AKCE prosinec 2022 (01.12.2022 - 31.12.2022)

Datum konání:


1. 12. - 31. 12. 2022

Místo konání:


Hrušovansko, Jevišovicko, Moravskokrumlovsko, Vranovsko a Znojemsko

Akci pořádá:


uvedené obce a soukromé subjekty

Více informací:


viz webové portály v textu

Představujeme Vám přehled kulturních, sportovních i společenských akcí odehrávajících se v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí
v průběhu PROSINCE 2022. 

Úvodní foto: Pohádkové Vánoce v Moravském Krumlově (Zdeněk Dvořák a Zdeněk Šilhán)

KRÁTKODOBÉ A JEDNORÁZOVÉ AKCE

1.–15. 12. 2022 
JAROSLAVICE – Adventní okénka
 
Také každoročně před Vánoci otevíráte jednotlivá okénka adventního kalendáře a těšíte se denně na nové překvapení? V Jaroslavicích se tímto způsobem budou rozsvěcet nazdobená okna jednotlivých domů a každý den večer se vaše procházka jaroslavickými uličkami protáhne o jedno nové zastavení. Tradiční adventní akci připravil i letos Jarmínek - spolek jaroslavických maminek.
www.facebook.com/events/542088497719513 
www.facebook.com/jarminek

3.–4. 12. 2022 
BÍTOV – Zvěřinové hody U Tesařů 

Vyhlášená restaurace rodinného penzionu U Tesařů v centru Bítova pořádá v průběhu celého roku řadu speciálních gurmánských víkendů, které jsou vždy doplněny také orosenou produkcí ze sousedního Hasičského pivovaru Bítov. Na začátku prosince se těšte na zvěřinové speciality. 
www.utesaru.cz

5. 12. 2022
JAROSLAVICE – Za oknem čert!
Tradiční, ikdyž trochu netradiční, čertovskou obchůzku chystají i letos v Jaroslavicích. Těšte se na pekelný traktor i nebeské poselstvo a nadělování, na které se nezapomíná... 
www.facebook.com/events/575221247675298 
www.facebook.com/jarminek 

MORAVSKÝ KRUMLOV – Mikuláš na zámku
Velkolepá Mikulášská nadílka nejen pro děti v mystickém prostředí renesančního zámku se zábavným programem v podobě plnění úkolů a přání. Součástí je samozřejmě i andělské nebe a pořádné čertovské peklo s hodně tlustou knihou hříchů... Začátek akce v 17 hod.
www.mkrumlov.cz

9. 12. 2022 
ZNOJMO – Vánoční ateliér v Domě umění

Oblíbená vánoční akce Jihomoravského muzea ve Znojmě, která opět zaplní mázhaus Domu umění na Masarykově náměstí v centru města. Přijďte si vlastnoručně vyrobit vánoční dárek, inspirovat se anebo jen nasát vánoční atmosféru. Akce je určena nejen rodinám s dětmi. 
www.muzeumznojmo.cz 

10. 12. 2022
DYJÁKOVICE – Mikulášská besídka
Mikuláš bude v Kulturním domě v Dyjákovicích nadělovat místním dětem až druhou prosincovou sobotu.
www.dyjakovice.cz
MIROSLAV – Strom řemesel 
Vánoční strom řemesel v Kulturním domě Miroslav nabídne od 8 do 12 hod. program pro celou rodinu, ve kterém nebudou chybět tvořivé dílničky, hudba ani občerstvení. 
www.mesto-miroslav.cz 

10.–11. 12. 2022 
BÍTOV – Vánoční prohlídky hradu Bítov 

V období adventu se druhý prosincový víkend uskuteční od 10 do 15 hod. na hradě Bítov speciální Vánoční prohlídky. Začátek prohlídek je každých 20 minut a doporučujeme si předem rezervovat vstupenky. Návštěvníky čeká vánočně vyzdobený hrad ve vybraných interiérech v I. patře hradního paláce. Prohlídka bude již tradičně ukončena v panské hradní kuchyni, kde návštěvníky čeká malé vánoční občerstvení a možnost posezení u speciálního punče a svařeného vína. Kastelán Vás pozve na grilované klobásky a dobroty z komína, kastelánka tradičně na vánoční pečivo, vánočku a ještě teplé buchty. Návštěvníci se mohou nechat inspirovat vánoční výzdobou. K poslechu zazní zpívání vánočních písní a koled v hradní kapli – po oba dny vždy v 11 a ve 13 hod. V sobotu vystoupí Schola Pavla Szabó z Moravských Budějovic a v neděli Kdousovská schola.
www.hrad-bitov.cz/cs/kulturni-akce

21. 12. 2022 
ZNOJMO – Vánoční tvoření v muzeu

Samoobslužná vánoční dílnička nejen pro děti v přednáškovémm sále Domu umění Jihomoravského muzea ve Znojmě.
www.muzeumznojmo.cz 

26. 12. 2022 
BÍTOV – Štěpánské koledy s punčem U Tesařů 

Vyhlášená restaurace rodinného penzionu U Tesařů v centru Bítova pořádá v průběhu celého roku řadu speciálních gurmánských víkendů, které jsou vždy doplněny také orosenou produkcí ze sousedního Hasičského pivovaru Bítov. Na konci roku se ve svátek sv. Štěpána konají u velkého vánočního stromu na terasách před restaurací oblíbené Štěpánské koledy s horkým punčem, přítelské sousedské setkání i s vánočními koledami. 
www.utesaru.cz

27. 12. 2022 
MIROSLAV – Baterkové prohlídky zámku

Speciální dobrodružné noční prohlídky setmělého Miroslavského zámku se strašidly a hranou divadelní scénkou (od 17 do 20 hod.).
www.mesto-miroslav.cz 
www.miroslavskyzamek.cz 

30. 12. 2022
DYJÁKOVICE – Sjezd na čemkoliv
Recesistickou a tak trochu i adrenalinovou zábavu pořádají předposlední den roku v Dyjákovicích. Čím roztodivnější způsob pro sjezd z kopce dolů zvolíte, tím lépe...
www.dyjakovice.cz

31. 12. 2022
JIŘICE U MIROSLAVI – Spanilá traktor-jízda
V pravé silvestrovské poledne odstartuje 3. ročník traktorové road-show v Jiřicích u Miroslavi. Zúčastnit se může každý s jakýmkoli svým traktorem včetně fréz, domadělů a motoveteránů. Upřednostňuje se dobové oblečení (např. vaťák, zmijovka, beranice...). Spanilou jízdu můžete shlédnout na této trase: Kulturní dům – bílý dům – prodejna Jednoty – cihelna – škola – Svrabovec – Kulturní dům. Sraz účastníků je od 11 do 11:30 hod. za Kulturním domem.
www.facebook.com/groups/947535725401731
www.jirice.cz 
ZNOJMO – Znojemský Silvestr 
Poslední den v roce bude ve Znojmě patřit zejména dětem a návštěvníkům Městského divadla. Příchod nového roku oslaví děti na Masarykově náměstí, kde je připraven bohatý hudební a zábavný program završený velkým ohňostrojem. Městské divadlo Znojmo pak vychází vstříc těm, kteří si chtějí užít oslavy trochu jinak. Ve dvou časech, a to v 17:00 a ve 20.00 hodin se na prknech divadla odehrají představení v čele s předními českými herci. 
www.znojemskabeseda.cz

 


DLOUHODOBÉ AKCE

2021–2026 
MORAVSKÝ KRUMLOV – Muchova Slovanská epopej 

Jedinečným a slavnostním zážitkem může být návštěva unikátní Slovanské epopeje Alfonse Muchy na zámku v Moravském Krumlově. Celkem 20 velkoformátových pláten představuje dějiny slovanských národů a nejvýznamnější historické milníky, které se dotýkají nejen minulosti Čechů. Světově proslulé dílo v rekonstruovaných zámeckých sálech je v zimním období k vidění denně mimo pondělí od 9 do 16 hod. (poslední vstup je možný v 15 hod.). Pro velký zájem veřejnosti však doporučujeme rezervaci časových vstupenek předem.
www.mucha-epopej.cz 

březen 2022 – únor 2023 
ZNOJMO – A až se budeš vracet, lepší časy s sebou vem… Rakouské nouzové peníze (1918–1921) 
Auch bringe, wenn du wiederkehrst, die bess’re Zeit zurück… Österreichisches Notgeld (1918–1921)

Výstava v Minoritském klášteře Jihomoravského muzea ve Znojmě navazuje na výstavu „Svědkové těžkých časů. Německé a rakouské nouzové peníze (1917–1923)“. Prezentovány budou další „nouzovky“ z rozsáhlé sbírky nouzových peněz našich jižních sousedů.
www.muzeumznojmo.cz 

4. 11. 2022 – 9. 1. 2023 
ZNOJMO – Kulinářské dědictví

Výstava v Minoritském klášteře Jihomoravského muzea ve Znojmě představí vídeňskou kuchyni a její vliv na tradiční vánoční pokrmy nejen na Znojemsku a moravsko-rakouském příhraničí.
www.muzeumznojmo.cz 

27. 11. – 22. 12. 2022
ZNOJMO – Znojemský Advent
Prosincové období příprav na vánoční svátky již tradičně v centru Znojma obohacují adventní trhy s řemeslnými výrobky a rozmanitým občerstvením, desítky vánočních stromečků v ulici Obroková vyzdobených dětmi z místních škol a školek, bohatý kulturní program se zimním kinem nebo kreativními dílničkami pro nejmenší. Nechybí ani veřejné bruslení na venkovním kluzišti na Horním náměstí, ohrádka s živými zvířaty na ulici Hradní nebo vyřezávaný Betlémem ze soch v životní velikosti na Masarykově náměstí u velkého vánočního stromu. Milovníci selfíček ocení Ladovskou foto-stěnu či „líbací“ foto-bránu na romantické vyhlídce u Enotéky znojemských vín v Hradní ulici. Program je připraven prakticky na každý den svátečního období i pro všechny věkové skupiny.
www.znojemskabeseda.cz

25. 11. 2022 – 23. 1. 2023
ZNOJMO – Vánoce v měšťanské rodině

Vánoční výstava ze sbírky Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou, která bude hostovat v Domě umění Jihomoravského muzea ve Znojmě.
www.muzeumznojmo.cz 
 


Další akce a informace o turistických cílech, trasách i službách na Znojemsku najedete také na www.znojemsko.info
S ohledem na aktuální vývoj COVID mohou být uvedené akce zrušeny či termínově přesunuty. Změna programu vyhrazena.