste poznat jejich výrobce v autentickém prostředí dílen, výroben a farem? Letos poprvé budete mít tu možnost, v jeden den, na více naž 80 místech po celé republice. Kromě ochutnávek budou na jednotlivých místech připraveny i exkurze a komentované prohlídky nebo povídání s výrobci. Na Znojemsku se k akci přidává např. Hasičský pivovar Bítov, jehož odborníky oceňované pivo Tesák je držitelem Regionální značky ZNOJEMSKO.
www.porta-aperta.cz.
www.facebook.com/pivovarbitov

17.18. 9. 2022 
BÍTOV – Dny evropského kulturního dědictví

Také hrad Bítov se přidává k mezinárodní kulturní akci a pro návštěvníky zpřístupní zdarma II. prohlídkový okruh "Vstup do hradu" (prohlídka obou výstav, kaple, zahrady, nádvoří a expozice hradního pivovaru). Dále umožní zdarma vstup na I. prohlídkový okruh pro organizované výpravy mládeže od 20 osob a pro děti do 15 let. Zdarma pro veřejnost bude i prohlídka IV. okruhu "Hladomorna, mučírna, vězení" bez průvodce. 
www.hrad-bitov.cz/cs/kulturni-akce 
BOHUTICE – Tradiční krojované hody
V polovině září se v Bohuticích koná tradiční podzimní slavnost, kde hlavní slovo mají stárci v krojích, víno a folklór.
www.bohutice.cz 

23.–24. 9. 2022
ZNOJMO-LOUKA – Burčákfest    !!!POZOR – akce zrušena!!!
Oslava burčáku, kde nechybí bohatý hudební a vinařský program ani gastronomické speciality a dobré víno Znovínu Znojmo v areálu Louckého kláštera. Unikátní podívanou je vždy soutěžní šlapání hroznů bosýma dívčíma nohama – za účelem výroby speciálního vína s názvem „Šlapané víno“, a to za doprovodu stylové hudby u historického kládového lisu. Šlapání se může účastnit celkem 8 nezávislých čtyřčlenných týmů dívek a žen, jejichž jména pak budou uvedena na zadní etiketě vína, které bude v prodeji při dalším ročníku Burčákfestu. 
www.burcakfest.cz
www.znovin.cz

24. 9. 2022
DYJÁKOVICE – Michalské krojované hody
Každoročně se u příležitosti svátku sv. Michala pořádají v Dyjákovicích tradiční krojované hody. 
www.dyjakovice.cz 
JEVIŠOVICE – Silberbauerovo hudební Podyjí
V jevišovickém kostele sv. Josefa zazní od 18 hod. koncert v podání Komorního orchestru Thayatal, smíšeného sboru Ars Brunensis, sólistů Evy Daňhelové (soprán) a Aleše Janigy (baryton) a varhan Kateřiny Málkové, pod vedením dirigenta Sébastiena Bagnouda a sbormistra Dana Kalouska. Zazní Requiem od Gabriela Fauré a Schubertova skladba Smrt a dívka. To vše v rámci třetího ročníku přeshraničního hudebního festivalu Silberbauerovo hudební Podyjí, který v podzimních měsících přináší koncerty klasické hudby do kostelů na jihomoravské i dolnorakouské straně hranice. Místa konání přirom nejsou vybírána náhodně - vždy jde o svatostánky, ve kterých jsou dodnes zachovány vynikající varhany z dílny znojemského varhanáře Josefa Silberbauera a jeho učitele Ignáce Jakoba Floriána Casparida. Letošní třetí ročník nabídne posluchačům celkem 8 koncertů českých i rakouských umělců - pět na jižní Moravě a tři v okolí rakouského Thayatalu. Hlavním tématem festivalu v roce 2022 je "souboj světla a temnoty".
www.hudebnipodyji.eu 
www.facebook.com/hudebnipodyji 
ZNOJMO – Festival dračích lodí 
Už 14. ročník oblíbeného festivalu dlouhých "dračích" lodí proběhne opět na řece Dyji ve Znojmě pod Louckým klášterem u Sedlešovického mostu. Amatérské posádky se poslední zářijovou sobotu utkají o neoficiální mistrovský titul světových šampiónů a jak už bývá zvykem, každý tým bude závodit ve jménu jiné země či jiného národa. Celý den bude na místě také doprovodný hudební a zábavní program pro všechny věkové kategorie i bohaté občerstvení. Soutěžní klání školních dětských posádek probíhá vždy ve čtvrtek a v pátek před hlavním programem pro veřejnost.
www.dracifestznojmo.cz 
www.facebook.com/events/1176934766496915

24.–25. 9. 2022
BÍTOV – Hradní kaprobraní
13. ročník akce uzavírající návštěvnickou sezónu na hradě Bítov. V neděli si mohou děti v doprovodu rodičů vyzkoušet své rybářské umění a vylovit si vlastního kapra z hradního rybníka (a pak zase pustit). Dva největší úlovky budou odměněny cenami. Při absolvování prohlídky hradního paláce pak návštěvníci po oba dny uvidí přípravu a třeba i ochutnají vybrané pochoutky prostého i šlechtického stavu v historické hradní kuchyni. Doporučujeme rezervaci vstupenek. Poslední prohlídka po oba dny začíná v 16:00 hod.
Současně o tomto víkendu pozve skupina historického šermu BUHURT návštěvníky do hradní zahrady na šermířskou divadelní scénku Bludný kořen spojenou s ochutnávkou staročeských placek a ukázkou zbraní a zbrojí. Vstupné na vystoupení je dobrovolné.
www.hrad-bitov.cz 
BÍTOV – Řízkobraní U Tesařů
Oblíbené gastro víkendy v Restauraci U Tesařů v Bítově se tentokrát zaměří na řízky. Těšte se na šťavnaté masíčko dančí, jelení, telecí, krůtí, kuřecí i vepřové. Řízky skvěle doplní odborníky oceňované pivo Tesák ze sousedního Hasičského pivovaru Bítov. A za ochutnávku určitě stojí i zdejší pivní gastrospeciality: pivní škvarky, pivní nealkoholická limonáda pro děti nebo pivní marmeláda. Pro malé návštěvníky bude navíc letos během Řízkobraní Jadranská zmrzlina ze Slavonic zdarma.
www.utesaru.cz 
CHVALOVICE – Vzpomínka na mobilizaci 1938 na pěchotním srubu MJ-S 4 "Zatáčka" 
Navštivte vojenskou pevnost z roku 1938, která po reaktivaci sloužila armádě až do roku 1999. Přijeďte se podívat na novinky a připomenout si období mobilizace v roce 1938 s tématickou venkovní expozicí věnovanou prvorepublikové armádě, ležení Stráže obrany státu, Četnictvu i Finanční stráži s rozšířeným tematickým výkladem. Prohlédnete si pevnost tak, jak ji znala posádka v době své aktivní služby. Seznámíte se s historií prvorepublikového pohraničního opevnění Československa i s jeho poválečným obdobím takzvané reaktivace. Uvidíte pevnostní výstroj a výzbroj, seznámíte se s životem posádky, bojovou činností pěchotního srubu a zjistíte i to, jakou dobu byly velké pevnosti na jihu Moravy v aktivní službě připraveny bránit hranice republiky. Bunkr najdete až za Chvalovickou sklepní uličkou, kde můžete ochutnat vína místních vinařů. Však se také v dobách socialismu bunkr nazýval "U sklepů". Nyní má zpět své prvorepublikové krycí jméno "Zatáčka". Vlaje-li nad ním státní vlajka, je otevřeno pro veřejnost. Na vaši návštěvu se těší Klub vojenské historie ROTO Chvalovice a osádka pěchotního srubu. 
www.facebook.com/Bunkr.MJS4
www.facebook.com/events/655592722220379
www.mj-s4.cz
MORAVSKÝ KRUMLOV – Václavské hody v Rakšicích
Sdružení rakšické mládeže zve na své tradiční Václavské hody, které zahájí páteční stavění máje a budou pokračovat v sobotu i v neděli obchůzkou chasy po vsi, zvaním na večerní zábavu i folklórním zaváděním pod májou s muzikou.
www.mkrumlov.cz 
SLUP – Otevřené Muzeum čs. opevnění 1938 
Muzeum československého opevnění 1938 ve Slupi u Znojma zpřístupňuje veřejnosti ve vybrané dny vojenskou pevnůstku, která je druhosledovým objektem vzor 37 (typ A160). Objekt lehkého opevnění je situován v blízkosti polní cesty u kříže na jižním okraji obce Slup. Je rekonstruován do stavu odpovídajícímu podzimní mobilizaci roku 1938. Ve střílnách obou střeleckých místností je umístěna těžká a lehká modifikace lafety vz. 38, kterou vyráběla Česká Zbrojovka Strakonice. Lafety jsou vybaveny panoramatickými náčrty pro zajištěnou střelbu a v době zpřístupnění veřejnosti je bunkr plně vyzbrojen. Pevnůstka je dále vybavena střeleckými stolky, plně funkčními zrcátkovými periskopy i ventilátorem a dalším vybavením, které odpovídá době zářijové mobilizace roku 1938, a to včetně předmětů výstroje osádky objektu. V sobotu je otevřeno od 10 do 16 hod. a v neděli od 10 do 14 hod. Půjde zároveň o ukončení turistické sezóny 2022.
www.volny.cz/nezradime 
ZNOJEMSKO – Den otevřených ateliérů 
Už po dvanácté se v Jihomoravském kraji otevřou pro veřejnost umělecké dílny a ateliéry malířů, sochařů, grafiků, keramiků, kovářů, šperkařů, oděvních výtvarníků, mozaikářů i dalších umělců a výtvarníků. Na Znojemsku vás přivítají téměř v desítce ateliérů a přidává se také Jihomoravské muzeum ve Znojmě, kde bude možné po celý víkend zdarma navštívit výstavu v Domě umění "Vcházení do krajinomalby a fotografie" (jižní Morava a moravské Karpaty). 
www.d-o-a.cz

30. 9.1. 10. 2022
VRANOVSKÁ PLÁŽ – Kaskáda RACE
Jediný adrenalinový terénní překážkový závod na Znojemsku zve na svůj 3. ročník v jedinečné lokalitě Vranovské přehrady. Závodníky čeká více než 5 km dlouhá trať s více než 20 překážkami. Součástí jsou i dětské závody. Každý závodník dostane startovní balíček s dárky od sponzorů a v cíli medaili. 
www.kaskadarace.cz
www.vranovska-plaz.cz

 


DLOUHODOBÉ AKCE

2021–2026 
MORAVSKÝ KRUMLOV – Muchova Slovanská epopej 

Jedinečným a slavnostním zážitkem může být návštěva unikátní Slovanské epopeje Alfonse Muchy na zámku v Moravském Krumlově. Celkem 20 velkoformátových pláten představuje dějiny slovanských národů a nejvýznamnější historické milníky, které se dotýkají nejen minulosti Čechů. Světově proslulé dílo v rekonstruovaných zámeckých sálech je v tomto období k vidění denně mimo pondělí od 9 do 17 hod. (poslední vstup je možný v 16 hod.). Pro velký zájem veřejnosti však doporučujeme rezervaci časových vstupenek předem.
www.mucha-epopej.cz 

březen 2022 – únor 2023 
ZNOJMO – A až se budeš vracet, lepší časy s sebou vem… Rakouské nouzové peníze (1918–1921) 
Auch bringe, wenn du wiederkehrst, die bess’re Zeit zurück… Österreichisches Notgeld (1918–1921)

Výstava v Minoritském klášteře Jihomoravského muzea ve Znojmě navazuje na výstavu „Svědkové těžkých časů. Německé a rakouské nouzové peníze (1917–1923)“. Prezentovány budou další „nouzovky“ z rozsáhlé sbírky nouzových peněz našich jižních sousedů.
www.muzeumznojmo.cz 

29. 4. – 2. 10. 2022
VRBOVEC – Nenecháme Vás na suchu!

Aneb "Hledej žluté kolo, najdeš otevřený sklep". Každý víkend od konce dubna do začátku října najdete ve vrbovecké sklepní uličce otevřený minimálně jeden sklep pro veřejnost. U jeho vchodu stojí opřené žluté kolo, které je důkazem, že je vinař připraven Vás ve svém sklepě jak se patří po vinařsku pohostit... Jednotlivé sklepy jsou otevřeny vždy v PÁTEK 16:00–21:00 hod., SOBOTU 11:00–21:00 hod. a NEDĚLI 11:00–18:00 hod. 
www.cechvrbovec.cz 
www.obec-vrbovec.cz 
www.facebook.com/cechvinaruvrbovec 

1. 5. – 30. 9. 2022 
BÍTOV – Krásy Želetavky a Dyje očima a štětcem Pavla Davida

Výstava obrazů Pavla Davida, znojemského malíře a člena skupiny Meandr, se kterou pravidelně vystavuje. S oblibou maluje znojemská panoramata, idylická zákoutí říčky Želetavky a vesničky Zblovice. Jeho malba je vysoce pastózní, založená na hře světel a stínů v duchu impresionismu, příjemných pocitů ve dnech prozářených sluncem. Výstava bude otevřena v rámci II. prohlídkového okruhu hradu Bítov. 
www.hrad-bitov.cz/cs/kulturni-akce 
ZNOJMO – Trnkova ZAHRADA 2
Putovní výstava plná fantazie a radosti zaplní od května do září prostory Louckého kláštera ve Znojmě. Multimediální projekt oživuje stránky z knihy světoznámého výtvarníka Jiřího Trnky a nabídne tak dětem i dospělým netradiční a hravé setkání na pomezí interaktivní výstavy, divadelního představení a animovaného filmu. Zahrada je jediná kniha, kterou Jiří Trnka sám ilustroval i napsal. Inspirací mu byla skutečná zahrada, magické místo s mnoha zákoutími, sluncem zalitým trávníkem a bujnou vegetací. Stejně tak živá je i tato výstava, neboť i ona se s každým dalším zastavením vyvíjí, zdokonaluje a překvapuje inovativními prvky, nápady a s nimi spojenými příběhy. Příběh zapomenuté zahrady z jiných časů umocňují unikátní prostory Louckého kláštera. Samotní autoři výstavy, Jan a Matyáš Trnkovi, hovoří o expozici jako o kybernetoskopu, jakémsi velkokapacitním zařízení na tvorbu zábavy. Prostřednictvím animací, filmových triků a projekcí ožívají převážně zvířecí obyvatelé magické zahrady. Malé návštěvníky čeká honička se zlomyslným kocourem na kočkodromu, o čem sní sádrový trpaslík odhalí pohled do trpaskopu, hudební vyžití nabídne štěkafón, slonograf ukrývá patnáct cirkusových čísel v podání nemotorných slonů a nebude chybět ani mluvící velryba. Zahrada je plná objevů, příběhů a her, ale dá se v ní i příjemně odpočívat. Stačí si lehnout pod nebehled a pozorovat rozkvetlé stromy, ptáky i poletujícího draka pod jasnou letní oblohou. Unikátní projekt spojuje umění s novými technologiemi, a nabízí tak originální audiovizuální zážitek nejen pro rodiny s dětmi, školní skupiny či dětské tábory. Běhání, skákání a prolézání je zde proto dovoleno a doporučováno... Zahrada 2, jak se koncept projektu jmenuje, byla už v minulosti instalována v jiných městech České republiky. V Jihomoravském kraji a vlastně i širokém okolí dalších regionů se objeví úplně poprvé. Expozici doplní další doprovodný program, jako např. výtvarný ateliér, scénická čtení, komentované prohlídky, speciální program pro školy a školky či kavárna. Ve spolupráci s GaP (Galerie a prostor) v centru Znojma se vřejnosti nabídnou také projekce filmů, na kterých spolupracoval Jiří Trnka, nebo možnost zakoupení knih s jeho ilustracemi.
www.znojemskabeseda.cz
www.zahrada2.cz 

2. 5. – 2. 10. 2022
NOVÝ ŠALDORF-SEDLEŠOVICE – Týdny vinaře 

Každý den od května do října je otevřen v Šaldorfských sklepech alespoň jeden vinný sklep pro veřejnost. Vinaři se střídají po týdnech. Otevřeno je vždy od pondělí do neděle, a to od 17 do 21 hodin. V průběhu července a srpna bývají otevřeny sklepy minimálně dva. Ale velmi často najdete v místních sklepních uličkách otevřeno vinných sklepů daleko více. 
www.saldorfske-sklepy.cz/tydny-vinare-v-saldorfskych-sklepech 

2. 5. – 10. 10. 2022
ŠATOV – Vinařská pohotovost 

Nejen v prázdninových měsících se o vás v Šatově postarají členové Spolku šatovských vinařů. Kterýkoli den v týdnu, od května až do října, najdete v šatovských sklepních uličkách vždy minimálně jeden sklep, který "drží pohotovost" a je připraven vás na místě osvěžit nebo vás vybavit lahvemi zdejšího lahodného vína. Službu "pohotovosti" si šatovští vinaři pravidelně střídají, a tak na jejich webu či Facebookovém profilu najdete vždy aktuální rozpis směn.
www.facebook.com/events/1376122116193812
www.vinarisatov.cz

květen – říjen 2022
JIŽNÍ MORAVA – Muchova stezka

Na 4 místech jižní Moravy budete mít možnost od května do října spatřit unikátní sérii výstav představujících slavné dílo ALFONSE MUCHY i jeho pokračovatelů. IVANČICE – Muchovo rodné město; MORAVSKÝ KRUMLOV, kde je na zámku opět vystavena Muchova Slovanská epopej; HRUŠOVANY NAD JEVIŠOVKOU s rekonstruovanými malbami mladého Alfonse Muchy v budově Městského úřadu, a MIKULOV – město, kde začínající Mucha také působil. Na těchto místech spatříte nejen Muchovu vlastní tvorbu, ale i díla současných umělců, kteří se otevřeně hlásí k odkazu Alfonse Muchy a inspirují se jeho stylem – od psychedelických plakátů londýnských hudebních skupin z období květinových hippies až po současný japonský komiks. Výstavy na sebe vzájemně navazují a jejich propojení je prvním zhmotněním myšlenky vybudovat Muchovu stezku. Ta má podle Johna Muchy, vnuka slavného malíře, propojovat místa, kde jeho dědeček žil a působil. Na jihomoravská města postupně navážou i ta ze zahraničí. Současná série výstav se zaměřuje na Muchu a jeho vliv na pozdější generace umělců od šedesátých let 20. století až po jeho současné následovatele. Ostatně právě to v sobě ukrývá samotný název výstavy "Nadčasový Mucha: Spojení světů". Projekt Muchovy stezky vznikl z iniciativy Nadace Mucha a v budoucnu se bude dále rozšiřovat.
www.muchatrail.eu 
ZNOJMO – Lidové tradice Znojemska
Stálá výstava Jihomoravského muzea ve Znojmě na Znojemském hradě zprostředkuje návštěvníkům nevšední pohled na místní lidové tradice a obyčeje. 
www.muzeumznojmo.cz 

červen – říjen 2022
ZNOJMO – Procitlé sklo

Tajemství šatovské brusírny IV. Výstava Jihomoravského muzea ve Znojmě ve Znojemském hradě je pokračováním prezentace broušeného skla firmy Langerových ze Šatova u Znojma, zakoupená jako ucelená sbírka s podporou Ministerstva kultury v roce 2018. 
www.muzeumznojmo.cz 

1. 7. – 30. 10. 2022
BÍTOV – Bítov za barona Jiřího Haase

U příležitosti 110. výročí příchodu barona Jiřího Haase na hrad Bítov bude od počátku července otevřena stálá výstava, která seznámí návštěvníky s historií rodu Haasů a jejich porcelánky Haas a Czjžek, s výrobou porcelánu ve Slavkově u Karlových Var, s baronovými láskami, s jeho soukromou ZOO v hradní zahradě i smečkou jeho oblíbených psů. 
www.hrad-bitov.cz/cs/kulturni-akce 
MIROSLAV – Židovská obec v Miroslavi
Po úspěšné rekonstrukci střechy se brána Miroslavského zámku v pátek 1. 7. 2022 opět otevřela návštěvníkům. Zámek nyní nabízí nové výstavy i obměněný interiér. Hlavní výstavou této sezóny bude připomínka zdejší významné židovské historie, která představí Židovskou obec v Miroslavi v historických i územních souvislostech, a to pomocí informačních panelů i trojrozměrných předmětů zapůjčených z Židovské obce Brno a města Bzence. Prohlídky s průvodcem jsou vždy od úterý do neděle v časech 11:00 hod., 13:00 hod. a 15:00 hod. 
www.miroslavskyzamek.cz

5. 8. – 30. 10. 2022
ZNOJMO – Pohřby v mladší době kamenné
Hroby lengyelské kultury v oblasti jižní Moravy a Dolního Rakouska

Výstava Jihomoravského muzea ve Znojmě v Minoritském klášteře prezentuje na podobě pohřbů nejen tradice a rituály, ale také zdraví a fyzické rysy našich předků, kteří zanechali velmi významnou stopu v krajině na obou stranách česko-rakouské hranice.
www.muzeumznojmo.cz 

12. 8. – 20. 11. 2022
ZNOJMO – Obrazem do krajiny "Vcházení do krajinomalby a fotografie"

Výstava Jihomoravského muzea ve Znojmě v Domě umění propojující na obrazech a grafikách zobrazený více či méně dávno minulý pohled do krajiny se současným světem přírody a památek uvnitř i vně Národního parku Podyjí.
www.muzeumznojmo.cz 

Další akce a informace o turistických cílech, trasách i službách na Znojemsku najedete také na www.znojemsko.info
S ohledem na aktuální vývoj COVID mohou být uvedené akce zrušeny či termínově přesunuty. Změna programu vyhrazena.