AKCE říjen 2022 (01.10.2022 - 31.10.2022)

Datum konání:


1. 10. - 31. 10. 2022

Místo konání:


Hrušovansko, Jevišovicko, Moravskokrumlovsko, Vranovsko a Znojemsko

Akci pořádá:


uvedené obce a soukromé subjekty

Více informací:


viz webové portály v textu

Představujeme Vám přehled kulturních, sportovních i společenských akcí odehrávajících se v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí
v průběhu ŘÍJNA 2022. 

Úvodní foto: Podzimní dýňové slavnosti (Pixabay)

KRÁTKODOBÉ A JEDNORÁZOVÉ AKCE

30. 9.1. 10. 2022
VRANOVSKÁ PLÁŽ – Kaskáda RACE
Jediný adrenalinový terénní překážkový závod na Znojemsku zve na svůj 3. ročník v jedinečné lokalitě Vranovské přehrady. Závodníky čeká více než 5 km dlouhá trať s více než 20 překážkami. Součástí jsou i dětské závody. Každý závodník dostane startovní balíček s dárky od sponzorů a v cíli medaili. 
www.kaskadarace.cz
www.vranovska-plaz.cz 

1. 10. 2022
BOHUTICE – Bohutické podzimní slavnosti 
Kdo by odolal vůni zabíjačkových specialit, burčáku, vínu nebo medovině? To vše od 10 hod. na nádvoří zámku a v přilehlém areálu Obůrka. Navíc doplněno bohatým programem, kde není nouze o šermířské souboje, vystoupení kejklířů nebo ukázky starých řemesel. Na své si samozřejmě přijdou i děti. 
www.bohutice.cz 
JAROSLAVICE – Kárkiáda 
Už tradiční podzimní akci pro celou rodinu, kde nechybí veselí ani sportovní výkony, připravil i letos Jarmínek - spolek jaroslavických maminek. Postavte a ozdobte své závodní vozidlo - jakoukoli káru nebo vozík, ve kterém bude jako "jezdec" sedět Vaše dítě, a vyražte na startovní dráhu do polního terénu. Vítězí nejrychlejší čas i nejoriginálnější úprava "vozu". Odměny pro děti i občerstvení na místě zajištěno. 
www.facebook.com/events/621063646029176 
www.facebook.com/jarminek 
MORAVSKÝ KRUMLOV – Food festival
Festival regionálního jídla a pití. Den plný báječných dobrot, skvělé muziky a parádní atmosféry v Moravském Krumlově.
www.mkrumlov.cz
www.facebook.com/krumfoodfest 

2. 10. 2022 
JEVIŠOVICE – Drakiáda 
Drakiáda s kejklířem Jonášem v Jevišovicích u vodojemu začne v 15 hod. Proběhnou i soutěže o nejhezčího, nejoriginálnějšího a nejlépe, nejdéle a nejvýše létajícího draka. Připraveny jsou drobné odměny pro všechny děti. Vstup zdarma. V případě nepříznivého počasí se akce ruší.
www.jevisovice.cz 
MIROSLAV – Miroslavský klíč 
15. ročník s dechovou hudbou Túfaranka ze Šakvic – od 15 hod. v Kulturním domě Miroslav.
www.miroslavskakultura.cz 
ZNOJMO – Ukončení sezóny Vinařského turistického programu
Den, kdy věhlasná vinařská společnost Znovín Znojmo ukončuje sezónu v rámci svého Vinařského turistického programu.
www.znovin.cz 

3.–9. 10. 2022 
JAROSLAVICE – Dýně, rozsviťte ulice
 
Podzimně nazdobená okna a předzahrádky rodinných domů, ale i veřejná prostranství v Jaroslavicích, doplní seriál večerního rozsvěcování dýňových dekorací. Procházka městečkem po setmění tak bude i letos jedinečným zážitkem pro malé i velké.
www.facebook.com/events/823458248643945

8. 10. 2022 
ZNOJMO-LOUKA – Silberbauerovo hudební Podyjí
V kostele Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava v areálu Louckého kláštera na jižním předměstí Znojma zazní od 18 hod. koncert nazvaný "Děti a hudba II." v podání žáků a učitelů ZUŠ Mikulov, ZUŠ Pohořelice a ZUŠ Veselá škola Praha 2. Půjde o další koncert třetího ročníku přeshraničního hudebního festivalu Silberbauerovo hudební Podyjí, který v podzimních měsících přináší koncerty klasické hudby do kostelů na jihomoravské i dolnorakouské straně hranice. Místa konání přirom nejsou vybírána náhodně - vždy jde o svatostánky, ve kterých jsou dodnes zachovány vynikající varhany z dílny znojemského varhanáře Josefa Silberbauera a jeho učitele Ignáce Jakoba Floriána Casparida. Letošní třetí ročník nabídne posluchačům celkem 8 koncertů českých i rakouských umělců - pět na jižní Moravě a tři v okolí rakouského Thayatalu. Hlavním tématem festivalu v roce 2022 je "souboj světla a temnoty".
www.hudebnipodyji.eu 
www.facebook.com/hudebnipodyji 

15. 10. 2022
DYJÁKOVICE – Dýňová stezka
Pro malé i velké připravili v Dyjákovicích zábavnou dýňovou stezku.
www.dyjakovice.cz 
HRUŠOVANY NAD JEVIŠOVKOU – Po stopách historie
Spolek pro Hrušovanský zámek se v Hrušovanech nad Jevišovkou nejen snaží vzkřísit zdejší zámecký klenot, ale pořádá také zajímavé vlastivědné akce. Nenechte si ujít další z terénních vycházek Po stopách historie Hrušovan nad Jevišovkou, tentokrát v rámci Mezinárodního dne archeologie. Společně se Zdeňkem Omelkou, archeologickým nadšencem, začnete v 10:00 hod. u sousoší na náměstí a společně se pak projdete k trojitému příkopu, kde uvidíte čerstvě zhotovený model trojitého opevnění. Tempo bude mírné a s sebou můžete vzít i kola nebo koloběžky. Na děti pak čeká archeologické překvapení.
www.facebook.com/events/472242314823734 
www.sphz.cz

MORAVSKÝ KRUMLOV – Krumlovský běh
31. ročník moravskokrumlovské běžecké soutěže s delší tratí pro muže a kratší pro ženy (asfaltový povrch – silnice).
www.mkrumlov.cz 

22. 10. 2022
MORAVSKÝ KRUMLOV – Lyra
Pěvecká soutěž pro mládež, kterou Moravský Krumlov hostí tradičně na podzim.
www.mkrumlov.cz

25.–27. 10. 2022
ZNOJMO – Živé houby v muzeu

Jubilejní 10. ročník oblíbené výstavy živých hub v Minoritském klášteře ve Znojmě nabídne vhled pod pokličku regionálního houbaření. Výstava bude i letos doplněna o sérii doprovodných bannerů Houbařský rok na Znojemsku, vycházející ze stejnojmenné knihy vydané Jihomoravským muzeem ve Znojmě. Ta bude k zakoupení v pokladně Minoritského kláštera. Autoři publikace Radomír Němec společně s Milanem Šenkýřem a Markem Čapounem v ní oslovují nejen houbaře začátečníky, ale i ty poučenější, a na své si přijdou i zájemci o přírodu širšího znojemského regionu. 
www.muzeumznojmo.cz 

28.–30. 10. 2022 
BÍTOV – Rybí speciality U Tesařů 

Vyhlášená restaurace rodinného penzionu U Tesařů v centru Bítova pořádá v průběhu celého roku řadu speciálních gurmánských víkendů, které jsou vždy doplněny také orosenou produkcí ze sousedního Hasičského pivovaru Bítov. Na konci října dubna se těšte na nejrůznější rybí speciality. 
www.utesaru.cz

29. 10. 2022
VRBOVEC – Vrbovecké vinobraní se zazimováním Hroznového kozla 

Cech vinařů Vrbovec navazuje na staré vinařské tradice slavnostního ukončení vinobraní. Od 12 hod. se těšte na otevřené sklepy ve sklepní uličce, ochutnávky burčáku i vín, průvod Cechu a Spolku přátel Hroznové kozy od Pocty sv. Urbana k historickému kládovému lisu, slavnostní lisování posledního hroznu za doprovodu muziky, ukládání Hroznového kozla na zimu do sklepa k šenkýřce, slavnostní obdarovávání vinařů a od 20 hod. na večerní zábavu s tradičními zvyky a stylovou výzdobou. 
www.cechvrbovec.cz
www.obec-vrbovec.cz

27.–29. 10. 2022 
ZNOJEMSKO – Putování po archivních sklepech Znovínu I.
 
Tradiční podzimní akce pro všechny aktivní odběratele Znovínských vín, kteří mají evidovaný odběr v hodnotě alespoň 6000 Kč včetně DPH., a to od 1. 9. 2020 do 1. 9. 2021. Letos je putování se sklenkou vína v ruce provede po místech, kde jsou uskladněna archivní vína z produkce Znovínu Znojmo. 
www.znovin.cz 

 


DLOUHODOBÉ AKCE

2021–2026 
MORAVSKÝ KRUMLOV – Muchova Slovanská epopej 

Jedinečným a slavnostním zážitkem může být návštěva unikátní Slovanské epopeje Alfonse Muchy na zámku v Moravském Krumlově. Celkem 20 velkoformátových pláten představuje dějiny slovanských národů a nejvýznamnější historické milníky, které se dotýkají nejen minulosti Čechů. Světově proslulé dílo v rekonstruovaných zámeckých sálech je v tomto období k vidění denně mimo pondělí od 9 do 17 hod. (poslední vstup je možný v 16 hod.). Pro velký zájem veřejnosti však doporučujeme rezervaci časových vstupenek předem.
www.mucha-epopej.cz

březen 2022 – únor 2023 
ZNOJMO – A až se budeš vracet, lepší časy s sebou vem… Rakouské nouzové peníze (1918–1921) 
Auch bringe, wenn du wiederkehrst, die bess’re Zeit zurück… Österreichisches Notgeld (1918–1921)

Výstava v Minoritském klášteře Jihomoravského muzea ve Znojmě navazuje na výstavu „Svědkové těžkých časů. Německé a rakouské nouzové peníze (1917–1923)“. Prezentovány budou další „nouzovky“ z rozsáhlé sbírky nouzových peněz našich jižních sousedů.
www.muzeumznojmo.cz 

29. 4. – 2. 10. 2022
VRBOVEC – Nenecháme Vás na suchu!

Aneb "Hledej žluté kolo, najdeš otevřený sklep". Každý víkend od konce dubna do začátku října najdete ve vrbovecké sklepní uličce otevřený minimálně jeden sklep pro veřejnost. U jeho vchodu stojí opřené žluté kolo, které je důkazem, že je vinař připraven Vás ve svém sklepě jak se patří po vinařsku pohostit... Jednotlivé sklepy jsou otevřeny vždy v PÁTEK 16:00–21:00 hod., SOBOTU 11:00–21:00 hod. a NEDĚLI 11:00–18:00 hod. 
www.cechvrbovec.cz 
www.obec-vrbovec.cz 
www.facebook.com/cechvinaruvrbovec 

2. 5. – 2. 10. 2022
NOVÝ ŠALDORF-SEDLEŠOVICE – Týdny vinaře 

Každý den od května do října je otevřen v Šaldorfských sklepech alespoň jeden vinný sklep pro veřejnost. Vinaři se střídají po týdnech. Otevřeno je vždy od pondělí do neděle, a to od 17 do 21 hodin. V průběhu července a srpna bývají otevřeny sklepy minimálně dva. Ale velmi často najdete v místních sklepních uličkách otevřeno vinných sklepů daleko více. 
www.saldorfske-sklepy.cz/tydny-vinare-v-saldorfskych-sklepech 

2. 5. – 10. 10. 2022
ŠATOV – Vinařská pohotovost 

Nejen v prázdninových měsících se o vás v Šatově postarají členové Spolku šatovských vinařů. Kterýkoli den v týdnu, od května až do října, najdete v šatovských sklepních uličkách vždy minimálně jeden sklep, který "drží pohotovost" a je připraven vás na místě osvěžit nebo vás vybavit lahvemi zdejšího lahodného vína. Službu "pohotovosti" si šatovští vinaři pravidelně střídají, a tak na jejich webu či Facebookovém profilu najdete vždy aktuální rozpis směn.
www.facebook.com/events/1376122116193812
www.vinarisatov.cz

květen – říjen 2022
JIŽNÍ MORAVA – Muchova stezka

Na 4 místech jižní Moravy budete mít možnost od května do října spatřit unikátní sérii výstav představujících slavné dílo ALFONSE MUCHY i jeho pokračovatelů. IVANČICE – Muchovo rodné město; MORAVSKÝ KRUMLOV, kde je na zámku opět vystavena Muchova Slovanská epopej; HRUŠOVANY NAD JEVIŠOVKOU s rekonstruovanými malbami mladého Alfonse Muchy v budově Městského úřadu, a MIKULOV – město, kde začínající Mucha také působil. Na těchto místech spatříte nejen Muchovu vlastní tvorbu, ale i díla současných umělců, kteří se otevřeně hlásí k odkazu Alfonse Muchy a inspirují se jeho stylem – od psychedelických plakátů londýnských hudebních skupin z období květinových hippies až po současný japonský komiks. Výstavy na sebe vzájemně navazují a jejich propojení je prvním zhmotněním myšlenky vybudovat Muchovu stezku. Ta má podle Johna Muchy, vnuka slavného malíře, propojovat místa, kde jeho dědeček žil a působil. Na jihomoravská města postupně navážou i ta ze zahraničí. Současná série výstav se zaměřuje na Muchu a jeho vliv na pozdější generace umělců od šedesátých let 20. století až po jeho současné následovatele. Ostatně právě to v sobě ukrývá samotný název výstavy "Nadčasový Mucha: Spojení světů". Projekt Muchovy stezky vznikl z iniciativy Nadace Mucha a v budoucnu se bude dále rozšiřovat.
www.muchatrail.eu 
ZNOJMO – Lidové tradice Znojemska
Stálá výstava Jihomoravského muzea ve Znojmě na Znojemském hradě zprostředkuje návštěvníkům nevšední pohled na místní lidové tradice a obyčeje. 
www.muzeumznojmo.cz 

červen – říjen 2022
ZNOJMO – Procitlé sklo

Tajemství šatovské brusírny IV. Výstava Jihomoravského muzea ve Znojmě ve Znojemském hradě je pokračováním prezentace broušeného skla firmy Langerových ze Šatova u Znojma, zakoupená jako ucelená sbírka s podporou Ministerstva kultury v roce 2018. 
www.muzeumznojmo.cz 

1. 7. – 30. 10. 2022
BÍTOV – Bítov za barona Jiřího Haase

U příležitosti 110. výročí příchodu barona Jiřího Haase na hrad Bítov bude od počátku července otevřena stálá výstava, která seznámí návštěvníky s historií rodu Haasů a jejich porcelánky Haas a Czjžek, s výrobou porcelánu ve Slavkově u Karlových Var, s baronovými láskami, s jeho soukromou ZOO v hradní zahradě i smečkou jeho oblíbených psů. 
www.hrad-bitov.cz/cs/kulturni-akce 
MIROSLAV – Židovská obec v Miroslavi
Po úspěšné rekonstrukci střechy se brána Miroslavského zámku v pátek 1. 7. 2022 opět otevřela návštěvníkům. Zámek nyní nabízí nové výstavy i obměněný interiér. Hlavní výstavou této sezóny bude připomínka zdejší významné židovské historie, která představí Židovskou obec v Miroslavi v historických i územních souvislostech, a to pomocí informačních panelů i trojrozměrných předmětů zapůjčených z Židovské obce Brno a města Bzence. Prohlídky s průvodcem jsou vždy od úterý do neděle v časech 11:00 hod., 13:00 hod. a 15:00 hod. 
www.miroslavskyzamek.cz

5. 8. – 30. 10. 2022
ZNOJMO – Pohřby v mladší době kamenné
Hroby lengyelské kultury v oblasti jižní Moravy a Dolního Rakouska

Výstava Jihomoravského muzea ve Znojmě v Minoritském klášteře prezentuje na podobě pohřbů nejen tradice a rituály, ale také zdraví a fyzické rysy našich předků, kteří zanechali velmi významnou stopu v krajině na obou stranách česko-rakouské hranice.
www.muzeumznojmo.cz 

12. 8. – 20. 11. 2022
ZNOJMO – Obrazem do krajiny "Vcházení do krajinomalby a fotografie"

Výstava Jihomoravského muzea ve Znojmě v Domě umění propojující na obrazech a grafikách zobrazený více či méně dávno minulý pohled do krajiny se současným světem přírody a památek uvnitř i vně Národního parku Podyjí.
www.muzeumznojmo.cz Další akce a informace o turistických cílech, trasách i službách na Znojemsku najedete také na www.znojemsko.info
S ohledem na aktuální vývoj COVID mohou být uvedené akce zrušeny či termínově přesunuty. Změna programu vyhrazena.