Akce 2019 k tématu OTEVŘENÁ HRANICE (01.01.2019 - 31.12.2019)

Datum konání


1. 1. - 31. 12. 2019

Místo konání


Znojemský okres

Akci pořádá


jednotlivé obce a soukromé subjekty

Více informací


viz webové portály v textu

K letošnímu výročí 30 let od pádu "železné opony" i k výročí 15 let od vstupu České republiky do EU se v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí pořádá v průběhu celého roku 2019 řada akcí a aktivit. ZnojmoRegion Vám přináší jejich aktuální přehled…

Na kole za sousedy
24. 3. 2019, příhraničí Hatě—Nový Šaldorf

Výlet na kole malebnou krajinou napříč česko-rakouskou státní hranicí by byl před více než 30 lety naprosto nemyslitelný. Dnes je oblíbenou součástí nedělních rodinných výletů, kdy překonávání státní hranice leckdy ani nepostřehnete. Za rakouskými sousedy se můžete vydat na kole i v rámci znojemských Jarních Dnů zdraví. Nedělní cyklovýlet povedou zkušení cyklisté ze sportovního klubu Winners Nový Šaldorf. Na trasu dlouho 30 km vyrazíte v 10:00 hodin z hraničního přechodu na Hatích a rakouským příhraničím doputujete zpět do Nového Šaldorfa. Zájemci se mohou na místo startu dopravit po vlastní ose nebo využít svozu cyklobusem, který bude vyjíždět z Nového Šaldorfa z parkoviště U Tří Jasanů v 9:30 hod. (nutná registrace předem na http://bit.ly/registracenakolezasousedy). 
www.znojmo-zdravemesto.cz

Reprezentační hokejový zápas ČR vs. Rakousko 
10. 4. 2019, Znojmo

Sportovní fanoušky jistě potěší, že se téma přeshraničního sousedství ocitne i na ledové ploše. Utkání národního týmu České republiky proti Rakousku se odehraje ve Znojmě v Nevoga Aréně od 19:00 hod. Do jihomoravského Znojma se tak národní tým vrátí po třech letech, a to v rámci Euro Hockey Challenge. Děti do výšky 140 cm budou mít vstup zdarma, ale musí sedět na klíně dospělého doprovodu.
https://hcorli.cz

Život za železnou oponou
13. 4. 2019, Šatov

Areál československého opevnění v Šatově ve správě Technického muzea Brno se druhou dubnovou sobotu promění v retro připomínku zdejšího života před třiceti lety. Akce určená především pro rodiny s dětmi a příznivce vojenské historie nabídne zdarma od 10 do 17 hodin bohatý autentický program: prohlídku pěchotního srubu MJ-S3 Zahrada, výstavu vojenské i civilní techniky, ukázky výcviku psů Kynologického klubu z Nového Šaldorfa (v 11:30 a 13:30 hod.) nebo rekonstrukci původní ostrahy státní hranice i se zadržením narušitele (v 11 a 15 hod.). Nebude chybět ani prezentace klubů vojenské historie a interaktivní soutěžní stanoviště v retro stylu. Zde si můžete se svými dětmi připomenout, jak jsme jezdili, jak jsme bydleli, jak jsme se oblékali, co jsme jedli, co poslouchali, s čím jsme si hráli, zažijete ovšem také branné cvičení… Úkoly budou odstupňovány podle věku dětí, aby každý něco zvládl. Prokázat však musí nejen znalosti, ale také postřeh, dovednosti, motoriku nebo fyzickou kondici. Zapojit se samozřejmě mohou i hraví dospělí. Za vysoutěžené „bony“ si pak v místním „Tuzexu“ vyberete odměnu… A dokonce můžete sami přijít v dobovém oblečení nebo s retro doplňky a aktivně dotvořit atmosféru doby.
Akce je součástí většího počtu tematických aktivit Technického muzea v Brně, jehož je Areál čs. opevnění v Šatově pobočkou. U příležitosti 30. výročí Sametové revoluce a pádu Železné opony připravuje Technické muzeum v Brně velkou výstavu, která se otevře 12. listopadu a potrvá až do června 2020. Jejím doprovodným programem bude také odborná konference (20.-21. listopadu) na téma historie ochrany hranice, která bude přístupná i zájemcům z řad veřejnosti.
www.tmbrno.cz

Zahájení sezóny na cyklostezce Brno-Vídeň
27. 4. 2019, Hrušovany nad Jevišovkou

Rozsáhlá síť cyklostezek v pohraničních oblastech nebo mezinárodní cyklotrasy spojující místa a regiony bývalého Východního a Západního bloku – to jsou snad nejlepší příklady „otevřených hranic“ současnosti. Cyklostezka spojující Brno a Vídeň je jedním z nich. Slavnostní zahájení cyklo-sezóny na této trase proběhne koncem dubna v Hrušovanech nad Jevišovkou. Cyklojízda startuje v 8:00 hod. v Brně a do Hrušovan, kde bude připraven doprovodný kulturní program, dorazí krátce po obědě. 
www.hrusovany.cz

Snídaně bez hranic
1. 5. 2019, hraniční přechod Hnanice/Mitterretzbach

V roce 2004 se odehrálo na hraničním přechodu mezi Hnanicemi a rakouským Mitterretzbachem netradiční setkání spojující českou a rakouskou gastronomii i kulturu. Akce nazvaná „Nejdelší snídaně na hranici“ symbolizovala sousedské setkání obou národů u příležitosti vstupu České republiky do Evropské unie. Na obou stranách hranice se u prostřených stolů ochutnávalo víno, koláče i zabijačkové speciality, vyhrávala hudba, a dokonce přijelo i několik automobilových veteránů. Po 15 letech se zástupci příhraničních měst dohodli na obdobné akci, a to v místě, kde mezitím vznikl „stůl na hranici“ – umělecké dílo rakouského kamenosochaře Petera Kluga symbolizující přátelství Rakouska se sousedními národy. Letos se můžete těšit na společný dort, ochutnávkový stánek rakouských a českých regionálních dobrot či společnou cyklojízdu ze Znojma a z Retzu. Program na hranicích proběhne od 9:30 do 12:00 hod. Od 13:00 hod. pak navazují na rakouské straně Slavnosti větrného mlýna v Retzu a na té české Přehlídka dechových hudeb ve Znojmě.
www.znojmocity.cz

Cyklojízda EuroVelo 13
8.–11. 5. 2019, cyklostezka železné opony

Jako připomínku pádu Železné opony organizuje Nadace Partnerství společně s rakouským partnerem Weinviertel Tourismus GmbH cyklojízdu po trase EuroVelo 13 "Stezce železné opony" ze Znojma do Schlosshofu. Akce se ponese ve znamení 30 let spolupráce, společných projektů a přeshraničního partnerství, o něž se zasloužily města, obce, regiony, spolky, sdružení a významné osobnosti z pohraničí. Společná vyjížďka na kolech je naplánovaná v rekreačním tempu na čtyři dny s mnoha zastávkami. Některé připomenou bohaté kulturní a přírodní dědictví československo-rakouského pohraničí, náplní jiných bude setkání s místními starosty a dalšími významnými aktéry v území. Součástí pelotonu budou zástupci médií, tlumočník, fotograf/kameraman a také doprovodné vozidlo. Cílem akce je podpořit spolupráci mezi komunitami na obou stranách hranice a dobré vzájemné vztahy mezi lidmi i institucemi v našem příhraničí. 
www.facebook.com/NadacePartnerstvi

Jarní Eurovýšlap Znojmo–Retz 
11. 5. 2019, příhraničí Znojmo–Retz

Klub českých turistů, odbor Znojmo, připravil už 15. ročník přeshraniční turistické akce propojující dvě města na obou stranách česko-rakouské hranice. Trasa propojující Znojmo a Retz je dlouhá 18 km a lemuje Národní park Podyjí. Start je mezi 8. a 10. hodinou na nádvoří Znojemského hradu u rotundy sv. Kateřiny. Cíl pak u Nové radnice v Retzu mezi 14. a 17. hodinou. Pro účastníky pochodu pak bude zdarma zajištěn autobus zpět z Retzu do Znojma.
www.kct.cz

Jarní tóny pro přírodu
25. 5. 2019, Hardegg (Rakousko)

Tradiční jarní koncert pořádaný Národním parkem Podyjí při příležitosti Evropského dne chráněných území. Asi hodinový program bude věnovaný jarní přírodě a dobrým sousedským vztahům v předvečer 30. výročí pádu železné opony. Účinkuje Martin Hammerle (zpěv) a jeho přátelé. Koncert od 17 hod. se bude konat u hraničního mostu přes řeku Dyji – místo je dostupné pěšky nebo na kole z Čížova po cca 4 km dlouhé trase, případně autem od Znojma přes Hnanice a Niederfladnitz, možnost parkování na více místech v Hardeggu.
www.nppodyji.cz

Den pevnostních muzeí jižní Moravy
1. 6. 2019, vybrané pohraniční objekty čs. opevnění

Speciální celodenní akce, do které se koncem června zapojují vybrané objekty bývalého československého pohraničního opevnění. Některé jsou státními muzei, ale převážná část je v péči dobrovolníků z klubů vojenské historie. Návštěvníci si mohou prohlédnout různé typy bunkrů a pevností, porovnat jejich vybavení anebo se dozvědět dobové zajímavosti během atraktivních doprovodných programů. Už 7. ročník akce se opět koná pod vedením Technického muzea v Brně, jehož pobočkou je i Areál československého opevnění v Šatově. Zde je k vidění jednak vybavený pěchotní srub MJ-S 3 „Zahrada“, ale i menší „řopík“ vz. 37, protitankové a protipěchotní překážky, pohraniční strážní věž nebo replika signální stěny chránící hraniční pásmo. Kromě Šatova můžete navštívit např. v nedalekých Dyjákovicích pěchotní srub MJ-S 15 „Závora“ a lehký objekt ŘOP vzor 37 č. 45 s ochranným prvkem anebo pěchotní srub MJ-S 4 „Zatáčka“ ve Chvalovicích. Otevřené bude také Muzeum československého opevnění 1938 ve Slupi, kde je objekt lehkého opevnění vz. 37, A-160 rekonstruovaný do stavu odpovídajícího mobilizaci roku 1938.
www.technicalmuseum.cz/akce/den-pevnostnich-muzei 

Koncert Pavla Šporcla a Prague Philharmoni
11. 7. 2019, Znojmo-Hradiště 

Hned na úvod 15. ročníku mezinárodního Hudebního festivalu Znojmo se rozezní Slavnostní koncert v nádherných prostorách probošství sv. Hypolita na Hradišti ve Znojmě. Patron festivalu, Pavel Šporcl, zde zahájí festival speciálním hudebním programem upraveným na míru letošního tématu. Inspirace pádem Železné opony a národní hrdosti je patrná i ze skladby programu, při kterém světově uznávaného houslistu doprovodí Prague Philharmonia. Od 19 hodin zazní např. Slovanské tance Antonína Dvořáka, Česko-rakouská suita pro orchestr a sólo housle Lukáše Sommera anebo symfonická báseň Dyje od Christopha Ehrenfellnera složená speciálně pro Hudební festival Znojmo.
www.hudbaznojmo.cz

Večírek bez hranic
12. 7. 2019, Znojmo – Horní náměstí 

Bujará open-air oslava pádu Železné opony made in Hudební festival Znojmo. Hudebně gastronomický večírek oživí Horní náměstí ve Znojmě od 19:00 hod. O program se postarají české a rakouské kapely a součástí bude i pohraniční gastronomie, místní speciality a samozřejmě také výtečné víno. Vstup na akci je zdarma.
www.hudbaznojmo.cz

Setkání na Heilliger Steinu
13. 7. 2019, Mitterretzbach (Rakousko) 

Prastaré kultovní a poutní místo na česko-rakouských hranicích bývá pravidelným dějištěm přátelských hudebních setkání posluchačů z České republiky i z Rakouska v rámci letního Hudebního festivalu Znojmo. Letos se v krásné přírodě na magickém Heilliger Steinu (Svatém kameni) rozezní od 10:00 hod. hudba Cimbálové muziky Antonína Stehlíka, která zahraje k posezení a pikniku bez hranic. Na místo se dostanete i z Hnanic pohodlnou procházkou nebo na kole po cyklostezce vedoucí mezi vinohrady. Vstup na akci je volný.
www.hudbaznojmo.cz

Tančírna na hranicích
13. 7. 2019, Chvalovice – Hotel Savannah

Swingová tančírna připomene hudbu i tance 30. let minulého století v parku Hotelu Savannah ve Chvalovicích, který leží na dosah hraničního přechodu Hatě. Od 15:00 hod. zde v rámci bohatého programu Hudebního festivalu Znojmo zahraje Old-fashioned Swing Band. Oslavu hudby a tance doplní chutná gastronomie Hotelu Savannah a samozřejmě kvalitní vína místních vinařů.
www.hudbaznojmo.cz

Tour de varhany
14. 7. 2019, vybrané kostely na obou stranách hranice

Další oblíbená akce Hudebního festivalu Znojmo, která milovníky varhanních koncertů zavede hned do několika kostelů v českém i rakouském pohraničí. Tour de varhany aneb Putování varhaníka Martina Jakubíčka je celodenní akcí, která začíná v 10:00 hod. v kostele sv. Václava ve znojemském Louckém klášteře a pokračuje do Dyjákoviček a rakouských kostelů v Pulkau a v Retzu. Dopravu mezi jednotlivými kostely zajišťuje festivalový autobus.
www.hudbaznojmo.cz

Raffael Fingerlos
14. 7. 2019, Znojmo – Loucký klášter

Už několik let trvá vždy v červenci přeshraniční spolupráce Hudebního festivalu Znojmo a Festivalu Retz doprovázená vzájemnou výměnou umělců. Letos tak bude program znojemského festivalu obohacen koncertem talentovaného rakouského barytonisty, Raffaela Fingerlose, který vystoupí s pěveckým sólovým recitálem zaměřeným na francouzské písně. Půjde současně o benefiční koncert na záchranu jízdárny Louckého kláštera ve Znojmě, a proto se koncert od 19:00 hod. bude konat přímo v sálu konventu Louckého kláštera, v místě s neopakovatelným geniem loci.
www.hudbaznojmo.cz

Po stopách předválečných opevnění nad řekou Dyjí
7. 9. 2019, Národní park Podyjí

Akci Národního parku Podyjí přivítají zejména příznivci vojenské historie. Exkurze přímo v terénu představí československé předválečné opevnění i boje v okolí Čížova a Hardeggu v roce 1938. Trasa dlouhá přibližně 8 km povede středně náročným terénem z Čížova do Keple, k Plačkově studánce, k dolní Čížovské celnici (u mostu přes Dyji) s okolními opevněními a zpět do Čížova. Průvodci budou znalci předválečné vojenské historie, Martin Černý a Tomáš Sehon. Sraz bude v 9:45 hod. v Čížově před budovou Návštěvnického střediska Správy NP Podyjí (auta, prosíme, odstavte na parkovišti před obcí), návrat do 14 hod. Doporučené vybavení: kvalitní obuv a baterka. Počet účastníků na tuto akci je však omezen – nutná předchozí přihláška do 31. 8. 2019 u Markéty Frindové Jelínkové (e-mail: frindova@nppodyji.cz, tel. 515 282 260).
www.nppodyji.cz

Znojmo si připomene vznik samostatného Československa 
28. 10. 2019, Znojmo – Náměstí republiky

101. výročí vzniku samostatného Československa si město připomene položením květin k památníku před budovou Okresního soudu na náměstí Republiky. V 9:00 hodin si představitelé města i veřejnost připomenou výročí Dne vzniku samostatného československého státu. 
www.znojmocity.cz 

Dialog dvou světů 
6. 11. 2019, Znojmo – Znojemská Beseda

Divadelní představení od 17 hod. speciálně sestavené k památce výročí sametové revoluce. Konfrontace dvou uměleckých světů – divadelní zastupuje herec Jan Potměšil, který bude mimo jiného vzpomínat na Václava Havla, a hudební, v podobě houslisty a skladatele Václava Návrata. Navazovat pak bude beseda s umělci. Vstup zdarma.
www.znojemskabeseda.cz 

Znojmo a sametová revoluce
11. 11. 2019, Znojmo – Městská knihovna
Promítání autentického dokumentu o průběhu sametové revoluce ve Znojmě (od 17 hod.) pak doplní následná beseda s přímými účastníky tehdejších událostí. 
www.knihovnazn.cz

Výstava „17. listopad 1989 ve Znojmě“
12.–17. 11. 2019, Znojmo – Dům umění a Minoritský klášter

Na výstavu dosud nepublikovaných fotografií k událostem spojeným se Sametovou revolucí ve Znojmě zve v polovině listopadu Jihomoravské muzeum ve Znojmě. Výstava bude instalovaná v mázhauzu Domu umění na Masarykově náměstí. V další budově Jihomoravského muzea, v Minoritském klášteře, bude hostovat sametové vydání Muzejního žurnálu, na kterém se představí vzpomínky na 17. listopadu historika, konzervátorky, knihovnice a dalších pracovníků muzea.
www.muzeumznojmo.cz

Beseda „17. listopad 1989 ve Znojmě“
14. 11. 2019, Znojmo – Dům umění

Beseda s pamětníky a přímými aktéry převratových událostí v přednáškovém sále znojemského Domu umění začne v 18:00 hodin. Půjde o doprovodnou akci k výstavě dosud nepublikovaných fotografií k událostem spojeným se Sametovou revolucí ve Znojmě umístěnou v Domě umění. Besedu moderuje Jiří Kacetl, historik Jihomoravského muzea ve Znojmě.
www.muzeumznojmo.cz

Písničkáři v Louce – Hutka/Janoušek/Pospíšil
15. 11. 2019, Znojmo – Loucký klášter

V majestátní budově barokního Louckého kláštera ve Znojmě, ve veřejnosti běžně nepřístupných prostorách bývalého armádního kina, vystoupí slavní písničkáři, jejichž jména máme spojená se Sametovou revolucí. Od 18 hod. legenda Jaroslav Hutka, od 19 hod. Slávek Janoušek & Luboš Vondrák a Láďa Zítka, a ve 20 hod. Luboš Pospíšil a trio Ondřej Fencl (klávesy), Martin Štec (basa), Michal Hnátek (perkuse). Vstup zdarma.
www.znojemskabeseda.cz 

Znojemská Noc divadel
16. 11. 2019, Znojmo – Městské divadlo

Už po páté se Znojmo připojí k mezinárodnímu projektu Noci divadel a veřejnosti zdarma zpřístupní nádherné interiéry Městského divadla, a to včetně divadelního zákulisí. Program začne už ve 13 hod. a asi největším lákadlem pro malé diváky bude představení Sněhánky s Míšou Dolinovou (od 14 hod.). Dospělí si jistě nenechají ujít semaforský hit Návštěvní den Miloslava Šimka s Luďkem Sobotou a Jiřím Krampolem (od 19 hod.). Vzpomínat se bude také hudebně i na sametovou revoluci, která před 30 lety změnila chod mnoha rodin i dějiny celé republiky. Každý příchozí navíc dostane malé překvapení. Vstup zdarma. 
www.nocdivadel.cz

Den otevřených dveří radnice
17. 11. 2019, Znojmo – Městský úřad, Obroková ulice

V Den boje za svobodu a demokracii pořádá město Znojmo již 8. ročník Den otevřených dveří radnice – letos s tématem 30. výročí sametové revoluce. Prohlídky radnice začnou od 9 hod. a v půlhodinových intervalech si bude moci veřejnost prohlédnout interiéry budovy až do 12:30 hod. Příchozí bude při vstupu vítat cimbálová muzika Vinohrádek, nahlédnou do zasedací místnosti zastupitelstva i kanceláří starosty a místostarostů, nahlédnou do kronik města a ve vedlejší budově pak do obřadní síně. Zde se také seznámí s výstavou vítězných prací výtvarné soutěže na téma Naše země a propagačními videi města Znojma. Zdarma bude možné také vystoupat do Radniční věže, a kromě výhledu si užít i komentovanou prohlídku věžních hodin. Zájemce o prohlídku budou provázet pracovníci městského úřadu, kdy se osobně zapojí i vedení města. Návštěvníci si odnesou také drobnou upomínku na sváteční den – speciální klíčenku s logem akce, která bude zároveň neformální pozvánkou na večerní pietní akt před Městským divadlem (v 19:30 hod.). Součástí Dne otevřených dveří radnice bude další doprovodný program.
www.znojmocity.cz 

Den otevřených dveří v dalších objektech města Znojma
17. 11. 2019, Znojmo – areál znojemského hadu

Doprovodný program Dne otevřených dveří znojemské radnice zpřístupní zdarma i další prostory, které patří městu Znojmu. Např. v Expozici pivovarnictví v areálu znojemského hradu budou probíhat volné prohlídky zdarma bez průvodce; protější Znojemský městský pivovar nabídne komentované prohlídky pivovaru v 10, 11 a 12 hod. a novou Enotéku znojemských vín, vybudovanou v prostorách bývalé kotelny a strojovny, si budou moci návštěvníci prohlédnout se zasvěceným komentářem v 10:30 a 11:30 hod. Za zmínku jistě stojí i další výstava „Znojmo - 30 let od sametové revoluce“ umístěná v areálu pivovaru...
www.znojmocity.cz 

Galavečer „Znojemská sametová“ 
17. 11. 2019, Znojmo – Městské divadlo

Pro Znojmo jakožto město příhraniční, na linii oddělující východní a západní blok, znamenal pád železné opony velkou příležitost pro rozvoj města i celého regionu. Třicáté výročí sametové revoluce tedy také mapuje, jak se město za posledních 30 let změnilo a rozvinulo. Znojemská radnice se proto rozhodla ocenit speciální Cenou Jana Vlka symbolicky 30 osobností různého věku, které díky sametové revoluci – díky nástupu svobody a demokracie, mohly v různorodých oblastech rozvíjet sami sebe, své město i svůj region. Osobnost buditele Jana Vlka, který se zasloužil o rozvoj Znojma a v místním převážně německém prostředí prosazoval zájmy Čechů, tak symbolicky propojí minulost i současnost. Ocenění osobností proběhne od 17:30 hod. v Městském divadle na slavnostním galavečeru „Znojemská sametová“, jehož součástí bude i další kulturní program. Vstup je zdarma, ale vzhledem k omezené kapacitě divadla je nutné si předem v TIC Znojmo na Obrokové ulici vyzvednout místenku. k dispozici budou od 4. listopadu 2019.
www.znojmocity.cz 

Pietní akt u Městského divadla Znojmo
17. 11. 2019, Znojmo – náměstí Republiky

Události 17. listopadu a Den boje za svobodu a demokracii si představitelé města Znojma, různých spolků a sdružení připomenou letos jinak – ve večerních hodinách a před budovou Městského divadla ve Znojmě. Pietní akt totiž naváže od 19:30 hod. na galavečer „Znojemská sametová“, který se od 17:30 hod. koná právě v divadle. Připomeneme si 30. výročí sametové revoluce i události roku 1939.
www.znojmocity.cz 
 

Změna programů i termínů vyhrazena.