TOP akce 2019 (01.01.2019 - 31.12.2019)

Datum konání:


1. 1. - 31. 12. 2019

Místo konání:


Hrušovansko, Jevišovicko, Moravskokrumlovsko, Vranovsko a Znojemsko

Akci pořádá:


jednotlivé obce a soukromé subjekty

Více informací:


viz webové portály v textu

Představujeme Vám přehled TOP akcí odehrávajících se v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí, a to v průběhu celého roku 2019.

JazzFest Znojmo 
18.–27. 1. 2019
 
Oblíbený festival zve světové jazzmany do Znojma už od roku 2008. Pravidelně zní jazzová hudba na nejrůznějších místech v centru i v okolí Znojma, nechybí swingová tančírna, klubová noc, recesistické závody v kopání písku ani „mrznoucí jazz“ v ulicích. Pod hlavičkou sloganu „Wine goes to Jazz!“ jsou koncerty vždy doplněny degustací kvalitních vín.
www.jazzfestznojmo.cz 

Znojemské Velikonoce 
17.–21. 4. 2019
 
Výtvarné dílničky pro malé i velké ve Znojemské Besedě, hudební program nejrůznějších stylů i velikonoční trhy. Děti potěší projížďka velikonočním vláčkem nebo živá zvířátka v ohradě na náměstí. Vše doplňují výstavy a akce Jihomoravského muzea.
www.znojemskabeseda.cz/poradane-akce/znojemske-velikonoce 

Bohutický košt
27. 4. 2019 
Přehlídka vín v Bohuticích nedaleko Moravského Krumlova - již po sedmnácté. Návštěvníci se mohou těšit na cimbálovou muziku, harmonikáře, ale především na více než 500 vzorků bílých, červených a růžových vín od místních či přespolních vinařů. To vše v krásném prostředí nádvoří renesančního zámku v Bohuticích.
http://www.vinaribohutice.cz/

Májové slavnosti ve Znojmě 
1.–18. 5. 2019
 
V jednom měsíci hned 7 různorodých akcí, ze kterých si vybere opravdu každý: senioři Přehlídku dechových hudeb (1. 5. 2019), studenti rozverný Majáles (7. 5. 2019), milovníci vína Festivaly VOC Znojmo (8. 5. 2019) a Jarovín Rosé (7. 5. 2019). Nechybí Dny partnerských měst (3.-4. 5. 2019), Muzejní noc - tentokrát po stopách Napoleona (17. 5. 2019) nebo Garage Design – neotřelé umění v ulicích Znojma (17.-18. 5. 2019). 
www.znojemskabeseda.cz/poradame/majove-slavnosti 

Festival vína VOC Znojmo 
8. 5. 2019 

Slavnosti ve znamení výtečného vína, gastronomie a folklóru. Speciálně pro tento den se Obroková ulice ve Znojmě promění v ulici Sauvignonovou, Václavské náměstí bude náměstím Veltlínským a Slepičí trh se změní na trh Rýzlinkový. 
www.vocznojmo.cz 

Festival muzejních nocí 
17. 5. – 8. 6. 2019 

Muzea a galerie nabídnou nočním návštěvníkům řadu doprovodných programů a stanou se místy mimořádných a nečekaných zážitků. Na území Znojemského okresu se do projektu zapojují kulturní instituce ve Znojmě, Slupi, Šatově, Olbramovicích, Moravském Krumlově, Lesné u Znojma, Jevišovicích i na Cornštejně. 
www.cz-museums.cz/web/festival_muzejnich_noci 

Noc kostelů 
24. 5. 2019
 
Jedinečná možnost navštívit noční kostely a různé modlitebny na Znojemsku, a také poznat jejich kulturní hodnotu prostřednictvím hudby, výtvarného umění, divadelních představení, rozhovoru či speciálních setkání. 
www.nockostelu.cz 

Den pevnostních muzeí jižní Moravy 
1. 6. 2019 

Tento den si zájemci o vojenskou historii mohou prohlédnout různé typy bunkrů a pevností bývalého čs. pohraničního opevnění, porovnat jejich vybavení anebo se dozvědět řadu dobových zajímavosti. 
www.technicalmuseum.cz/akce/den-pevnostnich-muzei 

Pivní slavnosti Znojmo 
8. 6. 2019
 
Nejen pivo uvařené ve Znojemském městském pivovaru, ale i vzorky z dalších jako je Dráteník, pivovar Hnanice, pivovar Šnek, hasičský pivovar Bítov či Minipivovar u Dyje můžete v jeden den ochutnat v centru Znojma. Vyznavači zrzavého moku jistě potěší bohatý hudební program na 2 náměstích i v areálu Znojemského městského pivovaru. 
www.znojemskabeseda.cz/poradame/pivni-slavnosti 

Krumlovské pivní slavnosti 
8. 6. 2019
 
Že se na Znojemsku nedaří jen vínu, ale i pivu dokazuje existence téměř desítky regionálních a hned několik pivních festivalů. Začátkem června ovládne jeden z nich také rozlehlé nádvoří zámku v Moravském Krumlově. I zde si mohou milovníci piva vychutnat svůj oblíbený nápoj ve spojení s doprovodným hudebním programem. 
www.meksmk.cz 

Hrušovanské slavnosti
14.–15. 6. 2019

Tradiční slavnosti města Hrušovany nad Jevišovkou s bohatým kulturním programem – hudební vystoupení od dechovky, přes cimbálovku až po moderní styly, večerní taneční zábava, dětské programy i stánkové občerstvení.
www.hrusovany.cz 

Jevišovické historické slavnosti 
15. 6. 2019
 
Připomínka legendami opředeného jevišovického pána, Hynka z Kunštátu zvaného Suchý Čert, který se právě vrací se svou družinou z vítězné bitvy, kterou svedl u Znojma s králem Zikmundem Lucemburským. Kromě historického průvodu se těšte na divadelní a hudební program, projížďky na koních, soutěže pro děti nebo ochutnávky vín. 
www.jevisovice.cz 

Znojemské kulturní léto 
1. 7. – 31. 8. 2019 

Prázdninové dny v královském městě Znojmě zpestřují hudební a divadelní festivaly, gastronomické akce, ochutnávky vín, pohádková představení pro děti i rekonstrukce napoleonské Bitvy u Znojma. Velkému zájmu se těší červencový mezinárodní Hudební festival Znojmo a festival alternativní a pouliční kultury Šramlfest, srpnový divadelní festival Znojmo žije divadlem anebo letní kino Filmové léto za Vlkovou věží. 
www.znojemskabeseda.cz/poradame/znojemske-kulturni-leto 

Hudební festival Znojmo 
11.–28. 7. 2019 

Mezinárodní oslava hudby a vína s podtitulem „Festival jak víno“, kdy koncerty českých i zahraničních umělců zní na nejrůznějších místech Znojma i v jeho okolí – na zámcích, v kostelích nebo v Národním parku Podyjí. Festival každoročně připravuje limitovanou edici festivalových vín, jejichž ochutnávky doprovázejí všechny akce. Nechybí ani gurmánská hostina či speciální festivalové menu ve vybraných restauracích. 
www.hudbaznojmo.cz 

Zámecká vinařská romance v Jevišovicích 
27. 7. 2019
 
Akce pro širokou veřejnost, která má možnost se při cimbálové muzice seznámit s produkcí vinařů Znojemské vinařské podoblasti (na 200 výstavních vzorků) přímo v areálu jevišovického Starého zámku. Součástí je Galerie rýnských ryzlinků z ČR, Slovenska i Rakouska. 
www.jevisovice.cz 

Slavnosti okurek Znojmo 
2. 8. 2019 

Tradici pěstování okurek na Znojemsku připomíná v centru Znojma okurkový trh a speciální gastronomické menu, hudební program, soutěže anebo doprovodná výstava zemědělské techniky, která potěší všechny milovníky malých traktůrků. 
www.znojemskabeseda.cz/poradame/slavnosti-okurek 

Přehrady Fest – Vranovská pláž 
2.–3. 8. 2019 

Dvoudenní hudební festival pro celou rodinu přímo na Vranovské pláži. Čekají vás koncerty českých kapel, divadla a workshopy pro děti, ale především pláž, koupání a vodní sporty. To vše v příjemném zázemí kempů u Vranovské přehrady. 
www.prehradyfest.cz 

Rock Heart – Moravský Krumlov 
15.–17. 8. 2019 

Hudební program nabitý legendami světové i tuzemské rock-metalové scény a mimořádná atmosféra, kterou podtrhuje prostředí překrásného amfiteátru zámku v Moravském Krumlově. 
www.rock-heart.eu 

Jevišovické Pivní slavnosti a Dožínky 
24. 8. 2019 

Každoroční oslava úrody v historickém centru Jevišopvic – krojovaný dožínkový průvod, průvod bohů Chmelose a Sladose, módní přehlídka, hudební vystoupení, dětský program, taneční zábava, ohňostroj i ochutnávky mnoha druhů piv a gastrospecialit. 
www.jevisovice.cz 

Cyklistický závod na Vranovské přehradě 
31. 8. 2019 

LAHOFER Author Cup, oblíbený vinařský závod horských kol okolo Vranovské přehrady, nabízí dvě trasy 29 a 51 km a nově i samostatný závod elektrokol.
www.lahocup.cz 

Malý festival loutky 
5.-8. 9. 2019 

Přehlídka současné loutkářské divadelní tvorby nejen v Moravském Krumlově, ale i v řadě okolních obcí, která se zaměřuje na pohádky pro nejmenší. 
www.meksmk.cz/maly-festival-loutky 

Slavnosti chleba ve Slupi 
7. 9. 2019
 
Setkání folklórních souborů z celé Jižní Moravy, Slovenska a národnostních menšin žijících v Jihomoravském kraji u unikátně dochovaného funkčního vodního mlýna ve Slupi. Bohatý hudební a folklórní program doplňuje jarmark s ukázkami původních řemesel, výstava historické zemědělské a vojenské techniky, program pro děti nebo zpívaná mše svatá. 
www.slup.cz/slavnostichleba 

Znojemské historické vinobraní 
13.–15. 9. 2019
 
Velkolepá historická slavnost v centru Znojma připomínající dobu krále Jana Lucemburského. Kostýmovaný průvod, rytířské turnaje, historická tržnice s ukázkami řemesel, vojenské ležení, ulička chudiny a bohatý kulturní program na 13 scénách. Nedílnou součástí jsou ochutnávky vín a burčáku doslova na každém kroku.
www.znojemskevinobrani.cz

Burčákfest
27.-28. 9. 2019
Vinařská oslava burčáku ve znojemském Louckém klášteře, kde nechybí bohatý hudební program, vinařský program ani gastronomické speciality a dobré víno Znovínu Znojmo. Asi nejoblíbenější částí programu je soutěž ve šlapání vinných hroznů bosýma dívčíma nohama...
www.burcakfest.cz

Bohutické podzimní slavnosti
5. 10. 2019

Kdo by odolal vůni zabíjačkových specialit a chuti burčáku, vína nebo medoviny? To vše je v areálu Bohutického zámku doplněno bohatým programem, kde není nouze o šermířské souboje, vystoupení kejklířů nebo ukázky starých řemesel. Na své si přijdou také děti. 
www.bohutice.cz

Svatomartinské slavnosti 
listopad 2019
 
Každoročně okolo svátku sv. Martina (11. 11.) se nejen v tradičních vinařských obcích odehrávají slavnosti spojené s ochutnáváním prvních mladých vín i speciálních husích menu. Pořádají se např. ve Znojmě, Kuchařovicích, Božicích, Jaroslavicích, Chvalovicích i ve Vranově nad Dyjí a Novém Šaldorfě-Sedlešovicích. Světovým unikátem je „pivo s přívlastkem“ Sauvin 11%, který k této příležitosti v limitované edici vyrábí Znojemský městský pivovar. 
www.znojmoregion.cz 

Pohádkové Vánoce v Moravském Krumlově
30. 11. 2019

Přátelské setkání s bohatým adventním programem pro všechny generace na náměstí TGM v Moravském Krumlově. Součástí je vždy nově nastudovaná pohádka, koncerty domácích hudebních těles i českých hvězd, ohňostroj a slavnostní rozsvícení vánočního stromu.
www.meksmk.cz 

Vánoční prohlídky Hradu Bítov
7.-8. 12. 2019

Návštěvníky čeká vánočně vyzdobený hrad ve vybraných interiérech v I. patře paláce. Prohlídka bude již tradičně ukončena v panské hradní kuchyni, kde návštěvníky čeká malé vánoční občerstvení: posezení u speciálního punče a svařeného vína, pan kastelán Vás pozve na grilované klobásky a vyuzené dobroty z komína, paní kastelánka na vánoční cukroví, vánočku a ještě teplé buchty. 
www.hrad-bitov.cz

Znojemský Advent 
1.–22. 12. 2019
 
Prosincové období příprav na Vánoční svátky již tradičně v centru Znojma obohacují adventní trhy s řemeslnými výrobky, desítky vánočních stromečků vyzdobených dětmi z místních škol, bohatý kulturní program, ale i veřejné bruslení na venkovním kluzišti nebo ohrádka s živými zvířaty a vyřezávaný Betlém z dřevěných soch v životní velikosti. 
www.znojemskabeseda.cz/poradame/znojemsky-advent 

 


OTEVŘENÉ SKLEPY

Jedinečná oslava vína představující vinaře Znojemské vinařské podoblasti a zdejší vína přímo v místě jejich vzniku. Lahodná chuť vín se na těchto akcích často snoubí s dalšími ochutnávkami regionálních potravin, ať už jde třeba o domácí klobásky, uzené nebo gulášky, a vždy bývá součástí i cimbálová muzika...
V průběhu roku jsou v těchto vinařských obcích otevřeny jednotlivé sklepy, kde můžete ochutnávat a porovnávat: 
Nový Šaldorf-Sedlešovice – Májové otevřené sklepy (18. 5. 2019) http://saldorfske-sklepy.cz 
Vrbovec – Vrbovecké otevřené sklepy (25. 5. 2019) www.cechvrbovec.cz 
Chvalovice – Den otevřených sklepů (15. 6. 2019) www.vinarichvalovice.cz 
Božice – Božické otevřené sklepy (20. 7. 2019) https://dbv.webnode.cz 
Jaroslavice – Den otevřených sklepů (3. 8. 2019) www.jaroslavictivinari.cz 
Hrušovany nad Jevišovkou – Vavřinecké putování po sklepech (10. 8. 2019) www.facebook.com/vinarihrusovany 

V jednotlivých vinařských obcích však můžete po celý rok zažít speciální akce, jako např. košty vín, místní vinobraní, burčákové slavnosti, ochutnávky svatomartinských vín atd. Bližší informace naleznete na webových stránkách jednotlivých obcí a vinařských sdružení.


Změna uvedených termínů a programů vyhrazena.