Vinařské t(r)ipy 2020 (11.09.2020 - 13.09.2020)

Datum konání:


11.-13. 9. 2020

Místo konání:


Hrušovansko, Jevišovicko, Moravskokrumlovsko, Vranovsko a Znojemsko

Akci pořádá:


jednotlivé uvedené obce a soukromé subjekty

Více informací:


viz webové odkazy v textu níže

Ve dnech 11.-13. září 2020 se největší a nejstarší vinařská slavnost v republice - Znojemské historické vinobraní - neuskuteční tak, jak ji všichni znají. Namísto ulic královského města Znojma se letos rozprostře po celém Znojemsku.

Vinaři Znojemska se spojili a připravili akci, která u nás ještě neměla obdoby!
Čeká na vás více jak 200 otevřených sklepů, desítky degustačních míst, cimbálky, soutěže, koncerty, regionální potraviny, vycházky do vinohradu, křest vín, kyvadlová doprava a posílené dopravní spoje, skvělá nálada a spousta dalšího.
To vše jako akce s názvem Vinařské t(r)ipy pořádaná coby náhrada za zrušené Znojemské historické vinobraní – ve stejném termínu 11.–13. září 2020.

 

ZNOJMO 

INFOPOINT ZnojmoRegionu a festivalová vína i hudba
11.–13. 9. 2020, Znojmo – Obroková 2/10 u Radniční věže (hned pod TIC Znojmo) 

Každý den akce VINAŘSKÉ T(R)IPY, vždy od 10 do 20 hod., nabídne destinační společnost ZnojmoRegion ve své kanceláři u Radniční věže veřejnosti informace o zapojených obcích a vinařských společnostech i informace o celé turistické oblasti Znojemsko a Podyjí. Ve vybraných časech se zde představí hudební skupiny a po celou dobu budou k dispozici také ochutnávky vín. Půjde o degustace a prodej limitované edice 22 vín vybraných pro letošní ročník mezinárodního Hudebního festivalu Znojmo. Současně bude kancelář ZnojmoRegionu otevřena jako tiskové centrum pro akreditované novináře (akreditace předem na: tajemnik@znojmoregion.cz).

Doprovodný hudební program:

Více informací na: www.znojmoregion.cz 
 

1. Vinobraní v Louckém klášteře 
11.–13. 9. 2020, Znojmo – Loucká 3622/29 (areál Louckého kláštera)

Ochutnávky vín Znovínu Znojmo, prodej burčáku, prohlídky kláštera a živá hudba. Vstup na akci zdarma. K dobré náladě zahraje Jerry BAND v pátek od 16 do 20 hod. a v sobotu od 14 do 20 hod. Drobné občerstvení zajistí GATO Production v pátek i sobotu od 12 do 20 hod.

Prodej burčáku, lahvového a stáčeného vína:

 v pátek a sobotu od 9 do 20 hod., v neděli pak od 9 do 18 hod.
Prohlídky Louckého kláštera a ochutnávky vín v Návštěvnickém centru. Nově jsou do programu prohlídek s průvodcem zařazeny „zapomenuté“ prostory za štukovými sály s dochovanými pozůstatky působení vojáků ve zdech kláštera za minulého režimu, a také nově zrekonstruované prostory 2. podlaží s nádhernými sály a zajímavou atmosférou. Při prohlídce ochutnají návštěvníci na 5 různých místech 6 vzorků vín z produkce Znovínu Znojmo. V návštěvnickém centru se přitom bude současně nabízet k ochutnání až 26 vzorků znovínských vín. Víno se bude nalévat do zálohovaných skleniček, takže se hosté mohou s nimi volně pohybovat v prostoru kláštera. Prohlídky kláštera i návštěvnické centrum Znovínu Znojmo budou přístupné v pátek a sobotu od 9 do 20 hod., v neděli pak od 9 do 18 hod.
www.znovin.cz/program-znovinu-znojmo-a-s-na-znojemskem-vinobrani 
 

Degustace v Rajské vinici
denně do 15. 9. 2020, Karolíniny sady Znojmo

Degustační altán v Rajské vinici pod kostelem sv. Mikuláše otevřelo Vinařství LAHOFER v dubnu 2013 jako svůj první degustační stánek uprostřed vinice, a to přímo v historickém centru města Znojma. Stánek vznikl v původním kamenném domku u jedné z vyhlídek v Karolíniných sadech, v místě bývalé hradební bašty bránící město v přístupu od řeky Dyje. Návštěvníkům se tu nabízí kromě nádherného výhledu také možnost degustace 10 vzorků vín včetně všech 3 odrůd zařazených do apelačního systému VOC Znojmo. Veltlínské zelené, Sauvignon a Ryzlink rýnský tak zde mohou návštěvníci nejen ochutnat, ale současně se ve funkčním vinohradu podívat na keře, ze kterých se tato lahodná vína rodí. Vinohrad je vysazen způsobem tzv. „na hlavu“ neboli „na kůl“. Nemá tedy vedení z drátů, ale každá „hlava“ má svou vlastní oporu. Degustační altán je zde otevřen celou turistickou sezonu.

Až do 15. září 2020 bude otevřeno denně vždy od 11 do 20 hod. 
www.lahofer.cz 
 

Enotéka znojemských vín
denně po celý rok, Znojmo – Hradní ul. (areál bývalého znojemského hradu)

Znojemská vína můžete vychutnávat i v nově otevřené Enotéce naproti Znojemskému městskému pivovaru. V budově bývalé pivovarské kotelny a strojovny vznikla architektonicky unikátní „chytrá vinná galerie“, která je v současnosti největší degustační místností se systémem By the Glass® v České republice. Funguje na principu předplacené karty, kterou si zakoupíte u pokladen a nabijete na Vámi zvolenou libovolnou částku. Pak už jen obcházíte speciální vinné vitríny a sami vybíráte, co se Vám má do skleničky nalít z automatického degustačního systému. Čeká tu na 70 vzorků vín, které vás provedou profilem celé Znojemské vinařské podoblasti. Ochutnáte klasické odrůdy, regionální novošlechtěnce, ale i víno naturální, ledové nebo slámové. V tematické sekci Enotéky se aktuálně představuje 30 vín odrůd Sauvignon, Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský ročníku 2019 VOC Znojmo. A rozhodně se vyplatí si zde vybrat zásoby lahvovaného vína i pro svůj vlastní domácí sklep – ceny lahví jsou tu totiž totožné s tím, za kolik byste je koupili v daném vinařství či sklepě. Kromě moderního interiéru s úchvatnými průhledy na staré město s chrámem sv. Mikuláše a opravdu velmi kvalitních vín, tu mají v nabídce vlastní originální občerstvení a výbornou kávu, kterou si nechávají speciálně namíchat i pražit pouze pro tuto provozovnu. V designové kavárně s působivými dřevěnými balkónky ve vstupní části si můžete navíc vybrat i z čerstvých zákusků od lokálních producentů.

Vychutnávat je i víno (a v sezóně i burčák) můžete také venku na nově otevřené zahrádce, a to:

www.vinotrh.cz/enoteka
 

Vinařské infocentrum VOC Znojmo 
denně do října 2020, Znojmo – Vlkova věž
 
Vinařský spolek VOC Znojmo provozuje kromě oblíbeného VINObusu i specializované vinařské infocentrum. Najdete jej ve Vlkově věži v centru Znojma u spodního konce Masarykova náměstí. Je součástí rozsáhlého středověkého hradebního systému a slouží také jako vyhlídková věž. Otevřená je od května do září a nabízí se zde informace o vinařstvích a vinařských akcích ve Znojmě a okolí, ochutnávky vín nebo možnost nákupu všech vín certifikovaných VOC Znojmo. Už od 8. 5. 2020 zde můžete zakoupit i 32 nově zatříděných vín VOC Znojmo a pro lepší orientaci v kompletní nabídce vín odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené, kterých je několik desítek, jsou ve Vlkově věži k dispozici nově nabídkové karty.

Otevřeno je od června do 13. září 2020 vždy od pondělí do soboty 10–18 hod. a v neděli 10–16 hod. V druhé polovině září a v říjnu je otevřeno už jen o víkendech a ve svátky, v sobotu od 10 do 17 hod. a v neděli od 10 do 15 hod.
www.vocznojmo.cz/infosystem 

 

VRBOVEC

Hledej žluté (i jinak barevné) kolo a najdeš otevřený sklep
11.–13. 9. 2020, sklepní ulička Vrbovec

Nenecháme Vás na suchu! Tak zní motto Cechu vinařů z Vrbovce, největší vinařské obce Znojemské vinařské podoblasti. Každý víkend až do konce září zde vždy minimálně jeden sklep „drží pohotovost“ a je připraven postarat se o každého vínachtivého návštěvníka zdejší sklepní uličky. Druhý zářijový víkend tu vrbovečtí vinaři otevřou nejméně 12 sklepů a nabídnou ochutnávky vín a burčáku přímo v místě jejich zrodu. Připravili tu komornější akci, až téměř rodinného typu, pro ty, kteří budou vyhledávat spíše klidnější zónu. Můžete navštívit vinaře přímo ve sklepě, popovídat si s ním o víně a využít příležitosti, kdy jej nehoní práce ve vinohradu či kolem vína samotného.

PROGRAM:

A jak se ve Vrbovci pozná, že je vinař ve sklepě, že se můžete zastavit na pohárek nebo si koupit lahvinku vína? No má přece u sklepa opřené kolo... Žluté kolo (ovšem i jakkoli jinak umělecky ozdobené kolo) se ve Vrbovci stalo symbolem otevřeného sklepa a přehled míst, kde vás o víkendech až do konce září nenechají na suchu, najdete na www.cechvrbovec.cz/vrbovecke-sklipky-o-vikendech.

Pro rodiny s dětmi anebo pro ty, kteří nechtějí celý víkend strávit pouze se sklenkou vína v ruce, nabízí obec Vrbovec řadu příjemných turistických vycházek či cyklistických vyjížděk – např. nenáročnou Naučnou stezku Hroznové kozy, kde se nejen dospělí, ale i děti zajímavým a zábavným způsobem dozví vše o pěstování hroznů a výrobě vína, nebo výlet na Jelení farmu v Ječmeništi či na vyhlídkový viniční hrádek Lampelberg. Svůj výlet však můžete z Vrbovce protáhnout až do spřátelené vinařské obce Hollabrunn v nedalekém Rakousku. Inspirovat se přitom můžete tipy na výlety na www.sklepniulickyhrave.cz.
www.cechvrbovec.cz 
www.obec-vrbovec.cz 
 

Degustace na hrádku Lampelberg
denně do 15. 9. 2020, Lampelberg u Vrbovce

Zdaleka nejen pro cyklisty je na neobyčejném místě u romantického hrádku Lampelberg připravena možnost ochutnávky znojemských vín. Malý viniční hrádek s malou kruhovou věží a vyhlídkovou terasou, pod níž bývala místnost pro hotaře (strážce vinic) a maštal pro koně, byl postaven kolem roku 1860. Stojí na nejvyšším místě stejnojmenné viniční tratě v katastru obce Vrbovec, v místě nad zaniklou pohraniční obcí Ječmeniště. Dnes je upraven jako sezonní degustační místo vinařské společnosti LAHOFER a je otevřen celou turistickou sezónu. Až do 15. září 2020 zde můžete ochutnávat denně vždy od 10 do 19 hod. 
www.lahofer.cz 


NOVÝ ŠALDORF

Křest Šaldorfských Kraváků 
11. 9. 2020, sklepní uličky Nový Šaldorf-Sedlešovice

Při příležitosti uvádění na trh dalšího ročníku jedinečného vína Šaldorfský Kravák z viniční trati Kraví hora pořádají vinaři spolku Šaldorfské sklepy samostatnou ochutnávku těchto vín. Hrozny jsou kvašeny přírodními kvasinkami z vinice. Kravák je tak víno divoké a osobité, bez příkras, prezentující terroir a krásu odrůdy Sauvignon. Zároveň víno oplývá finesou a elegancí. K příjemné atmosféře přispěje i cimbálová muzika. Ochutnávka bude probíhat od 17 do 21 hod. na venkovním prostranství mezi sklepy u historického lisu. Vstup zdarma.
www.saldorfske-sklepy.cz
www.saldorf-sedlesovice.cz
 

Otevřené šaldorfské sklepy 
12. 9. 2020, sklepní uličky Nový Šaldorf-Sedlešovice

Od 10 do 20 hod. bude otevřeno 20 vinných sklepů pro ochutnávku mnoha desítek výborných šaldorfských vín i k prodeji burčáku. V odpoledních hodinách zahrají ve sklepních uličkách cimbálové muziky, večer se na podiu u historického lisu představí hudební skupina ONKELS. Návštěvníci si mohou zasoutěžit v degustátorské soutěži o plný trakař šaldorfských vín – stačí jen rozpoznat co nejvíce jednotlivých odrůd vín a typických aromat. Účast návštěvníků v degustátorské soutěži je dobrovolná a pravidla soutěže naleznete ZDE.
Samozřejmostí jsou zajímavé nabídky občerstvení u jednotlivých vinařů a další doprovodný program přímo ve vinných sklepech. Vstupenky (400 Kč) bude možné zakoupit na místě v Infocentru Otevřených sklepů až v den konání akce, předprodej není zaveden.
www.saldorfske-sklepy.cz
www.saldorf-sedlesovice.cz


KONICE A POPICE

1. Otevřené sklepy
11.–12. 9. 2020, sklepní uličky v Konicích a Popicích

Spolek vinařů z Konic a Popic, dvou příměstských částí Znojma, které těsně přiléhají k Národnímu parku Podyjí, zvou na své historicky 1. Otevřené sklepy. Páteční program poběží od 15 do 20 hod., v sobotu od 10 do 20 hod. Společná vinařská akce nabídne ochutnávky vín ve 14 sklepech, čerstvý burčák i lokální produkty jako jsou kozí a ovčí sýry, domácí chléb či cukroví. Navštívíte zdejší pískovcové sklepy (nejstarší datovaný z roku 1667), cestou se pokocháte malebnou přírodou národního parku a dokonce můžete něco vyhrát. Účastníci obdrží mapku a pokud navštíví všechny uvedené sklepy, sdělí svou adresu a odevzdají ji příslušnému vinaři, postoupí do slosování o 3 krásné vinařské ceny. Vše protkané cimbálem a dobrou náladou. Vstup na akci je zdarma.

PROGRAM:

Mapy Otevřených sklepů v tištěné formě jsou k vyzvednutí v každém vinařství spolku anebo ke stažení ZDE.


JAROSLAVICE

Jaroslavické otevřené sklepy
11.–12. 9. 2020, sklepní uličky v Jaroslavicích 
Také někteří vinaři z Jaroslavic zvou na ochutnávky svých vín, prodej burčáku, prohlídky vinných sklepů a místní speciality. 
http://jaroslavictivinari.cz
www.obec-jaroslavice.cz

CHVALOVICE

Chvalovické vinobraní 
11.–13. 9. 2020, sklepní ulička Chvalovice

Od pátku až do neděle ožije chvalovická sklepní ulička v malebném lesoparku podél potoka Daníž podzimním vinobraním. Vinařský spolek Chvalovice jej pořádá jako náhradu za červnové 10. Otevřené sklepy, které bohužel musel zrušit. Čeká vás ochutnávka vín a burčáků chvalovických vinařů, doplněná kulturním programem a občerstvením. V pátek bude mít program vinobraní formu stánků a kulturního programu na náměstíčku mezi sklepy (muzika, řemesla, program pro děti). V sobotu i neděli otevřou v 10 hod. vinaři své sklepy, ve kterých Vás pohostí v sobotu až do 22 hodin a v neděli do 13 hod. Sobotní večer pak od 20 hod. zpříjemní ještě další kulturní program na náměstíčku mezi sklepy. Na programu Chvalovického vinobraní nebude chybět ani ohňostroj a ohňová show. Vstupné na akci je 100 Kč, platí na všechny tři dny a v ceně je už zahrnuta vinná sklenička a mapka otevřených sklepů, kterých bude 20.

V sobotu 12. 9. 2020 bude zajištěna bezplatná kyvadlová doprava mezi Znojmem a chvalovickou sklepní uličkou:

PROGRAM:

Pátek 11. 9. 2020 od 15 do 22 hod.

Sobota 12. 9. 2020 od 10 do 22 hod.

Neděle 13. 9. 2020 od 10 do 13 hod.

www.vinarichvalovice.cz 
www.facebook.com/vinarichvalovice 
 


HNANICE A ŠATOV

Otevřené sklepy
11.–12. 9. 2020, sklepní uličky ve Hnanicích a v Šatově

Společné Otevřené sklepy dvou sousedících vesnic na prahu Národního parku Podyjí. Čekají Vás ochutnávky vín a burčáku u cca 30 vinařů, kteří nabídnou i své originální drobné občerstvení a hudební muziky před sklepy. Vstupné na akci 100 Kč, vinná sklenička 50 Kč.

Mezi oběma obcemi a jejich sklepními uličkami je po oba dny zajištěna kyvadlová autobusová doprava (interval 30 minut).

PROGRAM:

www.vinarisatov.cz 
www.obechnanice.cz 
 

Degustace Znovínských vín v Šatově
denně do 30. 9. 2020, Moravský sklípek v Šatově

Příjemné posezení a lahodná vína z produkce Znovínu Znojmo se až do konce září nabízejí i v šatovském Moravském sklípku. Otevřeno je denně vždy od 14 do 20 hod. Restaurační provoz je zde však v současnosti uzavřen.
www.znovin.cz/moravsky-sklipek-v-satove 
 

Degustace Znovínských vín na Šobesu
denně do 4. 10. 2020, vinice Šobes v Národním parku Podyjí

Také degustační stánek Znovínu Znojmo umístěný přímo ve vinici Šobes bude nabízet příjemné (nejen) vinné občerstvení. Otevřeno je až do počátku října denně vždy od 9 do 18 hod. Slavná vinice, kterou procházejí značené turistické i cyklistické trasy, patří mezi TOP 10 nejkvalitnějších viničních tratí Evropy. Je sevřená v meandru řeky Dyje uprostřed čisté přírody Národního parku Podyjí. Nejlepší přístupová cesta na Šobes vede právě z Hnanic, a tak si můžete tamní otevřené vinné sklepy zpříjemnit i vycházkou do krásné přírody.
www.znovin.cz/vinice-sobes-v-np-podyji 


HAVRANÍKY

Otevřené sklepy Havraníky
12. 9. 2020, areál vinných sklepů Havraníky

V sobotu se otevře celkem 12 havranických sklepů s nabídkou místních vín a burčáku. Doprovodný program i občerstvení zajišťuje obecní Spolek dobré nálady a originální drobné dobroty ochutnáte i v jednotlivých vinných sklepech.

PROGRAM:

Vstupné na akci 50 Kč zahrnuje degustační skleničku a mapku. Využít můžete prohlídky místních kopaných pískovcových sklepů, které zaujmou svou rozlehlostí a členitostí. Patří také k nejhlubším a nejstarším v oblasti.
www.facebook.com/events/2728657590681182 
 

Degustace Znovínských vín ve Starých vinicích
denně do 4. 10. 2020, Staré vinice v Havraníkách

Příjemné posezení a lahodná vína z produkce Znovínu Znojmo se po celou turistickou sezónu nabízejí i v Havraníkách, v degustačním stánku umístěném uprostřed viniční tratě Staré vinice. Otevřeno je zde až do první říjnové neděle denně vždy od 9 do 18 hod.
www.znovin.cz/program-znovinu-znojmo-a-s-na-znojemskem-vinobrani 
 


DOBŠICE

LAHObraní
11.–13. 9. 2020, Vinice 579 – Vinařství LAHOFER Dobšice

V prostorách nového sídla a návštěvnického centra Vinařství LAHOFER ve viniční trati U Hájku mezi obcemi Dobšice a Suchohrdly u Znojma proběhne 1. LAHObraní. V pátek od 14 do 22 hod., v sobotu od 10 do 22 hod. a v neděli od 10 do 18 hod. Nabídne ochutnávky vín z vinařství LAHOFER, HANZEL a WALDBERG ve 3 venkovních stanech (v každém z nich výběr 10 vzorků vín + venkovní stánek s občerstvením). Wine Bar LAHOtéka bude po celou dobu otevřen v běžném provozu.

Chybět nebude doprovodná hudební produkce (pátek 17–22 hod. hudecká sestava a v sobotu 14–22 hod. hudebníci z cimbálové muziky) ani speciální komentované prohlídky vinařství. Tato architektonicky pozoruhodná budova ve tvaru obří vlny mezi viničními řádky s prostorným venkovním amfiteátrem a vyhlídkovou terasou právě soutěží o titul Stavba roku 2020. Komentované prohlídky proběhnou pouze v pátek v 16 hod., v sobotu pak v 11 a 16 hod., a jejich kapacita bude omezena na 25 osob. 

PROGRAM:

www.lahofer.cz 


BOŽICE

Božický burčák 
12. 9. 2020, Obecní sklep Božice

Družstvo božických vinařů připravilo na sobotu od 13 do 21 hod. svou tradiční vinařskou slavnost. Můžete zajít na burčák do Obecního sklepa z 19. století nebo se vypravit do sklepní uličky mezi Božicemi a Boroticemi. I zde se můžete těšit na ochutnávky vín, prodej burčáku a živou hudbu. Spojit ji můžete s nenáročnou procházkou po trase místní naučné stezky Údolím lásky.

PROGRAM:

www.dbv.webnode.cz 
www.facebook.com/dbv.bozice 

 


DOPROVODNÝ PROGRAM – ZNOJMO

Rytířské turnaje na hradě
12. 9. 2020, nádvoří Znojemského hradu
Rytířské jezdecké turnaje divadelní a kaskadérské společnosti Štvanci - v 11:00, 14:00 a 16:00 hod.
www.stvanci.cz
 

Hradební sobota
12. 9. 2020, Jižní hradební příkop u Nové a Prašné věže
(přístup Kapucínskou zahradou z ul. Kollárova), program od 10 do 18 hod.

www.znojemskevinobrani.cz/vinarske-tripy/hlavni-program/sobota
 

Koncert u Mikuláše
12. 9. 2020, kostel sv. Mikuláše 

Slavnostní koncert Znojemského komorního orchestru a vokální skupiny MINIMA od 17:00 hod. ve farním kostele slavnostně vyzdobeném aranžemi z živých květin, ovoce a zaleniny.
www.farnostznojmo.cz/soubory/upload/118.pdf
 

Nahlédnutí do zákulisí Znojemského vinobraní
11.–12. 9. 2020, Sokolnická chata v Oblekovicích

Při tradičním Znojemském historickém vinobraní jsou vždy nepřehlédnutelnou součástí královských průvodů jezdci na koních, lovčí a sokolníci. Připomenout si letošní zrušené vinobraní a zároveň nahlédnout do jeho zákulisí však můžete v oblekovické Sokolnické chatě u řeky Dyje na jižním předměstí Znojma. Za hodinové vstupné 100 Kč se můžete svézt na koních a ponících, kteří bývají účastníky průvodů během vinobraní. Prohlédnout si můžete také kostýmy lovců nebo ukázku letu dravců – k vidění budou orli, sovy, sovice či káně. Na místě bývá otevřeno občerstvení a přírodní dětské hřiště. V pátek od 19 hod. se zde také bude promítat film o sokolnictví. 
www.jizdarna-znojmo.cz
 

Beach vinobraní
11.–12. 9. 2020, Beach Club Znojmo 
Také Beach Club u Louckého kláštera ve Znojmě (ul. Loucká 3057/32) se svým vlastním programem zapojuje do akce. Budou zde pro vás připraveny stánky s občerstvením, hotová jídla, pivo, limo, burčák poteče proudem a účast potvrdilo několik místních malovinařů se svými "tekutými šperky". O kulturní program se postarají kapely: Pod vlivem foodoo, Cauliflower Band či zahraniční kapela Kristina. Nebude chybět ani DJ Tomino, moderátor, sokolník s dravci, kolotoč či skákací hrad pro nejmenší. Perličkou pak bude vystoupení nejlepšího českého saxofonisty DEESAXX (Daniel Otisk) a ohňová show včetně soubojů historických šermířů. Páteční program startuje ve 14 hod. (vstupné 100 Kč), sobotní už v 10 hod. (vstupné také 100 Kč). 
www.facebook.com/beachznojmo 
 

 

Akce VINAŘSKÉ T(R)IPY se koná za podpory Vinařského fondu České republiky.
Znojemské historické vinobraní, tak jak jej znáte, se uskuteční až 10.–12. září 2021.

Stručný víkendový program si můžete stáhnout také ZDE. 

 

 

DOPRAVNÍ INFORMACE

Kyvadlová doprava Šatov-Hnanice
V pátek a v sobotu 11. a 12. 9. 2020 bude jezdit kyvadlová doprava mezi sklepními uličkami v Šatově a Hnanicích (interval cca 30 minut).
 

Kyvadlová doprava Znojmo-Chvalovice
V sobotu 12. 9. 2020 bude také zajištěna bezplatná kyvadlová doprava mezi Znojmem a sklepní uličkou ve Chvalovicích. 

Expres 108 z Brna a posílení linky 818
Od 1. 9. 2020 se po koronavirových a prázdninových omezeních obnovuje plný provoz expresních spojů na autobusové lince 108 (Brno-Znojmo). V pátek a v sobotu 11. a 12. 9. 2020 bude také posílená autobusová doprava na lince 818 spojující Znojmo, Nový Šaldorf-Sedlešovice, Konice, Popice, Havraníky, Hnanice a Šatov. 
Sledujte proto aktuální jízdní řády Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje na jejich webových stránkách www.idsjmk.cz nebo v aplikaci Poseidon www.idsjmk.cz/a/poseidon.html
 

VINObus
Každý den kromě nedělí, a to až do 14. 9. 2020, jezdí ze Znojma do vinic na Znojemsku VINObus – speciální vinařsko-cykloturistický autobus s přívěsem na kola. Třikrát denně vyráží z Masarykova náměstí ve Znojmě na okruh dlouhý 45 km, na kterém Vás čeká celkem 14 zastávek a z toho 7 s degustací vín. Jde přitom o vína od místních vinařů, která splňují certifikaci VOC Znojmo pro Znojemskou vinařskou podoblast. V okolí královského města Znojma budete projíždět vinicemi, toulat se sklepními uličkami a zavítáte do několika vinařství. Po celou dobu cesty Vám bude k dispozici vyškolený průvodce, který Vás seznámí nejen s místopisem, ale bude i rádcem při výběru vín. Vystoupit nebo realizovat si svůj vlastní program pěšky či na kole přitom můžete na kterékoli ze zastávek: Znojmo – Masarykovo náměstí, Nádraží ČD a Loucký klášter; Nový Šaldorf – Modré sklepy; Havraníky; Hnanice – Šobes a Sklepní ulice; Šatov – Vinařská stodola; Chvalovice – Sklepní ulice; Vrbovec – Sklepní ulice; Tasovice; Dobšice – Vinařství LAHOFER a Víno Hort. Za další tři hodiny se Vám pak nabízí možnost do VINObusu opět nastoupit a pokračovat na plánované trase další linkou. Rezervace míst předem je však velmi vhodná, zvláště v termínu konání akce VINAŘSKÉ T(R)IPY...
www.vinobus.cz


 

DALŠÍ AKCE V REGIONU
v termínu zrušeného Znojemského historického vinobraní (11.–13. 9. 2020):

CYKLOzábava pro celou rodinu
11.–12. 9. 2020, Cyklo klub Znojmo

Cyklo klub Znojmo zajišťuje vždy během Znojemského historického vinobraní speciální klidovou zónu se zábavou pro celou rodinu. Vinobraní v centru Znojma je sice zrušeno, ale celodenní program klidové zóny se spoustou (nejen cyklo) zábavy realizován bude. Nejdete jej v prostoru, ve kterém působí 1. Mezinárodní cykloturistické centrum informací a služeb v ČR, v ulici Melkusova 3053, cca 25 m od vstupu na Městské plovárny Louka, naproti Louckému kklášteru. Program se uskuteční v pátek 11. 9. od 14.00 do 19.00 hod., v sobotu a neděli vždy od 9.00 do 19.00 hod.

Program je připraven především pro rodiny s dětmi. Děti mohou využít šlapací káry a trojkolky. Výtvarně nadané děti potěší malovací kolo. Zájemci o historii cyklistiky ocení výstavu dřevěných historických kol s možností testovacích jízd. Cyklistické kuriozity v několika originálních provedeních nadchnou kluky i tatínky, stejně jako výstava vozů ŠKODA a RENAULT s ukázkou elektrovozů. Pro všechny děti velká herna kostiček SEVA a kompletní limitovaná edice Igráčků s rouškou. Nejen pro cyklisty budou připraveny dopravní testy k prověření znalostí. BESIP rozdá všem reflexní předměty využitelné na kolo, školní brašny i oděv. Rodiče určitě zaujmou kreslené vtipy s vinařskou a cyklistickou tématikou a občerstvení bude pro malé i velké návštěvníky.

Pro podzimní cyklovýlety do okolí se bude hodit lokální cykloprůvodce a mapové podklady i pro příhraniční část Rakouska a s další nepřebernou nabídkou aktivit v regionu je možné se seznámit v specializovaném cyklistickém centru. Vstupné na všechny aktivity dobrovolné. V případě nepříznivého počasí může být program částečně omezen nebo zrušen.
www.cykloklubznojmo.cz 
 

Bohutické krojované hody 
12.–13. 9. 2020, Bohutice

V polovině září se v Bohuticích koná tradiční podzimní slavnost, kde hlavní slovo mají stárci v krojích, víno a folklór.
www.bohutice.cz 
 

Rozmarýnové hody
12.–13. 9. 2020, Vedrovice

Tradiční slavnost odstartuje ve Vedrovicích páteční stavění máje, v sobotu bude chasa zvát na hody a projde průvodem obcí, odpoledne od 15 hod. pak následuje zavádění pod májou a vystoupení krojovaných dětí z Vedrovic. Sobotní večer bude patřit hodové taneční zábavě. V neděli v 15 hod. proběhne odpolední zavádění a strécovské zavádění. Jako doprovodný program nejen pro děti budou na místě pouťové atrakce. Hraje k poslechu a tanci dechová hudba Bojané. Vstupné odpoledne 50 Kč, večerní 80 Kč. 
www.vedrovice.cz 
www.muzeumvedrovice.cz 
 

Dny Evropského kulturního dědictví na hradě Bítov
12.–13. 9. 2020, hrad Bítov

Již 12. ročník kulturní akce, během níž je zdarma zpřístupněna řada historických památek v České republice. Na hradě Bítov bude pro návštěvníky bezplatně zpřístupněn II. prohlídkový okruh „Vstup do hradu“ zahrnující 2 výstavy, kapli, zahradu, hradní nádvoří a expozici hradního pivovaru. Zdarma bude možná prohlídka IV. okruhu „Hladomorna, mučírna a vězení“ (bez průvodce). Pro organizované skupiny mládeže od 20 osob a pro děti do 15 let bude tento víkend zdarma i vstup na I. základní prohlídkový okruh „Palác“.
www.hrad-bitov.cz
 

Dny Evropského kulturního dědictví ve Znojmě
12.–20. 9. 2020, Znojmo

Také Jihomoravské muzeum ve Znojmě a město Znojmo se svými objekty se přidávají v polovině září k mezinárodnímu dni kulturních památek. V polovině září se zdarma otevřou brány nejzajímavějších památkových budov a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela veřejnosti nepřístupné. Znojemské Dny Evropského kulturního dědictví budou věnovány výročí 300 let od založení městského pivovaru v areálu bývalého znojemského hradu. A na co konkrétně se můžete těšit?

Více informací na: www.muzeumznojmo.cz