AKCE červenec 2022 (01.07.2022 - 31.07.2022)

Datum konání:


1. 7. - 31. 7. 2022

Místo konání:


Hrušovansko, Jevišovicko, Moravskokrumlovsko, Vranovsko a Znojemsko

Akci pořádá:


uvedené obce a soukromé subjekty

Více informací:


viz webové portály v textu

Představujeme Vám přehled kulturních, sportovních i společenských akcí odehrávajících se v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí
v průběhu ČERVENCE 2022. 

Úvodní foto: Pavel Šporcl a Cimbálová muzika Antonína Stehlíka během Hudebního festivalu Znojmo (Hudba Znojmo, z. s.)

KRÁTKODOBÉ A JEDNORÁZOVÉ AKCE

začátek července
MORAVSKÝ KRUMLOV – Kinematograf bratří Čadíků
Oblíbené letní kino bratří Čadíků zavítá po tři dny za soumraku i do Moravského Krumlova.
www.mkrumlov.cz 

1. 7. 2022
BÍTOV – Hudební večery U Tesařů 
Letní hudební večery s živou muzikou opanují ve vybrané prázdninové pátky i letos venkovní terasy před Restaurací a penzionem U Tesařů i sousedním Hasičským pivovarem v centru Bítova. Začátky vždy od 17 hod. Na akci se nevybírá žádné vstupné. 
www.utesaru.cz 
HLUBOKÉ MAŠŮVKY – Jarmark řemesel
Letní jarmark a ukázky nejrůznějších řemesel na Mariánském náměstí v parku před farním kostelem Navštívení Panny Marie. K vidění budou od 15 do 21 hod. historické loutky, prodejní stánky s tradičními řemeslnými výrobky a také historický kolotoč či historické vyhlídkové kolo.
www.hlubokemasuvky.cz 
www.facebook.com/events/3047345288864273

JEVIŠOVICE – Letní kino
Nejmenší město Jihomoravského kraje zve na letní promítání v zahradě Starého zámku – od 21 hod. se promítá film Tři tygři ve filmu.
www.facebook.com/Jevisovice 
www.facebook.com/events/1446305419153921

2. 7. 2022
DOBŠICE – Pokáč ve Vinařství LAHOFER
V rámci hudebního festivalu Hudba na vinicích 2022 se i letos obrovský venkovní amfiteátr Vinařství LAHOFER uprostřed znojemských vinic rozezvučí koncerty předních českých zpěváků, muzikantů a hudebních kapel.
www.hudbanavinicich.cz 
www.lahofer.cz 

HNANICE – Otevřené sklepy
Další ročník oblíbené vinařské akce, kdy se veřejnosti otevře více než dvacítka vinných sklepů v Hnanické sklepní uličce a místní vinaři nabídnou na tři stovky vzorků vín. Náladu zpříjemňují během dne i cimbálové muziky Dyjavan a Notečka nebo kapela Fanny Music a gastronomické dobroty voní nejen z Hladové stodoly.  
www.obechnanice.cz
www.facebook.com/obecHnanice 

JIŘICE U MIROSLAVI – AGO ROCK
Sdružení rodičů při ZŠ Jiřice u Miroslavi ve spolupráci s obcí pořádá od 20 hod. zábavu na ukončení školního roku, která se poprvé uskuteční v areálu za Kulturním domem. Hraje skupina AGO ROCK Hostěradice, občerstvení zajištěno. Výtěžek ze zábavy bude věnován ZŠ a MŠ Jiřice. 
www.facebook.com/events/496978332114529
NOVÝ ŠALDORF-SEDLEŠOVICE – Sklep Food Festival 
1. ročník gastronomické akce, při které se snoubí skvělé víno se skvělým jídlem mistrů kuchařů Jaroslava Sapíka, Pavla Sapíka a Radka Příhonského i mnoha dalších skvělých gastro borců, kteří pro vás připraví neopakovatelný delikátní zážitek. Gastro zastávky najdete v 11 otevřených sklepích Nového Šaldorfa, kde budete mít možnost od 11 do 20 hod. ochutnat např. speciality ze zvěřiny od Jaroslava Sapíka, Mexické tacos Radka Příhonského, Mini burgry z BaJo Bistro, ale také mušle sv. Jakuba, šneky, slávky, krevety, steaky, curry, paštiky, žebra, škvarky a spoustu dalších lahůdek. 
www.facebook.com/events/599527661538135
www.facebook.com/saldorfskesklepy

2.–6. 7. 2022 
BÍTOV – Šermíři BUHURT na hradě Bítov

Skupina historického šermu BUHURT oživí na začátku července hrad Bítov. Od soboty až do středy vystoupí na parkánové zahradě se scénkou Bludný kořen. K ochutnání budou také staročeské placky a navíc i prohlídka zbraní a zbroje. Vystoupení vždy v 11:30 ve 13:00 a 14:30 hod. Vstup přes pravý padací most, vstupné dobrovolné.
www.hrad-bitov.cz/cs/kulturni-akce 

3.–7. 7. 2022
VIŠŇOVÉ – Višňovské kulturní léto I.
 
Každoroční letní akce, která ve Višňovém tradičně propojuje hned 3 kulturní oblasti: film, literaturu a divadlo. První etapa na počátku července představí na zámeckém nádvoří loutkohercké divadlo Miroslava a Kateřiny Táborských, kteří pozvou nejen rodiny s dětmi na loutkovou pohádku Jeníček a Mařenka. Následovat bude filmový festival s večerním promítáním formou "letního kina" v zámeckém parku. Letošní XII. ročník Višňovského filmového festivalu nabídne hned 7 promítacích večerů (II. etapa pak počátkem srpna). Hudební část Višňovského kulturního léta proběhne ve sportovním areálu TJ Višňové.
www.visnove.cz 

4. 7. 2022 
HEVLÍN – Zahájení léta
 
Na železniční trati mezi Hrušovany nad Jevišovkou do Hevlínem můžete tento den přivítat léto jízdou v retro motorovém vláčku. Vůz 810 "Hevlínka" vyjede nekolikrát v odpoledních hodinách a večerní jízda od 20:30 hod. bude navíc oživena "prázdninovou párty". Při jízdách a na historickém nádraží v Hevlíně bude zajištěno občerstvení. Některé z jízd budou posíleny o přívěsný vůz s velkou kapacitou pro přepravu dětských kočárků a kol. 
https://www.hevlin.cz/zahajeni-leta-na-trati-do-hevlina

7. 7. 2022 
ZNOJMO – Léto v pivovaru (Michal Smrčka Trio & The Forman)

Znojemský městský pivovar připravil na každý letní čtvrtek hudební oživení pivovarské Zahrádky. Vždy od 18 do cca 23 hod. se těšte na pestrý, multižánrový program, čerstvé pivo přímo z pivovaru a speciality z grilu. 
www.facebook.com/events/524271839304134

8. 7. 2022 
MIROSLAV – Miroslavení "Zpívám, tedy jsem"

Pod názvem Miroslavení se na zámku v Miroslavi odehrávají příměstské tábory pro dospělé – vždy tematicky laděné. Tentokrát bude pěveckým programem provázet sbormistr Jan Svoboda. Dopolední program: lidové písně z okolí města Miroslav a povídání o sběratelství lidových písní; odpolední program: nácvik několika drobných kánonů a podle složení účastníků nácvik vícehlasého sboru. Rezervace účasti předem nutná! 
https://miroslavskakultura.cz/kalendar/miroslaveni
ZNOJMO – Noční prohlídky Znojma se Znovínem
Romantická noční prohlídka královského města Znojma bude spojena s řízenou degustací vín z produkce Znovínu Znojmo, a to na netradičních místech historického centra jako je Hradební příkop se Střelniční věží, vyhlídka u kostela sv. Mikuláše nebo u románské rotundy sv. Kateřiny. V doprovodu certifikovaného průvodce a sommeliéra ochutnáte celkem 6 vzorků špičkových vín, vzorek filtrované kávy nebo domácí chléb s vlašskými ořechy. Začátek ve 20 hod., doba trvání cca 2–2,5 hod. Akce se koná pouze za příznivého počasí. Prohlídky jsou z kapacitních důvodů omezeny počtem max. 45 osob. Doporučujeme proto rezervaci míst předem.
www.znovin.cz

8.–24. 7. 2022
ZNOJMO A OKOLÍ – Hudební festival Znojmo

Mezinárodní oslava hudby a vína s podtitulem „Festival jak víno“ zavítá každoročně v létě do nejrůznějších koutů Znojma i jeho okolí. Těšte se na koncert patrona festivalu, houslového virtuóza Pavla Šporcla, i řadu dalších hudebních osobností. Magnetem vždy bývá nastudování speciálního operního představení přímo pro tento festival pod mistrovským vedením Romana Válka, dále koncerty mladých talentů Malí géniové, romantický Koncert při svíčkách, hudební matiné v přírodě Národního parku Podyjí, Hudba v ulicích či varhanní tour po několika kostelích na Znojemsku. Hlavním tématem letošního 18. ročníku bude „Návraty domů a naši andělé“. Festival každoročně připravuje také limitovanou edici vybraných festivalových vín, jejichž ochutnávky doprovázejí všechny koncerty. Nechybí ani gurmánská hostina na zámku či speciální festivalové menu ve vybraných restauracích. 
www.hudbaznojmo.cz 
www.facebook.com/hudbaznojmo 

9. 7. 2022 
CHVALOVICE – Svatomarkétská pouť 

Od 17 hod. mše svatá v kostele sv. Markéty a od 19 hod. taneční zábava s dechovou hudbou Šohajka i ochutnávkou vín místních vinařů ve chvalovickém sportovním areálu. 
www.chvalovice.cz 
www.facebook.com/Obec.Chvalovice

9.–10. 7. 2022
SLUP – Otevřené Muzeum čs. opevnění 1938 

Muzeum československého opevnění 1938 ve Slupi u Znojma zpřístupňuje veřejnosti ve vybrané dny vojenskou pevnůstku, která je druhosledovým objektem vzor 37 (typ A160). Objekt lehkého opevnění je situován v blízkosti polní cesty u kříže na jižním okraji obce Slup. Je rekonstruován do stavu odpovídajícímu podzimní mobilizaci roku 1938. Ve střílnách obou střeleckých místností je umístěna těžká a lehká modifikace lafety vz. 38, kterou vyráběla Česká Zbrojovka Strakonice. Lafety jsou vybaveny panoramatickými náčrty pro zajištěnou střelbu a v době zpřístupnění veřejnosti je bunkr plně vyzbrojen. Pevnůstka je dále vybavena střeleckými stolky, plně funkčními zrcátkovými periskopy i ventilátorem a dalším vybavením, které odpovídá době zářijové mobilizace roku 1938, a to včetně předmětů výstroje osádky objektu. V sobotu je otevřeno od 10 do 16 hod. a v neděli od 10 do 14 hod. 
www.volny.cz/nezradime   
VRANOVSKÁ PLÁŽ – Vranovské volejbalové léto I.
Volejbalový turnaj smíšených družstev (14. ročník). Atraktivní sportovní událost konající se na Vranovské pláži bude mít na programu celé 2 sportovní dny a bohatý doprovodný program. Jedinečná možnost setkání neregistrovaných a závodních hráčů na jedné akci za účasti mnoha tisíc diváků.
www.vranovskeleto.cz 
www.vranovska-plaz.cz 

12. 7. 2022 
ZNOJMO – Komentovaná prohlídka Trnkovy zahrady
Od května do září letošního roku oživuje barokní prostory Louckého kláštera na jižním předměstí Znojma unikátní Trnkova zahrada. Putovní výstava plná fantazie a radosti je multimediálním projektem, který oživuje stránky z knihy světoznámého výtvarníka Jiřího Trnky a nabízí dětem i dospělým netradiční a hravé setkání na pomezí interaktivní výstavy, divadelního představení a animovaného filmu. Komentovaná prohlídka přiblíží nejen život a dílo Jiřího Trnky, ale těšit se můžete i na střípky ze zákulisí vzniku expozice.
www.facebook.com/events/1768631193610347 
ZNOJMO – Pohádkové léto v Domě umění
Divadelní představení pro nejmenší obvykle v úterý odpoledne od 16 hod. na nádvoří Domu umění Jihomoravského muzea ve Znojmě. Tentokrát Aladinova kouzelná lampa v podání Dřevěného divadla.
www.muzeumznojmo.cz 

14. 7. 2022 
ZNOJMO – Léto v pivovaru (Ryan Music)

Znojemský městský pivovar připravil na každý letní čtvrtek hudební oživení pivovarské Zahrádky. Vždy od 18 do cca 23 hod. se těšte na pestrý, multižánrový program, čerstvé pivo přímo z pivovaru a speciality z grilu. 
www.facebook.com/events/524271839304134

15.–17. 7. 2022 
MIROSLAV – Meruňkobraní s jarmarkem u Floriána 

Meruňkové speciality, soutěž v pojídání meruňkových knedlíků, ochutnávky vín, spanilá jízda traktorových veteránů, turistický vláček i traktor-vláček, historická bitva i průvod, ve kterém kněžnu Miroslavu doprovodí Černý rytíř. A k tomu všemu ještě Barevná ulička se soutěžemi a programem speciálně pro děti, prohlídky Miroslavského zámku, trhy, hasičské závody, slet ultralehkých letadel, módní přehlídka, koncerty aj. 
www.miroslavskakultura.cz 
www.facebook.com/events/384173067064017

16. 7. 2022
CHVALOVICE – Odpoledne s Blaníkem
Chvalovický sportovní areál přivítá tento den turnaj ve volejbale a odpoledne zábavný program s Blaníkem: David Deyl, Žlutej pes, soutěže s rádiem Blaník i DJ Hitrádia City David Máčala... 
www.chvalovice.cz 
www.facebook.com/Obec.Chvalovice 

JEVIŠOVICE – Letní kino
Nejmenší město Jihomoravského kraje zve na letní promítání v zahradě Starého zámku – od 21 hod. se promítá film Známí neznámí.
www.facebook.com/Jevisovice 
www.facebook.com/events/742774113528999

MORAVSKÝ KRUMLOV – Rybářský karneval
Tradiční akce moravskokrumlovských rybářů, kde nechybí rybářský karneval, prodej ryb a rybích specialit, ani večerní zábava... To vše v areálu Vrabčí hájek. 
www.mkrumlov.cz 
SLUP – Putování po čulských sklepech 
Obec Slup se původně jmenovala Čule, a tak se i většina místních tradičních akcí dodnes k tomuto jménu odkazuje. Tato vinařská akce nabídne ochutnávky vín z místních cca 15 sklepů a chybět nebude ani další občerstvení. V ceně vstupenky je i sklenička a plánek trasy. Na každém stanovišti pak ochutnáte různé vzorky vín podle vlastního přání (platba individuálně u každého vinaře zvlášť).
www.facebook.com/skupina.vinaru.slup.z.s 
VRANOVSKÁ PLÁŽ – PohádkoLAND 2022
5. ročník největšího rodinného festivalu v nádherném prostředí Vranovské pláže. Těšte se i s dětmi na spoustu zábavy, oblíbené dětské show, atrakce, různá divadélka, známé filmové a divadelní postavičky, soutěže a nejrůznější aktivity s profesionálními animátory. To vše na jednom místě a v jeden den. 
www.pohadkoland.cz
www.vranovska-plaz.cz 

16.–17. 7. 2022 
MORAVSKÝ KRUMLOV – Super Moto
 
Oblíbená TOP motoristická akce Znojemska se z Hrušovan nad Jevišovkou letos stěhuje do Moravského Krumlova. Těšte se na závody na uzavřeném městském okruhu supermoto S1, S2, čtyřkolky, motokáry i Lamborghini. 
www.supermotard.cz
www.supermoto.info 
www.facebook.com/mkrumlov.cz

19. 7. 2022
JEVIŠOVICE – Koncert vítězů
V rámci Hudebního festivalu Znojmo se rozezní i kostel sv. Josefa v Jevišovicích. Od 19:30 hod. se zde představí vítězové jednotlivých soutěžních kategorií Letní školy barokní hudby v Holešově.
www.facebook.com/Jevisovice 
www.hudbaznojmo.cz

20. 7. 2022 
BÍTOV – Pes baskervillský na hradě Bítov 

Speciální noční prohlídky hradu Bítov letos nabídnou divadelní adaptaci volně na motivy románu Arthura Conana Doyla "Pes baskervillský" aneb tajemný příběh o záhadné vraždě na blatech v Dartmooru, ve kterém tuhne krev v žilách a bránice se marně brání smíchu. Děj se bude odehrávat v exteriérech parkánové zahrady a malého nádvoří hradního paláce. Scénář a režie: Jaroslav Vaculík. Představení začčínají ve 20 a 21:30 hod. v podání brněnské společnosti Exulis – divadlo historie v pohybu, sdružující profesionální i amatérské šermíře, herce a tanečníky. Akce má omezenou kapacitu a je třeba si předem rezervovat vstupenky telefonicky na tel. č.: 515 294 622 nebo 728 844 102.
www.facebook.com/events/628529991765921 
www.hrad-bitov.cz

20.–21. 7. 2022
MORAVSKÝ KRUMLOV – Letní kino
Horní zámecký park opět přivítá oblíbené večerní filmové projekce.
www.mkrumlov.cz 

21. 7. 2022 
ZNOJMO – Léto v pivovaru (Baron a Veselí bratři)

Znojemský městský pivovar připravil na každý letní čtvrtek hudební oživení pivovarské Zahrádky. Vždy od 18 do cca 23 hod. se těšte na pestrý, multižánrový program, čerstvé pivo přímo z pivovaru a speciality z grilu. 
www.facebook.com/events/524271839304134

22. 7. 2022
BÍTOV – Hudební večery U Tesařů 
Letní hudební večery s živou muzikou opanují ve vybrané prázdninové pátky i letos venkovní terasy před Restaurací a penzionem U Tesařů i sousedním Hasičským pivovarem v centru Bítova. Začátky vždy od 17 hod. Na akci se nevybírá žádné vstupné. 
www.utesaru.cz 
CHVALOVICE – Hudební večer
Oblíbená znojemská kapela Jazzy Talking vystoupí od 18 hod. ve chvalovickém Penzionu Daníž. 
www.chvalovice.cz 
www.facebook.com/Obec.Chvalovice 

23. 7. 2022
BOŽICE – Božické otevřené sklepy

Tradiční ochutnávka vín od místních vinařů v jejich typickém prostředí – sklepě a v předsklepí. Mnoho výtečných vzorků vína, pochutin a také hudby od 13 do 21 hod. Okružní vyhlídkový výlet autobusem v ceně. 
www.facebook.com/events/650671402711359 
www.facebook.com/dbv.bozice

CORNŠTEJN – Jarmark na Cornštejně
Milovníky středověku potěší celodenní jarmark s ukázkami dobových řemesel a bohatým doprovodným programem na zřícenině hradu Cornštejn nedaleko obce Bítov. Můžete se podívat na práci uměleckého kováře, výrobu dřevěných hraček, proutěného zboží nebo keramiky, ochutnáte i středověké placky a kaše, domácí zavařeniny i sirupy a nakoupíte například přírodní kosmetiku, sýry, sušené dobroty nebo domácí chléb. Celý den si užijí také děti, pro které bude připraven zábavný program.
www.muzeumznojmo.cz 
JEVIŠOVICE – Zámecká vinařská romance
Akce pro širokou veřejnost na jevišovickém Starém zámku, kde máte možnost se při cimbálové muzice seznámit s produkcí vinařů Znojemské vinařské podoblasti (na 200 výstavních vzorků). Součástí je také Galerie rýnských ryzlinků z České republiky, Slovenska i Rakouska. 
www.jevisovice.cz 
www.facebook.com/events/315225177472553 

VEDROVICE – Letní myslivecká "karnevalová" noc 
Myslivecký spolek Leskoun srdečně zve na večerní taneční zábavu spojenou s karnevalem.
www.facebook.com/events/1173161803470096
www.muzeumvedrovice.cz 
VÝROVICE – Festival dračích lodí
Příjďte si užít pohodový letní den u vody v areálu kempu Výr. Čekají na vás závody Dračích lodí, ale i pivní a jiné soutěže. Pro děti prohlídka hasičského vozu, pěna apod. V 9:00 hod. porada kapitánů, 9:30 hod. zahájení festivalu, 10:00 hod. první start, 18:00 hod. vyhlášení výsledků, 20:00 hod. Dračí párty se skupinou Cauliflower Band a ve 23:00 hod. ohňostroj. 
www.facebook.com/events/7487404177968076
ZNOJMO – Komentovaná prohlídka Trnkovy zahrady
Od května do září letošního roku oživuje barokní prostory Louckého kláštera na jižním předměstí Znojma unikátní Trnkova zahrada. Putovní výstava plná fantazie a radosti je multimediálním projektem, který oživuje stránky z knihy světoznámého výtvarníka Jiřího Trnky a nabízí dětem i dospělým netradiční a hravé setkání na pomezí interaktivní výstavy, divadelního představení a animovaného filmu. Komentovaná prohlídka přiblíží nejen život a dílo Jiřího Trnky, ale těšit se můžete i na střípky ze zákulisí vzniku expozice.
www.facebook.com/events/1768631193610347

23.–24. 7. 2022
VRANOVSKÁ PLÁŽ – Vranovské volejbalové léto II.

Volejbalový turnaj mužů a žen (52. ročník). Atraktivní sportovní událost konající se na vranovské pláži bude mít na programu celé 2 sportovní dny a bohatý doprovodný program. Jedinečná možnost setkání neregistrovaných a závodních hráčů na jedné akci za účasti mnoha tisíc diváků. Akce má každoročně velkolepý doprovodný program – Miss pláž, Strongman Vranovského léta, Pole Dance Battle, vinařské a gastronomické ochutnávky i soutěže pro všechny návštěvníky. 
www.vranovskeleto.cz 
www.vranovska-plaz.cz 

26. 7. 2022 
ZNOJMO – Pohádkové léto v Domě umění
Divadelní představení pro nejmenší obvykle v úterý odpoledne od 16 hod. na nádvoří Domu umění Jihomoravského muzea ve Znojmě. Tentokrát Sněhurka a sedm trpajzlíků v podání Divadla Koráb..
www.muzeumznojmo.cz

28. 7. 2022 
ZNOJMO – Léto v pivovaru (Califlowerband)

Znojemský městský pivovar připravil na každý letní čtvrtek hudební oživení pivovarské Zahrádky. Vždy od 18 do cca 23 hod. se těšte na pestrý, multižánrový program, čerstvé pivo přímo z pivovaru a speciality z grilu. 
www.facebook.com/events/524271839304134

29.–30. 7. 2022
MORAVSKÝ KRUMLOV – Djembe Marathon
World music & dance festival, africká hudba a všelijaké bubnování zaplní na konci července rozlehlé nádvoří renesančního zámku v Moravském Krumlově.
www.mkrumlov.cz 
www.facebook.com/mkrumlov.cz
VRANOVSKÁ PLÁŽ – PŘEHRADY fest 2022
Dvoudenní hudební festival pro celou rodinu na prosluněné Vranovské pláži. Kromě hudebních vystoupení populárních kapel je to především víkend plný aktivit a zážitků. Divadla, dílničky, bubnování, workshopy, setkání s kapelami, ale především pláž, koupání, vodní sporty a další kupa vodních radovánek. 
V době konání tohoto festivalu bude povolen vstup do areálu kempu Vranovská pláž pouze s platnou vstupenkou na PŘEHRADY fest 2022. Tato podmínka platí i pro držitele VIP karet a čipových hodinek. Vstupenky je možné koupit přes portál www.xticket.cz.
Při ubytovávání v tomto termínu je nutné mít již platnou vstupenku na festival. Rezervace ubytování v kempu Vranovská pláž lze již provádět on-line na www.vranovska-plaz.cz/cs/camping/online-rezervace.html .Bez vstupenky na festival není rezervace ubytování v kempu platná! Rovněž pro parkování v kempu a na jeho přilehlých parkovištích v době konání tohoto festivalu budou oprávněni parkovat pouze hosté ubytovaní v kempu, kteří se prokáží platnou vstupenkou na festival.
www.prehradyfest.cz 
www.vranovska-plaz.cz 

30. 7. 2022 
BOHUTICE – Letní meruňková noc 
Bohutická meruňka je samostatná registrovaná odrůda meruněk, jejíž slávu si zde každoročně připomínají. Letní zábava s ochutnávkou nejlepší bohutické meruňkovice i dalších ovocných pálenek začne v zámeckém areálu Obůrka ve večerních hodinách. 
www.bohutice.cz 
DOBŠICE – Jiří Krhut & Štěpán Kozub ve Vinařství LAHOFER
V rámci hudebního festivalu Hudba na vinicích 2022 se i letos obrovský venkovní amfiteátr Vinařství LAHOFER uprostřed znojemských vinic rozezvučí koncerty předních českých zpěváků, muzikantů a hudebních kapel.
www.hudbanavinicich.cz 
www.lahofer.cz 

DYJÁKOVICE – Letní vinný večer
Poslední červencová sobota bude v Dyjákovicích patřit vínu. 
www.dyjakovice.cz 
HNANICE – Otevřené sklepy pod hvězdami
Pod nebem plných hvězd můžete koštovat kvalitní vína hnanických vinařů z vyhlášených vinic na prahu národního parku Podyjí. Hnanické sklepní uličky zaplní nejen víno, ale i gastronomické dobroty a hudba. Hraje cimbálová muzika Dyjavan a kapela Danteso.
www.obechnanice.cz
www.facebook.com/obecHnanice 

CHVALOVICE – Putovní kino
Oblíbené letní kino zavítá i do sportovního areálu ve Chvalovicích. Promítání pod noční oblohou začne ve 21 hod. 
www.chvalovice.cz 
www.facebook.com/Obec.Chvalovice

JEVIŠOVICE – Paroháči 
Taneční zábava od 19 hod. se známou znojemskou kapelou Paroháči na nádvoří Starého zámku v Jevišovicích.
www.facebook.com/Jevisovice
JIŘICE U MIROSLAVI – Gulášfest
Za Kulturním domem v Jiřicích se poslední červencovou sobotu od 11 hod. rozvoní guláše všech druhů a chutí. Na dalším ročníku soutěžního klání o nejlepší guláš uvařený v kotlíku se utká více než 10 týmů. Veřejné ochutnávky a hlasování pak proběhne od 15 hod. Během ochutnávky je připraven doprovodný program pro děti a soutěž v hodu pivním sudem pro dospělé (kategorie muži, ženy) o hodnotné ceny. Ve 20 hod. se těšte na vyhlášení vítězů. Do soutěže se mohou přihlásit minimálně dvoučlenné týmy, a to nejpozději do 23. 7. 2022 v Hospodě Hasička. Při přihlášení se bude vybírat startovné 200 Kč. Podmínkou účasti je vlastní plynový vařič nebo kotlík. Každý tým by měl uvařit cca 10l guláše. Výtěžek z prodaných ochutnávkových kartiček bude rozdělen mezi týmy na pokrytí nákladů na suroviny. Všichni dostanou věcné ceny, na vítěze čeká soudek...
www.facebook.com/groups/947535725401731
www.jirice.cz 
ŠANOV – 1. Šanovské babské krojované hody 
Tradiční hodová slavnost, při které nechybí kroje, muzika, předání práva chase, zavádění po vsi ani večerní taneční zábava s půlnočním překvapením a tombolou. 
www.facebook.com/spoleksanovin
www.facebook.com/events/354959003391316

ÚNANOV – Obecní turnaj v nohejbale
V únanovské Orlovně se v sobotu uskuteční nohejbalový turnaj i s doprovodným programem (hraje hudební skupina Spektrum). 
www.obecunanov.cz  


DLOUHODOBÉ AKCE

2021–2026 
MORAVSKÝ KRUMLOV – Muchova Slovanská epopej 

Jedinečným a slavnostním zážitkem může být návštěva unikátní Slovanské epopeje Alfonse Muchy na zámku v Moravském Krumlově. Celkem 20 velkoformátových pláten představuje dějiny slovanských národů a nejvýznamnější historické milníky, které se dotýkají nejen minulosti Čechů. Světově proslulé dílo v rekonstruovaných zámeckých sálech je v tomto období k vidění denně mimo pondělí od 9 do 17 hod. (poslední vstup je možný v 16 hod.). Pro velký zájem veřejnosti však doporučujeme rezervaci časových vstupenek předem.
www.mucha-epopej.cz 

březen 2022 – únor 2023 
ZNOJMO – A až se budeš vracet, lepší časy s sebou vem… Rakouské nouzové peníze (1918–1921) 
Auch bringe, wenn du wiederkehrst, die bess’re Zeit zurück… Österreichisches Notgeld (1918–1921)

Výstava v Minoritském klášteře Jihomoravského muzea ve Znojmě navazuje na výstavu „Svědkové těžkých časů. Německé a rakouské nouzové peníze (1917–1923)“. Prezentovány budou další „nouzovky“ z rozsáhlé sbírky nouzových peněz našich jižních sousedů.
www.muzeumznojmo.cz 

29. 4. – 31. 7. 2022
ZNOJMO – Technická herna na cestách aneb Fyzika hrou

Výstava, na které je možné zábavnou formou pochopit jednotlivé fyzikální zákony, zaujme všechny generace. Originální a interaktivní pomůcky, z nichž některé na první pohled popírají základní fyzikální zákony, kdy i návštěvník se musí zamyslet, proč a jak fungují. Pomocí jednoduchých interaktivních pokusů i děti proniknou do mnoha odvětví fyziky. Návštěvníci si mohou vyzkoušet výrobu elektřiny, zastřílet z elektromagnetického děla nebo vyřešit záhadu vozítka popírajícího třetí Newtonův pohybový zákon. A pozor, na exponáty se sahat nejen může, ale musí! K vidění i vyzkoušení v Minoritském klášteře Jihomoravského muzea ve Znojmě.
www.muzeumznojmo.cz 

29. 4. – 2. 10. 2022
VRBOVEC – Nenecháme Vás na suchu!

Aneb "Hledej žluté kolo, najdeš otevřený sklep". Každý víkend od konce dubna do začátku října najdete ve vrbovecké sklepní uličce otevřený minimálně jeden sklep pro veřejnost. U jeho vchodu stojí opřené žluté kolo, které je důkazem, že je vinař připraven Vás ve svém sklepě jak se patří po vinařsku pohostit... Jednotlivé sklepy jsou otevřeny vždy v PÁTEK 16:00–21:00 hod., SOBOTU 11:00–21:00 hod. a NEDĚLI 11:00–18:00 hod. 
www.cechvrbovec.cz 
www.obec-vrbovec.cz 
www.facebook.com/cechvinaruvrbovec

1. 5. – 30. 9. 2022 
BÍTOV – Krásy Želetavky a Dyje očima a štětcem Pavla Davida

Výstava obrazů Pavla Davida, znojemského malíře a člena skupiny Meandr, se kterou pravidelně vystavuje. S oblibou maluje znojemská panoramata, idylická zákoutí říčky Želetavky a vesničky Zblovice. Jeho malba je vysoce pastózní, založená na hře světel a stínů v duchu impresionismu, příjemných pocitů ve dnech prozářených sluncem. Výstava bude otevřena v rámci II. prohlídkového okruhu hradu Bítov. 
www.hrad-bitov.cz/cs/kulturni-akce 
ZNOJMO – Trnkova ZAHRADA 2
Putovní výstava plná fantazie a radosti zaplní od května do září prostory Louckého kláštera ve Znojmě. Multimediální projekt oživuje stránky z knihy světoznámého výtvarníka Jiřího Trnky a nabídne tak dětem i dospělým netradiční a hravé setkání na pomezí interaktivní výstavy, divadelního představení a animovaného filmu. Zahrada je jediná kniha, kterou Jiří Trnka sám ilustroval i napsal. Inspirací mu byla skutečná zahrada, magické místo s mnoha zákoutími, sluncem zalitým trávníkem a bujnou vegetací. Stejně tak živá je i tato výstava, neboť i ona se s každým dalším zastavením vyvíjí, zdokonaluje a překvapuje inovativními prvky, nápady a s nimi spojenými příběhy. Příběh zapomenuté zahrady z jiných časů umocňují unikátní prostory Louckého kláštera. Samotní autoři výstavy, Jan a Matyáš Trnkovi, hovoří o expozici jako o kybernetoskopu, jakémsi velkokapacitním zařízení na tvorbu zábavy. Prostřednictvím animací, filmových triků a projekcí ožívají převážně zvířecí obyvatelé magické zahrady. Malé návštěvníky čeká honička se zlomyslným kocourem na kočkodromu, o čem sní sádrový trpaslík odhalí pohled do trpaskopu, hudební vyžití nabídne štěkafón, slonograf ukrývá patnáct cirkusových čísel v podání nemotorných slonů a nebude chybět ani mluvící velryba. Zahrada je plná objevů, příběhů a her, ale dá se v ní i příjemně odpočívat. Stačí si lehnout pod nebehled a pozorovat rozkvetlé stromy, ptáky i poletujícího draka pod jasnou letní oblohou. Unikátní projekt spojuje umění s novými technologiemi, a nabízí tak originální audiovizuální zážitek nejen pro rodiny s dětmi, školní skupiny či dětské tábory. Běhání, skákání a prolézání je zde proto dovoleno a doporučováno... Zahrada 2, jak se koncept projektu jmenuje, byla už v minulosti instalována v jiných městech České republiky. V Jihomoravském kraji a vlastně i širokém okolí dalších regionů se objeví úplně poprvé. Expozici doplní další doprovodný program, jako např. výtvarný ateliér, scénická čtení, komentované prohlídky, speciální program pro školy a školky či kavárna. Ve spolupráci s GaP (Galerie a prostor) v centru Znojma se vřejnosti nabídnou také projekce filmů, na kterých spolupracoval Jiří Trnka, nebo možnost zakoupení knih s jeho ilustracemi.
www.znojemskabeseda.cz
www.zahrada2.cz 

2. 5. – 2. 10. 2022
NOVÝ ŠALDORF-SEDLEŠOVICE – Týdny vinaře 

Každý den od května do října je otevřen v Šaldorfských sklepech alespoň jeden vinný sklep pro veřejnost. Vinaři se střídají po týdnech. Otevřeno je vždy od pondělí do neděle, a to od 17 do 21 hodin. V průběhu července a srpna bývají otevřeny sklepy minimálně dva. Ale velmi často najdete v místních sklepních uličkách otevřeno vinných sklepů daleko více. 
www.saldorfske-sklepy.cz/tydny-vinare-v-saldorfskych-sklepech 

2. 5. – 10. 10. 2022
ŠATOV – Vinařská pohotovost 

Nejen v prázdninových měsících se o vás v Šatově postarají členové Spolku šatovských vinařů. Kterýkoli den v týdnu, od května až do října, najdete v šatovských sklepních uličkách vždy minimálně jeden sklep, který "drží pohotovost" a je připraven vás na místě osvěžit nebo vás vybavit lahvemi zdejšího lahodného vína. Službu "pohotovosti" si šatovští vinaři pravidelně střídají, a tak na jejich webu či Facebookovém profilu najdete vždy aktuální rozpis směn.
www.facebook.com/events/1376122116193812
www.vinarisatov.cz

květen – říjen 2022
JIŽNÍ MORAVA – Muchova stezka

Na 4 místech jižní Moravy budete mít možnost od května do října spatřit unikátní sérii výstav představujících slavné dílo ALFONSE MUCHY i jeho pokračovatelů. IVANČICE – Muchovo rodné město; MORAVSKÝ KRUMLOV, kde je na zámku opět vystavena Muchova Slovanská epopej; HRUŠOVANY NAD JEVIŠOVKOU s rekonstruovanými malbami mladého Alfonse Muchy v budově Městského úřadu, a MIKULOV – město, kde začínající Mucha také působil. Na těchto místech spatříte nejen Muchovu vlastní tvorbu, ale i díla současných umělců, kteří se otevřeně hlásí k odkazu Alfonse Muchy a inspirují se jeho stylem – od psychedelických plakátů londýnských hudebních skupin z období květinových hippies až po současný japonský komiks. Výstavy na sebe vzájemně navazují a jejich propojení je prvním zhmotněním myšlenky vybudovat Muchovu stezku. Ta má podle Johna Muchy, vnuka slavného malíře, propojovat místa, kde jeho dědeček žil a působil. Na jihomoravská města postupně navážou i ta ze zahraničí. Současná série výstav se zaměřuje na Muchu a jeho vliv na pozdější generace umělců od šedesátých let 20. století až po jeho současné následovatele. Ostatně právě to v sobě ukrývá samotný název výstavy "Nadčasový Mucha: Spojení světů". Projekt Muchovy stezky vznikl z iniciativy Nadace Mucha a v budoucnu se bude dále rozšiřovat.
www.muchatrail.eu 
ZNOJMO – Lidové tradice Znojemska
Stálá výstava Jihomoravského muzea ve Znojmě na Znojemském hradě zprostředkuje návštěvníkům nevšední pohled na místní lidové tradice a obyčeje. 
www.muzeumznojmo.cz 

červen – říjen 2022 
ZNOJMO – Procitlé sklo 
Tajemství šatovské brusírny IV. Výstava Jihomoravského muzea ve Znojmě ve Znojemském hradě je pokračováním prezentace broušeného skla firmy Langerových ze Šatova u Znojma, zakoupená jako ucelená sbírka s podporou Ministerstva kultury v roce 2018. 
www.muzeumznojmo.cz 

1. 7. – 7. 8. 2022
ZNOJMO – Z Mramotic až na kraj světa 
aneb Libor Sečka: příběh (našeho) velvyslance 

Výstava darů, které ze svých cest a diplomatické práce v zahraničí věnoval velvyslanec Libor Sečka Jihomoravskému muzeu ve Znojmě.
www.muzeumznojmo.cz 

1. 7. – 31. 8. 2022 
BÍTOV – Historická hradní lukostřelba

Po celou dobu prázdnin si na I. nádvoří hradu Bítov mohou dospělí i děti vyzkoušet střelbu z luků a kuší do terčů pod vedením zkušených střelců. Možnost zastřílet si se slevou i na dalších střelnicích stejné firmy na mnoha dalších památkových objektech v ČR. 
www.hrad-bitov.cz/cs/kulturni-akce 
CHVALOVICE – Otevření pěchotního srubu Zatáčka 
Navštivte vojenskou pevnost z roku 1938, která po reaktivaci sloužila armádě až do roku 1999. Přijeďte se podívat na novinky a prohlédnout si pevnost tak, jako ji znala posádka v době její aktivní služby. Seznámíte se s historií prvorepublikového pohraničního opevnění Československa i s jeho poválečným obdobím takzvané reaktivace. Uvidíte pevnostní výstroj a výzbroj, seznámíte se s životem posádky, bojovou činností pěchotního srubu a zjistíte i to, jakou dobu byly velké pevnosti na jihu Moravy v aktivní službě připraveny bránit hranice republiky. Na vaši návštěvu se těší Klub vojenské historie ROTO Chvalovice a osádka pěchotního srubu. 
www.facebook.com/Bunkr.MJS4
www.mj-s4.cz
ZNOJMO – Znojemské kulturní léto
Prázdninové dny v královském městě Znojmě zpestřují prakticky denně nejrůznější akce, ať už hudební a divadelní festivaly, gastronomické akce a ochutnávky vín, pohádková představení pro děti či rekonstrukce Napoleonské bitvy u Znojma počátkem července. Velkému zájmu se těší červencový mezinárodní Hudební festival Znojmo (8.–24. 7. 2022) nebo srpnový festival alternativní a pouliční kultury Šramlfest. Stejně tak oslava vyhlášené gastronomické tradice Znojemska Slavnosti okurek (5. 8. 2022), divadelní festival Znojmo žije divadlem (17.–21. 8. 2022) anebo prázdninové letní kino Filmové léto za Vlkovou věží. 
www.znojemskabeseda.cz 

1. 7. – 30. 10. 2022
BÍTOV – Bítov za barona Jiřího Haase

U příležitosti 110. výročí příchodu barona Jiřího Haase na hrad Bítov bude od počátku července otevřena stálá výstava, která seznámí návštěvníky s historií rodu Haasů a jejich porcelánky Haas a Czjžek, s výrobou porcelánu ve Slavkově u Karlových Var, s baronovými láskami, s jeho soukromou ZOO v hradní zahradě i smečkou jeho oblíbených psů. 
www.hrad-bitov.cz/cs/kulturni-akce

8.–24. 7. 2022
ZNOJMO A OKOLÍ – Hudební festival Znojmo

Mezinárodní oslava hudby a vína s podtitulem „Festival jak víno“ zavítá každoročně v létě do nejrůznějších koutů Znojma i jeho okolí. Těšte se na koncert patrona festivalu, houslového virtuóza Pavla Šporcla, i řadu dalších hudebních osobností. Magnetem vždy bývá nastudování speciálního operního představení přímo pro tento festival pod mistrovským vedením Romana Válka, dále koncerty mladých talentů Malí géniové, romantický Koncert při svíčkách, hudební matiné v přírodě Národního parku Podyjí, Hudba v ulicích či varhanní tour po několika kostelích na Znojemsku. Hlavním tématem letošního 18. ročníku bude „Návraty domů a naši andělé“. Festival každoročně připravuje také limitovanou edici vybraných festivalových vín, jejichž ochutnávky doprovázejí všechny koncerty. Nechybí ani gurmánská hostina na zámku či speciální festivalové menu ve vybraných restauracích. 
www.hudbaznojmo.cz 
www.facebook.com/hudbaznojmo

červenec – srpen 2022
BÍTOV – Léto na Cornštejně

Prázdninový program pro návštěvníky zříceniny hradu Cornštejn nedaleko obce Bítov, který opět nabídne nejrůznější šermířská a divadelní představení. 
www.muzeumznojmo.cz 
ZNOJMO – Letní hradovánky
Zábavný program pro celou rodinu v prostorách Znojemského hradu, jednoho ze 6 objektů Jihomoravského muzea ve Znojmě.
www.muzeumznojmo.cz 
ZNOJMO – Pohádkové léto v Domě umění
Divadelní představení pro nejmenší obvykle v úterý odpoledne od 16 hod. na nádvoří Domu umění Jihomoravského muzea ve Znojmě.
www.muzeumznojmo.cz 
 


Další akce a informace o turistických cílech, trasách i službách na Znojemsku najedete také na www.znojemsko.info
S ohledem na aktuální vývoj COVID mohou být uvedené akce zrušeny či termínově přesunuty. Změna programu vyhrazena.