AKCE listopad 2022 (01.11.2022 - 30.11.2022)

Datum konání:


1. 11. - 30. 11. 2022

Místo konání:


Hrušovansko, Jevišovicko, Moravskokrumlovsko, Vranovsko a Znojemsko

Akci pořádá:


uvedené obce a soukromé subjekty

Více informací:


viz webové portály v textu

Představujeme Vám přehled kulturních, sportovních i společenských akcí odehrávajících se v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí
v průběhu LISTOPADU 2022. 

Úvodní foto: Tradiční svatomartinská husa (Pixabay)

KRÁTKODOBÉ A JEDNORÁZOVÉ AKCE

3.–5. 11. 2022 
ZNOJEMSKO – Putování po archivních sklepech Znovínu II.
 
Tradiční podzimní akce pro všechny aktivní odběratele Znovínských vín, kteří mají evidovaný odběr v hodnotě alespoň 6000 Kč včetně DPH., a to od 1. 9. 2020 do 1. 9. 2021. Letos je putování se sklenkou vína v ruce provede po místech, kde jsou uskladněna archivní vína z produkce Znovínu Znojmo. 
www.znovin.cz 

5. 11. 2022 
HNANICE – Ochutnávka mladých vín
Tradiční vinařská akce u příležitosti svátku sv. Martina otevírající vinné sklípky v Hnanických sklepních uličkách spojená s koštováním mladých vín nového ročníku.
www.obechnanice.cz
www.facebook.com/obecHnanice 

JEVIŠOVICE – Strašidelná stezka 
Městská knihovna Jevišovice ve spolupráci s Městem Jevišovice a divadelním spolkem DOSOJ Jevišovice zvou děti i rodiče, vybavené baterkami či jinými svítilnami, v sobotu večer do parku u Nového zámku v Jevišovicích. Začátek Strašidelné stezky je u brány do parku ve směru od kostela (mezi nudlárnou a zdravotním střediskem). Doporučujeme obuv a oblečení vhodné pro venkovní aktivity v aktuálním počasí. Po celou dobu akce za děti zodpovídají rodiče či jimi pověřený doprovod. Vstup na akci je zdarma. 
www.jevisovice.cz

11. 11. 2022
ZNOJMO – Slavnosti Svatomartinského a mladého vína
Degustace vín, slavnostní požehnání nového ročníku, nejrůznější regionální speciality a neodmyslitelná cimbálová muzika. Právě to jsou Slavnosti Svatomartinského a mladého vína, které se každoročně na svátek sv. Martina odehrávají ve Znojmě. Ovládnou centrum města, které pro velký zájem veřejnosti z kapacitních důvodů nahradí dosavadní dominikánský klášter. Venkovní prostor navíc nabídne lepší možnost pro rozmístění prodejních míst zapojených vinařů a také scénu pro koncert cimbálové muziky i slavnostní požehnání mladému vínu. Od 11 hod. otevřou svá prodejní místa vinaři z regionálních vinařství Znojemska a těšit se můžete i na tradiční požehnání mladému vínu. I tentokrát povede slavnostní akt znojemský děkan Mons. Jindřich Bartoš za doprovodu svatého Martina, a to v symbolických 11 hodin a 11 minut. Kromě pochůzkové degustace, která bude probíhat až do 20 hod., akce nabídne také cimbálovou muziku a průvod svatého Martina, který začne na Masarykově náměstí a povede historickým centrem města. Doprovodit ho můžete dokonce ve dvou časech, v 16 a 18 hod. Během průvodu se dozvíte legendu, která se k jednomu z nejslavnějších světců váže, a zhlédnete scénky, které přibližují jeho příběh dobrosrdečnosti. 
www.znojemskabeseda.cz 

11.–12. 11. 2022 
ZNOJEMSKO – Putování po archivních sklepech Znovínu III.

Tradiční podzimní akce pro všechny aktivní odběratele Znovínských vín, kteří mají evidovaný odběr v hodnotě alespoň 6000 Kč včetně DPH., a to od 1. 9. 2020 do 1. 9. 2021. Letos je putování se sklenkou vína v ruce provede po místech, kde jsou uskladněna archivní vína z produkce Znovínu Znojmo. 
www.znovin.cz 

11.–20. 11. 2022 
BÍTOV – Husí speciality U Tesařů 

Vyhlášená restaurace rodinného penzionu U Tesařů v centru Bítova pořádá v průběhu celého roku řadu speciálních gurmánských akcí, které jsou vždy doplněny také orosenou produkcí ze sousedního Hasičského pivovaru Bítov. V listopadu se těšte na husí speciality doplněné mladým vínem tradičně spojené se svátkem sv. Martina. 
www.utesaru.cz 

12. 11. 2022
DYJÁKOVICE – Svatomartinská husa
Oslava svátku sv. Martina s dobrým vínem a propečenou husičkou se nevyhne ani Dyjákovicím. 
www.dyjakovice.cz 
CHVALOVICE – Koštování mladých vín 
Vinaři z malebné chvalovické sklepní uličky podél potoka Daníž připravili další ročník podzimního koštování mladých svatomartinských vín nového ročníku. 
http://vinarichvalovice.cz
www.chvalovice.cz 

NOVÝ ŠALDORF-SEDLEŠOVICE – Svatý Martin v Šaldorfských sklepech 
Tradiční oslava mladých vín novošaldorfských vinařů, která se koná vždy nejbližší sobotu po svátku sv. Martina. Od 14 do 15 hod. probíhá u historického kládového lisu na prostranství mezi sklepy setkání s vinaři, kde se připomínají martinské tradice – děti z místní mateřské školy zpívají písně o sv. Martinovi, přijíždí sv. Martin na koni a farář žehná mladým vínům. Poté se otevřou návštěvníkům místní sklepy, kde je možné až do večera ochutnávat mladá vína, a to jak čistá tak i kalná, anebo zakousnout martinské koláčky či jiné občerstvení. 
www.saldorfske-sklepy.cz 
ŠATOV – Festival mladých vín 
Svěcení mladých vín nového ročníku v kostele sv. Martina v Šatově, průvod Šatovem vedený samotným svatým Martinem, ochutnávka posvěcených vín v místním kulturním domě a chybět nebude ani svatomartinská husa – to je každoroční Festival mladých vín Spolku šatovských vinařů. Začátek akce v 11 hod.
www.facebook.com/events/618951465845122 
www.vinarisatov.cz

16. 11. 2022
ZNOJMO – Setkání cimbálových muzik
Setkání cimbálových muzik probíhá ve Znojmě tradičně v prostorách Louckého kláštera. Ve středu 16. listopadu to bude již 8. setkání, tentokrát v krásném cihlovém sklepení kláštera. Od 18 hod. se můžete těšit na pohodový večer u cimbálové muziky v podání nejen znojemských souborů. Návštěvníci mohou využít také nabídku výtečných vín Znovínu Znojmo, který v Louckém klášteře dlouhodobě provozuje vinařské i návštěvnické centrum. 
www.znojemskabeseda.cz 

18.–19. 11. 2022 
ZNOJEMSKO – Putování po archivních sklepech Znovínu IV.

Tradiční podzimní akce pro všechny aktivní odběratele Znovínských vín, kteří mají evidovaný odběr v hodnotě alespoň 6000 Kč včetně DPH., a to od 1. 9. 2020 do 1. 9. 2021. Letos je putování se sklenkou vína v ruce provede po místech, kde jsou uskladněna archivní vína z produkce Znovínu Znojmo. 
www.znovin.cz 

19. 11. 2022
MIROSLAV – Gulášovka 
Oblíbená gastronomicko-společenská akce "Gulášová zábava" se v Kulturním domě Miroslav uskuteční od 19 hod. K poslechu i tanci bude hrát skupina VICOMT. Připravena bude soutěžní ochutnávka nejrůznějších druhů gulášů, kde porotcem bude samotná veřejnost – každý návštěvník akce dá hlas svému favoritovi. Soutěžit se bude o hodnotné ceny, např. kotlík na guláš, wellness poukaz a další. Vyhlášení proběhne během večera, a pro ty, co rádi soutěží, bude připravena i bohatá tombola. K dispozici bude také samostatný bar a míchanými nápoji a v salónku již tradiční ochutnávka vín miroslavských vinařů společně s cimbálovou muzikou. 
www.mesto-miroslav.cz

26. 11. 2022
MIROSLAV – Rozsvěcení vánočního stromu
Zahájení adventního období se slavnostním rozsvícením velkého vánočního stromu před miroslavským kulturním domem. Program od 17 hod.
www.miroslavskakultura.cz 
MORAVSKÝ KRUMLOV – Pohádkové Vánoce
Oblíbené přátelské setkávání občanů města na náměstí TGM s nabídkou bohatého doprovodného programu pro všechny generace i s občerstvením. Nedílnou součástí je vždy nově nastudovaná pohádka, koncerty domácích hudebních těles i českých hudebních hvězd. Program celodenní akce zakončí slavnostní ohňostroj a rozsvícení vánočního stromu cca v 18 hod. 
www.mkrumlov.cz 

27. 11. 2022
DYJÁKOVICE – Zahájení adventu
Slavnostní rozsvícení vánočního stromu a společné zpívání koled připravili na poslední listopadovou (a zároveň první adventní) neděli v Dyjákovicích.
www.dyjakovice.czDLOUHODOBÉ AKCE

2021–2026 
MORAVSKÝ KRUMLOV – Muchova Slovanská epopej 

Jedinečným a slavnostním zážitkem může být návštěva unikátní Slovanské epopeje Alfonse Muchy na zámku v Moravském Krumlově. Celkem 20 velkoformátových pláten představuje dějiny slovanských národů a nejvýznamnější historické milníky, které se dotýkají nejen minulosti Čechů. Světově proslulé dílo v rekonstruovaných zámeckých sálech je v zimním období k vidění denně mimo pondělí od 9 do 16 hod. (poslední vstup je možný v 15 hod.). Pro velký zájem veřejnosti však doporučujeme rezervaci časových vstupenek předem.
www.mucha-epopej.cz

březen 2022 – únor 2023 
ZNOJMO – A až se budeš vracet, lepší časy s sebou vem… Rakouské nouzové peníze (1918–1921) 
Auch bringe, wenn du wiederkehrst, die bess’re Zeit zurück… Österreichisches Notgeld (1918–1921)

Výstava v Minoritském klášteře Jihomoravského muzea ve Znojmě navazuje na výstavu „Svědkové těžkých časů. Německé a rakouské nouzové peníze (1917–1923)“. Prezentovány budou další „nouzovky“ z rozsáhlé sbírky nouzových peněz našich jižních sousedů.
www.muzeumznojmo.cz 

12. 8. – 20. 11. 2022
ZNOJMO – Obrazem do krajiny "Vcházení do krajinomalby a fotografie"

Výstava Jihomoravského muzea ve Znojmě v Domě umění propojující na obrazech a grafikách zobrazený více či méně dávno minulý pohled do krajiny se současným světem přírody a památek uvnitř i vně Národního parku Podyjí.
www.muzeumznojmo.cz 

4. 11. 2022 – 9. 1. 2023 
ZNOJMO – Kulinářské dědictví

Výstava v Minoritském klášteře Jihomoravského muzea ve Znojmě představí vídeňskou kuchyni a její vliv na tradiční vánoční pokrmy nejen na Znojemsku a moravsko-rakouském příhraničí.
www.muzeumznojmo.cz 

27. 11. – 22. 12. 2022
ZNOJMO – Znojemský Advent
Prosincové období příprav na vánoční svátky již tradičně v centru Znojma obohacují adventní trhy s řemeslnými výrobky a rozmanitým občerstvením, desítky vánočních stromečků v ulici Obroková vyzdobených dětmi z místních škol a školek, bohatý kulturní program se zimním kinem nebo kreativními dílničkami pro nejmenší. Nechybí ani veřejné bruslení na venkovním kluzišti na Horním náměstí, ohrádka s živými zvířaty na ulici Hradní nebo vyřezávaný Betlémem ze soch v životní velikosti na Masarykově náměstí u velkého vánočního stromu. Milovníci selfíček ocení Ladovskou foto-stěnu či „líbací“ foto-bránu na romantické vyhlídce u Enotéky znojemských vín v Hradní ulici. Program je připraven prakticky na každý den svátečního období i pro všechny věkové skupiny.
www.znojemskabeseda.cz

25. 11. 2022 – 23. 1. 2023
ZNOJMO – Vánoce v měšťanské rodině

Vánoční výstava ze sbírky Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou, která bude hostovat v Domě umění Jihomoravského muzea ve Znojmě.
www.muzeumznojmo.cz Další akce a informace o turistických cílech, trasách i službách na Znojemsku najedete také na www.znojemsko.info
S ohledem na aktuální vývoj COVID mohou být uvedené akce zrušeny či termínově přesunuty. Změna programu vyhrazena.