Léto u vody

Druh:


Příroda a krajina

Přístupnost:


přístupné veřejnosti

Vhodné pro:


děti, mládež, dospělí, senioři

Více informací:


viz webové portály v textu

Představujeme vám přehled tipů, kde všude můžete v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí strávit příjemné chvíle u vody. Stačí si vybrat z těchto plováren, koupališť, rybníků, lomů, pískoven, přehrad i biotopů, kde se můžete během prosluněného jihomoravského léta příjemně zchladit. Vodáci mohou navíc vyplout po splavné řece Dyji…

Nezapomeňte však, že koupání ve volné přírodě je vždy NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ!!!

SPLAVNÁ ŘEKA DYJE

Jednou z největších řek na jižní Moravě je Dyje, která pramení v sousedním Rakousku pod názvem Thaya. Z celkové délky 311 km teče na našem území 235 km a z toho 209 km je celoročně splavných. Vždy však závisí na stavu vody – Znojemsko patří k nejteplejším oblastem České republiky, a tak bývá občas v horkých letních dnech v Dyji málo vody…

Jde o mírně tekoucí řeku protékající vinařskými oblastmi, nedotčenými lužními lesy se slepými rameny, romantickými kaňony národního parku Podyjí i do nedávna nepřístupnou pohraniční oblastí. Putování po řece nabízí řadu možností pozorování nejrůznějších druhů fauny a flóry – zahlédnout můžete ve vodě třeba bobra a nad sebou kroužit orla mořského nebo čápa černého. 

Všechny úseky jsou nenáročné, vhodné pro rodiny s dětmi na otevřených lodích. Dyje je ideální řekou pro milovníky čisté přírody a klidu. Zvláště pak v úseku Krhovice až Hevlín, kde se nachází přírodní rezervace Meandry Dyje. Je výbornou řekou pro začátečníky – pokud odstartují od Znojma, bude první den voda mírně tekoucí, klidná a široká, a až s dalšími dny se stane vodácky obtížnější, ale o to krásnější. 

Ačkoli řeka protéká hraničním pásmem, plavba zde není nijak omezována. Od hranic lze plout na téměř desetikilometrovém úseku až po vzdutí Vranovské přehrady. V úseku Vranov–Znojmo je však vodácký sport zakázán kvůli ochraně pitné vody a národnímu parku Podyjí. Ve Znojmě pak začíná pěkný úsek přímo pod Znojemskou přehradou a řeka meandruje až ke státní hranici. Díky Schengenu však lze pokračovat i dále a doplout můžete přes Novomlýnské nádrže až na česko-slovensko-rakouské trojmezí, kde se Dyje vlévá do řeky Moravy jako její nejdelší přítok.

Doporučujeme zahájit vodáckou výpravu ve Znojmě, ve vodáckém centru Stará vodárna hned pod hrází Znojemské přehrady. Najdete zde nejen tábořiště s občerstvením, ale také půjčovnu i servis všech vodáckých potřeb. Pokud bude vaše plavba vícedenní, najdete další vodácká tábořiště v Krhovicích a v Hrádku.
http://pujcovna.vodaci.org


TOP KOUPACÍ MÍSTA

VODNÍ NÁDRŽ VRANOV – VRANOVSKÁ PLÁŽ
Vranovská přehrada patří mezi nejteplejší a kvalitou vody nejčistší vodní nádrže v České republice. Tento „Moravský Jadran“ je velmi oblíbenou destinací pro trávení delší letní dovolené nebo jen krátkodobý pobyt spojený s koupáním, vodními sporty či vyhlídkovými plavbami na výletních parnících. Okolní krajina má romantický charakter umocněný bujnými lesy a skalními srázy Národního parku Podyjí nebo hradními zříceninami. Dominanta přehrady – bílá visutá lávka pro pěší – spojuje Vranov nad Dyjí s upravenou písčitou pláží. Zdejší kemp bývá pravidelně hodnocen jako nejlepší v republice a kvalita i rozsah služeb tomu odpovídají. Návštěvu Vranovské pláže si lze zpestřit zapůjčením horských kol, vodních šlapadel, elektrolodí či surfů anebo si vyzkoušet lanový park a adrenalinové zážitky. Nechybí ani dětský koutek a v době prázdnin každodenní animační programy. Zejména v hlavní turistické sezóně je Vranovská pláž dějištěm mnoha sportovních i kulturních akcí. Mimo sezónu je skvělým místem pro firemní akce a aktivní teambuilding. 
www.vranovska-plaz.cz 
Aktuální teplotu a kvalitu vody na Vranovské pláži, včetně porovnání s historickými údaji, najdete zde: 
www.vranov-plaz.cz/data.htm 
 

ZNOJMO – PLOVÁRNA LOUKA 
Znojemskou Městskou plovárnu naleznete na jižním předměstí zvaném Louka v atraktivním prostředí a bezprostřední blízkosti monumentálního barokního Louckého kláštera. Plovárnu tvoří systém bazénů s travnatými odpočinkovými plochami. K dispozici je rekreační bazén o velikosti 50×25 m, kondiční bazén 25×21 m, dětské brouzdaliště o průměru 10 m a hloubkou vody 15–25 cm. Možnost sportovního vyžití nabízí hřiště na plážový volejbal, streetball a nohejbal. Kapacita plovárny je až 2450 návštěvníků, nabízí různé vodní atrakce i občerstvení. Hlavní vstup je situován z ulice Melkusovy, kde je k dispozici i veliké parkoviště nebo v oplocené části prostor pro odstavení kola. Dobrá je dostupnost také hromadnou dopravou, a to autobusovou linkou č. 802, 804 a 805. 
www.plovarnalouka-znojmo.cz

KOUPALIŠTĚ MORAVSKÝ KRUMLOV 
Bylo nově vybudováno v jižní části města Moravský Krumlov v lokalitě zvané „Zachráněná“ a otevřeno v roce 2013. V areálu najdete plavecký bazén, bazén s tobogánem a skluzavkou, dětský bazén s vodním hradem a vířivkou, stůl na stolní tenis, ruské kuželky a občerstvení s terasou. Voda v bazénech je vyhřívaná solárními panely. Ke slunění lze využít ochozů kolem bazénů nebo travnatých ploch v areálu. Za úplatu jsou poskytovány návštěvníkům slunečníky. 
www.koupaliste-mor-krumlov.webnode.cz

 

VENKOVNÍ PLOVÁRNY A KOUPALIŠTĚ

KOUPALIŠTĚ HLUBOKÉ MAŠŮVKY 
Koupaliště se nachází v údolí Plenkovického potoka na severovýchodním okraji Hlubokých Mašůvek. Je rozděleno na dvě části: plavecký bazén má max. hloubku 1,60 m, menší dětský 0,80 m. V areálu koupaliště je bufet, šatny a travnatá plocha pro slunění a míčové hry. Ke koupališti vede zelená turistická značka, která pak pokračuje ke zřícenině hradu Lapikus a dále do krajiny, která láká k výletům. Hluboké Mašůvky jsou velmi významným poutním místem se zázračným vodním pramenem a řadou církevních pamětihodností. I zdejší příroda prý léčí... 
www.hlubokemasuvky.cz/koupaliste

KOUPALIŠTĚ VRBOVEC 
Vrbovec je slavná vinařská obec ležící asi 7 km jižně od Znojma směrem na hraniční přechod Hatě. Koupaliště najdete v západní části obce, hned za fotbalovým hřištěm. Bazén má hloubku od 1,2 do 2,1 m a velikost 15x25 m. Pro děti je tu brouzdaliště. K dispozici je také hřiště na plážový volejbal, nohejbalové hřiště, tenisový kurt a samozřejmě i občerstvení. 
http://koupak-vrbovec.wz.cz

POHODA ÚNANOV 
Provoz koupaliště byl zahájen v roce 2002 a jeho název „Pohoda“ vznikl v dětské soutěži. Koupaliště nabízí plavecký a rekreační bazén, brouzdaliště pro děti, tobogán, skluzavku, vodní jeskyni, masážní lůžka, divoký kanál a další vodní atrakce. Součástí koupaliště je sociální zázemí, občerstvení, parkoviště pro 160 aut a 120 kol. V roce 2003 byl rekreační areál rozšířen o autokemp, dvě hřiště pro plážový volejbal, stolní tenis, ruské kuželky, pétanque, půjčovnu sportovních potřeb a slunečníků. Od roku 2004 mohou návštěvníci areálu využívat dva tenisové kurty s umělým povrchem a víceúčelové hřiště pro míčové hry, rovněž s umělým povrchem. 

KOUPALIŠTĚ KEMP BÍTOV 
Přímo v areálu bítovského kempu na Vranovské přehradě je vybudováno koupaliště, které je příjemnou alternativou, pokud přírodní voda v Bítovské zátoce není zrovna nejlepší. Je tu několik bazénů (relaxační s masážními prvky, dojezdový s klouzačkami, plavecký i brouzdaliště pro děti) a řada vodních atrakcí. Občerstvení přímo u bazénu. K půjčení jsou zde i lehátka Vstup na čipovou kartu.

KOUPALIŠTĚ MRAMOTICE
Koupaliště se nachází jižně od obce na okraji lesíka. Délka hlavního bazénu je 50 m, šířka cca 12 m. Je vybaven skokanským prknem a skluzavkou. Dětský bazén má rozměr cca 8x4 m a brouzdaliště 4x4 m. V areálu koupaliště je bufet, převlékárny, WC, hřiště na volejbal. Ke slunění je k dispozici rozlehlá travnatá plocha.

KOUPALIŠTĚ TRSTĚNICE 
Koupaliště na severním okraji obce Trstěnice nedaleko Moravského Krumlova nabízí příjemné letní osvěžení v bazénu doplněného o skluzavku (v mělčí části) a skokanský můstek (v hlubší části). Hned vedle je malý kemp s dřevěnými chatkami, občerstvením a sociálním zázemím.

KOUPALIŠTĚ OLBRAMOVICE
Koupaliště v Olbramovicích (asi 10 km od Pohořelic) bylo vybudováno v letech 1966-1967 v akci „Z“. Po pěti letech došlo k rozpadu koupaliště a deset let bylo mimo provoz. V roce 1983 byla provedena generální oprava koupaliště a v roce 2004 provedena rekonstrukce sociálního zařízení, občerstvení a další zvelebení koupaliště. Dnes nabízí koupání ve dvou bazénech – ten hlavní a větší má rozměr cca 50x20 m a druhý 20x15 m. Nabízí se zde občerstvení, ale pořádají se zde i společenské akce.

ŽELETICKÉ KOUPALIŠTĚ
Nový venkovní bazén s chlorovanou vodou. V okolí stromy i louka poskytující možnost stínu a poležení na trávě. Bazén je velký cca 35x15 m, k dispozici tenisové kurty, volejbalové hřiště a dětské hřiště. Koupaliště se nachází v jižní části obce u Sportovního areálu a hned vedle hospody. 

 

PŘEHRADY (VODNÍ NÁDRŽE)

VODNÍ NÁDRŽ JEVIŠOVICE 
Jedna z nejstarších kamenných přehrad ve Střední Evropě, vystavěna v letech 1894–1897 jako zábrana proti povodním. Díky svému technickému řešení byla vyhlášena technickou památkou. V současné době je využívána převážně k rybolovu a je oblíbenou rekreační destinací.
Najdete ji nadosah historického centra Jevišovic, které jsou nejmenším městem Jihomoravského kraje a mají až nebývalé množství dochovaných historických památek. Zdejší krajina byla prokazatelně obývána už v pravěku a patří k významným archeologickým nalezištím. V okolí je řada přírodních krás a v oblasti Jevišovicka si na své přijdou cyklisté, turisté, houbaři, rybáři, milovníci památek i rodiny s dětmi. 
www.jevisovice.cz/prehrada-jevisovice

VODNÍ NÁDRŽ VRANOV – BÍTOVSKÁ ZÁTOKA 
Západní část Vranovské přehrady nabízí ještě další písčitou a jednu kamenitou pláž v tzv. Bítovské zátoce. Oblíbená chatová oblast s dobře vybaveným kempem a bazény je ukrytá v krásných lesích na dohled hradu Bítov a romantické zříceniny Cornštejn. 

VODNÍ NÁDRŽ VÝROVICE
Výrovická přehrada asi 12 km severně od Znojma nabízí převážně travnatopísčité pláže s pozvolným přístupem do vody, který je vhodný zejména pro rodiny s dětmi. Leží v malebné krajině na řece Jevišovce obklopená smíšenými lesy. Najdete zde kemp, občerstvení i půjčovnu loděk a kol.

VODNÍ NÁDRŽ HORNÍ DUNAJOVICE
Hezké koupání v přírodě nabízí i přehrada ukrytá v lesích severozápadně od Horních Dunajovic. Pláže jsou převážně písčité nebo kamenitopísčité a v blízkosti je rekreační středisko. Je oblíbeným místem pro koupání i rybolov.

MEDLICE
Hned dvě možnosti přírodního koupání se nabízejí v Medlicích na Jevišovicku – uměle vybudovaná malá vodní nádrž nazývaná Pastviska a Dolní rybník. V obou případech však jde o ryze přírodní koupání, tzn. bahnité dno, neudržovaný břeh a studenější voda. 


RYBNÍKY A BIOTOPY

BIOTOP BANTICE
Nachází se na západním okraji obce Bantice. Zdejší Koupaliště nemá chemické přísady ve vodě, a tak se chlubí přívlastkem bio. O kvalitu vody se starají filtrační vrstvy, na nichž žijí bakterie čistící vodu a vodní rostliny, které je zásobují kyslíkem. Voda je nádherně čistá. Podle sdělení správce jsou v ČR pouze 2 koupaliště tohoto druhu a velikosti. Bazén, který je dělen na dvě části podle hloubky vody (0,6 a 1,6 m) má kapacitu 100 koupajících.

PŘÍRODNÍ KOUPALIŠTĚ VÉMYSLICE 
Přírodní koupaliště o rozměrech 150x50 m s hloubkou od 0,5 do 4 m. Je součástí kempu s bohatým sportovním vybavením, dětskými prolézačkami, půjčovnou sportovních potřeb a bezplatnou úschovnou kol. V dosahu přírodního, čistého a příjemného koupání je tak i ubytování a stravování anebo možnost rybaření na řece Rokytné. 

VRABČÍ HÁJEK
V jižním předměstí Moravského Krumlova, v lese s půvabným názvem Vrabčí hájek, se ukrývá hned dva přírodní rybníky. Mají travnatý břeh a bahnité dno. K dispozici tu jsou dva skokanské můstky (1 a 4 metry) a 3 malé písčité pláže.

JAZÝRKA
Hezký rybník stranou turistického ruchu najdete na říčce Skaličce kousek za obcí Višňové. Dno je bahnité, okraje písčité a voda studenější. Výhodou ale je, že k němu vede přístupová cesta sjízdná i pro auta.

NOVÝ BEZKOV A SKALKA
Jen pár kilometrů západně od Znojma leží obec Bezkov a u ní klasický vesnický rybník pojmenovaný Nový Bezkov. A kousek dál po proudu Gránického potoka pak najdete těsně před Citonicemi rybník Skalka. Je podlouhlý s členitým břehem a schovaný v lese. Spíše než plavci, jej však ocení rybáři…


LOMY A PÍSKOVNY

MAŠOVICKÝ LOM 
Západně od Znojma, těsně na hranici Národního parku Podyjí, najdete Mašovický lom. Zatopený bývalý lom na kámen a štěrk je dnes umělým biotopem a přírodovědecky zajímavou lokalitou chráněnou jako přírodní památka. Kamenitý břeh je místy velmi strmý a nehodí se proto moc pro koupání s malými dětmi. Voda bývá díky přírodní biodiverzitě velmi čistá. Vstup je volný, a to i přesto, že je lom v soukromém vlastnictví.

KAOLINKA PŘÍMĚTICE
Severně od Znojma za Příměticemi leží Přírodní památka Kaolinka. Její dominantou je bývalý kaolínový lom, dnes zatopený, někdy označovaný jako Starý důl. Průzračná voda tyrkysově zabarvená kaolínem i písčité pláže lákají ke koupání místní obyvatele. Nejde však o oficiální koupací místo!

LOM KRHOVICE
Zatopený lom v Krhovicích slouží dnes také jako přírodní koupaliště. Je oblíbeným místem jak místních, tak vodáků, kteří se vydali ze Znojma po splavné Dyji a využili v Krhovicích veřejné vodácké tábořiště. Zajímavostí pro milovníky vody je i zdejší Krhovicko-jaroslavický náhon, který byl v minulosti vybudován pro potřeby několika vodních mlýnů. V současné době dosahuje délky přes 30 km a je technickou památkou.

LOM HOSTĚRADICE 
Krásně čistou, ikdyž studenější, vodu nabízí zatopený lom u Hostěradic. Je poměrně velký, takže si tu dobře zaplavete a díky průzračně čisté vodě může vyzkoušet i potápění. Břehy jsou ale hodně strmé a není zde ale moc míst, kde by se dalo poležet a odpočinout (ručník si rozprostřete pouze u jediné přístupové cesty…).

 

NENAŠLI JSTE TU SVÉ OBLÍBENÉ KOUPACÍ MÍSTO URČENÉ PRO VEŘEJNOST?
Napište nám na tajemnik@znojmoregion.cz a my jej rádi doplníme.

Další informace o místech vhodných ke koupání nejdete na: www.kdesekoupat.cz
Aktuální kvalitu vody vybraných míst můžete sledovat na: www.koupacivody.cz

 

Tento přehled koupacích míst ve Znojemském okrese doplněný o fotografie většiny z nich
si můžete také stáhnout v tiskové verzi zde