AKCE červen 2021 (01.06.2021 - 30.06.2021)

Datum konání:


1. 6. - 30. 6. 2021

Místo konání:


Hrušovansko, Jevišovicko, Moravskokrumlovsko, Vranovsko a Znojemsko

Akci pořádá:


uvedené obce a soukromé subjekty

Více informací:


viz webové portály v textu

Představujeme Vám přehled kulturních, sportovních i společenských akcí odehrávajících se v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí v průběhu ČERVNA 2021. 
Úvodní foto: Znojemský VZP CUP (Cyklo klub Znojmo, z. s.)

24. 5. – 6. 6. 2021
HRUŠOVANY NAD JEVIŠOVKOU – Pojďme ven 

Poznávací stezka pro individuální putování po zajímavých místech Hrušovan nad Jevišovkou.
www.hrusovany.cz 

2.–20. 6. 2021
ZNOJMO A OKOLÍ – Znojemský VZP CUP 2021

Seriál cyklistických akcí odstartoval květnový závod horských kol na Načeratický kopec, na který navazuje závod horských kol v Městském lesíku Znojmo (2. 6.), Dětský dopravní den ve Znojmě (5. 6.), cyklistický závod MUDr. Josefa Moudrého v Mikulovicích (18. 6.) a finálový závod horských kol v Městském lesíku Znojmo (20. 6.). Doplňují je dva vložené závody PUMP track v Mašovicích (9. 6.) a Chvalovicích (16. 6.), jejichž výsledky se do celkového poháru nezapočítávají.
www.cykloklubznojmo.cz

5. 6. 2021
DOBŠICE – LAHOFER Run

Běžecký závod na trati dlouhé cca 8 km vedené kolem místních vinohradů. Připraven bude i dětský závod. Start i cíl je ve Vinařství LAHOFER v Dobšicích u Znojma.
www.rabbitsznojmo.cz 
HLUBOKÉ MAŠŮVKY – Dětský den a otevření koupaliště
TJ Sokol Hluboké Mašůvky ve spolupráci s Obcí a Kulturní komisí zvou na slavnostní zahájení sezóny na obecním koupališti a Dětský den v areálu koupaliště. Od 14 hod. je připraveno odpoledne plné zábavy a soutěží se sladkými odměnami. Občerstvení zajištěno a pro děti zdarma.
www.hlubokemasuvky.cz/akce 
MORAVSKÝ KRUMLOV – Concentus Moraviae
Klasický hudební festival zavítá opět do Moravského Krumlova, do kostela Všech svatých.
www.mkrumlov.cz 
VRBOVEC – Dětský den 
Přijďte s dětmi oslavit jejich den ve velkém stylu – soutěže a hry, projížďky na konících i motorkách, skákací hrady, malování na obličej, hasiči, Námořnická pohádka klauna Huberta, živá zvířátka a na závěr dětská diskotéka. Program od 14:30 hod. na fotbalovém hřišti.
www.obec-vrbovec.cz 

6. 6. 2021 
BOHUTICE – Dětský den 

Svátek všech dětí se bude slavit i v Bohuticích.
www.bohutice.cz 
VEDROVICE – Den dětí
Od 15 hod. je na fotbalovém hřišti ve Vedrovicích připravena zábavná stezka s úkoly a odměnami. Chybět nebude ani opékání špekáčků a oblíbená trampolína. Drobné občerstvení je také zajištěno.
www.muzeumvedrovice.cz/novinky/den-deti-ve-vedrovicich-2021 
ZNOJMO A OKOLÍ – Zahájení cykloturistické sezóny na Moravské a Znojemské vinné stezce
Kdo rád projíždí cyklostezky mezi vinohrady a zajímá se o vinařský a cykloturistický program na Znojemsku, odstartuje v 9.00 hod. z Komenského náměstí ve Znojmě. Tradiční Májová vyjížďka Cyklo klubu Znojmo na zahájení sezóny tak proběhne v náhradním červnovém termínu.
www.cykloklubznojmo.cz 

11. 6. 2021
JEVIŠOVICE – Kapela SLZA 

Populární kapela opět vystoupí v Jevišovicích, a to od 17:00 v zahradě jevišovického Starého zámku.
www.jevisovice.cz/aktuality/slza-v-jevisovicich 

12. 6. 2021
DYJÁKOVICE – Den na ŘOPíku

Klub ŘOP 45 pořádá od 10 do 18 hod. prohlídku atypického objektu lehkého opevnění vz. 37 s přístavkem u obce Dyjákovice. K vidění bude vybavený objekt v podobě odpovídající roku 1938, výstavka zbraní i vojenské výstroje. Směrovky, které Vás navedou, začínají v obci Dyjákovice u hasičské zbrojnice.
www.dyjakovice.cz/aktuality 
HRUŠOVANY NAD JEVIŠOVKOU – Po stopách historie
Již tradiční putování Po stopách historie Hrušovan nad Jevišovkou připravil Spolek pro Hrušovanský zámek společně s průvodci Miroslavem Fouskem, Miroslavem Milošem a Jaroslavem Stejskalem. Sraz v 10 hod. u radnice, odkud se zamíří do Kammelova domu, kde jako jedni z prvních uvidíte nově zrestaurovanou malbu od slavného malíře Alfonse Muchy. Ani letos nebude chybět návštěva novogotické hrobky s vitrážemi, která je uměleckým klenotem místního hřbitova. Připomene se 100. výroční úmrtí významného historika umění, Maxe Dvořáka, který odešel v pouhých 46 letech a je pochován na místním hřbitově. Nahlédne se také do malé části Hrušovanského zámku – bude to historicky první prohlídka, kterou zámek zažije. Ostatní stanoviště budou překvapením až pro účastníky akce...
www.sphz.cz 
MIROSLAV – Miroslavský zámek dokořán
Slavnostní zahájení sezóny na Miroslavském zámku – volný a bezplatný vstup od 10 hod. Od 14 hod. slavnostní odemčení zámku kněžnou Miroslavou, krátká divadelní představení z místní historie, žongléři a šermíři. Od 17 hod. možnost opéct si svůj vlastní špekáček v zámeckém parku.
www.miroslavskyzamek.cz 
MORAVSKÝ KRUMLOV-POLÁNKA – Pivní slavnosti
Už podruhé se moravskokrumlovské Pivní slavnosti přesunou do Pub Café Baru v Polánce. Jelikož se v tento termín nemůžou tradiční velké slavnosti uskutečnit v Moravském Krumlově, opět se odehrají v menší formě na severním předměstí. Těšit se můžete na výborné pivo, jídlo i muziku. Vystoupí kapely: Katapult revival Znojmo, Kiksylend dixieland, Cayman rock, Gate Crasher. Kapacita je však omezena na 300 osob.
www.facebook.com/events/319739209554209 
ÚNANOV – Pohoda Run
Běžecký závod pro širokou veřejnost. Hlavní závod pro muže i ženy na 10,1 km a hobby závod na 6,7 km. Start v 10 hod. Připraveny budou i dětské soutěže.
www.obecunanov.cz

12.–13. 6. 2021
MORAVSKÝ KRUMLOV - Discgolfový turnaj 2021

Prvoligový discgolfový turnaj mezi staletými stromy v zámeckém parku v Moravském Krumlově, na jednom z nejhezčích discgolfových hřišť v České republice. Během celé soboty a nedělního dopoledne můžete sledovat nejlepší české hráče v boji o vítězství v prvním velkém turnaji letošní sezóny. U zámku je zajištěno také občerstvení. 
www.facebook.com/events/1397257033991864 

14.–20. 6. 2021
HRUŠOVANY NAD JEVIŠOVKOU – Max Dvořák

Výstava na počest 100. výročí úmrtí Maxe Dvořáka v sále Společenského centra, výstava publikací.
www.hrusovany.cz 

18.–20. 6. 2021
HNANICE – Hnanický vinný slunovrat

Tour de wine po sklípcích malých Hnanických vinařů. Jedinečná vinná atmosféra nejdelšího dne a nejkratší noci roku v malebné sklepní uličce v Hnanicích s ochutnávkami vín místních malých vinařů. Program pátek 16–21 hod., sobota 14–22 hod. a neděle 9–12 hod. (případně dle předchozí domluvy s vinařem).
www.facebook.com/obecHnanice 

19. 6. 2021
DOBŠICE – TOMÁŠ KLUS ve Vinařství LAHOFER 

V rámci hudebního festivalu Hudba na vinicích.
www.hudbanavinicich.cz 
HNANICE – Dětský den 
Od 15 hod. čekají u kostela sv. Wolfganga v centru Hnanic na děti různé soutěže s odměnami. Bude připraveno také drobné občerstvení (limo a pivo) a za symbolickou cenu i něco z udírny. 
www.obechnanice.cz 
HRUŠOVANY NAD JEVIŠOVKOU – Hrušovanské slavnosti 
Slavnosti města letos proběhnou v omezené podobě – těšte se alespoň na koncert (alternativa dle platných opatření).
www.hrusovany.cz 
CHVALOVICE – Den otevřených sklepů 
Tradiční letní otevřené sklepy ve chvalovické sklepní uličce vinoucí se podél potoka Daníž nabídnou ochutnávku vín z více než 20 sklepů. 
www.vinarichvalovice.cz 
JIŘICE U MIROSLAVI – Dětský den 
Od 14 hod. bude za Kulturním domem připravena malá bojovka, hry a občerstvení i obchod, kde můžete nakoupit za místní měnu. Akce se koná za každého počasí. 
www.jirice.cz 
MIROSLAV – Miroslavská šlápota
31. ročník turistického pochodu, připraveny jsou tři nové pěší trasy dlouhé 3,9 km, 6,4 km a 8,5 km. Po trase kontrolní stanoviště s tématem Večerníčků. V cíli outdoor opičí dráha a živá hudba, bude také připraveno občerstvení i oheň na opékání špekáčků. Start i cíl jsou ve Středisku volného času Miroslav. Prezentace a start od 8 do 10 hod.
www.svcmiroslav.cz 

20. 6. 2021
ÚNANOV – Dětský den

Svátek dětí i konec školního roku se oslaví v Únanově v areálu koupaliště a autokempu Pohoda.
www.obecunanov.cz

25.–26. 6. 2021 
MIROSLAV – Letní kino

Ke kulturnímu životu v Miroslavi patří neodmyslitelně letní kino umístěné na krásném místě v zámeckém parku. I tento rok můžete přijít zhlédnout mnoho českých i zahraničních filmů. V pátek 25. června se těšte na americkou animovanou komedii Trollové: Světové turné a v sobotu 26. června na dánskou černou komedii Rytíři spravedlonosti. Začátky promítání jsou vždy po setmění, cca od 21:30 hod.
www.facebook.com/mestomiroslav 

25.–27. 6. 2021
HNANICE – Hnanický vinný slunovrat

Tour de wine po sklípcích malých Hnanických vinařů. Jedinečná vinná atmosféra nejdelšího dne a nejkratší noci roku v malebné sklepní uličce v Hnanicích s ochutnávkami vín místních malých vinařů. Program pátek 16–21 hod., sobota 14–22 hod. a neděle 9–12 hod. (případně dle předchozí domluvy s vinařem).
www.facebook.com/obecHnanice 
VIŠŇOVÉ – Tradiční Višňovská pouť
Taneční zábava se skupinou KLAXON zahájí akci v pátek večer ve 20 hod. a v sobotu proběhne od 13 hod. stavění máje. Nedělní program začne mší svatou v kostele sv. Jana Křtitele v 8 hod., od 9:30 hod. začne chasa obchůzky po obci a bude zvát na tradiční zavádění s dechovkou DÚBRAVANKA (od 16:30 hod. u sportovní haly). 
www.facebook.com/visnove 

26. 6. 2021
DAMNICE – otevřené sklepy

Degustace vín místních vinařů, zábava ve sklepní uličce. Cimbálová hudba, zpěvy, občerstvení z rožně i kotlíku, možné návštěvy sklepů. Od 15 do cca 23 hod.
www.facebook.com/vinarsky.spolek.damnice 
CHVALOVICE – Rybářské závody 
Spolek rybářů "Okoun Chvalovice"  pořádá už 21. ročník rybářských závodů na chvalovickém rybníku. 
www.facebook.com/Obec.Chvalovice 
MIROSLAV – Ochutnávka vín na zámku
Miroslavští vinaři zvou na ochutnávku místních vín v areálu Miroslavského zámku pod vinařským stanem. Občerstvení a cimbálová muzika zajištěny, začátek akce v 15 hod.
www.facebook.com/vinarizmiroslavi 
ÚNANOV – Letní kino
Letní kino na parkovišti u koupaliště Pohoda. 
www.obecunanov.cz 
VÝROVICE - Ovčácké slavnosti
Do přírodní rezervace Výrovické kopce se už před časem navrátilo původní pastectví i kosení luk. Obec Výrovice zde aktivně udržuje stádo ovcí, a tak jsou ovčácké slavnosti zcela na místě. Od 11 hod. se u Kulturního domu těšte se na řemeslnické stánky, stříhání ovcí (od 11 a 13:30 hod.), spřádání vlny i výrobky z ovčí vlny a farmářské produkty. Chybět nebude ani pečené jehněčí. Od 15 hod. také vystoupí dechová kapela Amatéři z Dobšic.
www.vyrovice.cz 
ZNOJMO-KONICE A POPICE – Otevřené sklepy 
Oblíbená vinařská akce, kdy se sklepní uličky otevírají veřejnosti a vinaři nabízejí ochutnávky vína přímo v místě jejich zrodu. Těšte se na ně i ve vyhlášených vinařských obcích Konice a Popice na jižním předměstí Znojma. Zahájení akce v 10 hod. a konec přibližně ve 21 hod. 
www.facebook.com 

26.–27. 6. 2021
VEDROVICE – Rybářské závody 

Již 17. ročník rybářské akce pro široké okolí. V sobotu závody pro dospělé rybáře (začátek už v 5 hod.), v neděli pro děti do 15 let (začátek v 7 hod.). Závody se konají na místním rybníku – rozloha 1 ha vodní plochy. 
www.muzeumvedrovice.cz/novinky/rybarske-zavody-ve-vedrovicich-2021 

27. 6. 2021
JAROSLAVICE – Konec školního roku 

Obec Jaroslavice a kulturní komise si dovolují pozvat všechny děti na nedělní oslavu Ukončení školního roku od 16:00 na fotbalovém hřišti.
www.facebook.com/obecjaroslaviceokresznojmo 
MIROSLAV – Řemeslný jarmark aneb Hej, sousede, hurá na zámek!
Rozlehlý park obklopující Miroslavský zámek obsadí od 10 do 17 hod. nejrůznější řemeslnické stánky a dílničky pro děti i dospělé. Zkusit si můžete výrobu kožených doplňků, šperků, polštářků či perníčků, vyzkoušet práci s textilem, dřevem, kůží nebo kovařinu. Na programu budou i dětské soutěže, jízda na ponících, šermířské duely, hudební vystoupení nebo ochutnávky vín od místních vinařů.
www.miroslavskyzamek.cz DLOUHODOBÉ AKCE

23. 9. 2020 – 13. 6. 2021
ZNOJMO – Pavel Kašpárek, Podoby města

Cyklus Podoby města představuje známé i méně obvyklé pohledy na historické město Znojmo – výstava v Domě umění Jihomoravského muzea ve Znojmě.
www.muzeumznojmo.cz 

16. 4. 2021 – 28. 2. 2022
ZNOJMO – Svědkové těžkých časů / Zeugen der schweren Zeiten

Německé a rakouské nouzové peníze (1917-1923) / Deutschesundösterreichisches Notgeld (1917–1923). Dvoujazyčná výstava je věnována německým a rakouským nouzovým a inflačním platidlům z doby politické a hospodářské nestability po první světové válce. Připomeneme si tedy staleté výročí těžkých poválečných let, kdy válečnou mašinerií spotřebované zásoby kovů nahradila nouzová platidla, která se pestrostí svých námětů a motivů velmi brzy stala vyhledávaným sběratelským materiálem (Minoritský klášter Jihomoravského muzea ve Znojmě). 
www.muzeumznojmo.cz 

20. 4. – 20. 6. 2021
ZNOJMO – Cesty do pravěku aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Výprava do dávné historie naší Země, kde ožívá prehistorický svět fauny i flóry (Dům umění Jihomoravského muzea ve Znojmě).
www.muzeumznojmo.cz 

30. 4. – 3. 10. 2021
VRBOVEC – Nenecháme Vás na suchu!

Každý víkend od května do začátku října najdete ve vrbovecké sklepní uličce otevřený minimálně jeden sklep pro veřejnost. U jeho vchodu stojí opřené žluté kolo. Pá 16:00-21:00 hod., So 11:00-21:00 hod., Ne 11:00-18:00 hod. Hledej ŽLUTÉ KOLO a najdeš otevřený sklep...
www.cechvrbovec.cz 

1. 5. – 30. 9. 2021
BÍTOV – Copuli Lapidum III

Výstava na hradě Bítov představuje návštěvníkům kresebné rekonstrukce hradů a hrádků v povodí řeky Dyje a Jevišovky. Veronika Skálová – letecké fotografie, Pavel Šimeček – kresby, Miroslav Plaček – zaměření a texty.
BÍTOV – Zblovické pačoky a jejich tváře
Výstava v divadelním sále hradu Bítov představuje práce znojemského fotografa a člena fotoklubu Znojmo Jiřího Coufala pořádaná k jeho významnému jubileu. 
www.hrad-bitov.cz 

3. 5. – 3. 10. 2021
NOVÝ ŠALDORF-SEDLEŠOVICE – Týdny vinaře

Každý den večer najdete v Novém Šaldorfu otevřený alespoň jeden vinný sklep. Každý týden má službu některý ze zdejších vinařů. Otevřeno vždy od 17.00 do 21.00 hod.
www.saldorfske-sklepy.cz 

13. 5. – 30. 6. 2021
ZNOJMO – Jarní e-Putování po vinicích se Znovínem 

Oblíbená vinařská akce pro aktivní odběratele a věrné zákazníky Znovínu Znojmo. Letos formou virtuálních ochutnávek on-line. 
www.znovin.cz 

14. 5. – 15. 8. 2021
ZNOJMO – Obdivuhodná Dyje

Výstava v Minoritském klášteře shrnuje poznatky a představí ty nejzajímavější nálezy z jednoho z největších výzkumů prováděných Jihomoravským muzeem ve Znojmě v katastru obce Dyje. 
www.muzeumznojmo.cz

28. 5. – 29. 8. 2021
ZNOJMO – Tváře Myanmaru

Fotografie z cest Jiřího Eisenbruka po jihozápadní Asii (Dům umění Jihomoravského muzea ve Znojmě).
www.muzeumznojmo.cz 

5. 6. – 1. 8. 2021
ZNOJMO – Morava v díle Jožy a Franty Úprkových

Výstava v prostorách Znojemského hradu představující tvorbu významných moravských umělců folklórních motivů ze sbírek Galerie výtvarného umění v Hodoníně.
www.muzeumznojmo.cz 

5. 6. – 31. 10. 2021
ZNOJMO – Lidové tradice Znojemska

Stálá výstava v prostorách Znojemského hradu zprostředkuje návštěvníkům nevšední pohled na místní lidové tradice a obyčeje.
ZNOJMO – Procitlé sklo III
Tajemství šatovské brusírny III. – Výstava v prostorách Znojemského hradu je pokračováním prezentace broušeného skla firmy Langerových ze Šatova u Znojma, zakoupená jako ucelená sbírka s podporou Ministerstva kultury v roce 2018.
www.muzeumznojmo.cz 

13. 6. – 31. 7. 2021
MIROSLAV – Grafika Michala Náhlíka
 
Grafické umění Michala Náhlíka jako součást prvního návštěvnického okruhu Miroslavském zámku.
www.miroslavskyzamek.cz 

18. 6. – 22. 8. 2021 
ZNOJMO – Spolek MEANDR

Výstava prezentující tvorbu výtvarného spolku MEANDR. Nejedná se jen o malby a kresby, ale také práce ze dřeva, kamene a keramiky. Členy spolku spojuje jednotící prvek – láska k městu Znojmu a jeho okolí.
www.muzeumznojmo.cz 

26. 6. – 25. 8. 2021
ZNOJMO – Svět kostiček LEGO
 
Výstava z legendární stavebnice LEGO (Dům umění Jihomoravského muzea ve Znojmě).
www.muzeumznojmo.cz 

červen–srpen 2021 
MORAVSKÝ KRUMLOV – Uličníci v Krumlově

Pouliční umělci a hudebníci baví centrum města každou červnovou, červencovou a srpnovou sobotu dopoledne – od 9 hod. na Náměstí TGM.
www.mkrumlov.cz


Další akce a informace o turistických cílech, trasách i službách na Znojemsku najedete také na www.znojemsko.info.
S ohledem na aktuální vývoj COVID mohou být uvedené akce zrušeny či termínově přesunuty. Změna programu vyhrazena.