AKCE červen 2022 (01.06.2022 - 30.06.2022)

Datum konání:


1. 6. - 30. 6. 2022

Místo konání:


Hrušovansko, Jevišovicko, Moravskokrumlovsko, Vranovsko a Znojemsko

Akci pořádá:


uvedené obce a soukromé subjekty

Více informací:


viz webové portály v textu

Představujeme Vám přehled kulturních, sportovních i společenských akcí odehrávajících se v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí
v průběhu ČERVNA 2022.
 

Úvodní foto: Znojemský VZP CUP (Cyklo klub Znojmo, z. s.)

KRÁTKODOBÉ A JEDNORÁZOVÉ AKCE

1.–4. 6. 2022
ZNOJMO a VRBOVEC – VINO EURO 2022 

Fotbalové Mistrovství Evropy vinařských reprezentací se v roce 2022, po dvouletém nuceném odkladu, poprvé uskuteční v České republice, a to právě na jižní Moravě. V základních skupinách los svedl dohromady ve skupině A týmy Německa, Itálie, Švýcarska a Slovinska, ve skupině B týmy Maďarska, České republiky, Rakouska a Portugalska. Ty se utkají na fotbalových stadionech ve Znojmě a nedalekém Vrbovci. Na vyřazovací boje a finále se pak přesunou do Uherského Hradiště. 
www.vinoeuro2020.com 
www.vinarskecentrum.cz/o-vine/vinarske-akce/120851316-vino-euro-2022

3.–4. 6. 2022
ŠATOV – Dny otevřených sklepů 

První červnový víkend patří již dlouhá léta otevřeným sklepům v Šatově a ani letos tomu nebude jinak. Letos však můžete sklepy všech vinařů šatovského spolku navštívit nejen v sobotu, ale už i v pátek – po oba dny vám představí své nejlepší kousky. V pátek akce startuje ve 13 hod. a končí v sobotu ve 22 hod.
www.facebook.com/events/912367199450547
www.vinarisatov.cz

ZNOJMO – Putování po vinicích Znojemska IV.
Obrovský zájem účastníků si vyžádal akci prodlouženou už na 4 víkendy po sobě! Putování po vinicích Znojemska je určeno pro aktivní odběratele vín z produkce věhlasné vinařské společnosti Znovín Znojmo a jde tak o klubovou akci určenou věrným zákazníkům. Pozvánky obdrží každý, kdo má evidovaný odběr vín v hodnotě min. 6000 Kč vč. DPH za předchozí rok. 
www.znovin.cz 

4. 6. 2022
DOBŠICE – LAHOFER Run 

2. ročník běžeckého závodu LAHOFER Run v rámci Znojemského běžeckého poháru odstartuje v 9:30 hod. přímo z areálu nové budovy Vinařství LAHOFER v Dobšicích. Čeká vás trať vedená kolem místních vinohradů s délkou cca 8 km. Diváci mohou doběh do cíle, který je stejný jako místo startu, sledovat přímo z unikátní vyhlídkové střechy vinařství. Připraven bude i dětský závod, který proběhne před startem hlavního závodu už v 9:00 hod. Prezence dětský závod: 8:00–8:40 hod., prezentace hlavní závod: 8:00–9:00 hod. Trať: 80% lesní a polní cesty, 20% asfalt.
www.facebook.com/events/308375104741346 
DYJÁKOVICE – Mezi sklepy 
Spolek Vinné sklepy Dyjákovice zve na historicky první ročník letní procházky mezi vinnými sklípky v Dyjákovicích. Od 12 hod. budou zajištěna výtečná moravská vína, občerstvení i program pro děti. 
www.facebook.com/Obec-Dyjákovice 
www.hevlin.cz/pozvanka-spolek-vinne-sklepy-dyjakovice

HORNÍ DUNAJOVICE – Otevřené sklepy 
Pátý ročník vinařské akce, kdy bude otevřena necelá desítka vinných sklepů. V nich můžete ochutnat výborná vína místních vinařů i další občerstvení.
www.hornidunajovice.cz 
www.facebook.com/events/5143744478997527

HRUŠOVANY NAD JEVIŠOVKOU – Hrušovanský dětský den 
Od 14 hod. čekají na děti v areálu u sportovní haly soutěžní disciplíny, zábavné atrakce, exhibice na kolech i občerstvení. 
www.facebook.com/hrusovanynadjevisovkou 
JEVIŠOVICE – Letní kino
Nejmenší město Jihomoravského kraje zve na letní promítání v zahradě Starého zámku – od 21 hod. se promítá Vyšehrad: Fylm.
www.facebook.com/Jevisovice 
www.facebook.com/events/350994670435388

JIŘICE U MIROSLAVI – Dětský den
Oslava Mezinárodního dne dětí proběhne v Jiřicích u Miroslavi první červnovou sobotu za Kulturním domem od 15 hod.
www.facebook.com/groups/947535725401731
www.jirice.cz 
MIROSLAV – Jakub Smolík 
Poprvé v Miroslavi vystoupí věčný romantik, autor mnoha nesmrtelných hitů, oblíbený zpěvák a výborný vypravěč. Koncert Jakuba Smolíka s kapelou přináší nejen skvělé písničky (na svém kontě má více jak 24 alb) a zazní takové hity jako “Ave Maria”, “Jen blázen žárlí” nebo “Nejsi má”, ale vzhledem k vypravěčskému talentu Jakuba Smolíka také celou řadu zábavných historek nejen z jeho vlastního života. 
www.facebook.com/Miroslavska-kultura
SLUP – Retro výlet do Slupi 
Oblíbená retro akce Technického muzea v Brně se letos uskuteční ve Slupi u Vodního mlýna, který je ve správě TMB. Nahlédnutí do života v socialistickém Československu pro mnoho lidí představuje vzpomínky na mládí. Na druhou stranu dnešní děti, které tuto dobu samy nezažily, si jen těžko některé věci mohou představit. Akce tedy přímo vybízí k mezigeneračnímu učení. Obvykle zaznívají slova jako „Tohle jsme měli doma“ nebo „Vidíš, a takhle to za mého mládí fungovalo“. Podíváte se a připomenete si, jak jsme jezdili, co jsme jedli, jak jsme si hráli, jak jsme se oblékali a možná si vybavíte řadu nezapomenutelných zážitků. Připomenete si i některé písničky a filmy, které jsou populární dodnes. V případě hezkého počasí možná dojde i na branné cvičení... Návštěvníci mají možnost se sami zapojit a vytáhnout ze své skříně staré šaty, doplňky a další „relikvie“ a dotvořit tak dobovou atmosféru.
www.tmbrno.cz/akce/retro-vylet-do-slupi-2022-06-04 

4.–5. 6. 2022 
CHVALOVICE-HATĚ – Dětský den
 
Mezinárodní den dětí se první červnový víkend bude slavit i v Merlinově dětském světě v obchodně-zábavním areálu Excalibur City na česko-rakouském hraničním přechodu Chvalovice-Hatě. Čaroděj Merlin bude rozdávat sladkosti a nebude chybět ani dětská diskotéka nebo malování na obličej. 
www.facebook.com/merlinskinderwelt 
www.facebook.com/events/595321684930345

5. 6. 2022
VEDROVICE – Den dětí 

Oslava mezinárodního svátku dětí se zábavným programem proběhne na vedrovickém fotbalovém hřišti. 
www.muzeumvedrovice.cz 
ZNOJMO – Farmářský den v muzeu
Farmářský trh s prezentací regionálních produktů, pěstitelů a drobných výrobců i doprovodným programem pro děti a dospělé pořádá Jihomoravské muzeum ve Znojmě v Minoritském klášteře od 10 do 16 hod. Součástí bude bohatý doprovodný program – Neoveská cimbálová muzika, ukázky řemesel i aktivity pro děti. V rámci celého dne mohou návštěvníci také navštívit také dlouhodobou výstavu Lidové tradice Znojemska na znojemském hradě, která se právě tématu lidových tradic, obyčejů a řemesel týká. Farmářský trh proběhne na Rajském dvoře a v křížové chodbě minoritského kláštera, aktivity pro děti pak v zadním traktu. Letos se můžete těšit na paštiky, sirupy, marmelády z Venkovské zahrady, kraví i kozí sýry z Jezeřan-Maršovic, čaje a bylinky z Aleje, přírodní mýdla od Sofie, kytky a semínka od Řezanky, řezbářské výrobky Kluka z lesa, nebo i krásné eko hand made výrobky z papíru od znojemských Pretty Papers, Chilli domácí výrobky a semínka, pivka a speciály z Minipivovaru Dráteník, domácí dobroty od Loiblů, kávu, čaj a dortíky z Ballance coffee, keramiku od Zuzky, perníčky od Perdesignu a další ...
Zastavte se podívat, poslechnout si cimbálku, nakoupit lokální dobroty, zabavit děti nebo podpořit zakoupením výrobků znojemské Chráněné dílny...
www.muzeumznojmo.cz 
www.facebook.com/events/772958393674965

7. 6. 2022
MORAVSKÝ KRUMLOV – Concentus Moraviae I.
Každoročně zavítají do Moravského Krumlova koncerty mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae propojujícího vždy v červnu mistrovskou hudbou řadu moravských měst. Letošní téma 27. ročníku "Cestou od kořenů k budoucnosti" se rozezení na nádvoří renesančního zámku v Moravském Krumlově i v atriu tamní radnice.
www.mkrumlov.cz 
https://concentus-moraviae.cz 
ZNOJMO – Komentovaná prohlídka Trnkovy zahrady
Od května do září letošního roku oživuje barokní prostory Louckého kláštera na jižním předměstí Znojma unikátní Trnkova zahrada. Putovní výstava plná fantazie a radosti je multimediálním projektem, který oživuje stránky z knihy světoznámého výtvarníka Jiřího Trnky a nabízí dětem i dospělým netradiční a hravé setkání na pomezí interaktivní výstavy, divadelního představení a animovaného filmu. Komentovaná prohlídka přiblíží nejen život a dílo Jiřího Trnky, ale těšit se můžete i na střípky ze zákulisí vzniku expozice.
www.facebook.com/events/1768631193610347 

9. 6. 2022 
HRUŠOVANY NAD JEVIŠOVKOU – Archeologie mezi Znojmem a Mikulovem 
Od 17 hod. představí významní archeologové ve Společenském centru v Hrušovanech na Jevišovkou v sérii přednášek témata: Germáni na Hrušovansku, Pohřby v mladší době kamenné na Znojemsku a Kultura s moravskou malovanou keramikou, Záchranné archeologické výzkumy Regionálního muzea v Milkulově a Drnholci, a také Výzkum zaniklých středověkých vsí na Hrušovansku. 
www.facebook.com/mashrusovansko

10. 6. 2022
DOBŠICE – Mňága a Žďorp ve Vinařství LAHOFER
V rámci hudebního festivalu Hudba na vinicích 2022 se i letos obrovský venkovní amfiteátr Vinařství LAHOFER uprostřed znojemských vinic rozezvučí koncerty předních českých zpěváků, muzikantů a hudebních kapel.
www.hudbanavinicich.cz
www.lahofer.cz 
MORAVSKÝ KRUMLOV – Noc kostelů
V rámci celorepublikové akce Noc kostelů se budete moci od 18 hod. do 22 hod. podívat do farního kostela Všech svatých v Moravském Krumlově. Hlavním bodem programu zde bude koncert Oslavanského komorního orchestru a sboru Cecila. Speciální prohlídky budou tento večer v Moravském Krumlově probíhat i ve zdejším renesančním zámku.
www.mkrumlov.cz 
www.mucha-epopej.cz
www.facebook.com/events/571109774261865
ZNOJEMSKO – Noc kostelů 
Jedinečná možnost navštívit noční kostely a různé modlitebny na Znojemsku, a také poznat jejich kulturní hodnotu prostřednictvím hudby, výtvarného umění, divadelních představení, speciálních setkání či prohlídek běžně nepřístupných prostor. 
www.nockostelu.cz 

10.–12. 6. 2022 
BÍTOV – Oslavy obce U Tesařů 

V polovině června oslaví obec Bítov 90 let od svého nového založení. Původní prastarou obec v podhradí stejnojmenného hradu totiž ve 30. letech 20. století pohltila voda nově zbudované Vranovské přehrady. A k oslavám se samozřejmě přidává i vyhlášená restaurace rodinného penzionu U Tesařů v centru Bítova se sousedním, sesterským, Hasičským pivovarem Bítov. 
www.utesaru.cz

11. 6. 2022 
BOŽICE – Božická koloběžkiáda 
Na hřišti TJ Sokol Božice vás čekají koloběžkové závody v několika věkových kategoriích i další sportovní soutěže, dětská diskotéka, skákací hrad, malování na obličej anebo vystoupení Božických mažoretek či prohlídka hasičské techniky. Zajištěny jsou ceny pro vítěze i občerstvení. 
www.bozice.cz/kalendar-akci 
DYJÁKOVICE – Otevřená "Závora"
V rámci Dne pevnostních muzeí jižní Moravy se otevírá i pěchotní srub MJ–S 15 s krycím jménem „Závora“ na jižním konci obce Dyjákovice u řeky Dyje. Muzeum představuje postupně rekonstruovaný objekt těžkého opevnění z let 1935–1938. Je možné vidět předválečné i poválečné prvky vybavení a zbraně předválečné čs. armády. Objekt bude otevřen v sobotu od 9 do 17 hod.
www.mjs15.cz 
www.tmbrno.cz/akce/den-pevnostnich-muzei-jizni-moravy-2022 
JAROSLAVICE – Babská veselice
Sbor dobrovolných hasičů Jaroslavice a místní ženy zvou všechny příznivce dobré muziky, jídla a pití na IX. ročník Babské veselice. Program zahájí v 11 hod. předání hodovního práva panem starostou na náměstí a následně průvod krojovaných žen obcí. Ve 20 hod. začne taneční zábava na místním fotbalovém hřišti, k tanci a poslechu hraje skupina KLAXON. Ve 21 hod. následuje předtančení krojovaných a ve 22 hod. tombola. Přesně o půlnoci se hodovní právo navrátí zpět do rukou starosty.
www.facebook.com/events/502664334699181
VRBOVEC – Den pevnostních muzeí JM
Lehký objekt vzor 36 (číslo 2/56/1) je v majetku Klubu vojenské historie 43. pěší pluk Brno a leží cca 200 m od obce Vrbovec směrem na osadu Hnízdo. V současnosti je objekt v rekonstrukci a prohlídka je možná pouze z venkovní strany. Pro návštěvníky bude tento denod 9 do 16 hod. připravena ukázka výstroje a výzbroje vojáků z první republiky. Objekt se nachází vlevo od silnice v remízku, naproti kapličce. Pro přístup a parkování využijte obslužnou komunikaci, která je za objektem v poli. 
www.facebook.com/KlubVojenskeHistorie43pesiPlukBrno 
www.tmbrno.cz/akce/den-pevnostnich-muzei-jizni-moravy-2022 

ŠANOV – Sportovní dětský den 
Fotbalové hřiště v Šanově bude od 11 hod. patřit hlavně dětem. Čekají je veselé sportovní soutěže s odměnami, hravé dílničky pro šikovné ručičky i bohaté občerstvení. 
www.sanov.cz
ŠATOV – Byla vojna, byla... 
Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově je jedním ze 7 veřejnosti přístupných objektů ve správě Technického muzea v Brně uméstěných v Jihomoravském kraji mimo město Brno. Je přitom jeho jedinou technickou památkou vojenskou. Srub postavený roku 1938 byl používaný armádou až do konce roku 1999. Je uveden do podoby z 80. let 20. století a je v něm instalovaná odpovídající výzbroj a výbava, včetně pevnostních kanónů ráže 85 mm. Venkovní volně přístupná expozice zahrnuje protitankové překážky, repliku domku pro celní a pasovou kontrolu, závoru Ippen či hraniční sloup. Dobu železné opony dokumentují 9 m vysoká strážní věž Pohraniční stráže, replika třístěnného drátěného zátarasu EZOH (elektrické zařízení ochrany hranic) a signální stěny. Areál je v sezóně přístupný veřejnosti a nabízí komentované prohlídky s průvodcem. V Den pevnostních muzeí jižní Moravy se zde odehraje od 10 do 17 hod. speciální vojensko-historická akce nazvaná "Byla vojna byla...". V rámci celodenního programu zde nahlédnete hluboko do historie a připomenete si významné vojenské události, které tvořily dějiny našich zemí, a představí se vám vybrané armády, výzbroj i bitvy od gotiky až po současnost. Během dne budou připravena stanoviště s úkoly pro děti, prezentace se zajímavými informacemi o historii vojenství, činnosti jednotlivých prezentovaných složek, institucí či spolupracujících klubů. Návštěvníci si budou moci také něco vyzkoušet. V průběhu dne proběhne představení účastníků akce prostřednictvím řízených rozhovorů či malé komponované ukázky dle zaměření dané prezentace nebo činnosti. Program doplní ukázka hasičské techniky Sboru dobrovolných hasičů Šatov a výstava vojenské techniky ze sbírek Technického muzea v Brně. V určené časy se uskuteční také prezentace Kynologického klubu Nový Šaldorf s ukázkou výcviku služebních psů a také příslušníků Aktivních záloh Armády ČR. Akce se koná ve spolupráci s kluby vojenské historie a dalšími subjekty. 
www.tmbrno.cz/akce/byla-vojna-byla-2022-06-11 
www.tmbrno.cz/akce/den-pevnostnich-muzei-jizni-moravy-2022 

ZNOJMO – Pivní slavnosti 
Orosená přehlídka produkce Znojemského městského pivovaru doplněná pestrým hudebním programem v centru města. I letos se Pivní slavnosti odehrají opět v místech, kde se pivo vaří už po 300 let, přímo v areálu pivovaru a jeho nejbližším okolí. Těšit se můžete na tradiční výběry piva z místní produkce a více jak desítku koncertů energické hudby, stand up vystoupení i odpolední program pro děti.
www.znojemskabeseda.cz 
www.pivovarznojmo.cz 
www.facebook.com/events/1316097998882218

11.–12. 6. 2022 
DYJÁKOVICE – Den pevnostních muzeí v ŘOP 45

Lehký objekt ŘOP vzor 37 číslo 45 s ochranným přístavkem se nachází na jih od obce Dyjákovice. Po příjezdu do vesnice odbočit u obecního úřadu, projet kolem obchodu a vyjet z vesnice ven. Po 2 km před mostem přes řeku odbočit vlevo na polní cestu kolem větrolamu. Po chvíli narazíte na objekt lehkého opevnění, kde bude v sobotu i neděli od 9 do 16 hod. připraven program k Dni pevnostních muzeí jižní Moravy.
www.mjs15.cz 
www.tmbrno.cz/akce/den-pevnostnich-muzei-jizni-moravy-2022 

CHVALOVICE – Otevření pěchotního srubu "Zatáčka" 
Navštivte vojenskou pevnost z roku 1938, která po reaktivaci sloužila armádě až do roku 1999. Pěchotní srub MJ–S 4 s krycím jménem "Zatáčka" najdete v polích za chvalovickou sklepní uličkou směrem na Šatov. Objekt je rekonstruován do podoby z roku 1960, uvidíte zde zbraně z období před II. světovou válkou i z období socialismu. Prohlédnete si uniformy tehdejší Československé lidové armády a vrátíte se zpět do časů povinné vojenské služby. Přijeďte se podívat na novinky a prohlédnout si pevnost tak, jako ji znala posádka v době její aktivní služby. Seznámíte se s historií prvorepublikového pohraničního opevnění Československa i s jeho poválečným obdobím takzvané reaktivace. Uvidíte pevnostní výstroj a výzbroj, seznámíte se s životem posádky, bojovou činností pěchotního srubu a zjistíte i to, jakou dobu byly velké pevnosti na jihu Moravy v aktivní službě připraveny bránit hranice republiky. Na vaši návštěvu se těší Klub vojenské historie ROTO Chvalovice a osádka pěchotního srubu. Otevřeno bude v sobotu i v neděli od 9 do 16 hod.
www.facebook.com/Bunkr.MJS4
www.mj-s4.cz 
www.tmbrno.cz/akce/den-pevnostnich-muzei-jizni-moravy-2022 

MORAVSKÝ KRUMLOV – Den pevnostních muzeí
Areál Minimuzea československého opevnění 1935–1938 u Moravského Krumlova (v blízkosti obce Bohutice) tvoří dva objekty lehkého opevnění vzor 37. Zrekonstruované a vybavené do předválečné podoby z roku 1938 a do podoby po reaktivaci ČSLA. V rámci Dne pevnostních muzeí jižní Moravy zde bude otevřeno v sobotu i v neděli od 9 do 16 hod. 
www.minimuzeum.cz 
www.tmbrno.cz/akce/den-pevnostnich-muzei-jizni-moravy-2022 

SLUP – Den pevnostních muzeí ve Slupi
Muzeum československého opevnění 1938 ve Slupi u Znojma zpřístupňuje veřejnosti ve vybrané dny vojenskou pevnůstku, která je druhosledovým objektem vzor 37 (typ A160). Tento řopík je uveden do původní podoby z roku 1938. Objekt je situován na jižním okraji obce Slup a otevřen bude v sobotu od 10 do 16 hod. a v neděli od 10 do 14 hod. 
www.volny.cz/nezradime 
www.tmbrno.cz/akce/den-pevnostnich-muzei-jizni-moravy-2022 

ZNOJEMSKO – Den pevnostních muzeí jižní Moravy 
Další ročník společného otevření nejrůznějších vojenských srubů, bunkrů a pevnostních muzeí na jižní Moravě. Podívejte se na expozice věnované První republice i poválečné reaktivaci pohraničního opevnění v dobách ČSLA. Jednotlivé objekty budou nabízet speciální doprovodné programy nebo budou mít otevřeno nad rámec své běžné otevírací doby. Do letošního ročníku akce se jako spolupořadatelé zapojují: Technické muzeum v Brně, které má ve správě Areál čs. opevnění a železné opony s pěchotním srube MJ-S 3 "Zahrada" v Šatově, Opevnění Vratěnín – bunkr Spolku pohraniční historie, Pěchotní srub MJ-S 4 "Zatáčka" Chvalovice (KVH ROTO Chvalovice), Lehký objekt vz. 36 Vrbovec (KVH 43. ppl Brno), Bunkr Úžlabina – Dyje, Minimuzeum čs. opevnění Moravský Krumlov – Bohutice, Muzeum čs. opevnění 1938 ve Slupi (OS Nezradíme), Pěchotní srub MJ-S 15 "Závora" Dyjákovice (MJ-S 15, o. s.), Řopík s přístavbou Dyjákovice (ŘOP 45) a Muzeum opevnění U Starého lomu Novosedly (OS Based).
www.facebook.com/events/2135449769938205 
www.tmbrno.cz/akce/den-pevnostnich-muzei-jizni-moravy-2022

12. 6. 2022 
ZNOJEMSKO A RAKOUSKO – Údolím na kole / Ein Tal am Rad 
Oblíbený amatérský cyklistický závod pro sportovce i nesportovce, ale i pohodová vyjížďka pro celou rodinu, vedoucí českým a rakouským pohraničím. Trasa vás zavede do malebných vinařských sklepních uliček a pokocháte se krásným údolím říčky Pulkaultal. Na cestě je připraveno zhruba 20 razítkovacích stanic a startovat můžete na jakékoliv z nich. Na startu obdržíte registrační kartu, do které budete na jednotlivých stanicích razítka sbírat. Cíl s doprovodným programem a hodnotnými cenami je letos od 16 hod. ve Vrbovci na návsi u kostela.
www.obec-vrbovec.cz 
www.pulkautal.at 

VRBOVEC – Okolo kol 
Slavnost věnovaná nejen cyklistice. Odpoledne pro malé i velké cyklisty i necyklisty. Výstava historických jízdních kol, přehlídka veteránů, velorexů, ukázky cyklotrialu, dětské hry s cyklistickou tématikou i cyklistická pohotovost. Navíc již od rána bude probíhat Rakousko-česká příhraniční akce "Údolím na kole" s ukončením ve Vrbovci včetně slosování tomboly. Program završí koncert znojemské skupiny Katapult Revival a chybět nebude bohaté občerstvení. 
www.facebook.com/events/5186855068043810 

16. 6. 2022 
MORAVSKÝ KRUMLOV – Concentus Moraviae II.

Každoročně zavítají do Moravského Krumlova koncerty mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae propojujícího vždy v červnu mistrovskou hudbou řadu moravských měst. Letošní téma "Cestou od kořenů k budoucnosti" se rozezení na nádvoří zámku i na nádvoří moravskokrumlovské radnice.
www.mkrumlov.cz 
https://concentus-moraviae.cz 
ZNOJMO – Laco Déczi & Celula New York 
V malebném vyhlídkovém prostoru Na Káře ve Znojmě vystoupí od 19 hod. světově uznávaný jazzman Laco Déczi společně s kapelou Celula New York. Trumpetista, skladatel, básník, malíř a provokatér slovenského původu, žijící ve Spojených státech, se vrací do rodné Evropy se svým špičkovým jazzovým programem. Jazzový živel se svou kapelou na cestě z newyorských klubů pod znojemské hradby. Jeden z našich největších hudebních světoběžníků předznamená blížící se mezinárodní Hudební festival Znojmo (8.–24. 7. 2022). A tak, jak je zvykem na všech koncertech Hudebního festivalu Znojmo, doprovodí i tento ochutnávky vybraných vín znojemských vinařů. Přijďte na světový jazz a na deci s Lacem Déczi.
www.hudbaznojmo.cz

16.–18. 6. 2022 
CHVALOVICE-HATĚ – Slavnostní otevření Merlinovy farmy 

Na dohled od rozsáhlého Merlinova dětského světa – s více než 200 herními atrakcemi na zemi i ve vzduchu, ve vodě i na suchu, venku i uvnitř – a hned za Merlinovým Campem v obřím obchodně-zábavním areálu Excalibur City se tento víkend návštěvníci poprvé podívají do nově vybudované farmářské zoo pojmenované "Merlinova farma". Najdete zde alpaky, mini oslíky, prasátka, slepice, ovečky, kozy a mnoho dalších zvířecích obyvatel. Navíc vás tu v těchto dnech čeká bohatý slavnostní program.
www.facebook.com/events/1098367124365184 
www.merlinskinderwelt.com

17. 6. 2022
MORAVSKÝ KRUMLOV – Pokáč
Koncert známého českého písničkáře a textaře hrajícího na kytaru a ukulele. Premiérově se představí v Moravském Krumlově v areálu Vrabčák od 18 hod.
www.mkrumlov.cz 
www.facebook.com/events/228488836018728

17.–18. 6. 2022 
HRUŠOVANY NAD JEVIŠOVKOU – Hrušovanské slavnosti 

Tradiční slavnosti města Hrušovany nad Jevišovkou s bohatým kulturním programem – hudební vystoupení od dechovky, přes cimbálovou muziku až po moderní styly, večerní taneční zábava, dětské programy i různorodé občerstvení. Páteční večer bude od 17 hod. patřit ve Společenském centru cimbálové muzice s Jožkou Šmukařem. Sobotní program startuje ve 14 hod. 
www.hrusovany.cz
JEVIŠOVICE – Jevišovická šedesátka 
Už 15. ročník netradičních turistických závodů – noční 60 km a denní 30 km. Trasy opět vedou v krásné přírodě Jevišovicka.
www.facebook.com/events/1123623218458192 

17.–19. 6. 2022 
HRABĚTICE – Antonínské hody 

Hrabětická chasa srdečně zve na své tradiční Antonínské hody, které po tři dny oživí Hrabětice a areál Bistra Gól. V pátek večer vše odstartuje hodová zábava u cimbálu od 20 hod., v sobotu bude chasa zvát po vsi už od 8 hod. a od 20 hod. příjde na řadu hodová zábava s dechovou hudbou. Neděle od 15 hod. bude patřit dětským hodům a večer od 20 hod. vše uzavře poslední hodová zábava. Krojovaní mají na všechny zábavy vstup zdarma. Vítány jsou i přespolní krojované chasy.
www.facebook.com/events/732081864657964 

18. 6. 2022
CHVALOVICE – Otevřené sklepy
Tradiční letní otevřené sklepy ve chvalovické sklepní uličce vinoucí se podél potoka Daníž nabídnou od 10 do 20 hod. ochutnávku vín z více než 20 sklepů. Zajištěn je bohatý doprovodný program i kyvadlová doprava ze/do Znojma.
http://vinarichvalovice.cz
www.chvalovice.cz 
JEVIŠOVICE – Letní kino
Nejmenší město Jihomoravského kraje zve na letní promítání v zahradě Starého zámku – od 21 hod. se promítá film Láska hory přenáší.
www.facebook.com/Jevisovice 
MACKOVICE – Dětský den 
Dámský spolek a OÚ Mackovice připravili letošní dětský den ve sportovním duchu. Od 15 hod. se na místním hřišti těšte na sportovní soutěže pro menší i větší děti, 4metrovou horolezeckou stěnu, bodyzorbingové koule i skákací hrad. Občerstvení na místě zajištěno. 
www.facebook.com/Damskyspolek
MIROSLAV – Oživme zapomenutá místa 
Jedním z míst, kam spousta z miroslavských obyvatel ráda a často chodívala, je chata u místního koupaliště. Pojďme společně opět obnovit toto příjemné místo. Od 17 hod. vás zde bude čekat rodinný program s úkoly, opékáním špekáčků, živá hudba i občerstvení.
www.miroslavskakultura.cz 
MORAVSKÝ KRUMLOV – Pivní slavnosti   !!!POZOR – Akce zrušena!!!
Opět se budou moravskokrumlovské Pivní slavnosti konat v Pub Café Baru v Polánce na severním předměstí Moravského Krumlova. Těšit se můžete na regionální pivo, jídlo i muziku. 
www.mkrumlov.cz 
PRAVICE – 7 v 1 
Sedm obcí Hrušovanska se opět sejde v jedné z nich na soutěžní odpoledne v poněkud nestandardních disciplínách ve stylu "her bez hranic". Přijďte podpořit soutěžní týmy z Borotic, Božic, Břežan, Čejkovic, Mackovic, Pravic a z Velkého Karlova. Začátek sportovně zábavní akce ve 13 hod. u Kulturního domu v Pravicích. Občerstvení zajištěno. 
www.obecpravice.cz 
VÝROVICE – Ovčácké slavnosti 
Slavnost zaměřená na tradiční ovčácké pastevectví a produkty s ním spojené. Od 11 hod. se ve Výrovicích na prostranství u kulturního domu těšte na stánky s řemesly, farmářské produkty, výrobky z ovčí vlny, pečené jehněčí, ukázku stříhání ovcí (od 11 do 13:30 hod.) anebo na dechovou hudbu Amatéři z Dobšic (od 15 hod.). 
www.vyrovice.cz
ZNOJMO – Komentovaná prohlídka Trnkovy zahrady
Od května do září letošního roku oživuje barokní prostory Louckého kláštera na jižním předměstí Znojma unikátní Trnkova zahrada. Putovní výstava plná fantazie a radosti je multimediálním projektem, který oživuje stránky z knihy světoznámého výtvarníka Jiřího Trnky a nabízí dětem i dospělým netradiční a hravé setkání na pomezí interaktivní výstavy, divadelního představení a animovaného filmu. Komentovaná prohlídka přiblíží nejen život a dílo Jiřího Trnky, ale těšit se můžete i na střípky ze zákulisí vzniku expozice.
www.facebook.com/events/1768631193610347 

19. 6. 2022
ZNOJMO – Africké trhy v muzeu 

Přijďte na nádvoří Minoritského kláštera Jihomoravského muzea ve Znojmě ochutnat exotické tropické ovoce, které pěstují drobní ugandští farmáři. Všechno je tak akorát zralé, zaručeně čerstvé a bez jakékoli chemie. Najdete zde čerstvé ovoce z Afriky, sušené ovoce, dálkami vonící koření ze Zanzibaru, extra kvalitní čaj, džemy a mnoho dalšího. 
www.facebook.com/events/452794809988319 
www.muzeumznojmo.cz

22. 6. 2022 
HLUBOKÉ MAŠŮVKY – Olympijský běh 

Největší běžecká akce T-Mobile Olympijský běh míří opět do obce Hluboké Mašůvky nedaleko Znojma. Stane se tak jedním z 90 míst po celé České republice, kde se ve stejný den potkají na startu místní příznivci aktivního pohybu. Akce se koná na oslavu olympijských myšlenek a letos je hlavním tématem hodnota “výjimečnost”. Zúčastnit se může úplně každý. 
www.facebook.com/hlubokemasuvky 
www.olympijskybeh.cz 

23. 6. 2022 
ZNOJMO – Léto v pivovaru (Záviš)

Znojemský městský pivovar připravil na každý letní čtvrtek hudební oživení pivovarské Zahrádky. Vždy od 18 do cca 23 hod. se těšte na pestrý, multižánrový program, čerstvé pivo přímo z pivovaru a speciality z grilu. 
www.facebook.com/events/524271839304134

24. 6. 2022
DOBŠICE – Queenie ve Vinařství LAHOFER
V rámci hudebního festivalu Hudba na vinicích 2022 se i letos obrovský venkovní amfiteátr Vinařství LAHOFER uprostřed znojemských vinic rozezvučí koncerty předních českých zpěváků, muzikantů a hudebních kapel.
www.hudbanavinicich.cz 
www.lahofer.cz 

24.–25. 6. 2022 
ZNOJMO – Street Food Festival na České
 
V centru Znojma se ulice Horní Česká promění v gastronomický ráj, kde budete moci prostřednictvím stánků, foodtrucků nebo restauračních předzahrádek ochutnat nejrůznější delikatesy a regionální potraviny. Také si můžete užít řemeslné trhy s výrobky od lokálních výrobců a chybět nebude ani hudba, fotokoutek nebo hravý koutek pro děti. Akce organizovaná Okresní hospodářskou komorou Znojmo má za cíl podpořit regionální podnikatele z řad gastronomických provozů a výrobců regionálních produktů.
www.ohkznojmo.cz 
www.facebook.com/events/659461138488612

24.–26. 6. 2022 
HRUŠOVANY NAD JEVIŠOVKOU – Piváky 

Pivní slavnosti tentokrát v areálu Boulec (Bowlling Hrušovany). Na jednom místě ochutnáte 19 druhů piv ze 14 pivovarů. Program odstartuje v pátek večer v 18 hod. rockovou muzikou, v sobotu se těšte na pivní a silácké soutěže, večer pak na country music a vyhlášení vítězů. Nedělní program bude věnován dětem, které se vyřádí na maškarní disco a pěnové párty.
www.pivaky.cz 
VIŠŇOVÉ – Višňovská pouť 
Tři dny budou ve Višňovém patřit tradiční slavnosti. Program odstartuje v pátek večer stavění máje a taneční zábava, sobotní večer nabízí posezení s kapelou v pivovaru a hlavní program se odehraje v neděli: ranní mše svatá v kostele sv. Jana Kštitele, zvaní krojované chasy po vesnici, hravé odpoledne pro děti u hasičárny a večer krojované zavádění s kapelou v areálu TJ.
www.facebook.com/visnove

25. 6. 2022
DAMNICE – Sklepní ulička
Vinařský spolek v Damnicích zve do sklepní uličky na degustaci vín místních vinařů, hudbu i zpěv, dobré jídlo a správnou pohodu od 14 do 22 hod. V ceně vstupného bude i katalog a degustační sklenička.
www.facebook.com/vinarsky.spolek.damnice 
HNANICE – Babské hody 
Spolek Hnanický babinec všechny srdečně zve na 6. ročník tradičních hodů, které mají pevně v rukou místní ženy. Začátek je v 16 hod. u kostela sv. Wolfganga (v případě nepříznivého počasí v kulturním domě). O hudební doprovod se postará Duo Blue Band. Občerstvení zajištěno, vstupné dobrovolné. 
www.facebook.com/obecHnanice 
JEVIŠOVICE – Pavlína Jíšová 
Koncert známé folkové zpěvačky se uskuteční na nádvoří Starého zámku v Jevišovicích od 17 hod.
www.facebook.com/events/572078681203409
MIROSLAV – Otevření Obecního sklepa 
Slavnost miroslavských vinařů u příležitosti otevření Obecního sklepa v ulici Husova začne v 11 hod. Od 13 hod. zahraje cimbálová muzika a těšit se můžete i na ochutnávky místních vín. 
www.facebook.com/Miroslavská-kultura-111805694637896
MORAVSKÝ KRUMLOV – Festival dechových hudeb
Moravskokrumlovské fotbalové hřiště přivítá slavnou Mistříňanku i další dechovky. Od 16 hod. hraje Petrovanka, od 17:30 hod. Straňanka a od 19 hod. zahraje od srdce Mistříňanka.
www.mkrumlov.cz 
www.facebook.com/Městské-kulturní-středisko-Moravský-Krumlov 
VRBOVEC – Vítání léta 
Trošku opožděný Dětský den a trošku urychlené zahájení prázdnin, ale za to naprosto přesné otevírání Vrboveckého koupaliště. Od 14:30 hod. vás v jeho travnatém areálu čeká skákací centrum, pěna, jízda na konících i motorkách, hry a soutěže, kejklířské vystoupení i večerní jam session s kytarami, stezka odvahy, a pokud si postavíte stan, tak i přespání v něm.
www.facebook.com/events/5155777914476574
www.obec-vrbovec.cz

ZNOJMO-KONICE a POPICE – Otevřené sklepy 
Spolek vinařů Konice a Popice ze dvou příměstských částí Znojma, jejichž vyhlášené vinařské trati se nacházejí i v Národním parku Podyjí, zve od 13 do 21:30 hod. na putování mezi sklepy (nejen za vínem). 
www.facebook.com/events/514907793609895 
ZNOJEMSKO – Author Znovín Cup "Vinařská 50"
Podél znojemských vinic a kolem malebných sklípků, přes vřesoviště a lesy, po venkovských silničkách i kolem klikatého toku hraniční řeky Dyje vede trasa populárního cyklistického závodu Vinařská 50. Každý registrovaný závodník, který dorazí do cíle, obdrží tašku s lahví znovínského vína a další dárky od pořadatelů. Ti nejlepší získávají velmi zajímavé ceny, stejně jako vylosovaní účastníci, kteří přijedou třeba až na chvostě pelotonu. Start je v 9.30 hod. v Šatově. 
www.znovin.cz 
www.vinarska50.cz 

25.–26. 6. 2022 
BOŽICE – Krojované hody 

Tělovýchovná jednota Sokol Božice spolu s Božickou chasou srdečně zvou na tradiční krojované Božické hody 2022. Program odstartuje v sobotu v 8 hod. ráno předáním hodovního práva v kostele sv. Petra a Pavla, pak bude následovat zavádění malé i velké krojované chasy po vesnici. Jeji předtančení uvidíte v 19:30 hod. v areálu u fotbalového hřiště, kde od 20 hod. začne taneční zábava s kapelou VICOMT a chyět nebude ani půlnoční překvapení. Nedělní program zahájí v 10:30 hod. mše svatá v kostele sv. Petra a Pavla. V 15 hod. proběhne tradiční fotbalové utkání, v 16 hod. dětská diskotéka se soutěžemi, v 17:30 hod. předtančení malé a velké krojované chasy v areálu u fotbalového hřiště a od 18 hod. taneční zábava, hraje Duo Dreams.
www.facebook.com/events/382007823947051
VEDROVICE – Rybářské závody 
Rybáři změří své síly ve Vedrovicích poslední červnový víkend. 
www.muzeumvedrovice.cz 

26. 6. 2022 
JEVIŠOVICE – Dětský den 

Původnímu květnovému termínu nepřálo počaí, a tak pořádá Město Jevišovice Dětský den ažposlední červnovou noděli. Bude tak zároveň oslavou konce školního roku a začátku prázdnin. Od 15 hod. budou v kempu Veselka připraveny atrakce, soutěže, malování na obličej, tetování a mnoho dalších aktivit pro děti.
www.facebook.com/events/420801836724990 
www.facebook.com/Jevisovice

30. 6. 2022 
ZNOJMO – Léto v pivovaru (Katapult Revival)

Znojemský městský pivovar připravil na každý letní čtvrtek hudební oživení pivovarské Zahrádky. Vždy od 18 do cca 23 hod. se těšte na pestrý, multižánrový program, čerstvé pivo přímo z pivovaru a speciality z grilu. 
www.facebook.com/events/524271839304134

 


DLOUHODOBÉ AKCE

2021–2026 
MORAVSKÝ KRUMLOV – Muchova Slovanská epopej 

Jedinečným a slavnostním zážitkem může být návštěva unikátní Slovanské epopeje Alfonse Muchy na zámku v Moravském Krumlově. Celkem 20 velkoformátových pláten představuje dějiny slovanských národů a nejvýznamnější historické milníky, které se dotýkají nejen minulosti Čechů. Světově proslulé dílo v rekonstruovaných zámeckých sálech je v tomto období k vidění denně mimo pondělí od 9 do 17 hod. (poslední vstup je možný v 16 hod.). Pro velký zájem veřejnosti však doporučujeme rezervaci časových vstupenek předem.
www.mucha-epopej.cz 

březen 2022 – únor 2023 
ZNOJMO – A až se budeš vracet, lepší časy s sebou vem… Rakouské nouzové peníze (1918–1921) 
Auch bringe, wenn du wiederkehrst, die bess’re Zeit zurück… Österreichisches Notgeld (1918–1921)

Výstava v Minoritském klášteře Jihomoravského muzea ve Znojmě navazuje na výstavu „Svědkové těžkých časů. Německé a rakouské nouzové peníze (1917–1923)“. Prezentovány budou další „nouzovky“ z rozsáhlé sbírky nouzových peněz našich jižních sousedů.
www.muzeumznojmo.cz 

29. 4. – 26. 6. 2022
ZNOJMO – Výtvarná nadechnutí

Výstava žáků výtvarného oddělení ZUŠ Znojmo v Domě umění Jihomoravského muzea ve Znojmě.
www.muzeumznojmo.cz 

29. 4. – 31. 7. 2022
ZNOJMO – Technická herna na cestách aneb Fyzika hrou

Výstava, na které je možné zábavnou formou pochopit jednotlivé fyzikální zákony, zaujme všechny generace. Originální a interaktivní pomůcky, z nichž některé na první pohled popírají základní fyzikální zákony, kdy i návštěvník se musí zamyslet, proč a jak fungují. Pomocí jednoduchých interaktivních pokusů i děti proniknou do mnoha odvětví fyziky. Návštěvníci si mohou vyzkoušet výrobu elektřiny, zastřílet z elektromagnetického děla nebo vyřešit záhadu vozítka popírajícího třetí Newtonův pohybový zákon. A pozor, na exponáty se sahat nejen může, ale musí! K vidění i vyzkoušení v Minoritském klášteře Jihomoravského muzea ve Znojmě.
www.muzeumznojmo.cz 

29. 4. – 2. 10. 2022
VRBOVEC – Nenecháme Vás na suchu!

Aneb "Hledej žluté kolo, najdeš otevřený sklep". Každý víkend od konce dubna do začátku října najdete ve vrbovecké sklepní uličce otevřený minimálně jeden sklep pro veřejnost. U jeho vchodu stojí opřené žluté kolo, které je důkazem, že je vinař připraven Vás ve svém sklepě jak se patří po vinařsku pohostit... Jednotlivé sklepy jsou otevřeny vždy v PÁTEK 16:00–21:00 hod., SOBOTU 11:00–21:00 hod. a NEDĚLI 11:00–18:00 hod. 
www.cechvrbovec.cz 
www.obec-vrbovec.cz 
www.facebook.com/cechvinaruvrbovec 

1. 5. – 19. 6. 2022 
ZNOJMO A OKOLÍ – Znojemský VZP CUP 2022

Už 20. ročník seriálu pod hlavičkou Cyklo klubu Znojmo odstartuje letos 1. 5. 2022 ve Znojmě Májovou vyjížďkou a pokračuje závody horských kol na Načeratický kopec (4. 5. 2022) a v Dobšicích (11. 5. 2022). Navazují závody jednotlivců na pump-trackové dráze, a to 25. 5. 2022 v Tasovicích, 1. 6. 2022 v Mašovicích a 8. 6. 2022 ve Chvalovicích v dětském zábavním parku. V Hodonicích se 4. 6. 2022 uskuteční Dětský dopravní den včetně jízdy zručnosti a testování znalosti dopravních značek nebo první pomoci. 11. 6. 2022 pak proběhne závod horských kol v Šatově a 17. 6. 2022 silniční cyklistický závod MUDr. Josefa Moudrého, včetně dětských katgorií. 19. 6. 2022 se pak ve Znojmě v Městském lesíku u restaurace Diana uskuteční poslední závod seriálu VZP CUP – závod horských kol, a proběhne vyhlášení výsledků celého seriálu i s předáním cen. Podmínkou účasti na všech uvedených akcích je používání cyklistické přilby a u dětí do 12 let také účast zákonného zástupce.
www.cykloklubznojmo.cz

1. 5. – 30. 9. 2022 
BÍTOV – Krásy Želetavky a Dyje očima a štětcem Pavla Davida

Výstava obrazů Pavla Davida, znojemského malíře a člena skupiny Meandr, se kterou pravidelně vystavuje. S oblibou maluje znojemská panoramata, idylická zákoutí říčky Želetavky a vesničky Zblovice. Jeho malba je vysoce pastózní, založená na hře světel a stínů v duchu impresionismu, příjemných pocitů ve dnech prozářených sluncem. Výstava bude otevřena v rámci II. prohlídkového okruhu hradu Bítov. 
www.hrad-bitov.cz/cs/kulturni-akce 
ZNOJMO – Trnkova ZAHRADA 2
Putovní výstava plná fantazie a radosti zaplní od května do září prostory Louckého kláštera ve Znojmě. Multimediální projekt oživuje stránky z knihy světoznámého výtvarníka Jiřího Trnky a nabídne tak dětem i dospělým netradiční a hravé setkání na pomezí interaktivní výstavy, divadelního představení a animovaného filmu. Zahrada je jediná kniha, kterou Jiří Trnka sám ilustroval i napsal. Inspirací mu byla skutečná zahrada, magické místo s mnoha zákoutími, sluncem zalitým trávníkem a bujnou vegetací. Stejně tak živá je i tato výstava, neboť i ona se s každým dalším zastavením vyvíjí, zdokonaluje a překvapuje inovativními prvky, nápady a s nimi spojenými příběhy. Příběh zapomenuté zahrady z jiných časů umocňují unikátní prostory Louckého kláštera. Samotní autoři výstavy, Jan a Matyáš Trnkovi, hovoří o expozici jako o kybernetoskopu, jakémsi velkokapacitním zařízení na tvorbu zábavy. Prostřednictvím animací, filmových triků a projekcí ožívají převážně zvířecí obyvatelé magické zahrady. Malé návštěvníky čeká honička se zlomyslným kocourem na kočkodromu, o čem sní sádrový trpaslík odhalí pohled do trpaskopu, hudební vyžití nabídne štěkafón, slonograf ukrývá patnáct cirkusových čísel v podání nemotorných slonů a nebude chybět ani mluvící velryba. Zahrada je plná objevů, příběhů a her, ale dá se v ní i příjemně odpočívat. Stačí si lehnout pod nebehled a pozorovat rozkvetlé stromy, ptáky i poletujícího draka pod jasnou letní oblohou. Unikátní projekt spojuje umění s novými technologiemi, a nabízí tak originální audiovizuální zážitek nejen pro rodiny s dětmi, školní skupiny či dětské tábory. Běhání, skákání a prolézání je zde proto dovoleno a doporučováno... Zahrada 2, jak se koncept projektu jmenuje, byla už v minulosti instalována v jiných městech České republiky. V Jihomoravském kraji a vlastně i širokém okolí dalších regionů se objeví úplně poprvé. Expozici doplní další doprovodný program, jako např. výtvarný ateliér, scénická čtení, komentované prohlídky, speciální program pro školy a školky či kavárna. Ve spolupráci s GaP (Galerie a prostor) v centru Znojma se vřejnosti nabídnou také projekce filmů, na kterých spolupracoval Jiří Trnka, nebo možnost zakoupení knih s jeho ilustracemi.
www.znojemskabeseda.cz
www.zahrada2.cz 

2. 5. – 2. 10. 2022
NOVÝ ŠALDORF-SEDLEŠOVICE – Týdny vinaře 

Každý den od května do října je otevřen v Šaldorfských sklepech alespoň jeden vinný sklep pro veřejnost. Vinaři se střídají po týdnech. Otevřeno je vždy od pondělí do neděle, a to od 17 do 21 hodin. V průběhu července a srpna bývají otevřeny sklepy minimálně dva. Ale velmi často najdete v místních sklepních uličkách otevřeno vinných sklepů daleko více. 
www.saldorfske-sklepy.cz/tydny-vinare-v-saldorfskych-sklepech 

2. 5. – 10. 10. 2022
ŠATOV – Vinařská pohotovost 

Nejen v prázdninových měsících se o vás v Šatově postarají členové Spolku šatovských vinařů. Kterýkoli den v týdnu, od května až do října, najdete v šatovských sklepních uličkách vždy minimálně jeden sklep, který "drží pohotovost" a je připraven vás na místě osvěžit nebo vás vybavit lahvemi zdejšího lahodného vína. Službu "pohotovosti" si šatovští vinaři pravidelně střídají, a tak na jejich webu či Facebookovém profilu najdete vždy aktuální rozpis směn.
www.facebook.com/events/1376122116193812
www.vinarisatov.cz

květen – říjen 2022
JIŽNÍ MORAVA – Muchova stezka

Na 4 místech jižní Moravy budete mít možnost od května do října spatřit unikátní sérii výstav představujících slavné dílo ALFONSE MUCHY i jeho pokračovatelů. IVANČICE – Muchovo rodné město; MORAVSKÝ KRUMLOV, kde je na zámku opět vystavena Muchova Slovanská epopej; HRUŠOVANY NAD JEVIŠOVKOU s rekonstruovanými malbami mladého Alfonse Muchy v budově Městského úřadu, a MIKULOV – město, kde začínající Mucha také působil. Na těchto místech spatříte nejen Muchovu vlastní tvorbu, ale i díla současných umělců, kteří se otevřeně hlásí k odkazu Alfonse Muchy a inspirují se jeho stylem – od psychedelických plakátů londýnských hudebních skupin z období květinových hippies až po současný japonský komiks. Výstavy na sebe vzájemně navazují a jejich propojení je prvním zhmotněním myšlenky vybudovat Muchovu stezku. Ta má podle Johna Muchy, vnuka slavného malíře, propojovat místa, kde jeho dědeček žil a působil. Na jihomoravská města postupně navážou i ta ze zahraničí. Současná série výstav se zaměřuje na Muchu a jeho vliv na pozdější generace umělců od šedesátých let 20. století až po jeho současné následovatele. Ostatně právě to v sobě ukrývá samotný název výstavy "Nadčasový Mucha: Spojení světů". Projekt Muchovy stezky vznikl z iniciativy Nadace Mucha a v budoucnu se bude dále rozšiřovat.
www.muchatrail.eu 
ZNOJMO – Lidové tradice Znojemska
Stálá výstava Jihomoravského muzea ve Znojmě na Znojemském hradě zprostředkuje návštěvníkům nevšední pohled na místní lidové tradice a obyčeje. 
www.muzeumznojmo.cz 

červen – říjen 2022
ZNOJMO – Procitlé sklo

Tajemství šatovské brusírny IV. Výstava Jihomoravského muzea ve Znojmě ve Znojemském hradě je pokračováním prezentace broušeného skla firmy Langerových ze Šatova u Znojma, zakoupená jako ucelená sbírka s podporou Ministerstva kultury v roce 2018. 
www.muzeumznojmo.cz 
 


Další akce a informace o turistických cílech, trasách i službách na Znojemsku najedete také na www.znojemsko.info
S ohledem na aktuální vývoj COVID mohou být uvedené akce zrušeny či termínově přesunuty. Změna programu vyhrazena.