AKCE srpen 2021 (01.08.2021 - 31.08.2021)

Datum konání:


1. 8. - 31. 8. 2021

Místo konání:


Hrušovansko, Jevišovicko, Moravskokrumlovsko, Vranovsko a Znojemsko

Akci pořádá:


uvedené obce a soukromé subjekty

Více informací:


viz webové portály v textu

Představujeme Vám přehled kulturních, sportovních i společenských akcí odehrávajících se v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí v průběhu SRPNA 2021. 
Úvodní foto: Letní animační programy na Vranovské pláži (Holiday Park)

30. 7. – 1. 8. 2021 
VIŠŇOVÉ – Filmový festival II.

Pokračování oblíbeného letního kina v rámci XI. Višňovského kulturního léta se přenese do Obecního dvora. 
www.visnove.cz

1. 8. 2021 
MORAVSKÝ KRUMLOV – Nedělní koncerty dechovek

Dechovkové koncerty rozezní během léta několikrát Moravský Krumlov.
www.mkrumlov.cz 
ZNOJMO – Farmářský den v muzeu 
Farmářský trh s prezentací regionálních výrobců a pěstitelů, drobných výrobců, doprovodný program pro děti i dospělé (Minoritský klášter – sídlo Jihomoravského muzea ve Znojmě.)
www.muzeumznojmo.cz 

4. 8. 2021
VRANOVSKÁ PLÁŽ – Na stojáka LIVE

Populární Stand-up Comedy Show pravidelně live v Restauraci a Pizzerii U Karličky na Vranovské pláži.
www.vranovska-plaz.cz 

4.–5. 8. 2021
MORAVSKÝ KRUMLOV – Kino na kolečkách

Letní kino v Moravském Krumlově.
www.mkrumlov.cz 

6. 8. 2021
ZNOJMO – Slavnosti okurek Znojmo

Připomínka dlouholeté tradice pěstování okurek na Znojemsku – kulturní program, okurkový trh, spanilé jízdy traktůrků, soutěže pro veřejnost i výrobce nakládaných okurek. Hodnotit se budou nejlepší nakládané okurky i rychlokvašky anebo plnění zavařovacích sklenic okurkami na čas a přesnost.
www.znojemskabeseda.cz 

7. 8. 2021
JAROSLAVICE – Otevřené sklepy 

Jaroslavičtí vinaři zvou na 12. ročník tradiční vinařské akce, kdy otevřou své sklepy a lisovny pro veřejnost a nabídnou jen to nejlepší z Jaroslavických vinic. Program v několika sklepních uličkách v lokalitě Bažantnice bude plný vína, dobrého jídla, muziky a zábavy. Odstartuje v pravé poledne a potrvá do pozdních nočních hodin. Vinné uličky v Bažantnici na okraji obce poskytnou možnost občerstvení i zábavy.
www.jaroslavictivinari.cz 
ÚNANOV – Turnaj v nohejbale
Turnaj pro veřejnost v nohejbale u fotbalového hřiště. Večerní zábava, hraje skupina Vicomt.
www.obecunanov.cz
ZNOJMO – Pivní slavnosti Znojmo 
7. ročník slavností, kde zlatý mok poteče proudem a našlapaný hudební program roztančí nejednoho návštěvníka. Těšte se na přehlídku piv nejen z produkce Znojemského městského pivovaru, skvělou atmosféru a přesvědčte se, že #znojmochutna. Vstup na akci je zdarma. 
www.znojemskabeseda.cz 

7.–8. 8. 2021
HRUŠOVANY NAD JEVIŠOVKOU – Supermoto
 
Akce pro všechny milovníky motorek, čtyřkolek a motokár. Jihomoravské Monte Carlo – tak se přezdívá městečku Hrušovany nad Jevišovkou, které bude počátkem srpna opět hostit již tradiční závodní motoshow na uzavřeném okruhu v centru města. Na ní se představí ti nejlepší republikoví jezdci supermotardů, čtyřkolek a motokár. Během soboty jsou v plánu nejprve seznamovací tréninky, následně kvalifikace a také první ostrý závod. V neděli pak legendární městský okruh ožije warm-up tréninky, na které navážou hned dva ostré závody všech vypsaných tříd – tedy SM profi S1, SM open, čtyřkolky a motokáry. V podvečer akci uzavře slavnostní vyhlášení vítězů. Organizátoři si rovněž připravili celou řadu doprovodných akcí. Chybět nebudou ani zábavné atrakce pro děti a adrenalinuchtiví návštěvníci budou moci zažít závodní okruh na vlastní kůži při svezení v oficiálním safety caru.
www.supermotard.cz 

11. 8. 2021 
ZNOJMO – Minifestival Playáda Znojmo

Třetí ročník multižánrového minifestivalu PLAYÁDA nabídne během léta příval současné hudební tvorby. Pro někoho více či méně známí interpreti z celé republiky vystoupí pokaždé v prostorách hradebního příkopu u Střelniční věže. Akce není vyhrazena tématem ani stylem hudby, zábavu si tu může najít úplně každý, ať už teenager či senior. Kromě kvalitní hudby budete moci vyzvat svého kamaráda na pingpongový match nebo si opéct buřta na ohni. K občerstvení budou připraveny masové i vegetariánské burgery, poličské pivo a horká novinka Farmy u Tří dubů – hruškový cider Perry. Neváhejte si vzít piknikové deky! V případě nepřízně počasí se hudební část programu přesouvá do sálu Znojemské Besedy. Vstup na akci je volný. 
www.znojemskabeseda.cz 

12. 8. 2021
DOBŠICE – POKÁČ ve Vinařství LAHOFER

V rámci hudebního festivalu Hudba na vinicích.
www.hudbanavinicich.cz 

13. 8. 2021
DOBŠICE – XINDL X. ve Vinařství LAHOFER

V rámci hudebního festivalu Hudba na vinicích.
www.hudbanavinicich.cz 
ÚNANOV – Dechovka na koupališti
V areálu koupaliště Pohoda zahraje kapela Šohaji.
www.obecunanov.cz

13.–15. 8. 2021
HLUBOKÉ MAŠŮVKY – Prakostřelba
 
2. ročník sportovního klání ve střelbě z praku. V pátek program nejprve pro veřejnost a večer „demoliční exhibice“ střelců z ČR, sobota Mistrovství ČR ve střelbě z praku na 3 kola a 10 m, neděle Velká cena Hlubokých Mašůvek ve střelbě do terče WSA na 3 kola a 10/15 m.
www.hlubokemasuvky.cz/akce 

14. 8. 2021
DOBŠICE – EWA FARNA ve Vinařství LAHOFER

V rámci hudebního festivalu Hudba na vinicích.
www.hudbanavinicich.cz 
VEDROVICE – Trešón s koštem pálenek 
Vedrovický Spolek přátel tradic a vína srdečně zve na další ročník tradiční dožínkové slavnosti "Trešón" s koštem domácích pálenek a likérů. Těšit se můžete také na cimbálovou muziku Morava, vína z vinařství Jan Plaček, maso na kotlíku či jiné speciality. Během večera (začátek ve 20 hod.) budou vyhlášeny nejlepší pálenky jednotlivých kategorií a předány ceny. 
www.facebook.com/spolekprateltradicavina 

14.–15. 8. 2021
BÍTOV – Hradní pouť
 
Již 29. ročník tradiční akce na hradě Bítov s bohatým programem. Historický řemeslný jarmark (šperky, keramika, dřevěné hračky, kovář, trdelník a další) a Komedianti na káře vystoupí se svými pohádkami a žonglérskou dílnou na hlavním nádvoří a parkánové zahradě po oba dva dny. V neděli navíc církevní pouť od hradní studánky (sraz 10:45 hod.) s průvodem před hradní kapli, kde proběhne mše svatá a po ní adorace bítovské smírčí Madony (z roku 1346) uvnitř kaple. 
www.hrad-bitov.cz 

15. 8. 2021
MORAVSKÝ KRUMLOV – Nedělní koncerty dechovek

Dechovkové koncerty rozezní během léta několikrát Moravský Krumlov.
www.mkrumlov.cz 

18. 8. 2021
VRANOVSKÁ PLÁŽ – Na stojáka LIVE

Populární Stand-up Comedy Show pravidelně live v Restauraci a Pizzerii U Karličky na Vranovské pláži.
www.vranovska-plaz.cz 

18.–22. 8. 2021
ZNOJMO – Znojmo žije divadlem

Vyvrcholením Znojemského kulturního léta je každoročně pětidenní festival Znojmo žije divadlem, který se letos premiérově přesune ze šapito do prostor jízdárny v Louckém klášteře. Pestrý program zaplní také ulici Hradní či nádvoří Znojemského hradu. Představí se zde divadla z různých koutů republiky a rozmanitá představení sehrají kreativní známí i méně známí herci. Na své si přijdou jak dospělí, tak děti.
www.znojemskabeseda.cz 

19.–21. 8. 2021
MORAVSKÝ KRUMLOV – Rock Castle

Známý rockový festival v areálu zámku Moravský Krumlov.
www.mkrumlov.cz 

20. 8. 2021 
VRANOVSKÁ PLÁŽ – Marek Ztracený
 
Koncert v rámci Tour de Léto 2021. Program od 16. hod.
www.vranovska-plaz.cz 

21. 8. 2021
MORAVSKOKRUMLOVSKO – Expedice za sousedy
 
9. ročník cykloakce v rámci seriálu Krajem vína, kde jsou opět připraveny trasy pro cyklisty i pěší. Vydejte se po zajímavostech a vinařstvích mikroregionu Moravskokrumlovsko. Na trasách budou domluvené zastávky ve vinných sklepech s ochutnávkami vín místních vinařů, ale i na dalších zajímavých místech, kde ochutnáte místní speciality. V cíli v Kubšicích pak na všechny čeká kulturní program.
www.vinarske.stezky.cz/akce/Krajem-vina-Expedice-za-sousedy
ZNOJMO – Královský košt vín
Velká pultová degustace 500 nejlepších vín soutěže KRÁL VÍN České republiky 2021 ve znojemském Louckém klášteře. Všechna prezentovaná vína získala medaile v jedné z největších soutěží v ČR, takže půjde o ochutnávku aktuálně nejlepších vín České republiky. Začátek akce v 18 hod., doprovodná jazzová hudba.
www.kralvin.cz/kralovske-kosty-znojmo 
ZNOJMO – Noční prohlídka města Znojma se Znovínským vínem 
Romantická noční prohlídka královského města bude spojena s řízenou degustací vín z produkce Znovínu Znojmo, a to na netradičních místech historického centra jako je Hradební příkop se Střelniční věží, vyhlídka u kostela sv. Mikuláše nebo u známé Rotundy sv. Kateřiny. V doprovodu certifikovaného průvodce a sommeliéra ochutnáte celkem 6 vzorků špičkových vín, vzorek filtrované kávy nebo domácí chléb s vlašskými ořechy. Začátek ve 20 hod., doba trvání cca 2-2,5 hod. 
www.znovin.cz 

21.–22. 8. 2021
BŘEŽANY – Krojované hody
 
Tradiční folklórní akce s kroji a večerní zábavou.
www.obec-brezany.cz 

22. 8. 2021
MIROSLAV – Dvě království

Historická akce pro celou rodinu na Miroslavském zámku. Kněžnu Miroslavu navštíví na zámku v Miroslavi družina z Moravského Krumlova: průvod, fanfáry, živá hudba a doprovodný program.
www.miroslavskyzamek.cz 
ZNOJMO – Gránická 70
20. ročník cyklozávodu do vrchu určeného pro všechny věkové a výkonnostní kategorie. Vzdálenost 380 m a převýšení 70 m. Sraz ve 13 hod. v ulici Gránická ve Znojmě.
www.cykloklubznojmo.cz 

24. 8. 2021
ZNOJMO - Po stopách Odřicha z Chlumu

Speciální večerní prohlídky Znojemského hradu - život na hradě i v podhradí v časech oblíbeného literárního hrdiny z románů Vlastimila Vondrušky. Začátky v 18 hod. Rezervace předem nutná (telefonicky: 515 282 220, mailem: knihovna@muzeumznojmo.cz). 
www.muzeumznojmo.cz

24.–25. 8. 2021
MORAVSKÝ KRUMLOV – Kino na kolečkách

Letní kino v Moravském Krumlově.
www.mkrumlov.cz 

27. 8. 2021 
VRANOV NAD DYJÍ – Zámek v zahradě, zahrada v zámku
 
Speciální komentovaná prohlídka seznámí s inspiracemi a realizacemi zahradních a interiérových úprav vranovského zámku z doby osvícenství, provedených hrabětem Michalem Josefem z Althanu na konci 18. století. Prohlídka se zaměří na vznik dvou zahradních teras s vítěznými oblouky v sousedství barokního Sálu předků, tapety v zámecké jídelně s pohledy do krajinářského parku Monceau a drobné stavby někdejšího zámeckého lesoparku. 
www.zamek-vranov.cz 

28. 8. 2021
HLUBOKÉ MAŠŮVKY – Rozloučení s prázdninami

Rodinná akce, program od 14 hod.
www.hlubokemasuvky.cz/akce 
HRUŠOVANY NAD JEVIŠOVKOU – Rozloučení s prázdninami 
Akce pro celu rodinu.
www.hrusovany.cz 
MORAVSKÝ KRUMLOV – Kapela CHINASKI 
Koncert populární kapely v zámeckém parku.
www.mkrumlov.cz 
VRANOVSKO – LAHOFER Author Cup
Závody horských kol – již 14. ročník oblíbeného MTB maratonu. Profilem trati náročný závod je veden překrásnou přírodní scenérií jižní Moravy v okolí Vranovské přehrady. Start i cíl jsou v kempu na Vranovské pláži, kde je připraven i další doprovodný program.
www.lahocup.cz 
VRBOVEC – Vrbovecké Posvícení 
Tradiční akce spojená s vinařským folklórem a koštem vrboveckých vín (pochůzka krojovaných párů po vsi, tanec pod májou, večerní zábava a ochutnávka vín místních vinařů).
www.obec-vrbovec.cz 
ZNOJMO – Znojmo Extreme 790
Šestý ročník extrémního závodu ve výběhu týmů na znojemskou Radniční věž. První ročník závodu Znojmo Extreme 790 se konal v roce 2016 a byl součástí oslav 790. výročí od povýšení Znojma na královské město. Úkolem běžců je zdolat v týmu dohromady 790 schodů šest století staré Radniční věže. Překážkou závodníkům je prašné prostředí, různé typy schodů i snížená viditelnost. Důležitá tak byla nejen rychlost závodníků, ale také jejich šikovnost a obratnost. Startovné putuje vždy na dobročinné účely a akci provází vždy jediněčná atmosféra.
www.extreme790.cz 


DLOUHODOBÉ AKCE

16. 4. 2021 – 28. 2. 2022
ZNOJMO – Svědkové těžkých časů / Zeugen der schweren Zeiten

Německé a rakouské nouzové peníze (1917-1923) / Deutschesundösterreichisches Notgeld (1917–1923). Dvoujazyčná výstava je věnována německým a rakouským nouzovým a inflačním platidlům z doby politické a hospodářské nestability po první světové válce. Připomeneme si tedy staleté výročí těžkých poválečných let, kdy válečnou mašinerií spotřebované zásoby kovů nahradila nouzová platidla, která se pestrostí svých námětů a motivů velmi brzy stala vyhledávaným sběratelským materiálem (Minoritský klášter Jihomoravského muzea ve Znojmě). 
www.muzeumznojmo.cz 

30. 4. – 3. 10. 2021
VRBOVEC – Nenecháme Vás na suchu!

Každý víkend od května do začátku října najdete ve vrbovecké sklepní uličce otevřený minimálně jeden sklep pro veřejnost. U jeho vchodu stojí opřené žluté kolo. Pá 16:00-21:00 hod., So 11:00-21:00 hod., Ne 11:00-18:00 hod. Hledej ŽLUTÉ KOLO a najdeš otevřený sklep...
www.cechvrbovec.cz 

1. 5. – 30. 9. 2021
BÍTOV – Copuli Lapidum III

Výstava na hradě Bítov představuje návštěvníkům kresebné rekonstrukce hradů a hrádků v povodí řeky Dyje a Jevišovky. Veronika Skálová – letecké fotografie, Pavel Šimeček – kresby, Miroslav Plaček – zaměření a texty.
BÍTOV – Zblovické pačoky a jejich tváře
Výstava v divadelním sále hradu Bítov představuje práce znojemského fotografa a člena fotoklubu Znojmo Jiřího Coufala pořádaná k jeho významnému jubileu. 
www.hrad-bitov.cz 

3. 5. – 3. 10. 2021
NOVÝ ŠALDORF-SEDLEŠOVICE – Týdny vinaře

Každý den večer najdete v Novém Šaldorfu otevřený alespoň jeden vinný sklep. Každý týden má službu některý ze zdejších vinařů. Otevřeno vždy od 17.00 do 21.00 hod.
www.saldorfske-sklepy.cz 

14. 5. – 15. 8. 2021
ZNOJMO – Obdivuhodná Dyje

Výstava v Minoritském klášteře shrnuje poznatky a představí ty nejzajímavější nálezy z jednoho z největších výzkumů prováděných Jihomoravským muzeem ve Znojmě v katastru obce Dyje. 
www.muzeumznojmo.cz

28. 5. – 29. 8. 2021
ZNOJMO – Tváře Myanmaru

Fotografie z cest Jiřího Eisenbruka po jihozápadní Asii (Dům umění Jihomoravského muzea ve Znojmě).
www.muzeumznojmo.cz 

5. 6. – 1. 8. 2021
ZNOJMO – Morava v díle Jožy a Franty Úprkových

Výstava v prostorách Znojemského hradu představující tvorbu významných moravských umělců folklórních motivů ze sbírek Galerie výtvarného umění v Hodoníně.
www.muzeumznojmo.cz 

5. 6. – 31. 10. 2021
ZNOJMO – Lidové tradice Znojemska

Stálá výstava v prostorách Znojemského hradu zprostředkuje návštěvníkům nevšední pohled na místní lidové tradice a obyčeje.
ZNOJMO – Procitlé sklo III
Tajemství šatovské brusírny III. – Výstava v prostorách Znojemského hradu je pokračováním prezentace broušeného skla firmy Langerových ze Šatova u Znojma, zakoupená jako ucelená sbírka s podporou Ministerstva kultury v roce 2018.
www.muzeumznojmo.cz 

18. 6. – 22. 8. 2021 
ZNOJMO – Spolek MEANDR

Výstava prezentující tvorbu výtvarného spolku MEANDR. Nejedná se jen o malby a kresby, ale také práce ze dřeva, kamene a keramiky. Členy spolku spojuje jednotící prvek – láska k městu Znojmu a jeho okolí.
www.muzeumznojmo.cz 

26. 6. – 25. 8. 2021
ZNOJMO – Svět kostiček LEGO
 
Výstava z legendární stavebnice LEGO (Dům umění Jihomoravského muzea ve Znojmě).
www.muzeumznojmo.cz 

červenec–srpen 2021
BÍTOV – Hradní střelnice

Na 1. nádvoří hradu Bítov si můžete vyzkoušet svou trefu na historické lukostřelnici.
www.hrad-bitov.cz 
BÍTOV – Léto na Cornštejně
Prázdninový program na zřícenině hradu Cornštejn opět nabídne různá šermířská a divadelní představení. 
www.muzeumznojmo.cz 
MORAVSKÝ KRUMLOV – Uličníci v Krumlově
Pouliční umělci baví centrum města každou prázdninovou sobotu dopoledne.
www.mkrumlov.cz 
VRANOVSKÁ PLÁŽ – Animační rodinné programy
Každý všední den odpoledne jsou na Vranovské pláži připraveny animační programy a sportovní aktivity v rozlehlém kempu Holiday Park. Dětský svět pod restaurací Gaudeo nabízí kreativní a tvůrčí dílničky, divadélka anebo třeba dětskou diskotéku. Venkovní prostory zvou ke sportovnímu či tanečnímu protažení, večernímu opékání špekáčků s kytarou a čtením pohádek u ohýnku, anebo na dobrodružnou noční stezku odvahy pro děti s hledáním pokladu.
www.vranovska-plaz.cz/cs/aktivity 
ZNOJMO – CYKLOzábava pro celou rodinu
Komponovaný program s cyklistickou tématikou pro děti a rodiče (šlapací kárky, trojkolky, koloběžky, malovací kolo, cyklošachy, historická dřevěná kola, kvízy a testy s dopravní tématikou a cyklokuriozity) v areálu Cyklistického informačního centra naproti Louckému klášteru (od 9 do 19 hod.).
www.cykloklubznojmo.cz 
ZNOJMO – Hradební pondělky 
Každé prázdninové pondělí (mimo 30. 8. 2021) se těšte na rodinný program v Jižním hradebním příkopu za Vlkovou věží: divadelní představení pro děti, šermíři, sokolníci, poníci, střelba z luků a kuší aj.
www.znojemskabeseda.cz 
ZNOJMO – Hradovánky
Zábavný program pro celou rodinu v prostorách Znojemského hradu, jednoho ze 6 objektů Jihomoravského muzea ve Znojmě.
www.muzeumznojmo.cz 
ZNOJMO – Pohádkové léto v Domě umění
Divadelní představení pro nejmenší každé úterý odpoledne v Domě umění Jihomoravského muzea ve Znojmě.
www.muzeumznojmo.cz 

srpen–říjen 2021
ZNOJMO – Střety / Hugo Lederer / 1871 / Alexander Pock

Výstava znojemských rodáků narozených v roce 1871 v prostorách Znojemského hradu. Hugo Lederera, jednoho z nejvýznamnějších představitelů neoklasicistního sochařství první třetiny 20. století, a Alexandera Pocka, významného malíře noblesy vojáků rakouské armády.
www.muzeumznojmo.cz 

20. 8. – 7. 11. 2021
ZNOJMO – Ztráty a nálezy

Jaké jsou příběhy druhů, které v posledním století ze Znojemska zmizely? A jaké druhy se tu nově objevily jen velice nedávno? Na příkladech ze živočišné i rostlinné říše budou ukázány základní důvody změn i jejich průběh (Minoritský klášter).
www.muzeumznojmo.cz 

 

Další akce a informace o turistických cílech, trasách i službách na Znojemsku najedete také na www.znojemsko.info.
S ohledem na aktuální vývoj COVID mohou být uvedené akce zrušeny či termínově přesunuty. Změna programu vyhrazena.