AKCE září 2021 (01.09.2021 - 30.09.2021)

Datum konání:


1. 9. - 30. 9. 2021

Místo konání:


Hrušovansko, Jevišovicko, Moravskokrumlovsko, Vranovsko a Znojemsko

Akci pořádá:


uvedené obce a soukromé subjekty

Více informací:


viz webové portály v textu

Představujeme Vám přehled kulturních, sportovních i společenských akcí odehrávajících se v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí v průběhu ZÁŘÍ 2021. 
Úvodní foto: Znojemské historické vinobraní (Znojemská Beseda)

2.–5. 9. 2021
MORAVSKÝ KRUMLOV – Malý festival loutky

Přehlídka současné loutkářské divadelní tvorby nejen v Moravském Krumlově, ale i v řadě okolních obcí, se tradičně zaměřuje na pohádky pro nejmenší.
www.mkrumlov.cz 

3.–4. 9. 2021
MORAVSKÝ KRUMLOV – Rozmarýnové hody v Polánce

Tradiční hody v malebné vesničce na předměstí Moravského Krumlova jsou zdejší největší kulturní událostí, která začíná už v pátek společným stavěním máje. V sobotu i v neděli pak pokračuje zaváděním stárků i tetek a oba dva dny končí večerní hodovou zábavou.
www.mkrumlov.cz 

4. 9. 2021
NOVÝ ŠALDORF – Šaldorfský Kravák

Slavnost vinařů a Sauvignonů ze znojemské Kraví Hory probíhá každoročně první zářijovou sobotu, při příležitosti uvedení aktuálního ročníku Šaldorfského Kraváku na trh. Ochutnávka Kraváků v Šaldorfských sklepech u historického lisu, ke které hraje cimbálová muzika. Ochutnáte vína jedné odrůdy, jednoho ročníku, z jednoho kopce, avšak od různých vinařů, kteří se dokázali dohodnout na společné technologii, láhvi a etiketě! 100% Sauvignon blanc z Kraví hory, historické polohy na posledních výběžcích Českého masivu. Hrozny jsou kvašeny přírodními kvasinkami z vinice. Kravák je tak víno divoké a osobité, bez příkras, prezentující terroir a krásu odrůdy Sauvignon. Zároveň víno oplývá finesou a elegancí. Každý nový ročník je uváděn na trh až v měsíci září následujícího roku.
www.saldorfske-sklepy.cz 
SLUP – Slavnosti chleba ve Slupi
Bohatý kulturní program zaplní centrum starobylé obce Slup i areál renesančního vodního mlýna. Těšte se na největší setkání folklórních souborů na Znojemsku, řadu hudebních i tanečních vystoupení, jarmark s původními řemesly (včetně možnosti některá si vyzkoušet), pečení chleba v polní peci, historickou zemědělskou i vojenskou techniku se spanilou jízdou traktůrků, vodnické pohádky a zábavné programy pro děti i řadu gastronomických lákadel a regionálních produktů. Kyvadlovou dopravu z/do Znojma přitom budou zajišťovat autobusoví veteráni ze sbírek Technického muzea v Brně, jehož pobočkou ve Slupi je právě unikátní vodní mlýn se 4 funkčními koly. Ten bude otevřen pro veřejnost po celou dobu konání akce. 
www.slup.cz/slavnosti-chleba 
ZNOJMO – Festival vín VOC Znojmo 
Slavnost vína originální certifikace VOC Znojmo – prvního apelačního systému v ČR. Den, kdy se ve Znojmě ulice Obroková promění v Sauvignonovou, Václavské náměstí v náměstí Veltlínské a Slepičí trh na trh Ryzlinkový. Kromě degustace všech zatříděných vín a lidové muziky festival doplňuje také ochutnávka gastronomických specialit předních znojemských restaurací a hotelů. 
www.vocznojmo.cz/festival-vina-voc-znojmo 
ZNOJMO-POPICE – Zarážení hory 
Tradiční vinařská akce, kdy je při vstupu do vinohradu do země zaražen posvěcený vysoký kůl. Hotaři – strážci vinice, tak symbolicky vyhlásí zákazu vstupu do hrozny obtěžkaného vinohradu a zaražená hotařská tyč má ochraňovat dozrávající víno před bouřemi, kroupami i nenechavci a jinými zly. Vinařský průvod vyjde odpoledních hodinách od kostela sv. Linharta v Havraníkách a půjde vinohrady směrem do Popic. Cestou zahraje cimbálová muzika. Slavnostní zakončení akce bude v Rodném domě a Muzeu Charclese Sealsfielda v Popicích č. p. 56. Kostýmovaní i nekostýmovaní účastníci z řad veřejnosti jsou vítáni. 
www.hroznovakoza.cz 

4.–5. 9. 2021
ZNOJMO – Hurá kola, Hurá škola!

Doprovodný program pro rodiny s dětmi v rámci závodu KOLO PRO ŽIVOT v areálu Cyklistického informačního centra u Louckého kláštera ve Znojmě (od 10 do 19 hod.).
www.cykloklubznojmo.cz 

8. 9. 2021
HLUBOKÉ MAŠŮVKY – T-Mobile Olympijský běh 

Různí běžci, různá místa, olympijská myšlenka. To je heslo, se kterým je propojen T-Mobile Olympijský běh už několik let. Je jedno, jestli jsi závodník, nebo běháš jen občas, jestli jsi malý, nebo velký, jestli běháš radši ve městě, v přírodě, na louce nebo na dráze. Na T-Mobile Olympijském běhu se oslavuje radost z pohybu a sport jako takový. Akcí se připomíná mezinárodní Olympijský den, tedy založení Mezinárodního olympijského výboru. T-Mobile Olympijský běh je vůbec největší běžeckou událostí u nás. V jeden den, přesně v jeden čas vybíhají tisíce běžců po celé České republice – ať už jako součást hlavních závodů, ve školních bězích nebo v rámci individuální výzvy. Vyběhni i Ty a přispěj tak startovným na Českou olympijskou nadaci, která podporuje ve sportování děti ze sociálně znevýhodněných rodin. Akce začne v Hlubokých Mašůvkách už v 15 hod. a hlavní závod odstartuje v 18 hod.
www.olympijskybeh.cz/zavody/hluboke-masuvky-2021

10.–11. 9. 2021
MORAVSKÝ KRUMLOV – Secesní slavnosti

Město Moravský Krumlov spojené se slavnou Slovanskou epopejí Alfonse Muchy, po letech opět vystavenou na zdejším zámku, se druhý zářijový víkend promění v centrum secese.
www.mkrumlov.cz 

10.–12. 9. 2021
ZNOJMO – Znojemské historické vinobraní

Jedna z největších a nejstarších akcí tohoto druhu v České republice. Davy poddaných budou opět vítat krále Jana Lucemburského i jeho početný dvůr, oslavovat jiskřivé víno a sladký burčák, veselit se při hudbě v ulicích i v téměř 40 stylových mázhauzech. Pestrý program na 13 scénách vás nenechá celé tři dny konání vydechnout! Obrovská aktivní zóna v hradním příkopu nabídne hravé soutěže a program pro děti. Samozřejmostí je hudební program plný populárních hvězd i závěrečný velkolepý ohňostroj. Těšte se na sběratelské mince i skleničky anebo na akci Víno všemi smysly – zábavnou formu poznávání vína jinak než napitím. U rotundy sv. Kateřiny bude opět probíhat velká ochutnávka vín VOC Znojmo za doprovodu cimbálové muziky. Formou pochůzkové degustace se zde představí vína z odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené – tří nejtypičtějších odrůd znojemské vinařské podoblasti.
www.znojemskevinobrani.cz 
www.vocznojmo.cz 

11. 9. 2021
MORAVSKÝ KRUMLOV – Kapela TŘI SESTRY
 
V rámci „Sex drógy rakenról Tour 2021“ zavítá slavná česká kapela i do Moravského Krumlova na nádvoří renesančního zámku. Program od 16 hod.
www.mkrumlov.cz

11.–12. 9. 2021
VEDROVICE – Rozmarýnové hody
 
Tradiční slavnost odstartuje ve Vedrovicích páteční stavění máje, v sobotu bude chasa zvát na hody a projde průvodem obcí, odpoledne pak následuje zavádění pod májou a vystoupení krojovaných dětí z Vedrovic. Sobotní večer bude patřit hodové taneční zábavě. V neděli proběhne odpolední zavádění a strécovské zavádění. Jako doprovodný program nejen pro děti budou na místě pouťové atrakce. K poslechu a tanci hraje dechová hudba. 
www.muzeumvedrovice.cz 
www.vedrovice.cz 

17. 9. 2021 
HLUBOKÉ MAŠŮVKY – Triduum k Panně Marii Bolestné a k Mezinárodnímu dni míru

Významná církevní akce v jednom z našich nejvýznamnějších poutních míst. U příležitosti svátku Panny Marie Bolestné a Mezinárodního dne míru proběhne v Hlubokých Mašůvkách mezinárodní setkání Společně na cestách Evropy. Program začíná v Hlubokých Mašůvkách odpolední mší svatou a procesím Via Matris asi v 17 hod. od kostela s pietou u Památníku osvobození. 
www.hlubokemasuvky.cz/akce 

18. 9. 2021
MORAVSKÝ KRUMLOV – Burčákobraní

Tradiční podzimní slavnosti vína ve všech jeho podobách, hudby a zpěvu i gastronomických specialit v areálu Vrabčí hájek. Program bude plný současných i historických vystoupení, chybět nebudou řízené degustace vín, soutěže pro děti a po celý den bude znít hudební doprovod cimbálové muziky, folku i rockových kapel. 
www.krumlovskeburcakobrani.cz 
www.mkrumlov.cz 
ZNOJMO A OKOLÍ – Tour de burčák po vinařských stezkách Znojemska 
V rámci cyklisticko-turisticko-vinařského seriálu Krajem vína, proběhne další ročník oblíbené akce, která cyklisty i pěší zavede do podzimních, hrozny obtěžkaných vinic Znojemska. Připraveny jsou 2 trasy pro cyklisty (45 a 30 km) a 1 pro pěší (15 km s možností zkrácení autobusovou dopravou), a na nich zastávky ve vinných sklepích i přímo ve vinicích s ochutnávkou místních vín a čerstvého burčáku. Tour de burčák startuje i končí tradičně v areálu Louckého kláštera ve Znojmě, vinařského centra Znovínu Znojmo, kde bude připraven folklorní program a nabídka místních specialit. V závěrečném losování pak můžete vyhrát některou z cen – třeba vína z regionu či dovolenou v certifikovaném zařízení Cyklisté vítáni. Startovní balíček za 180 Kč v předprodeji (200 Kč na místě) neplatí účastníci do 18 let. V ceně startovného je zahrnuta sklenička s nosičkou, startovní pas s mapou a programem.
www.znovin.cz 
www.vinarske.stezky.cz/akce/Krajem-vina-Tour-de-burcak-po-vinarskych-stezkach

18.–19. 9. 2021
BÍTOV – Dny evropského kulturního dědictví

XII. ročník mezinárodní akce, kdy budou mít na Hradě Bítov návštěvníci vstup zdarma na II. prohlídkový okruh „Vstup do hradu“.
www.hrad-bitov.cz 

24. 9. 2021
HRUŠOVANY NAD JEVIŠOVKOU – Koncert Vivaldi
 
Koncert klasické hudby k výročí 100 let od úmrtí Maxe Dvořáka a 280 let od úmrtí Antonia Vivaldiho (Společenské centrum).
www.hrusovany.cz 

24.–25. 9. 2021 
ZNOJMO – Burčákfest 

Oslava burčáku, kde nechybí bohatý hudební a vinařský program ani gastronomické speciality a dobré víno Znovínu Znojmo v areálu barokního Louckého kláštera na jižním předměstí Znojma. Unikátní podívanou je vždy soutěžní šlapání hroznů bosýma dívčíma nohama – za účelem výroby speciálního vína s názvem „Šlapané víno“, a to za doprovodu stylové hudby u historického kládového lisu. Šlapání se může účastnit celkem 8 nezávislých čtyřčlenných týmů dívek a žen, jejichž jména pak budou uvedena na zadní etiketě vína, které bude v prodeji při dalším ročníku Burčákfestu. 
www.znovin.cz 
www.burcakfest.cz 

24.–29. 9. 2021
MIROSLAV – Kulturní dialog

Program na Miroslavském zámku má pomoci spojit lidi, aby více komunikovali, spolupracovali a pomáhali si.
www.miroslavskyzamek.cz 

25.–26. 9. 2021
BÍTOV – Hradní kaprobraní

11. ročník akce uzavírající hradní sezonu. V neděli si mohou děti v doprovodu rodičů vyzkoušet své rybářské umění a vylovit si vlastního kapra z hradního rybníka (a pak zase pustit). Dva největší úlovky budou odměněny cenami. Při absolvování prohlídky paláce pak návštěvníci po oba dny uvidí přípravu a možná i ochutnají vybrané pochoutky prostého i šlechtického stavu v historické hradní kuchyni. Vstupenky je možné si rezervovat. Současně o víkendu pozve skupina historického šermu Buhurt návštěvníky vždy od 11:30–13:00 a 14:30 hod. do hradní zahrady na historickou scénku Bludný kořen spojenou s ochutnávkou staročeských placek.
www.hrad-bitov.cz 
BÍTOV – Řízkobraní U Tesařů
Oblíbené gastro víkendy v Restauraci U Tesařů v Bítově se tentokrát zaměří na řízky. Ty skvěle doplní odborníky oceňované pivo Tesák ze sousedního Hasičského pivovaru Bítov. A za ochutnávku určitě stojí í zdejší pivní gastrospeciality: pivní škvarky, pivní nealkoholická limonáda nebo pivní marmeláda.
www.utesaru.cz 
MORAVSKÝ KRUMLOV – Václavské hody v Rakšicích
Sdružení rakšické mládeže zve na své tradiční Václavské hody, které zahájí páteční stavění máje a budou pokračovat v sobotu i v neděli obchůzkou chasy po vsi, zvaním na večerní zábavu i folklórním zaváděním pod májou s muzikou. 
www.mkrumlov.cz 

28. 9. 2021
JAROSLAVICE - Kárkiáda

Kdo si hraje, nezlobí! Přijďte se o tom přesvědčit do Jaroslavic na další ročník hravého terénního závodu nejroztodivnější kár, kárek a vozíků, kdy rodiče vozí děti, ale někdy taky naopak. Kreativní výzdoba závodních vozidel vítána, komické převleky závodníků také. Akce startuje v 15 hod. Organizátorem opět JARMÍNEK - spolek jaroslavických maminek, který je zárukou úžasných akcí a aktivit pro rodiny s dětmi (nejen z Jaroslavic).
www.facebook.com/jarminek 

 


DLOUHODOBÉ AKCE

16. 4. 2021 – 28. 2. 2022
ZNOJMO – Svědkové těžkých časů / Zeugen der schweren Zeiten

Německé a rakouské nouzové peníze (1917-1923) / Deutschesundösterreichisches Notgeld (1917–1923). Dvoujazyčná výstava je věnována německým a rakouským nouzovým a inflačním platidlům z doby politické a hospodářské nestability po první světové válce. Připomeneme si tedy staleté výročí těžkých poválečných let, kdy válečnou mašinerií spotřebované zásoby kovů nahradila nouzová platidla, která se pestrostí svých námětů a motivů velmi brzy stala vyhledávaným sběratelským materiálem (Minoritský klášter Jihomoravského muzea ve Znojmě). 
www.muzeumznojmo.cz 

30. 4. – 3. 10. 2021
VRBOVEC – Nenecháme Vás na suchu!

Každý víkend od května do začátku října najdete ve vrbovecké sklepní uličce otevřený minimálně jeden sklep pro veřejnost. U jeho vchodu stojí opřené žluté kolo. Pá 16:00-21:00 hod., So 11:00-21:00 hod., Ne 11:00-18:00 hod. Hledej ŽLUTÉ KOLO a najdeš otevřený sklep...
www.cechvrbovec.cz 

1. 5. – 30. 9. 2021
BÍTOV – Copuli Lapidum III

Výstava na hradě Bítov představuje návštěvníkům kresebné rekonstrukce hradů a hrádků v povodí řeky Dyje a Jevišovky. Veronika Skálová – letecké fotografie, Pavel Šimeček – kresby, Miroslav Plaček – zaměření a texty.
BÍTOV – Zblovické pačoky a jejich tváře
Výstava v divadelním sále hradu Bítov představuje práce znojemského fotografa a člena fotoklubu Znojmo Jiřího Coufala pořádaná k jeho významnému jubileu. 
www.hrad-bitov.cz 

3. 5. – 3. 10. 2021
NOVÝ ŠALDORF-SEDLEŠOVICE – Týdny vinaře

Každý den večer najdete v Novém Šaldorfu otevřený alespoň jeden vinný sklep. Každý týden má službu některý ze zdejších vinařů. Otevřeno vždy od 17.00 do 21.00 hod.
www.saldorfske-sklepy.cz 

5. 6. – 31. 10. 2021
ZNOJMO – Lidové tradice Znojemska

Stálá výstava v prostorách Znojemského hradu zprostředkuje návštěvníkům nevšední pohled na místní lidové tradice a obyčeje.
ZNOJMO – Procitlé sklo III
Tajemství šatovské brusírny III. – Výstava v prostorách Znojemského hradu je pokračováním prezentace broušeného skla firmy Langerových ze Šatova u Znojma, zakoupená jako ucelená sbírka s podporou Ministerstva kultury v roce 2018.
www.muzeumznojmo.cz 

srpen–říjen 2021
ZNOJMO – Střety / Hugo Lederer / 1871 / Alexander Pock

Výstava znojemských rodáků narozených v roce 1871 v prostorách Znojemského hradu. Hugo Lederera, jednoho z nejvýznamnějších představitelů neoklasicistního sochařství první třetiny 20. století, a Alexandera Pocka, významného malíře noblesy vojáků rakouské armády.
www.muzeumznojmo.cz 

20. 8. – 7. 11. 2021
ZNOJMO – Ztráty a nálezy

Jaké jsou příběhy druhů, které v posledním století ze Znojemska zmizely? A jaké druhy se tu nově objevily jen velice nedávno? Na příkladech ze živočišné i rostlinné říše budou ukázány základní důvody změn i jejich průběh (Minoritský klášter).
www.muzeumznojmo.cz 

2. 9. – 17. 10. 2021
ZNOJMO – Znojemská zrcadlení
 
Výstava fotografií Pavla Koppa v Domě umění Jihomoravského muzea ve Znojmě.
www.muzeumznojmo.cz 

3. 9. – 31. 10. 2021
ZNOJMO – Alexander Walter, sochy a grafika

Výstava k 80. výročí narození autora (Dům umění Jihomoravského muzea ve Znojmě).
www.muzeumznojmo.cz 

10. 9. – 10. 10. 2021
ZNOJMO – Z Mramotic až na kraj světa

Dům umění představí výstavu darů, které ze svých cest a diplomatické práce v zahraničí věnoval Jihomoravskému muzeu ve Znojmě velvyslanec Libor Sečka.
www.muzeumznojmo.cz 


Další akce a informace o turistických cílech, trasách i službách na Znojemsku najedete také na www.znojemsko.info
S ohledem na aktuální vývoj COVID mohou být uvedené akce zrušeny či termínově přesunuty. Změna programu vyhrazena.