AKCE září 2021 (01.09.2021 - 30.09.2021)

Datum konání:


1. 9. - 30. 9. 2021

Místo konání:


Hrušovansko, Jevišovicko, Moravskokrumlovsko, Vranovsko a Znojemsko

Akci pořádá:


uvedené obce a soukromé subjekty

Více informací:


viz webové portály v textu

Představujeme Vám přehled kulturních, sportovních i společenských akcí odehrávajících se v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí v průběhu ZÁŘÍ 2021. 
Úvodní foto: Znojemské historické vinobraní (Znojemská Beseda)

1.–5. 9. 2021
MORAVSKÝ KRUMLOV – Malý festival loutky

Přehlídka současné loutkářské divadelní tvorby nejen v Moravském Krumlově, ale i v řadě okolních obcí, se tradičně zaměřuje na pohádky pro nejmenší.
www.mkrumlov.cz 
www.facebook.com/Mal%C3%BD-festival-loutky-102362045395774 

2. 9. 2021 
DOBŠICE – Beata Rajská ve Vinařství LAHOFER 

Na obří vlně nového sídla Vinařství LAHOFER uprostřed vinic nad Znojmem se opět budou procházet nádherné modelky v jedinečných róbách módní návrhářky Beaty Rajské. Módní show „C´MON COMMON“ začne ve 20 hod. ve venkovním amfiteátru LAHOtéky. Dress code: Cocktail (pro dámy doporučen i kabátek/pléd…, pro pány sako – večer se může ochladit a akce je venkovní!). Upozornění: vstupenky se nerezervují, ale prodávají systémem „Kdo dřív přijde, ten dřív...“ přímo v budově LAHOtéky (platit je možné hotově i kartou).
www.facebook.com/vinarstvilahofer

3.–4. 9. 2021
MORAVSKÝ KRUMLOV – Rozmarýnové hody v Polánce

Tradiční hody v malebné vesničce na předměstí Moravského Krumlova jsou zdejší největší kulturní událostí, která začíná už v pátek společným stavěním máje. V sobotu i v neděli pak pokračuje zaváděním stárků i tetek a oba dva dny končí večerní hodovou zábavou.
www.mkrumlov.cz 

3.–5. 9. 2021
FREEPORT HATĚ – Čokoládový festival

Jedinečná událost pro všechny milovníky čokolády a cukrovinek, kteří mají chuť se pobavit, skvěle si pochutnat a případně se i přiučit vaření s čokoládou na kuchařských prezentacích pro veřejnost. Vstup na akci zdarma. Freeposrt Fashion Outlet na hraničním přechodu Chvalovice-Hatě je prvním outletovým centrem v ČR a zároveň je jedním z největších nákupních center svého druhu ve střední Evropě. Na výběr je tu z více než 250 světových značek v 75 obchoech, a to vždy za ceny výrazně nižší než v běžných obchodech...
www.facebook.com/events/133713402275549 
MIROSLAV – Krojované hody 
Město Miroslav a miroslavská chasa srdečně zvou na Tradiční krojované hody. Přijďte popít dobrého vína, zazpívat si a zatancovat na dechovky.
www.facebook.com/mestoMiroslav 
ZNOJMO – Hurá škola!!! Hurá na kola!!!
Víkend speciálních rodinných akcí Cyklo klubu Znojmo, které se zaměřují na prevenci i bezpečnost provozu ve dnech, kdy je zvýšený pohyb dětí v blízkosti škol a řada z nich bude k dopravě do školy využívat vlastní kolo či koloběžku. Září a většinou i říjen jsou také ideální měsíce na cyklovýlety do podzimní přírody, a tak je bezpečnost provozu v těchto dnech na předním místě. Zábavný program u 1. Mezinárodního cykloturistického centra služeb a informací v ČR (skladový areál Znovínu Znojmo, Melkusova 3053/43, hned naproti hlavnímu vstupu do Městské plovárny Louka) s cílem upozornit na správný pohyb na kole, pěšky a dalších dopravních prostředcích, můžete využít od pátku až do něděle vždy od 9 do 19 hodin. Aktivity jsou vhodné pro děti předškolního věku a pro děti prvního a druhého stupně. Děti se mohou těšit na šlapací káry, trojkolky a koloběžky. Základní znalosti správného pohybu v dopravě si prověříte v testech a kvízech. Menší děti využijí pastelky nebo pískoviště. Cyklistům tu prohlédnou kola a vydají Bezpečnostní certifikát o technickém stavu bicyklu. Kontrolou projde i cyklistická přilba a její funkčnost. Odměnou pro všechny budou drobné doplňky školní výbavy a reflexní prvky vhodné na školní brašny a kola. Výtvarně nadané děti potěší unikátní „Malovací kolo“, prostřednictvím kterého získá každý svůj originální obrázek. Tisíce kostiček čeká ve velké herně od firmy SEVA na malé i velké stavitele a radost udělá i figurka Igráček nebo doplňky v podobě různých vozidel. Rodiče potěší soubor kreslených vtipů s cyklistickou a vinařskou tématikou nebo cyklistické kuriozity od Martina Zehnala. Mohou také vyzkoušet jízdu na elektrokole a projet se na nových modelech koloběžek anebo si vybrat z široké nabídky originálních cyklistických dárků a upomínkových předmětů. V oddychové zóně si pak můžete odpočinout ve velkém lehátku. Program doplní výstava dřevěných kol ze sbírky Ivana Křivánka. V prostoru bude i prezentace různých prvků využitelných jako mobiliář na cyklostezkách a cyklotrasách. Informační centrum poskytne mapové podklady pro cykloturistiku v celém regionu nebo zdravé občerstvení pro malé i velké od místních pěstitelů a výrobců. Vstupné na všechny aktivity je dobrovolné. V případě nepříznivého počasí může být program částečně omezen. Tento program skvěle doplňuje oblíbený cyklistický festival Kolo pro život se závodem Znojmo Burčák Tour, který o víkendu opanuje sousední areál Louckého kláštera i vinice v okolí Znojma a Národního parku Podyjí.
www.cykloklubznojmo.cz

4. 9. 2021
CHVALOVICE – Hasičské závody 

O pohár starosty obce se ve Chvalovicích utkají hasiči všech věkových kategorií. Soutěž v požárním útoku - Liga okresu Znojmo - odstartuje v 9 hod. dětskou kategorií a od 19 hod. pak nastoupí mládež, ženy a muži. Vše na hasičské dráze u velkého hřiště a sportovního areálu.
www.chvalovice.cz 
JEVIŠOVICE – Noc netopýrů 
Přijďte se seznámit s netopýry, kteří obývají půdu Starého zámku v Jevišovicích. Koná se v rámci akce "Mezinárodní noc pro netopýry" pořádané každoročně na přelomu srpna a září.
www.netopyrinoc.cz/events/jevisovice-stary-zamek
SLUP – Slavnosti chleba ve Slupi
Bohatý kulturní program zaplní centrum starobylé obce Slup i areál renesančního vodního mlýna. Těšte se na největší setkání folklórních souborů na Znojemsku, řadu hudebních i tanečních vystoupení, jarmark s původními řemesly (včetně možnosti některá si vyzkoušet), pečení chleba v polní peci, historickou zemědělskou i vojenskou techniku se spanilou jízdou starých traktůrků, vodnické pohádky a zábavné programy pro děti i řadu gastronomických lákadel a regionálních produktů. Kyvadlovou dopravu z/do Znojma přitom budou zajišťovat autobusoví veteráni ze sbírek Technického muzea v Brně, jehož pobočkou ve Slupi je právě unikátní vodní mlýn se 4 funkčními koly. Ten bude otevřen pro veřejnost po celou dobu konání akce. 
www.slup.cz/slavnosti-chleba 
ZNOJMO – Festival vína VOC Znojmo 
Tradiční květnová vinařská akce v náhradním termínu. Slavnost vína originální certifikace VOC Znojmo – prvního apelačního systému v ČR. Letos tři hlavní odrůdy Znojemska: Sauvignon, Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský opanují prostor v centru města u rotundy sv. Kateřiny, na nádvoří Znojemského hradu a na vyhlídce Na Káře. Kromě degustace všech zatříděných vín a lidové muziky festival doplňuje také ochutnávka gastronomických specialit předních znojemských restaurací a hotelů. 
www.vocznojmo.cz/festival-vina-voc-znojmo 
ZNOJMO-NAČERATICE – Den otevřených stepí 
Oblíbená akce na Načeratickém kopci na jižním předměstí Znojma, která představí nejrůznější způsoby péče o krajinu a chráněnou přírodu, a to včetně těch netradičních jako jsou např. těžká vojenská vozidla či terénní motorky. Těšte se také na ukázku volného pastevectví s pomocí ovčáckých psů, ovečky i kozy, kroužkování ptáků nebo poznávačky místních druhů hmyzu a rostlin formou her a soutěží pro nejmenší. V této podobě a v tomto rozsahu proběhne akce pro veřejnost už pravděpodobně naposled. Kdo se v minulých letech ještě neprojel po kopci v tanku, má jedinečnou příležitost! Program pro celou rodinu zde proběhne od 9 do 17 hod. 
www.facebook.com/wwwbelecocz 
ZNOJMO-POPICE – Zarážení hory 
Tradiční vinařská akce, kdy je při vstupu do vinohradu do země zaražen posvěcený vysoký kůl. Hotaři – strážci vinice, tak symbolicky vyhlásí zákazu vstupu do hrozny obtěžkaného vinohradu a zaražená hotařská tyč má ochraňovat dozrávající víno před bouřemi, kroupami i nenechavci a jinými zly. Vinařský průvod vyjde odpoledních hodinách od kostela sv. Linharta v Havraníkách a půjde vinohrady směrem do Popic. Cestou zahraje cimbálová muzika. Slavnostní zakončení akce bude v Rodném domě a Muzeu Charlese Sealsfielda v Popicích č. p. 56. Kostýmovaní i nekostýmovaní účastníci z řad veřejnosti jsou vítáni. 
www.hroznovakoza.cz 

4.–5. 9. 2021
ZNOJMO – Burčák Tour (Kolo pro život)
Třetí celovíkendový cyklistický festival seriálu Kolo pro život. Pohostinná jižní Morava s nejlepší občerstvovačkou, jednoduchými a rychlými trasami křižujícími vinohrady bez velkých převýšení. Co víc si přát... Znojmo Burčák Tour patří k nejoblíbenějším závodům seriálu s největší účastí. Pokud chceš opravdu poměřit své síly, tento závod je ideální příležitostí. Přijeď v sobotu a zažiješ trať, na které si nohy ani na chvilku neodpočinou. Jestli máš rád kratší trasy, vyber si céčko. Po dojetí si můžeš dát teplou sprchu, umýt si kolo a zakousnout něco dobrého k jídlu. To vše v ceně startovného. Zázemí je umístěno v krásném areálu Louckého kláštera ve Znojmě. Ideální program na celý víkend i pro celou rodinu.
www.kolopro.cz/zavody/znojmo-burcak-tour-ceske-sporitelny/trasy

5. 9. 2021 
JEVIŠOVICE – Závody dračích lodí
Jevišovická přehrada přivítá první zářijovou neděli závody malých dračích lodí. Máte-li v oblibě vodní sporty a dokážete-li postavit tým cca 10 osob, můžete poměřit síly v tomto jedinečném sportovním zápolení. Posádky se registrují na tel. 515 231 225 nebo mailem na su@jevisovice.cz. Nestihnete-li posádku složit předem, můžete i na místě – ve 13:00 hod. proběhne registrace posádek, ve 14:00 hod. pak startuje závod.
www.facebook.com/Jevisovice
VRANOV NAD DYJÍ – Koncert Struny a píšťaly současně (Věčné světlo)
Fatymské kulturní léto přináší každoročně na Vranovsko v letních měsících řadu krásných koncertů. Od 18 hod. vystoupí ve Vranovském kostele Nanebevzetí Panny Marie v rámci festivalu Silberbauerovo hudební Podyjí seskupení "Struny a píšťaly společně": David Pokorný housle, Alexej Aslamas housle a Kateřina Málková varhany. Zazní i světová premiéra skladby "Dozrávání" od Antona Aslamase a skladby "... a světlo věčné ať mu svítí" od skladatelky Michaely Pálky Plachké.
www.biskupstvi.cz/2021-07-08-fatymske-kulturni-leto

8. 9. 2021
HLUBOKÉ MAŠŮVKY – T-Mobile Olympijský běh 

Různí běžci, různá místa, olympijská myšlenka. To je heslo, se kterým je propojen T-Mobile Olympijský běh už několik let. Je jedno, jestli jsi závodník, nebo běháš jen občas, jestli jsi malý, nebo velký, jestli běháš radši ve městě, v přírodě, na louce nebo na dráze. Na T-Mobile Olympijském běhu se oslavuje radost z pohybu a sport jako takový. Akcí se připomíná mezinárodní Olympijský den, tedy založení Mezinárodního olympijského výboru. T-Mobile Olympijský běh je vůbec největší běžeckou událostí u nás. V jeden den, přesně v jeden čas vybíhají tisíce běžců po celé České republice – ať už jako součást hlavních závodů, ve školních bězích nebo v rámci individuální výzvy. Vyběhni i Ty a přispěj tak startovným na Českou olympijskou nadaci, která podporuje ve sportování děti ze sociálně znevýhodněných rodin. Akce začne v Hlubokých Mašůvkách už v 15 hod. a hlavní závod odstartuje v 18 hod.
www.olympijskybeh.cz/zavody/hluboke-masuvky-2021 

10. 9. 2021
MORAVSKÝ KRUMLOV – Slavnostní večer Slovanská epopej

Město Moravský Krumlov připravuje Slavnostní večer na počest znovuotevření Slovanské epopeje na zdejším zámku, kde proběhne poděkování lidem, kteří se o vrácení slavného díla do Moravského Krumlova zasloužili. Program od 19:30 hod. na nádvoří zámku doplní komentovaná módní přehlídka secesních klobouků a vyvrcholí koncertem Bratří Ebenů. Lístky v předprodeji v Infocentru Moravský Krumlov jsou k dispozici od 25. 8. 2021.
www.mkrumlov.cz 
NOVÝ ŠALDORF – Křest Šaldorfských Kraváků
Ochutnejte vína jedné odrůdy, jednoho ročníku, z jednoho kopce, avšak od různých vinařů, kteří se dokázali dohodnout na společné technologii, láhvi a etiketě! 100% Sauvignon blanc z Kraví hory, historické viniční polohy na posledních výběžcích Českého masivu. Hrozny jsou kvašeny přírodními kvasinkami z vinice. Kravák je tak víno divoké a osobité, bez příkras, prezentující terroir a krásu odrůdy Sauvignon. Zároveň víno oplývá finesou a elegancí. Při příležitosti uvádění na trh dalšího ročníku jedinečného vína Šaldorfský Kravák z viniční trati Kraví hora u Znojma pořádají vinaři spolku Šaldorfské sklepy samostatnou ochutnávku těchto vín. K příjemné atmosféře přispěje i cimbálová muzika. Ochutnávka bude probíhat od 18 do 22 hod. na venkovním prostranství mezi sklepy u historického lisu. Vstup na tuto akci zdarma. 
www.saldorfske-sklepy.cz/saldorfsky-kravak
www.facebook.com/events/543875006736280

10.–11. 9. 2021
DOBŠICE – Otevřené sklepy
V rámci akce VINAŘSKÉ T(R)IPY otevřou vinaři z Dobšic své sklepy návštěvníkům v pátek od 17 do 22 hod. a v sobotu od 10 do 22 hod. V neděli zde bude prodej vín možný po telefonické domluvě. Do akce se zapojí celkem 10 vinařství, která kromě lahodných vín a burčáku nabídnou i drobné občerstvení nebo doprovodnou muziku. Najdete je ve dvou soustředných lokalitách - Za Školou a Leska.
V pátek i v sobotu bude ve sklepní uličce před sklepy č. 19 a 22 umístěno občerstvení s posezením (v nabídce grilovaná kýta, uzené cigáro, točené pivo, limo aj.). Před těmito sklepy bude probíhat i doprovodný hudební program: v pátek 10. 9. 2021 před sklepem č. 22 živá hudba k posezení i k tanci (od 18 hod.), v sobotu 11. 9. 2021 před sklepem č. 19 DJ – hudba všech žánrů (od 17 hod.) a před sklepem č. 2 živá hudba k posezení i k tanci (od 19 hod.). Žádné vstupné na akci se nevybírá a pokud nebudete mít svou vlastní vinnou skleničku, můžete si na místě koupit novou s logem Sdružení dobšických vinařů za 50 Kč. 
www.facebook.com/vinaridobsice 
www.vinari.dobsice.cz 

HNANICE – Den otevřených sklepů
Návštěvníkům se i v Hnanicích naskytne v rámci akce VINAŘSKÉ T(R)IPY jedinečná možnost navštívit soukromé sklípky místních obyvatel, ochutnat vína nového ročníku a zažít pravou moravskou atmosféru. Sklepní uličky v Hnanicích ožijí v pátek od 16 do 21 hod. a v sobotu od 11 do 21 hod. Celkem 14 vinařů otevře své sklepy veřejnosti a nabídnou ochutnávky místních vín, prodej burčáku, občerstvení i doprovodný hudební program. Sklenička na víno za 50 Kč bude k zakoupení u každého vinaře.
www.facebook.com/sklepyhnanice
HORNÍ DUNAJOVICE – Otevřené Rytířské sklepy 
Rytířské sklepy (Vinařství U Rytířů) zvou na zahájení vinobraní s prvním Rytířským burčákem, které budou součástí akce VINAŘSKÉ T(R)IPY. Při prohlídce sklepa vyhloubeného ve skále můžete potkat i krále Jana Lucemburského s chotí Eliškou Přemyslovnou a ochutnat vína minulých ročníků. Ochutnávky vín, prodej burčáku i doprovodný program zde poběží v pátek od 16 do 21 hod. a v sobotu od 10 do 21 hod. Vstupné na akci se zde žádné neplatí a zdarma jsou i prohlídky sklepa. 
www.rytirskesklepy.cz
www.facebook.com/rytirskesklepy
CHVALOVICE – Otevřené sklepy 
V pátek a v sobotu ožije v rámci akce VINAŘESKÉ T(R)IPY i chvalovická sklepní ulička v malebném lesoparku podél potoka Daníž podzimním vinobraním. Čeká Vás ochutnávka vín a burčáků chvalovických vinařů, doplněná kulturním programem i občerstvením. V pátek 10. 9. 2021 bude mít program od 17 do 23 hod. formu jednotlivých stánků s víny a kulturního programu na náměstíčku mezi sklepy (k poslechu i tanci hraje cimbálová muzika Galán). Ve 21 hod. se zde těšte na ohňovou show v podání spolku Honorata. V sobotu 11. 9. 2021 v 10 hod. opět otevřou vinaři své sklepy, ve kterých Vás pohostí až do 21 hodin. Od 20 hod. pak začne koncert skupiny VICOMT a bude pokračovat asi až do půlnoci. Ve 22 hod. ho doplní závěrečný ohňostroj. Vstupné na akci je 100 Kč a platí na oba dva dny. Kdo bude potřebovat vinnou skleničku, může si jí na místě zakoupit za 50 Kč.
www.vinarichvalovice.cz 
www.facebook.com/vinarichvalovice
MORAVSKÝ KRUMLOV – Secesní slavnosti
Město Moravský Krumlov spojené se slavnou Slovanskou epopejí Alfonse Muchy, po letech opět vystavenou na zdejším zámku, se druhý zářijový víkend promění v centrum secese.
www.mkrumlov.cz 
NOVÝ ŠALDORF – Křest Šaldorfských Kraváků a Otevřené sklepy
Slavnost vinařů a Sauvignonů ze znojemské Kraví Hory probíhá každoročně první zářijovou sobotu, při příležitosti uvedení aktuálního ročníku Šaldorfského Kraváku na trh. Letos se přesune o týden později a propojí se tak s regionální vinařskou akcí VINAŘSKÉ T(R)IPY. V pátek pro vás novošaldorfští vinaři opět otevřou své sklepy na tradičním křtu Šaldorfských Kraváků u historického kládového lisu a v sobotu pozvou na celodenní ochutnávky mnoha desítek šaldorfských vín s cimbálovou muzikou a hudebním vystoupením sklupiny Onkels. A co je to vlastně Šaldorfský Kravák? Víno jedné odrůdy, jednoho ročníku, z jednoho kopce, avšak od různých vinařů, kteří se dokázali dohodnout na společné technologii, láhvi a etiketě! Jde o 100% Sauvignon blanc z Kraví Hory, historické vinice jedinečné polohy na posledních výběžcích Českého masivu. Hrozny jsou kvašeny přírodními kvasinkami z vinice. Kravák je tak víno divoké a osobité, bez příkras, prezentující terroir a krásu odrůdy Sauvignon. Zároveň víno oplývá finesou a elegancí. Každý nový ročník je uváděn na trh až v měsíci září následujícího roku.
www.saldorfske-sklepy.cz 
www.facebook.com/events/543875006736280
VRBOVEC – Žluté kolo = #nenechámevasnasuchu 
Druhý zářijový víkend vrbovečtí vinaři otevřou 18 sklepů a nabídnou ochutnávky vín a burčáku přímo v místě jejich zrodu. Zapojují se tak do velké regionální akce VINAŘSKÉ T(R)IPY, která letos nahrazuje zrušené Znojemské historické vinobraní. Můžete navštívit vinaře přímo ve sklepě, popovídat si s ním o víně a využít příležitosti, kdy jej nehoní práce ve vinohradu či kolem vína samotného. Kromě vína a burčáku či hroznového moštu budete moci ochutnat vynikající občerstvení od vrboveckých vinařek, rožněné sele, grilované speciality, domácí chleby a pomazánky, koláče či zákusky. Na několika místech bude hrát živá hudba k tanci i poslechu (cimbálovky, kytary, harmonika...). Vinařství Ampelos má v plánu retrodisco po oba dva dny... Vstup na akci se neplatí žádný a vinnou skleničku bude možné zakoupit za 50 Kč na místě ve všech zapojených vinařstvích. K dispozici tam budou i mapky otevřených sklepů s informacemi. Program ve Vrbovecké sklepní uličce poběží v pátek 10. 9. 2021 od 16 do 21 hod. a v sobotu 11. 9. 2021 od 11 do 21 hod. Ze Znojma bude speciálně na tuto akci jako kyvadlová doprava jezdit Retro BarBus. Kazdou celou hodinu bude odjíždět ze Znojma z Horního náměstí směrem do vrbovecké sklepní uličky, a opačným směrem bude vyjíždět vždy v půl. Ve Znojmě přitom bude mít celkem 7 nástupních/výstupních zastávek. 
www.cechvrbovec.cz
www.facebook.com/cechvinaruvrbovec 
ŠATOV – Otevřené sklepy 
I Šatovští vinaři zvou druhý zářijový víkend v rámci akce VINAŘSKÉ T(R)IPY do svých otevřených vinných sklepů na ochutnávky lahodných vín i čerstvého burčáku. Otevřeno bude celkem v 19 vinařstvích a těšte se i na několik cimbálových muzik nebo individuální prohlídky sklepů. Program poběží v pátek od 14 do 20 hod. a v sobotu od 10 do 20 hod. Vstupné 100 Kč platí po oba dva dny. Kdo bude chtít i vinnou skleničku, připlatí si 50 Kč. Každý, kdo zaplatí vstupné, získá náramek a slosovatelný kupón, do kterého když vyplní své kontaktní údaje, zařadí se do slosování o 3 vinařské ceny. První cenou bude 9 kartonů šatovského vína, druhou cenou 6 kartonů a třetí cenou 3 kartony vína! Slosování ze všech odevzdaných a řádně vyplněných kupónů proběhne on-line až po akci, ve středu 15. 9. 2021, a výherci budou kontaktováni. 
www.vinarisatov.cz 
ZNOJMO – Znojemské farní vinobraní 
Slavnostně vyzdobený farní kostel sv. Mikuláše – středověká dominanta královského města Znojma. Nádherné prostorové aranže z živých květin a zemědělských plodin. Obrazy vyskládané z čerstvé zeleniny a ovoce nebo třeba z obilnin. V tomto jedinečném prostoru s jedinečnou atmosférou se odehrají slavnostní mše i doprovodné koncerty, které i letos obohatí program velké regionální akce VINAŘSKÉ T(R)IPY. V pátek 10. 9. 2021 to bude od 17 hod. mše svatá a po ní od 19 hod. koncert skupiny MOSTY – vokálně-instrumentální sdružení ze Znojma zpívající jak černošské spirituály, tak moravské a slovenské lidové písně či klasickou duchovní hudbu. V sobotu 11. 9. 2021 proběhne od 12 hod. slavnostní mše svatá s poděkováním za úrodu a uctěním sošky Panny Marie Chlebové. Večer pak od 17 hod. sváteční duchovní koncert – Znojemský komorní orchestr se sólisty a vokální skupina MINIMA. 
www.farnostznojmo.cz

10.–12. 9. 2021
DOBŠICE – LAHObraní 

V prostorách nového sídla a návštěvnického centra Vinařství LAHOFER ve viniční trati U Hájku mezi obcemi Dobšice a Suchohrdly u Znojma proběhne 2. ročník LAHObraní. V pátek od 12 do 22 hod., v sobotu od 9 do 22 hod. a v neděli od 9 do 12 hod. Nabídne ochutnávky vín z vinařství LAHOFER, HANZEL a WALDBERG i čerstvý burčák ve 3 venkovních stanech a chybět nebude ani venkovní stánek s občerstvením (domácí škvarkovaka a mikeš). Wine Bar LAHOtéka bude po celou dobu otevřen v běžném provozu. Těšit se můžete i na speciální komentované prohlídky vinařství. Tato architektonicky pozoruhodná budova ve tvaru obří vlny mezi viničními řádky s prostorným venkovním amfiteátrem a vyhlídkovou terasou sbírá odborná ocenění jedno za druhým. Komentované prohlídky proběhnou pouze v pátek v 16 hod., v sobotu pak v 11 hod., a jejich kapacita bude omezena na 25 osob. 
www.lahofer.cz
ZNOJMO a vinařské obce ZNOJEMSKA – Vinařské t(r)ipy
Ani letos se bohužel nemůže uskutečnit oblíbené Znojemské historické vinobraní – jedna z největších a nejstarších akcí tohoto druhu v České republice. Už loni se však vinaři Znojemské vinařské podoblasti semkli a namísto zrušeného vinobraní ve Znojmě připravili bohatý vinařský i kulturní program ve shodném termínu přímo ve svých vinných sklepech a sklepních uličkách. I v roce 2021 tak na vás bude druhý zářijový víkend čekat víno i čerstvý burčák přímo v místě svého vniku. Otevřeno bude více než 200 vinných sklepů a těšit se můžete na desítky degustačních míst, cimbálovky, soutěže, koncerty, regionální potraviny, vycházky do vinohradu, křesty vína, ale hlavně neopakovatelnou atmosféru a skvělou náladu.
Kancelář ZnojmoRegionu v centru Znojma u Radniční věže (hned pod TIC Znojmo, Obroková 2/10) bude opět sloužit jako INFOPOINT pro veřejnost, zázemí pro novináře i místo, kde můžete ochutnat a zakoupit všech 24 festivalových vín speciálně vybraných pro letošní ročník mezinárodního Hudebního festivalu Znojmo. Získáte zde podrobné informace o programech v jednotlivých vinařských obcích, posílených dopravních spojích a potěšíte se i doprovodným hudebním programem v podání mladých znojemských muzikantů a zpěváků.
www.znojmoregion.cz
www.znojemskevinobrani.cz

ZNOJMO–LOUKA – Cyklo zábava pro celou rodinu 
Cyklo klub Znojmo pořádá ve dnech, kdy centrum města ožívá Znojemským historickým vinobraním, doprovodnou akci nazvanou "Klidová zóna – zábava pro celou rodinu". Letošní ročník však musel být opět nahrazen akcí VINAŘSKÉ T(R)IPY, a tak se cyklo-program přesouvá přímo do areálu "1. Mezinárodního cykloturistického centra služeb a informací v ČR" v sousedství Louckého kláštera (naproti hlavnímu vstupu na Městskou plovárnu Louka). Zábavný program pro celou rodinu s cyklistickou tématikou zde začíná v pátek ve 14:00 hod., v sobotu a neděli už od 9:00 hod. Všechny tři dny budou atrakce přístupné do 19.00 hodin. Děti se mohou těšit na několik druhů šlapacích kár, koloběžek, trojkolek, skákací hrad, výtvarnou dílnu a pro nejmenší dětskou hernu s Igráčkem a stavebnicí SEVA. Malovací kolo ocení především kreativní děti a chybět nebude ani dětský dopravní koutek pro předškoláky a prvňáčky. Pro zájemce z řad starších dětí jsou připraveny testy a znalostní kviz dopravních značek. Školáci obdrží dopravní rozvrh hodin a předškoláci omalovánku s pastelkami. Rodiče mají možnost si vyzkoušet elektrokola, informovat se o možnostech cykloturistiky v regionu nebo využít relax zónu pro odpočinek. Lákavá bude i výstava kreslených vtipů s cyklistickou a vinařskou tématikou od Milana Kocmánka anebo největší funkční jízdní kolo v ČR od Martina Zehnala. Autor tohoto skvostu představí i další cyklistické kuriozity, které bude možné také vyzkoušet. Jaká byla jízda na „kole“ před 200 lety můžete zkusit na dřevěných drezínách – kostitřasech, které ze své bohaté sbírky zapůjčil Ivan Křivánek. V areálu bude možné využít i první veřejnou nabíjecí stanici ve Znojmě pro elektrokola, servisní stojan pro drobné seřízení a opravy anebo samoobslužný mycí box pro jízdní kola.
www.cykloklubznojmo.cz 
ZNOJMO–LOUKA – Vinobraní v Louckém klášteře 
Vřelého přijetí se vám dostane i v premonstrátském klášteře v Louce na jižním předměstí Znojma, který byl po staletí jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě. Věhlasná vinařská společnost Znovín Znojmo zde zajišťuje (kromě vlastní vinařské prodejny) i kompletní návštěvnický provoz, vinařské a bednářské muzeum, ojedinělou vinařskou uměleckou galerii přezdívanou "Znojemský Louvre" anebo komentované prohlídky kláštera s průvodcem, kdy projdete nádherné barokní sály i rozsáhlé sklepy a zavítáte i do dochované románské krypty pod kostelem sv. Václava.
Během Vinobraní (v rámci akce VINAŘSKÉ T(R)IPY) se zde těšte na ochutnávky vín Znovínu Znojmo, prodej burčáku, komentované prohlídky kláštera i živou hudbu. Vstup na akci je zdarma. K dobré náladě zahraje JERRY BAND (v pátek od 16 do 20 hod. a v sobotu od 14 do 20 hod.) a občerstvení zajistí GATO Production (v pátek i sobotu od 12 do 20 hod.). Prodej burčáku, lahvového a stáčeného vína, stejně jako komentované prohlídky Louckého kláštera a ochutnávky vín v Návštěvnickém centru, budou probíhat v pátek a v sobotu od 9 do 20 hod., v neděli od 9 do 18 hod.). Nově jsou do programu prohlídek s průvodcem zařazeny „zapomenuté“ prostory za štukovými sály s dochovanými pozůstatky působení vojáků ve zdech kláštera za minulého režimu, a také nově zrekonstruované prostory 2. podlaží s nádhernými sály a zajímavou atmosférou. Při prohlídce ochutnají návštěvníci na 5 různých místech 6 vzorků vín z produkce Znovínu Znojmo. V návštěvnickém centru se přitom bude současně nabízet k ochutnání 31 vzorků znovínských vín. Víno se bude nalévat do zálohovaných skleniček, takže se hosté mohou s nimi volně pohybovat v prostoru kláštera. 
www.znovin.cz 

11. 9. 2021
BOHUTICE – Juvenes Moravia 2021

Jihomoravská krajská výstava mladých chovatelů zavítá tentokrát do Bohutic nedaleko Moravského Krumlova. K vidění budou králíci, holubi, drůbež i exotické ptactvo a během dne se těšte na divácky atraktivní závod v králičím hopu Juvenes Rabbit Jumping Moravia 2021 i další bohatý program a občerstvení.
www.facebook.com/events/352972806494869 
www.facebook.com/events/287336069824871 
BOŽICE – Božický burčák
Družstvo božických vinařů připravilo na sobotu od 14 do (minimálně) 20 hod. svou tradiční vinařskou slavnost, která se letos uskuteční v rámci velké regionální akce VINAŘSKÉ T(R)IPY. Můžete zajít na burčák do Obecního sklepa z 19. století nebo se vypravit do sklepní uličky mezi Božicemi a Boroticemi. Otevřeno jich bude 7. I zde se můžete těšit na ochutnávky vín, prodej burčáku, reprodukovanou hudbu a místní speciality. 
www.facebook.com/dbv.bozice
www.dbv.webnode.cz
CORNŠTEJN – Oživlá historie
Skupina Voron a jejich přátelé si pro vás na zřícenině hradu Cornštejn nedaleko Bítova připravili na druhou zářijovou sobotu celodenní program, který vyvrcholí vystoupeními v 11:00, 13:00 a 17:00 hodin, kdy uvidíte střety bojovníků v plné zbroji s věrnými kopiemi zbraní. Mimo tyto časy bude v prostorách hradu k vidění dobový tábor, budete mít možnost prohlédnout si řemesla a aktivity, kterými si muži v táborech a na cestách krátili volný čas. Ženy nám zase předvedou, jak si v minulých staletích vyplňovaly volné chvíle výrobou karetek, hřebenovek i oblíbenou kratochvílí – vařením. 
www.muzeumznojmo.cz 
ČÍŽOV – Akce ke 30. výročí 
Série podzimních akcí v Čížově a ve Znojmě připomene 30. výročí založení Národního parku Podyjí. Hned na šest zážitkových dnů se mohou v září a říjnu těšit návštěvnici Národního parku Podyjí. Pět se jich odehraje v Čížově a jeden ve Znojmě. Lektoři na nich přiblíží různé zajímavé fenomény chráněného území. Zájemci se tak dozvědí více o rostlinách, zvířatech, houbách nebo stromech Podyjí. Akce zaměřené především na rodiny s dětmi začnou už v sobotu 11. záři. Pro účastníky akce budou připraveny nové propagační materiály Národního parku Podyjí, různé hry, skládačky nebo povídání o přírodě. Na místě si vyzkouší i rozličné poznávačky nebo malování na tašky. Připraven pro ně bude i další zábavný program. Program v sobotu 11. 9. proběhne v Návštěvnickém středisku NP v Čížově od 10 do 14 hod. a bude zaměřen na botaniku a rostliny Podyjí.
www.nppodyji.cz 
HAVRANÍKY – Otevřené sklepy 
V sobotu od 10 do 20 hod. se otevře celkem 12 havranických sklepů s nabídkou místních vín a burčáku v rámci akce VINAŘSKÉ T(R)IPY. Nebude chybět ani teplé jídlo či dechová a cimbálová muzika. Využít můžete také prohlídky místních kopaných pískovcových sklepů, které zaujmou svou rozlehlostí a členitostí. Patří k nejhlubším a nejstarším v oblasti. Doprovodný program i občerstvení zajišťuje obecní Spolek dobré nálady a originální drobné dobroty ochutnáte i v jednotlivých vinných sklepech. Vstupné na akci 50 Kč zahrnuje degustační skleničku a mapku. 
www.facebook.com/events/155194673359844 
JAROSLAVICE – Jaroslavické otevřené sklepy 
Také někteří vinaři z Jaroslavic se zapojují do velké regionální akce VINAŘSKÉ T(R)IPY a zvou na ochutnávky svých vín, prodej burčáku a místní speciality. Navtšivte je ve sklepních uličkách za hřbitovem. Už v pátek 10. 9. 2021 odpoledne proběhne první chutnání burčáku ve sklepě u Zálešáků. V sobotu 11. 9. 2021 pak bude otevřeno 5 sklepů od 12 do 21 hod. Vstupné se zde neplatí žádné. Těšte se na čerstvý burčák, jaroslavické víno, šnaps, občerstvení i posezení při reprodukované hudbě (posezení jsou krytá pro případ deště). 
www.obec-jaroslavice.cz
MORAVSKÝ KRUMLOV – Kapela TŘI SESTRY 
V rámci „Sex drógy rakenról Tour 2021“ zavítá slavná česká kapela i do Moravského Krumlova na nádvoří renesančního zámku. Program od 18:30 hod., vstup od 17 hod.
www.mkrumlov.cz 
www.facebook.com/events/398892364456105 
 
NOVÝ ŠALDORF – Otevřené šaldorfské sklepy
Od 10 do 23 hod. bude v šaldorfských uličkách během akce VINAŘSKÉ T(R)IPY otevřeno 20 vinných sklepů připravených nabídnout ochutnávky mnoha desítek šaldorfských vín i čerstvých burčáků. V odpoledních hodinách zahrají cimbálové muziky, večer se na podiu na prostranství u historického kládového lisu představí hudební skupina ONKELS. Návštěvníci si mohou také zasoutěžit v degustátorské soutěži o plný trakař šaldorfských vín – stačí jen rozpoznat co nejvíce jednotlivých odrůd vín a typických aromat. Účast návštěvníků v degustátorské soutěži je dobrovolná a pravidla soutěže naleznete ZDE. Samozřejmostí jsou zajímavé nabídky občerstvení u jednotlivých vinařů a další doprovodný program přímo ve vinných sklepech. Vstupenky na akci (100 Kč) bude možné zakoupit na místě až v den konání akce, předprodej není zaveden. V ceně je zahrnuta sklenička na víno, degustační karta a program.
www.saldorfske-sklepy.cz
www.facebook.com/events/543875006736280 
ZNOJMO – Doprovodný historický program k akci Vinařské t(r)ipy
Družina v historickém centru: Bubenická družina, městští konšelé i starověký bůh vína Bakchus (soubor Tambora Bohemica) budou od 9 do 17 hod. procházet historické centrum města a zvát na doprovodný program velké regionální akce VINAŘSKÉ T(R)IPY. Ten bude letos ve Znojmě soustředěn do dvou hlavních lokalit: nádvoří Znojemského hradu a Jižní hradební příkop, kde nabídne zážitky pro všechny zcela zdarma!
Hradební sobota: Jižní hradební příkop u Nové a Prašné věže (přístup Kapucínskou zahradou z ul. Kollárova) bude hostit rodinný program od 10 do 18 hod. Uvidíte středověké ležení, řemeslné dílny, ukázky zbraní a zbroje (historický spolek Kirri a Komedianti na káře) - komentované ukázky v 10:00, 12:00, 15:00 a 17:00 hod. Kejklíř Jonáš zde povede pro zájemce žonglérskou dílnu a předvede žonglérské vystoupení v 10.30 a 15:30 hod. Chybět nebude ani střelba z luku a dobývání hradeb malými pážaty... 
Rytířské turnaje na hradě: Rytířské jezdecké turnaje v podání divadelní a kaskadérské společnosti Štvanci za přítomnosti krále Jana Lucemburského a jeho choti Elišky Přemyslovny (herci Miroslav Hrabě a Šárka Drozdová) proběhnou v 11:00, 14:00 a 16:00 hod. nádvoří Znojemského hradu. 
Dvorec královského sokolníka: Při tradičním Znojemském historickém vinobraní jsou vždy nepřehlédnutelnou součástí královských průvodů jezdci na koních, lovčí a sokolníci. Připomenout si letošní zrušené vinobraní a zároveň nahlédnout do jeho zákulisí však můžete v oblekovické Sokolnické chatě u řeky Dyje na jižním předměstí Znojma. Od 11 do 17 hod. se tu můžete za poplatek svézt na koních a ponících, kteří bývají účastníky průvodů během vinobraní. Prohlédnout si můžete také kostýmy lovců nebo ukázku letu dravců – k vidění budou orli, sovy, sovice či káně. Na místě bývá otevřeno občerstvení a přírodní dětské hřiště. 
www.znojemskevinobrani.cz/doprovodny-program

ZNOJMO–KONICE a ZNOJMO–POPICE – Otevřené sklepy  
Spolek vinařů z Konic a Popic, dvou příměstských částí Znojma, které těsně přiléhají i k Národnímu parku Podyjí, zve do svých otevřených vinných sklepů. Program v rámci velké regionální akce VINAŘSKÉ T(R)IPY poběží v obou sousedících obcích pouze v sobotu od 13:00 do 22:00 hod. Společná vinařská akce nabídne ochutnávky vín v 16 sklepích (9 v Konicích + 7 v Popicích), čerstvý burčák i lokální produkty jako jsou kozí a ovčí sýry, domácí chléb či cukroví. Navštívíte zdejší pískovcové sklepy (nejstarší datovaný z roku 1667), kde ochutnáte výborná vína a cestou se pokocháte malebnou přírodou národního parku. Vše protkané hudbou a dobrou náladou. Vstup na akci je zdarma. 
www.facebook.com/Spolek-vinařů-Konice-a-Popice

11.–12. 9. 2021
VEDROVICE – Rozmarýnové hody
 
Tradiční slavnost odstartuje ve Vedrovicích páteční stavění máje, v sobotu bude chasa zvát na hody a projde průvodem obcí, odpoledne pak následuje zavádění pod májou a vystoupení krojovaných dětí z Vedrovic. Sobotní večer bude patřit hodové taneční zábavě. V neděli proběhne odpolední zavádění a strécovské zavádění. Jako doprovodný program nejen pro děti budou na místě pouťové atrakce. K poslechu a tanci hraje dechová hudba. 
www.muzeumvedrovice.cz 
www.vedrovice.cz 

12. 9. 2021 
ČÍŽOV – Akce ke 30. výročí 
Série podzimních akcí v Čížově a ve Znojmě připomene 30. výročí založení Národního parku Podyjí. Hned na šest zážitkových dnů se mohou v září a říjnu těšit návštěvnici Národního parku Podyjí. Pět se jich odehraje v Čížově a jeden ve Znojmě. Lektoři na nich přiblíží různé zajímavé fenomény chráněného území. Zájemci se tak dozvědí více o rostlinách, zvířatech, houbách nebo stromech Podyjí. Akce zaměřené především na rodiny s dětmi začnou už v sobotu 11. záři. Pro účastníky akce budou připraveny nové propagační materiály Národního parku Podyjí, různé hry, skládačky nebo povídání o přírodě. Na místě si vyzkouší i rozličné poznávačky nebo malování na tašky. Připraven pro ně bude i další zábavný program. Program v neděli 12. 9. proběhne v Návštěvnickém středisku NP v Čížově od 12 do 16 hod. a bude zaměřen na houby Podyjí.
www.nppodyji.cz 

12.–14. 9. 2021 
ZNOJMO – Dny evropského dědictví 

Každotorční svátek kulturních památek otevírá vždy v polovině září zdarma široké veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Často je doprovází kutlurní či edukační program. Dny evropského dědictví (European Heritage Days = EHD) mají za hlavní téma roku 2021 slogan "Památky pro všechny" a ve Znojmě nabídnou ve třech dnech např. prohlídky objektů Jihomoravského muzea.
NEDĚLE 12. 9. 2021: Expozice Lidové tradice Znojemska a Procitlé sklo – Tajemství šatovské brusírny III. (Znojemský hrad, 9–17 hod.).
PONDĚLÍ 13. 9. 2021: Výstava znojemského sochaře a keramika Alexandera Waltera (Dům umění, 9–17 hod.).
ÚTERÝ 14. 9. 2021: Hledačka vhodná pro rodiny s dětmi "Do muzea přes překážky" – ve venkovní expozici Tichá řeč kamení (Minoritský klášter, 8–13 hod. vyhrazeno pro školy a 16–17 hod. pro rodiny s dětmi). Nejprve budete muset překonat překážky v podobě jízdy na vozíčku, čtení Braillova písma či odezírání ze rtů, abyste se dostali až do veřejnosti běžně nepřístupných prostor muzea. Na akci je vstup zdarma, ale rezervace předem je nezbytně nutná! (rezervujte na: edukace@muzeumznojmo.cz, +420 776 799 559). 
Současně budou zdarma otevřeny památkové objekty ve správě města Znojma: Radniční, Střelniční, Vlkova, Prasná a Nová věž, jež jsou součástí dochovaného hradebního opevnění města z dob středověku (vždy 9–12 hod. a 13–17 hod.). Komentované prohlídky hradebního opevnění s průvodcem proběhnou vždy od 10 a od 15 hod. Sraz účastníků u Radniční věže.
www.facebook.com/events/610735703232058

17. 9. 2021 
HLUBOKÉ MAŠŮVKY – Triduum k Panně Marii Bolestné a k Mezinárodnímu dni míru

Významná církevní akce v jednom z našich nejvýznamnějších poutních míst. U příležitosti svátku Panny Marie Bolestné a Mezinárodního dne míru proběhne v Hlubokých Mašůvkách mezinárodní setkání Společně na cestách Evropy. Program začíná v Hlubokých Mašůvkách odpolední mší svatou a procesím Via Matris asi v 17 hod. od kostela s pietou u Památníku osvobození. 
www.hlubokemasuvky.cz/akce 
ZNOJMO – Den bez aut 
Po roční odmlce se vrací oblíbená ekologická akce, která se koná v rámci kampaně Evropský týden mobility. Dopolední program v Horním parku od 9 hod. bude určený pro děti z místních základních a mateřských škol, odpolední pak pro veřejnost. Děti, které přijedou na vlastním kole či koloběžce a s povinnou přilbou, čeká navíc odměna. Znojemské Středisko volného času připravuje opičí dráhu pro malé i velké a za splněné úkoly čekají děti odměny. Součástí programu bude i jízda na šlapacích tříkolkách od Cyklo klubu Znojmo, který v Horním parku nabídne i možnost vyzkoušet si jízdu na elektrokolech (od 9 do 17 hod.) nebo představí cargo kola pro přepravu osob a nákladů vhodných pro zásobování v pěších zónách a místech, kde běžné automobily překáží. Ukáže i moderní šetrné stojany na kola, nabídne cykloturistické mapy a zájemcům překontroluje technickcý stav jízdního kola. Chybět nebude ani biketrialová exhibice v podání Biketrial Znojmo (v 10:00, 10:30 a 11:00 hod.) nebo dopravní testy, nácvik první pomoci či překážková dráha pro invalidní vozík i měření tlaku a tuku. Naučný program chystají i Městské lesy Znojmo, Městská policie Znojmo či BESIP. 
www.znojmo-zdravemesto.cz

17.–18. 9. 2021 
ZNOJMO – Dej si FOOD
 
Všechny milovníky moderní gastronomie ve Znojmě potěší další ročník food festivalu, který musel být přesunut do náhrandího podzimního termínu. V Hradní ulici směrem od Znojemského městského pivovaru k vyhlídce u rotundy sv. Kateřiny najdou návštěvníci cca 30 food trucků a food stánků s originálními produkty z gastronomie italské, indické, asijské, francouzské i veganské. V nabídce tak bude sushi, burgery, hranolky dle belgické receptury i slané pochoutky z hmyzu. Na své si přijdou také mlsné jazýčky – z dezertů se mohou těšit např. na makronky, tartaletky nebo cupcakes. Nebude chybět ani dobrá káva, pivo a samozřejmě víno. Po oba dny bude zajištěn také doprovodný program: živá kapela, ochutnávková soutěž nebo show prodejců. Oproti loňskému ročníku bude letos i program pro rodiny s dětmi a vstup zdarma. 
www.dejsifood.eu

18. 9. 2021
ČÍŽOV – Akce ke 30. výročí 

Série podzimních akcí v Čížově a ve Znojmě připomene 30. výročí založení Národního parku Podyjí. Hned na šest zážitkových dnů se mohou v září a říjnu těšit návštěvnici Národního parku Podyjí. Pět se jich odehraje v Čížově a jeden ve Znojmě. Lektoři na nich přiblíží různé zajímavé fenomény chráněného území. Zájemci se tak dozvědí více o rostlinách, zvířatech, houbách nebo stromech Podyjí. Akce zaměřené především na rodiny s dětmi začnou už v sobotu 11. záři. Pro účastníky akce budou připraveny nové propagační materiály Národního parku Podyjí, různé hry, skládačky nebo povídání o přírodě. Na místě si vyzkouší i rozličné poznávačky nebo malování na tašky. Připraven pro ně bude i další zábavný program. Program v sobotu 18. 9. proběhne v Infobodu u mostu do Hardeggu od 12 do 16 hod. a bude zaměřen na zvířata Podyjí.
www.nppodyji.cz 
CHVALOVICE-HATĚ – Late Night Shopping FREEPORT
Akce speciálně pro milovníky shoppingu, kteří si až do 23:00 hod. mohou užít nakupování se slevami už 80 % i bohatý doprovodný program pro celou rodinu. Freeport slaví narozeniny, ale dárky dostanou zákazníci! K nákupům se mohou těšit na kolo štěstí plné výher, barmanskou show, průvod světových masek, tropický bar, exotické tanečnice, kubánskou skupinu, tetování hennou, pletení copánků, malování na obličej a především na hlavní výhru: vůz JAGUAR zapůjčený na týden s plnou nádrží.
Freeport Fashion outlet je prvním outletovým centrem v ČR a zároveň jedním z největších nákupních center svého druhu ve střřední Evropě. Nachází se na hraničním přechodu Hatě u Znojma a je tak po ruce při výletech na obou stranách česko-rakouské hranice. Návštěvníci zde mají na výběr z více než 250 světových značek v 75 obchodech. Freeport nabízí značkovou módu, outdoorové vybavení nebo třeba dětskou módu za ceny, které jsou vždy o 30 až 70 % nižší než v běžných obchodech (při speciálních akcích jsou slevy ještě vyšší).
www.freeport.cz 
MORAVSKÝ KRUMLOV – Burčákobraní
Tradiční podzimní slavnosti vína ve všech jeho podobách, hudby a zpěvu i gastronomických specialit v areálu Vrabčí hájek. Program bude plný současných i historických vystoupení, chybět nebudou řízené degustace vín, soutěže pro děti a po celý den bude znít hudební doprovod cimbálové muziky, folku i rockových kapel. 
www.krumlovskeburcakobrani.cz 
www.mkrumlov.cz 
ZNOJMO A OKOLÍ – Tour de burčák po vinařských stezkách Znojemska 
V rámci cyklisticko-turisticko-vinařského seriálu Krajem vína, proběhne další ročník oblíbené akce, která cyklisty i pěší zavede do podzimních, hrozny obtěžkaných vinic Znojemska. Připraveny jsou 2 trasy pro cyklisty (43 a 31 km) a 1 pro pěší (15 km), a na nich zastávky ve vinných sklepích i přímo ve vinicích s ochutnávkou místních vín a čerstvého burčáku. Tour de burčák startuje i končí tradičně v areálu Louckého kláštera ve Znojmě, vinařského centra Znovínu Znojmo, kde bude připraven doprovodný folklorní program a nabídka místních specialit a samozřejmě i čerstvého burčáku a vína. Prezentace v Louckém klášteře proběhne v sobotu 18. 9. od 9 do 11 hod. Ukončení akce spojené s losováním cen pak na stejném místě v 17:00 hod. Vyhrát můžete některou z lákavých cen – třeba kvalitní vína z regionu, dovolenou v certifikovaném zařízení Cyklisté vítáni nebo praktické cyklovybavení a cyklodoplňky. Startovní balíček za 180 Kč v předprodeji (200 Kč na místě) zahrnuje i skleničku s nosičkou a startovní pas s mapou a programem.
Doprovodný program k akci připravuje každoročně i Cyklo klub Znojmo v sousedství Louckého kláštera. V prostoru u skladové haly Znovínu Znojmo (naproti hlavnímu vchodu ma Městskou plovárnu Louka) si mohou zájemci od 9 hod. vyzkoušet různé cyklistické kuriozity (např. dřevěné kolo), prohlédnout výstavu kreslených vtipů s vinařskou a cyklistickou tématikou nebo se občerstvit a ochutnat regionální dobroty. K dispozici zde bude speciální servisní stojan na jednoduché seřízení či opravy kol a po návratu ze závodu zde můžete využít samoobslužný mycí box pro jízdní kola i relaxační zónu pro unavené cyklisty. Komu by sportovní aktivita nestačila, může pokračovat na venkovních posilovacích strojích.
www.vinarske.stezky.cz/akce/Krajem-vina-Tour-de-burcak-po-vinarskych-stezkach 
www.cykloklubznojmo.cz
www.znovin.cz
 

18.–19. 9. 2021
BÍTOV – Dny evropského kulturního dědictví

XII. ročník mezinárodní akce, kdy budou mít na Hradě Bítov návštěvníci vstup zdarma na II. prohlídkový okruh „Vstup do hradu“.
www.hrad-bitov.cz 
BOHUTICE – Krojované hody
Bohutická chasa a obec Bohutice Vás srdečně zvou na své tradiční krojované hody. Program v sobootu v 15 hod. zahájí pochod krojované chasy v areálu U Obůrky, k poslechu i tanci zahraje dechová hudba Amatéři z Dobšic (vstupné 80 Kč). Ve 20 hod. začne večerní zábava v sokolovně s kapelou Free Band (vstupné 120 Kč) a o půlnoci se zde těšte na půlnoční překvapení! Nedělní program od 14 hod. opět zahájí pochod krojované chasy v areálu U Obůrky společně s kapelou Amatéři z Dobšic (vstupné 80 Kč). Od 17 hod. se dostanou na řadu Strécovské hody. Občerstvení zajištěno.
www.facebook.com/events/807941606561479

20. 9. 2021 
BANTICE – Molieri 

Recitál světově uznávaného basbaritonisty Adama Plachetky za doprovodu Czech Ensemble Baroque Orchestra pod vedením Romana Válka. Klasicistní operní recitál ve stylové interpretaci na dobové nástroje představí hudbu Mozarta i Salieriho. Osu recitálu tvoří na jedné straně famózní a dobře známé barytonové árie z Mozartových oper Don Giovanni, Figarova svatba a dalších, a na straně druhé neméně kvalitní, ale koncertnímu publiku velmi vzácné árie z oper Antonia Salieriho: Falstaff ossia Le tre burle, La grotta di Trofonio, Axur Re d´Ormus a dalších. Program je obohacen o dialogy herců, kteří posluchače zasvětí do kontextu a děje jednotlivých árií, tak aby dojem z jednotlivých děl byl celistvý a smysluplný. V pořadí druhý společný projekt sólisty Metropolitní opery v New Yorku, basbarytonisty Adama Plachetky, a souboru Czech Ensemble Baroque. Od 19 hod. v Agrall Showroom Bantice.
www.hudbaznojmo.cz 

23.26. 9. 2021
ZNOJMO – Festival dračích lodí 
Neoficiální Světové hry dračích lodí 20/21 se po nucené roční přestávce opět odehrají na řece Dyji u Sedlešovického mostu pod Louckým klášterem ve Znojmě. Festival dračích lodí tak naváže na Olympijské festivaly konané v průběhu Olympijských her v Tokiu a na historii Neoficiálního Mistrovství světa dračích posádek v rámci Znojemského festivalu dračích lodí. Staňte se součástí této jedinečné akce - přihlašte svůj tým a nebo se staňte součástí posádky složené až na místě z veřejnosti! Řeka Dyje u Louckého kláštera přivítá dračí lodě již ve čtvrtek 23. 9. 2021, a to s posádkami složenými z mateřských a základních škol. V pátek 24. 9. 2021 proběhnou prestižní závody základních a středních škol i oficiální tréninkové jízdy účastníků Festivalu dračích lodí. Sobota 25. 9. 2021 pak bude vyvrcholením celé akce i s doprovodným programem. Čekají vás závody na tratích 160 m a 50 m na velkých lodích i oblíbené večerní Gladiátorské sprinty na osvětlené trati, tentokrát na malých - desítkových lodích.
www.dracifestznojmo.cz

24. 9. 2021
HRUŠOVANY NAD JEVIŠOVKOU – Koncert Pergolesi Stabat Mater

Koncert klasické hudby k výročí 100 let od úmrtí Maxe Dvořáka a 280 let od úmrtí Antonia Vivaldiho (Společenské centrum) v rámci mezinárodního hudebního festivalu Silberbauerovo hudební Podyjí. Vystoupí Komorní orchestr Collegium Magistrorum, Karolína Cingrošová - soprán, Anita Jirovská - mezzosoprán, Veronika Svačinová - housle, Kateřina Málková - varhanní poziti. Dirigent Sébastien Thomas Bagnoud (CH).
www.hrusovany.cz 
www.hudebnipodyji.eu

24.–25. 9. 2021 
ZNOJMO – Burčákfest  –  POZOR!!! AKCE ZRUŠENA!!!

Oslava burčáku, kde nechybí bohatý hudební a vinařský program ani gastronomické speciality a dobré víno Znovínu Znojmo v areálu barokního Louckého kláštera na jižním předměstí Znojma. Unikátní podívanou je vždy soutěžní šlapání hroznů bosýma dívčíma nohama – za účelem výroby speciálního vína s názvem „Šlapané víno“, a to za doprovodu stylové hudby u historického kládového lisu. Šlapání se může účastnit celkem 8 nezávislých čtyřčlenných týmů dívek a žen, jejichž jména pak budou uvedena na zadní etiketě vína, které bude v prodeji při dalším ročníku Burčákfestu. 
www.znovin.cz 
www.burcakfest.cz 

24.–29. 9. 2021
MIROSLAV – Kulturní dialog

Program na Miroslavském zámku má pomoci spojit lidi, aby více komunikovali, spolupracovali a pomáhali si.
www.miroslavskyzamek.cz 

25. 9. 2021
JEVIŠOVICE – Koncert Pergolesi Stabat Mater

Benefiční koncert "pro varhany" v kostele sv. Josefa v rámci mezinárodního hudebního festivalu Silberbauerovo hudební Podyjí. Vystoupí Komorní orchestr Collegium Magistrorum, Karolína Cingrošová - soprán, Anita Jirovská - mezzosoprán, Veronika Svačinová - housle, Kateřina Málková - varhanní poziti. Dirigent Sébastien Thomas Bagnoud (CH).
www.hudebnipodyji.eu 

25.–26. 9. 2021
BÍTOV – Hradní kaprobraní

11. ročník akce uzavírající hradní sezonu. V neděli si mohou děti v doprovodu rodičů vyzkoušet své rybářské umění a vylovit si vlastního kapra z hradního rybníka (a pak zase pustit). Dva největší úlovky budou odměněny cenami. Při absolvování prohlídky paláce pak návštěvníci po oba dny uvidí přípravu a možná i ochutnají vybrané pochoutky prostého i šlechtického stavu v historické hradní kuchyni. Vstupenky je možné si rezervovat. Současně o víkendu pozve skupina historického šermu Buhurt návštěvníky vždy od 11:30–13:00 a 14:30 hod. do hradní zahrady na historickou scénku Bludný kořen spojenou s ochutnávkou staročeských placek.
www.hrad-bitov.cz 
BÍTOV – Řízkobraní U Tesařů
Oblíbené gastro víkendy v Restauraci U Tesařů v Bítově se tentokrát zaměří na řízky. Těšte se na šťavnaté masíčko kančí, dančí, jelení, krůtí, kuřecí i vepřové. Ty skvěle doplní odborníky oceňované pivo Tesák ze sousedního Hasičského pivovaru Bítov. A za ochutnávku určitě stojí í zdejší pivní gastrospeciality: pivní škvarky, pivní nealkoholická limonáda pro děti nebo pivní marmeláda. Letošní Řízkobraní doplní navíc prodejní stálek Farmy U Tří dubů s nabídkou regionálního ovoce, moštů, vín a Cideru či marmelád.
www.utesaru.cz 
MORAVSKÝ KRUMLOV – Václavské hody v Rakšicích
Sdružení rakšické mládeže zve na své tradiční Václavské hody, které zahájí páteční stavění máje a budou pokračovat v sobotu i v neděli obchůzkou chasy po vsi, zvaním na večerní zábavu i folklórním zaváděním pod májou s muzikou. 
www.mkrumlov.cz 
ZNOJEMSKO A JIŽNÍ MORAVA – Dny otevřených ateliérů Jihomoravského kraje 2021 
Kulturní akce, která otevírá nejrůznější výtvarné dílny a umělecké ateliéry veřejnosti, často s možností vlastního kreativního tvoření, komentovanými prohlídkymi či dalším doprovodným programem. Zapojit se mohou i galerie a výstavní prostory. Hlavním posláním akce, je umožnit osobní setkání umělců se zájemci o umění z řad veřejnosti, a to v autentických prostorách vzniku uměleckých děl. 
Např. ve ZNOJMĚ se zapojuje Jihomoravské muzeum, které nabízí zdarma prohlídku výstavy sochaře Alexandra Waltra v mazhauzu Domu umění.
www.jmk.cz  

26. a 28. 9. 2021 
JEVIŠOVICE – Žehnání křížů 

V letošním roce prošly rozsáhlou opravou drobné sakrální stavby na území Jevišovic – nejmenšího města Jihomoravského kraje. Krajinu tak zdobí opravené kříže Nevoralův, Na spravedlnosti, Málkův, Havlišův i hlavní kříž na hřbitově (Jelínkův). Slavnostní požehnání těchto drobných památek panem farářem Jiřím Ochmanem proběhne ve dvou dnech. V neděli 26. 9. 2021 je sraz ve 14:00 hod. u Nevoralova kříže (rozcestí u benzinové stanice), pak se půjde ke kříži Na spravedlnost a poté na hřbitov. V úterý 28. 9. 2021 se začne ve 14:00 hod. u kříže Havlišova (u Auerů) a poté se půjde požehnat kříž Málkův. 
www.facebook.com/events/3053118294934844

28. 9. 2021
JAROSLAVICE – Kárkiáda

Kdo si hraje, nezlobí! Přijďte se o tom přesvědčit do Jaroslavic na další ročník hravého terénního závodu nejroztodivnější kár, kárek a vozíků, kdy rodiče vozí děti, ale někdy taky naopak. Kreativní výzdoba závodních vozidel vítána, komické převleky závodníků také. Akce startuje v 15 hod. na konci ulice Havlíčkova. Organizátorem opět JARMÍNEK – spolek jaroslavických maminek, který je zárukou úžasných akcí a aktivit pro rodiny s dětmi (nejen z Jaroslavic).
www.facebook.com/jarminek

30. 9. 2021 
ZNOJMO – Akce ke 30. výročí NP Podyjí

Série podzimních akcí v Čížově a ve Znojmě připomene 30. výročí založení Národního parku Podyjí. Hned na šest zážitkových dnů se mohou v září a říjnu těšit návštěvnici Národního parku Podyjí. Pět se jich odehraje v Čížově a jeden ve Znojmě. Lektoři na nich přiblíží různé zajímavé fenomény chráněného území. Zájemci se tak dozvědí více o rostlinách, zvířatech, houbách nebo stromech Podyjí. Akce zaměřené především na rodiny s dětmi začnou už v sobotu 11. záři. Pro účastníky akce budou připraveny nové propagační materiály Národního parku Podyjí, různé hry, skládačky nebo povídání o přírodě. Na místě si vyzkouší i rozličné poznávačky nebo malování na tašky. Připraven pro ně bude i další zábavný program. Program ve čtvrtek 30. 9. proběhne ve Znojmě (místo bude upřesněno na webu NP Podyjí) od 9 do 13 hod.
www.nppodyji.cz 

 


DLOUHODOBÉ AKCE

16. 4. 2021 – 28. 2. 2022
ZNOJMO – Svědkové těžkých časů / Zeugen der schweren Zeiten

Německé a rakouské nouzové peníze (1917–1923) / Deutschesundösterreichisches Notgeld (1917–1923). Dvoujazyčná výstava je věnována německým a rakouským nouzovým a inflačním platidlům z doby politické a hospodářské nestability po první světové válce. Připomeneme si tedy staleté výročí těžkých poválečných let, kdy válečnou mašinerií spotřebované zásoby kovů nahradila nouzová platidla, která se pestrostí svých námětů a motivů velmi brzy stala vyhledávaným sběratelským materiálem (Minoritský klášter Jihomoravského muzea ve Znojmě). 
www.muzeumznojmo.cz 

30. 4. – 3. 10. 2021
VRBOVEC – Nenecháme Vás na suchu!

Každý víkend od května do začátku října najdete ve vrbovecké sklepní uličce otevřený minimálně jeden sklep pro veřejnost. U jeho vchodu stojí opřené žluté kolo. Pá 16:00-21:00 hod., So 11:00-21:00 hod., Ne 11:00-18:00 hod. Hledej ŽLUTÉ KOLO a najdeš otevřený sklep...
www.cechvrbovec.cz 

1. 5. – 30. 9. 2021
BÍTOV – Copuli Lapidum III

Výstava na hradě Bítov představuje návštěvníkům kresebné rekonstrukce hradů a hrádků v povodí řeky Dyje a Jevišovky. Veronika Skálová – letecké fotografie, Pavel Šimeček – kresby, Miroslav Plaček – zaměření a texty.
BÍTOV – Zblovické pačoky a jejich tváře
Výstava v divadelním sále hradu Bítov představuje práce znojemského fotografa a člena fotoklubu Znojmo Jiřího Coufala pořádaná k jeho významnému jubileu. 
www.hrad-bitov.cz 

3. 5. – 26. 9. 2021
NOVÝ ŠALDORF-SEDLEŠOVICE – Týdny vinaře

Každý den večer najdete v Novém Šaldorfu otevřený alespoň jeden vinný sklep pro veřejnost a každý týden má službu některý ze zdejších vinařů. Otevřeno vždy od 17.00 do 21.00 hod.
www.saldorfske-sklepy.cz

5. 6. – 31. 10. 2021
ZNOJMO – Lidové tradice Znojemska

Stálá výstava v prostorách Znojemského hradu zprostředkuje návštěvníkům nevšední pohled na místní lidové tradice a obyčeje.
ZNOJMO – Procitlé sklo III
Tajemství šatovské brusírny III. – Výstava v prostorách Znojemského hradu je pokračováním prezentace broušeného skla firmy Langerových ze Šatova u Znojma, zakoupená jako ucelená sbírka s podporou Ministerstva kultury v roce 2018.
www.muzeumznojmo.cz 

26. 6. – 30. 9. 2021
ZNOJMO – Svět kostiček LEGO
 
Výstava z legendární stavebnice LEGO (Dům umění Jihomoravského muzea ve Znojmě na Masayrkově náměstí). Téměř půl milionu dílků známé a generacemi oblíbené stavebnice Lego® obsadí na léto centrum Znojma, navíc v prodloužené nedělní otevírací době. Výstava nabídne návštěvníkům kromě sortimentu společnosti LEGO® za posledních téměř 40 let také ukázky vlastní „MOC“ tvorby člena československého fóra "kostky.org", který se představuje pod přezdívkou "Peesko®", a exponáty dalších vyzvaných vystavovatelů. Pro děti bude připraven hrací koutek plný kostek Duplo®, Bionicle® i Classic – Basic®. Návštěvníci si mohou také v pokladně výstavy zakoupit vybrané druhy nových stavebnic Lego® za skvělé ceny. Původní termín ukončení výstavy 25. 8. 2021 byl prodloužen až do konce září!
www.muzeumznojmo.cz

14. 8. – 31. 10. 2021
ZNOJMO – Střety / Hugo Lederer / 1871 / Alexander Pock

Výstava v prostorách Znojemského hradu předstaující práce dvou umělců, znojemských rodáků, narozených v roce 1871. Hugo Lederera, jednoho z nejvýznamnějších představitelů neoklasicistního sochařství první třetiny 20. století, a Alexandera Pocka, významného malíře noblesy vojáků rakouské armády.
www.muzeumznojmo.cz

20. 8. – 7. 11. 2021
ZNOJMO – Ztráty a nálezy

Jaké jsou příběhy druhů, které v posledním století ze Znojemska zmizely? A jaké druhy se tu nově objevily jen velice nedávno? Na příkladech ze živočišné i rostlinné říše budou ukázány základní důvody změn i jejich průběh (Minoritský klášter).
www.muzeumznojmo.cz 

2. 9. – 17. 10. 2021
ZNOJMO – Znojemská zrcadlení
 
Výstava fotografií Pavla Koppa v Domě umění Jihomoravského muzea ve Znojmě.
www.muzeumznojmo.cz 

3. 9. – 30. 9. 2021
VEDROVICE – Hlavolamy, rébusy a hádanky

Muzeum a informační centrum Vedrovice pořádá ve spolupráci s Místní knihovnou Vedrovice výstavu, na které si můžete zkusit potrápit své vlastní mozkové závity při luštění nejrůznějších druhů hlavolamů, rébusů i hádanek. Otevřeno v otevírací době Muzea, vstupné jen 10 Kč. 
www.muzeumvedrovice.cz/novinky/vystava-hlavolamy-rebusy-a-hadanky-ve-vedrovicich

3. 9. – 31. 10. 2021
ZNOJMO – Alexander Walter, sochy a grafika

Výstava k 80. výročí narození autora (Dům umění Jihomoravského muzea ve Znojmě).
www.muzeumznojmo.cz 

10. 9. – 10. 10. 2021
ZNOJMO – Z Mramotic až na kraj světa

Dům umění představí výstavu darů, které ze svých cest a diplomatické práce v zahraničí věnoval Jihomoravskému muzeu ve Znojmě velvyslanec Libor Sečka.
www.muzeumznojmo.cz 


Další akce a informace o turistických cílech, trasách i službách na Znojemsku najedete také na www.znojemsko.info
S ohledem na aktuální vývoj COVID mohou být uvedené akce zrušeny či termínově přesunuty. Změna programu vyhrazena.