GASTRO akce 2019 (01.01.2019 - 31.12.2019)

Datum konání:


1. 1. - 31. 12. 2019

Místo konání:


Hrušovansko, Jevišovicko, Moravskokrumlovsko, Vranovsko a Znojemsko

Akci pořádá:


jednotlivé obce a soukromé subjekty

Více informací:


viz webové portály v textu

Dobré jídlo a pití spojené s kvalitním kulturním programem je vždy zárukou spokojenosti a příjemného zážitku. Přehled těch nejlepších gastronomických akcí pořádaných v průběhu roku 2019 v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí najdete právě zde, v chronologickém řazení...

Jevišovická jitrnice
2. 2. 2019, Jevišovice – zámecká restaurace U Suchého čerta

Soutěž o nejlepší domácí jitrnici s hudebním programem a cenami i pro hlasující veřejnost. 
www.jevisovice.cz

Znovínský košt vín 2019
1.–2. 3. 2019, Znojmo – Loucký klášter

Ochutnávka ročníkových vín, pozdních sběrů, výběrů, ledových vín, vín úspěšných na tuzemských i světových výstavách, archivních i unikátních vín z produkce Znovínu Znojmo. 
www.znovin.cz

Pivní festival Miroslav 
13. 4. 2019, Miroslav – Kulturní dům 
Letos poprvé mohou milovníci piva zavítat na svůj festival i do Miroslavi. Okoštují celou řadu piv z lokálních pivovarů, ale jako bonus nebude chybět ani košt zahraničních piv. Těšit se mohou i na šťavnaté hamburgery a samozřejmě bigbít. 
www.facebook.com/events/378876562699940

Procházka rozkvetlými sady 
13. 4. 2019, Stošíkovice na Louce 
Jarní procházku mezi nádherně kvetoucími ovocnými stromy si můžete i s dětmi nebo s pejskem užít jen kousek od Znojma ve Stošíkovicích na Louce, kde své sady provozuje Farma U Tří dubů. Nenáročná trasa vhodná i pro terénní kočárky nebo první kola bude doplněna jednoduchou tipovací soutěží v rozpoznávání stromů. Všechny správné odpovědi budou odměněny domácím moštem z místní produkce. Na konci trasy pak čeká ochutnávka sušeného ovoce, moštů, vín, ale i masných výrobků z regionálních farem. 
www.facebook.com/events/437853393630518

Farmářský den v muzeu 
28. 4. 2019, Znojmo – Minoritský klášter 
Jihomoravské muzeum ve Znojmě připravilo pro milovníky farmářských trhů vlastní akci ve vnitřních i venkovních prostorách bývalého Minoritského kláštera. Půjde o akci k výstavě „Plané rostliny jako jídlo, koření i lék“ a doprovodní ji i uvedení nové knihy „Divoký zelinář“ s ochutnávkou menu z planých rostlin. Kromě marmelád, sirupů, medových či mléčných výrobků vás čekají semínka, bylinné směsi, masti, mýdla nebo netradiční vína – vše od regionálních pěstitelů a výrobců. 
www.muzeumznojmo.cz

Snídaně bez hranic 
1. 5. 2019, Hraniční přechod Hnanice/Mitterretzbach 
Jako připomínka 15 let od vstupu České republiky do Evropské unie a zároveň jako symbolická oslava 30 let od pádu tzv. železné opony se na česko-rakouské hranici uskutečni přátelské „sousedské“ setkání spojené s gastronomickou ochutnávkou. Těšte se na regionální dobroty, moravská i rakouská vína i hry pro děti. Ze Znojma a z Retzu také vyjedou dvě cyklojízdy, které se potkají právě na hranicích. 
www.facebook.com/events/308875589791683

Jarovín ROSÉ Znojmo
7. 5. 2019, Znojmo – Obroková ulice

Mezinárodní soutěž růžových vín a klaretů, největší v ČR, která vždy mapuje kvalitu nového ročníku a pomáhá 
růžová vína uvést na trh. 
http://jarovin.cz/7_4_jarovin_znojmo

Festival vína VOC Znojmo
8. 5. 2018, Znojmo – historické centrum 

Představení vín certifikovaných VOC Znojmo (odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené) s bohatým kulturním programem a gastro specialitami. Letos nově i se soutěží o roční vinnou rentu. 
www.vocznojmo.cz/festival-vina-voc-znojmo

Férová snídaně 
11. 5. 2019, Miroslav a Moravský Krumlov 
Při příležitosti Světového dne pro fair-trade se uskuteční v městech Miroslav a Moravský Krumlov happening, který má podpořit produkty, při jejichž výrobě byl brán ohled na lidská práva, životní prostředí a nebyla zneužita dětská práce. Podporuje také lokální pěstitele a jejich produkty. Součástí bývají charitativní akce, ochutnávky regionálních potravin i doprovodný hudební program. 
www.facebook.com/events/353227815307798 

Noční prohlídky Znojemského pivovaru 
17. 5. 2019, Znojemský městský pivovar 
Jako tradičně se i v letošním roce Znojemský městský pivovar zapojí do akce Muzejní noc a nabídne netradiční noční prohlídky do výroby. Spolu s emeritním sládkem zjistíte, jak se rodí znojemské pivo, které se na stejném místě v areálu bývalého Znojemského hradu vařilo už před 300 lety. 
www.facebook.com/events/413879012732446 

Pivní slavnosti Znojmo
8. 6. 2019, Znojmo – historické centrum 

Orosená přehlídka produkce regionálních pivovarů a minipivovarů doplněná pestrým hudebním programem na 2 náměstích i v areálu Znojemského městského pivovaru. 
www.znojemskabeseda.cz/poradame/pivni-slavnosti

Krumlovské pivní slavnosti
8. 6. 2019, Moravský Krumlov – nádvoří zámku

Festival regionálních pivovarů i minipivovarů v doprovodu převážně rockové muziky.
www.meksmk.cz/pivni-slavnosti

Česko-rakouský královský večírek – Hudební festival Znojmo
12. 7. 2019, Znojmo – Horní náměstí

Gastronomické speciality renomovaných restaurací a regionálních výrobců potravin nabídne Hudební festival Znojmo na otevřeném happeningu v centru královského města Znojma. Servírovat se za hudebního doprovodu budou české i rakouské speciality a degustovat speciální festivalová edice 20 vín vybraných odbornou sommelierskou komisí. 
www.hudbaznojmo.cz 

Miroslavské meruňkobraní s jarmarkem u Floriána 
20. 7. 2019, Miroslav 
Meruňkové speciality, soutěž v pojídání meruňkových knedlíků, ochutnávky vín, spanilá jízda traktorových veteránů, turistický vláček i traktor-vláček, historická bitva i průvod, ve kterém kněžnu Miroslavu doprovodí Černý rytíř. A k tomu všemu ještě Barevná ulička se soutěžemi a programem speciálně pro děti, prohlídky Miroslavského zámku, trhy, hasičské závody, slet ultralehkých letadel, módní přehlídka, koncerty aj. Celý den zakončí velkolepá rocková letní noc se skotskou kapelou Nazareth a předskokanem RockOpera Praha s Kamilem Střihavkou. 
www.facebook.com/events/619356898566586 

Dvorní hostina na venkově – Hudební festival Znojmo 
21. 7. 2019, Zámek Písečné nad Dyjí 
Koncert spojený s nezapomenutelným gastronomickým zážitkem vás přivede do nově zrekonstruovaných prostor soukromého zámku v Písečném nad Dyjí. Zažijete jedinečné snoubení pokrmů s vybranými víny pod dohledem zkušeného znalce vína, netradiční menu sestavené vyhlášeným šéfkuchařem Pavlem Sapíkem, dobový tanec Alla Danza Brno – Baroque i středověkou hudbu v podání kapely Bakchus. Akce je součástí programu Hudebního festivalu Znojmo. 
www.hudbaznojmo.cz

Zámecká vinařská romance v Jevišovicích
27. 7. 2018, Jevišovice – zahrada Starého zámku

Soutěžní degustace cca 200 výstavních vzorků vín ze Znojemské vinařské podoblasti, doplněná Galerií rýnských ryzlinků z České republiky, Slovenska i Rakouska.
www.jevisovice.cz/zamecka-vinarska-romance

Letní meruňková noc v Bohuticích 
27. 7. 2019, Bohutice 
Bohutická meruňka je samostatná registrovaná odrůda meruněk, jejíž slávu si zde každoročně připomínají, a to jak soutěží v pojídání Bohutických vdolků s meruňkovou marmeládou, tak Bohutickou meruňkovicí. 
www.bohutice.cz 

Slavnosti okurek ve Znojmě
2. 8. 2019, Znojmo – Masarykovo náměstí

Připomínka dlouholeté tradice pěstování okurek na Znojemsku – kulturní program, okurkový trh, spanilé jízdy traktůrků, soutěže pro veřejnost i výrobce nakládaných okurek. Hodnotit se bude nejlepší nakládané okurky a rychlokvašky i plnění zavařovacích sklenic okurkami na čas a přesnost. 
www.znojemskabeseda.cz/poradame/slavnosti-okurek 

Africké trhy ve Znojmě 
10. 8. 2019, Znojmo – Minoritský klášter 
Nádvoří znojemského Minoritského kláštera zažije pravou africkou atmosféru, kdy můžete přijít okouknout, ochutnat i nakoupit exotické ovoce v čerstvé i sušené podobě, koření, kávu i čokoládu nebo okoštovat čerstvě lisované šťávy a svěží limonády. 
www.muzeumznojmo.cz 

Trešón s koštem domácích pálenek a likérů 
17. 8. 2019, Vedrovice 
Tradiční dožínková slavnost ve Vedrovicích „Trešón“ je vždy spojena s ochutnávkou a hodnocením domácích pálenek a likérů. Každý, kdo včas odevzdá vzorek své vlastní domácí produkce, může být členem hodnotitelské komise. Chybět nebudou ani regionální vína a maso v kotlíku. 
www.facebook.com/spolekprateltradicavina 

Jevišovické Pivní slavnosti a Dožínky
24. 8. 2019, Jevišovice – historické centrum 

Každoroční oslava úrody s krojovaným dožínkovým průvodem, průvodem pivních bohů Chmelose a Sladose, hudební a divadelní produkcí, bohatým dětským programem i ochutnávkami regionálních piv a gastronomických specialit. 
www.jevisovice.cz 

Bohutické Řízkobraní 
24. 8. 2019, Bohutice
Milovníci masa si určitě nenechají ujít Řízkobraní v Bohuticích. Do soutěžního klání se zapojí 10 druhů řízků a 5 druhů piv. Ochutnávat a zároveň hodnotit přitom bude moct každý návštěvník akce. 
www.bohutice.cz 

Hradozámecká noc na Bítově s pivem Tesák 
31. 8. 2019, Hrad Bítov 

Každoroční Hradozámecká noc přináší vždy poslední prázdninovou sobotu na hrady a zámky v ČR řadu zajímavých a netradičních zpestření v podobě nočních oživených prohlídek a doprovodných programů. Letos se na Hradě Bítov ponese ve znamení piva. Ve spolupráci s Hasičským pivovarem Bítov, jehož pivo Tesák sbírá jedno odborné ocenění za druhým, si tu můžete prohlédnout hradní pivovar, hladomornu a mučírnu nebo hradní zahradu a kapli (baterky s sebou). Dospělí dostanou pivo zdarma a děti si zde mohou vyrobit lucerničku. Hradní kavárna s cukrárnou bude otevřena po celou dobu programu, který ve 23 hod. ukončí ohňová show. 
www.hrad-bitov.cz 

Slavnosti chleba ve Slupi
7. 9. 2019, Slup – areál a okolí vodního mlýna

Bohatý kulturní program zaplní centrum starobylé obce Slup u renesančního vodního mlýna se 4 funkčními vodními koly. Těšte se na největší setkání folklórních souborů na Znojemsku, řadu hudebních i tanečních vystoupení, jarmark s původními řemesly (včetně možnosti vyzkoušet si foukání skla), pečení chleba v polní peci, historickou zemědělskou i vojenskou techniku se spanilou jízdou traktůrků, vodnické pohádky a zábavné programy pro děti i řadu gastronomických lákadel a regionálních produktů. Kyvadlovou dopravu z/do Znojma přitom budou zajišťovat autobusoví veteráni ze sbírek Technického muzea v Brně, jehož pobočkou je právě unikátní vodní mlýn. Ten bude samozřejmě otevřen pro veřejnost po celou dobu akce. 
www.slup.cz/slavnostichleba

Znojemské historické vinobraní
13.–15. 9. 2019, Znojmo – historické centrum

Jedna z největších a nejstarších akcí tohoto druhu v České republice. Velkolepá slavnost připomínající dobu Jana Lucemburského s kulturním programem na 13 scénách v centru královského města Znojma a ochutnávkami burčáku a vín doslova na každém kroku. Vznešené průvody, dobové trhy, hudba, šerm, tanec, kejklíři i obrovská aktivní zóna pro děti se soutěžemi a programem „Hrad dračího jezdce“ v rozlehlém hradebním příkopu. Tešte se na sběratelské mince i skleničky anebo na akci Víno všemi smysly – zábavnou formu poznávání vína jinak než napitím. Víno a burčák můžete ochutnávat také v téměř 40 mázhauzech oceňovaných radnicí kromě kvality nápojů i za stylovou výzdobu, obsluhu a doprovodný program. Samozřejmostí je hudební program plný populárních hvězd a závěrečný ohňostroj. 
www.znojemskevinobrani.cz

Burčákfest
27.–28. 9. 2019, Znojmo – Loucký klášter
Vinařská oslava burčáku, kdy nechybí bohatý hudební program, vinařský program ani gastronomické speciality a dobré víno Znovínu Znojmo. Asi nejoblíbenější částí programu je soutěž ve šlapání vinných hroznů bosýma dívčíma nohama...
www.burcakfest.cz

Kaprobraní na hradě Bítov 
28.–29. 9. 2019, Hrad Bítov 
Jedinečná možnost vlastnoručně si vylovit kapra z hradního rybníka nebo ochutnat rybí speciality z kuchyně prostého lidu i šlechty. Zakusit budete moct i staročeské placky připravené v dobovém rytířském ležení a sledovat při tom šermířské vystoupení. Oblíbená akce na zakončení sezóny na jednom z nejstarších a nejromantičtějších hradů v České republice. 
www.hrad-bitov.cz 

Bohutické podzimní slavnosti 
5. 10. 2019, Bohutice – nádvoří zámku

Kdo by odolal vůni zabijačkových specialit, burčáku, vínu nebo medovině? To vše navíc doplněno o pestrý kulturní program včetně ukázek starých řemesel a akcí pro děti... 
www.bohutice.cz

Gulášovka 
16. 11. 2019, Miroslav – Kulturní dům
 
Společenský večer s ochutnávkou několika desítek druhů nejrozmanitějších gulášů, degustace mladých vín, regionální druhy piva i večerní taneční zábava. 
www.mesto-miroslav.cz 

Vánoční prohlídky na hradě Bítov 
7.–8. 12. 2019, Hrad Bítov 

Speciální adventní prohlídky starobylého hradu Bítov jsou vždy pastvou pro oči i chuťové pohárky. Návštěvníky čeká prohlídka vybraných interiérů vánočně vyzdobeného hradního paláce, která bývá tradičně ukončena v panské hradní kuchyni. Zde můžete posedět u vánočního punče a svařeného vína, pan kastelán vás pozve na grilované klobásky a dobroty vyuzené z komína, a kastelánka na tradiční cukroví, vánočku nebo ještě teplé buchty. 
www.hrad-bitov.cz 

Merlinův dětský svět – voňavý a chutný Advent pro děti 
prosinec, Chvalovice-Hatě
 
Jedno z největších dětských zábavních center v ČR, Merlinův dětský svět, připravilo na adventní dny hned dvě akce pro děti spojené s gastronomickými dobrotami. O víkendu 6.–8. prosince zde proběhne Mikulášská čoko-párty i s čokoládovou fontánou, a víkend na to, 13.–15. prosince, se můžete i s dětmi zapojit do akce Pečení je radost a vlastnoručně si nazdobit voňavé perníčky. 
www.merlinskinderwelt.com 
 

 

OTEVŘENÉ SKLEPY 
léto 2019 

Jedinečná oslava vína představující vinaře Znojemské vinařské podoblasti a zdejší vína přímo v místě jejich vzniku. Lahodná chuť vín se na těchto akcích často snoubí s dalšími ochutnávkami regionálních potravin, ať už jde třeba o domácí klobásky, voňavé uzené, sýry nebo gulášky, a vždy bývá součástí i cimbálová muzika a další doprovodný program. 

V průběhu roku jsou ve vinařských obcích v určité dny otevřeny obvykle ve sklepních uličkách vinné sklepy, kde můžete najednou ochutnávat a porovnávat vína od mnoha místních vinařů. Například zde: 

V jednotlivých vinařských obcích však můžete po celý rok zažít i další speciální akce, jako např. košty vín, místní vinobraní, burčákové slavnosti, ochutnávky svatomartinských vín atd. Bližší informace naleznete na webových stránkách jednotlivých obcí a vinařských sdružení. 

 

 

SVATOMARTINSKÉ AKCE - HUSA, MLADÁ VÍNA, PIVO S PŘÍVLASTKEM...
listopad 2019 

Každoročně okolo svátku sv. Martina (11. 11.) se nejen v tradičních vinařských obcích odehrávají slavnosti spojené s ochutnáváním prvních mladých vín i speciálních husích menu. Pořádají se např. ve Znojmě, Kuchařovicích, Božicích, Jaroslavicích, Chvalovicích i ve Vranově nad Dyjí a Novém Šaldorfě-Sedlešovicích. 

Světovou ratitou Znojemska je tzv. „pivo s přívlastkem“ Sauvin 11%, který k této příležitosti v limitované edici vyrábí Znojemský městský pivovar. 

Přehled Svatomartinských akcí najdete zde: www.znojmoregion.cz/aktualita/6/svaty-martin-2018 

 

 

GASTRO-JÍZDA

Naprostým unikátem turistické oblasti Znojemsko a Podyjí jsou hned dva projekty kombinující dopravu, poznávání regionu a gastronomické lahůdky. Oba mají své pravidelné jízdy během hlavní turistické sezóny, ale oba si můžete kdykoli v průběhu roku pronajmout např. pro svou rodinnou oslavu či firemní akci. 

VINObus 
provozuje vinařský spolek VOC Znojmo 

Speciální autobus s kapacitou 32 míst a přívěsem na 20 kol se v sezóně (cca od května do září) třikrát denně vydá na trasu dlouhou 50 km, cestou zastaví na 13 vinařských místech a představí produkci 20 regionálních vinařství. VINObus na své trase objíždí řadu zajímavých vinařských lokalit, které vám představí zkušený průvodce i s degustací. Pro návštěvníky Znojemska je to způsob, jak se vyhnout problémům s nulovou tolerancí alkoholu za volantem nebo na kole. Můžete si vybrat pouhé projetí trasy s průvodcovským výkladem a ochutnávkou, anebo kdekoliv vystoupit, projít si vybrané místo, ochutnat vína a počkat si na další spoj, případně se po cyklovýletu v Národním parku Podyjí nechat na některé z vinných zastávek naložit a odvézt se i s kolem zpět do Znojma. 
www.vinobus.cz

ZNOJMÁČEK 
provozuje REMO Agency 

Zážitkový ekologický elektrobus Znojmáček projíždí od června do září každou středu, pátek a sobotu historické centrum Znojma a během jízdy zkušený průvodce představuje historii i zajímavosti královského města. Na vybraných zastávkách pak nabídne cestujícím ochutnávku regionálních potravin a nápojů i doprovodný zábavní program. Dětská trasa startuje vždy v 17 hod. a kromě rytířských soutěží na děti čeká ochutnávka marmelád, moštů nebo sušeného ovoce. Trasa pro dospělé od 20 hod. pak voní vínem, čokoládou i nakládanými okurkami. K dispozici jsou přitom vždy 2 elektrobusy, každý pro 23 pasažérů, které si můžete kdykoliv během roku objednat i pro svou rodinnou oslavu, firemní akci anebo na školní výlet.
www.znojmacek.cz

 

 

GASTRO-SPECIALITY

Restaurace U Tesařů Bítov + Hasičský pivovar Bítov 
Že pivo není určené jen k pití, vám spolehlivě potvrdí ve vyhlášené Restauraci U Tesařů v Bítově. Ta totiž sousedí s Hasičským pivovarem, jehož odborníky oceňované pivo Tesák slouží i k výrobě pozoruhodných gastronomických specialit. Vyhlášené jsou zejména zdejší pivní škvarky, ale novinkou léta 2019 je i originální sladký sortiment, který mohou i děti. Nově zde můžete ochutnat domácí nealkoholickou pivní limonádu nebo speciální pivní marmeládu – sladké želé vyráběné z pivní mladiny. 
www.utesaru.cz 

 

Změna uvedených termínů a programů vyhrazena.